bez karmy?

Uživatelský avatar
matrixnet
Příspěvky: 88
Registrován: pát, 25. črc 2008, 17:19

Re: bez karmy?

Příspěvekod matrixnet » úte, 28. říj 2008, 14:30

Starý zákon: Oko za oko, zub za zub (karma)
Nový zákon: Když tě někdo uhodí v tvář, nevracej mu to, ale nastav mu i tu druhou
Ty říkáš oplácet zlo dobrem, ale jak už tady někdo psal, zkažený člověk na to stejně nepřijde hned a nezamyslí se, udělal jsem někde chybu, je prostě takový. Proto se v našich očích nemění, to pak podlamuje vytrvalost oplácet zlo dobrem. Možná až osud, po nějaké době ho přiměje k zamyšlení nad sebou a uvědomění si co dělal. To může být ta karma, která se nastřádá a až věci překročí určitou mez ho dostihne. Aby měl možnost se polepšit, buď po dobrém, nebo po zlém.
Když už to dobro které člověk udělá pro ostatní nepomůže, tak zcela určitě pomůže mu, pro svou vlastní duševní pohodu.
Naposledy upravil(a) matrixnet dne pon, 03. lis 2008, 20:12, celkem upraveno 1 x.
Nikdy nemáme definitivní pravdu, můžeme si být jisti jen tím, že se mýlíme.

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: bez karmy?

Příspěvekod GeorgeLD » úte, 28. říj 2008, 15:05

Zrovna vcera jsem si rikal, ze se podivam, co se vlastne v tom Novem Zakone pise. Jezi take rekl: "Nikdo nevstoupi do Kralovstvi nebesskeho, aniz by zde i posledniho halere nenavratil." Kdyz jsem to cetl, tak jsem nejak nepochopil jednu vec: proc si krestane mysli, ze kazdy krestan pujde do nebe? Vzdyt Jezis Kristus jasne rekl, ze dokud nema clovek splaceny vsechny dluhy (nemyslim jen ty financni), nedostane se tam. Skoda ze tady zadny krestan neni, zajimalo by mne, co si o tom mysli.

Uživatelský avatar
nou
Administrátor stránky
Příspěvky: 289
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 17:23

Re: bez karmy?

Příspěvekod nou » úte, 28. říj 2008, 21:19

tak to ma prinutilo reagovat ze tu ziadny kresta nie je. je a minimalne jeden :) . no ze si kazdy krestan mysli by som az tak netvrdil ale vetsina to asi bude. ale to je ich ludska nedokonalost. (inak nebo ani peklo nie su miesta ale stav duse. teda mozte byt priamo vedla toho kto je v pekle. vy ako nekonecne stastny on nekonecne zufali) no a ze cloveku pridu tazkosti je v krestankej terminologii to ze bud Boh skusa alebo napomina. do neba mozete ist iba dokonale cisty preto aby ste to tam vobec vydrzali. :) myslim ze hriechy clovek nejde do pekla kvoly tym hriechom/karme ale kvoly jeho neschopnosti/odmietnani milovat

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod Brandis » stř, 29. říj 2008, 14:13

zajimave o tom vsem pisete a nevdim nic s cim bych nesouhlasil...jen me tak napadlo:
zalozil sem tema Pomoc světu, aneb co můžeme udelat pro druhé... kde bych chtel rozject tzv. "pozitivni vandalstvi"...kdyztak si prectete...ted ona otazka: budu si tim zbirat spatnou karmu? kdyz vim ze nicit cizi majetek je spatne, ale me k tomu vedou vyssi idealy jako je "pomoc bliznim"...osobne zadne vycitky necitim a tedy i pochybuji ze bych tu spatnou karmu nazbiral, ale cely ten princip je asi slozitejsi a nefunguje to jen na svedomi...prislo mi to jen jako zajimavy priklad...
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

Uživatelský avatar
Tidus
Příspěvky: 313
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 15:47

Re: bez karmy?

Příspěvekod Tidus » stř, 29. říj 2008, 14:17

Brandis: Jednoduchy. Zeptej se sebe, jestli se snazis pomoct. Pak pripadne jestli jsi myslel na mozne nasledky. Tot je podle me vsechna veda.
Vzdáš se jednou, vzdáš se vždycky...

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: bez karmy?

Příspěvekod GeorgeLD » stř, 29. říj 2008, 14:43

Rekl bych, ze je to proste tak, ze vyvstanou lide, kteri se budou zlobit kvuli tomu, ze cmaras po zdi a pak budou lide, kterym se to bude libit a potom budou lide, na ktere to bude mit pozitivni ucinek. Kdyz neco udelas, nemuzes od toho ocekavat jen kladne reakce, vyvsanou z toho jak negativni, tak pozivitni veci. Takze se vse musi vhodne nacasovat a vhodne usporadat a to je neco, co clovek dokaze udelat v omezene mire. S jeho rozvojem se to ale urcite rozvine. Jde o spravne "vychytani" toho spravneho okamziku ve svete. Napriklad dejme tomu, z v urcitych okolnostech se to nehodi, ale v urcitych jsou prave ty spravne okolnosti k tomu, udelat jisty skutek - a tim docilis co mozna nejvetsiho pozitivniho ohlasu. Kdybych uvedl priklad - kdo by se behem nasi okupace zlobil, ze ma na sve nemovitosti napis "Vyzenme Sovety pryc z nasi vlasti" . Ale ty by jsi mozna vedel, ze prijdou rusove a tak by sis rekl: "Lide jeste nevedi, ze tady prijedou sovetska vosjka, ale ja uz zacnu vytvaret napisy hned ted." - Skutek je sice ten samy, ale neridil jsi se jakymsi universalnim Zakonem spravne chvile a sel jsi tim proti nemu - porusil jsi ho a poneses za to nasledky, protoze budou lide nastvani kvuli cmaranicim na zdech. To byl samozrejme jen jednoduchy priklad, ale muzou se z neho odvodit mnohem hlubsi alpikace. Ja jsem si to nejvice uvedomil na jizde v autobuse. Pred zastavkou, na ktere vystupuji, je zatacka a pred tou zatackou je dalsi, ktera ma ale opacny smer. Za normalnich okolnosti se lide staveji ke dverim kratce pred zastavenim, ale u tehle situace to tak nejde - kdyz sedite na dvojsedadle uplne u okna, dobre si rozmyslite, ve ktere zatacce se budete soukat ven. Kdyz nevstanete v prvni zatacce, v te druhe uz to bude opravdu tezke - odstrediva sila pusobi proti vam a tlaci vas ke stene - a tak, kdyz chcete vstanout, zbytecne jste nevyuzili usporadani a jdete proti te prirodni sile - a musite za to zaplatim zvysenym usilim a to uz je urcite jista forma protrpeni tezkosi. V prvni zatacce je to naopak jednoduche, spravne si rozvrhnete usporadani okolnosti a kdyz se v ni postavite, zatacka vam krasne pomuze dostat se z dvojsedadla ven. Proste jde o spravnem odhadnuti pusobeni jistych zakonu a o to, nejit proti nim, ale ridit se jimi, je to otazka prizpusobeni :)
Takze by si napriklad zase nekdo rekl "Chci udelat nejaky dobry skutek... pujdu do mesta a starym lidem pomohu s nakupnimi taskami." Tezko to bude mit dobry ohlas, kdyz bylo pred tim nekolikrat v novinach, ze v centru radi gang zlodeju nakupnich tasek :) A pak je treba si taky uvedomit, ze kdyz chcete udelat dobrou vec, vystanou z toho jak dobre, tak spatne veci. Urcite se to neda udelat tak, ze by to nemelo vubec zdne negativni ucinky, to je nesmysl. Ale vhodnym usporadanim se to da udelat tak, aby tech pozitivnich bylo vice a negativnich ubylo.

Uživatelský avatar
Tidus
Příspěvky: 313
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 15:47

Re: bez karmy?

Příspěvekod Tidus » pon, 03. lis 2008, 19:21

GeorgeLD: Trosku jsem nad tim popremyslel. co kdyz tu karmu ve skutecnosti "udeluje" nejake vyzsi ja? Co treba clovek, ktery si zvolil prozit utrpeni, aby se neco naucil? Chce zivot, ve kterem bude zazivat ruzne pohromy, aby se s nimi naucil vyrovnat, pripadne jim predejit a podobne. Lidi kteri by mu ale ublizovali by tak dostavali spatnou karmu. Ten trpici to ale pritahl k sobe, protoze to chtel. Treba to jsou dokonce spratelene duse a ta trpici duse presto ze v tom zivote trpi, jim v tom vyzsim vedomi muze byt vdecna.

(a nebo druha moznos, pritahoval by lidi, kteri by ublizili tak jako tak nekomu)

Nevim, jestli jsem se vyjadril dost srozumitelne, kdyztak dej vedet.
Vzdáš se jednou, vzdáš se vždycky...

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: bez karmy?

Příspěvekod GeorgeLD » pon, 03. lis 2008, 20:47

Tidus: tezko se mi na to odpovida, protoze jsem na to neprisel sam, protoze moje chapani tam nesaha. Jsou veci, kterym verim a kterymi se ridim. Takze podle toho si myslim, ze karmu neudeluje vyssi ja cloveka. Zkusim to obhajit. Ve vesmiru existuji dve sily, jinova a jangova. Dobra karma a spatna karma je take projevem techto dvou sil, ktere jsou navzajem v opozici. Kdyz delas veci, ktere jsou v souladu s Dobrem, ziskas dobrou karmu a kdyz delas veci, ktere jsou v souladu se Zlem, dostanes spatnou karmu. Takze si myslim, ze ziskavani karmy neni zpusobeno tim, ze vyssi ja cloveku mu ji da, ale je to projev toho, jak veci v tomto vesmiru funguji. Kdyz udelas skutek, ten bude mit velkou radu hmotnych projevu, neprojevi se to jen tady, bude pusobit i jinde. Dejme tomu, ze tady ytvoris predmet, v jinem rozmeru vznikne bytost, v dalsim se vytvori karma, v dalsim rozmeru... nevim co jeste :) nebo myslenka, kdyz vytvoris myslenku, to je taky jisty skutek. A tak tady mas myslenku, jinde se treba vytvori opet bytost (treba pripoutani/larva), v jinem rozmeru se vytvori opet urcita karma a tak dale. Proste si myslim, ze vytvareni karmy je uz dano zakonitostmi vesmiru. Nebo v rozmeru, kde se karma stane skutkem, se v jinem rozmeru stane neco a tady se to projevi tak, ze te srazi auto, nebo vyhrajes ve sportce, nebo budes mit nemoc, podle toho, jaka karma zapusobila - tak ci tak, byla to tvoje karma.
Kazdopadne si myslim, ze urcite neni vyloucene, ze clovek si zvoli prozit utrpeni, bude trpet dobrovolne, aby se sam mohl zlepsit. Kdyz to clovek chce, tak uz se urcite postara nekdo, kdo mu s tim pomuze a v prubehu toho vseho mu bude delat ruzne naznaky, cimz si ten clovek bude postupne uvedomovat nejruznejsi zakonitosti a bude se mu zvetsovat jeho moudrost. Podle me, kdyz se clovek rozhodne, ze si bude zlepsovat duchovni potencial, uz si tim vybral i tuhle cestu a uz ma i nekoho, kdo se o neho stara a to zahrnuje i to, ze se postara o jeho novou cestu, na ktere se bude moct zlepsit. Takze si myslim, ze jak ty pises, ze je clovek nekomu vdecny za to, ze mu ublizuje, uz udelal velky pokrok. protoze tohle neni vubec snadne. "Ty mi ublizujes, ale ja se za to na tebe nezlobim. Je pro mne tezke to prekonat, ale kdyz to prekonam, muzu se stat lepsim. kdyby jsi nevytvoril takovou situaci, nedokazal bych to." Urcite se k tomu muze kazdy po vykonanem usili dopracovat.

Uživatelský avatar
matrixnet
Příspěvky: 88
Registrován: pát, 25. črc 2008, 17:19

Re: bez karmy?

Příspěvekod matrixnet » pon, 03. lis 2008, 21:04

Na tyhle úvahy jsem taky došel, že vlastně má karma by mohla za to, že by působila i na okolí a lidé by se ke mě chovali podle ní a zároveň by pracovali na své vlastní karmě. Byl by to takový propletenec, nejvíc mě na tom udivuje to načasování, synchronizace, spravedlnost. Tvoří to nepřeberné množství možností, už jen to že né všichni mají stejné podmínky, někdo se narodí postižený, další dostane distanc během života ve formě úrazu, nebo nemoci.

Zkušenost je nejlepší učitel.
Nikdy nemáme definitivní pravdu, můžeme si být jisti jen tím, že se mýlíme.

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod blaza » pon, 11. kvě 2009, 13:05

Uz sem tady nakej patek nebyl na foru, nicmene sem se na vas prisel podivat a trochu to tu procet, takze ted k veci.

Sem prekvapenej o co sem zase prisel kdyz sem tu nebyl. Pokud bych mel zhodnotit jako autor tematu, kdo mi dokazal nejlip odpovedet na temer naivni detskou otazku, tak by to byl z myho subjektivniho dojmu GeorgeLD. A to protoze se z jeho prispevku nekloni k zadny uplny pravde ani strane, ale pritom sem z jeho prispevku poznal jistou davku ‘‘premysleni‘‘ kterou sem od vas tak trochu ocekaval.

Z hlediska nabozenstvi bych rek ze nikdo nebyl zadnej ideal. Proto si myslim, ze v bozstvi clovek nemuze ‘‘spalit‘‘ temer zadnou karmu. Vsechny kultury meli svy bohy at uz to byla Afrodite, Bůh slunce Ra, nebo Jezis Kristus. Kdyby vam Jezis dneska zazvonil na dvere a rek vam ,,Byl jsi spasen, otevrela se ti cesta do raje, nasleduj me.‘‘ Tak byste se mu tak akorat vysmali a zadna heureka ani nirvana by se nekonala. Myslim si ze ti ‘‘bohove‘‘ ktera mate nasledovat podle bible jsou jenom snuskou nesmyslu. Ackoli sem krestan a verim v boha, presto si myslim ze je to dost subjektivni. Prave proto se klonim k myslence co napsal GeorgeLD- Jezis byl v nespravnou dobou na nespravnym miste a proto umrel. Ne nadarmo se rika ‘‘Vseho moc skodi.‘‘ Nemyslim si ze Jezis byl nakej buh nebo spasitel, ale jenom clovek kterej nam mel ukazat cestu. Presto ze sem krestan byl pro me jenom ‘‘fanatik‘‘. Fanatik na lasku a na to dojel. Pro me je buh ten kdo zije v harmonii. Proto si myslim ze kazdy mame sveho praveho boha uvnitr sebe, nebot ‘‘sami jsme bohy‘‘. A kdyz se budeme ridit podle sveho ja tak nekdy vyvedeme nakou kravinu, ale jednoho dne udelame spravnou vec. Kazdej z nas tu ma svoji cestu, na jejimz konci neni nebe ani peklo ale budto se posune jeho karma nahoru nebo dolu. Kazdy mame moznost se zdravym rozumem rozhodnout na kterou cestu vstoupime. Kdyz budete sympatizovat s bohem nebo se satanem tak se stanete jenom fanatikem bez moznosti pravdiveho poznani sveta. Kdyby tu ted byl Jezis (teda jestli vubec existoval) chtel by po vas aby ste vnej verili a bezmyslenovite se knemu klanili a nosili krizky na krku? Ne. Chtel by aby ste zili s laskou v srdci a s harmonii v dusi. Chtel by abyste tu zili a neco dobreho dokazali. A jaky je ten svet? Na to uz musi kazdy prijit sam.Podle toho se utvori vase karma a naplni vas osud.Bud to zpackate a nebo si to vezmete k srdci. :twisted:
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » pon, 11. kvě 2009, 15:55

Jestli jsi křesťan, tak by jsi měl zastávat jiný pohled. Co podle tebe znamená být křesťan?

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod blaza » pon, 11. kvě 2009, 17:43

A nemuzu snad mit svuj nazor na svet? To ze sem pokrtenej ze me jeste nedela svatouska ani zboznyho magora. Znamena to jenom od slova křesťan= ,,ten jenz je pokrten''.
Zkratka kazdej sme vyrostli v naky vire a v nakejch tradicich, podle kterejch nam radili rodice ''jak mame zit''. Ja sem ale zjistil ze buh mi pomuze kdyz budu chtit a verit v nej, ale zaroven ze me bude ignorovat kdyz v nej verit nebudu. V posledni dobe se ovsem klonim k pojeti sveta, vnemz ,,clovek utvari svet'' a ne ,,buh utvari vas zivot'' protoze kdybych se mel v zivote spolehnout na boha, tak daleko nedojdu. Otazka pro tebe: Kdyz prechazis silnici rozhlidnes se doleva a doprava, nebo se zeptas boha- ,,Muzu prejit?'' a von ti da znameni?
Ne, musis se samozrejme podivat. Ovsem na druhou stranu mam v srdci zakorenenou viru v boha, ktera v soucasnosti hraje v mym zivote druhy housle. Naucil sem se spolehat na sebe a nechtet po bohu aby mi prihral do cesty peknou holku na jednu noc, prestoze vim ze to umi. ;)

,,Modlete se k Bohu, ale veslujte ke břehu''. – ruské přísloví
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
unga
Příspěvky: 45
Registrován: sob, 28. bře 2009, 18:59

Re: bez karmy?

Příspěvekod unga » pon, 11. kvě 2009, 18:51

Hezký den nedalo mi abych se taky vyjádřil,
Karma podle mě není o tom, že nás bude někdo trestat za naše skutky. Spíš je to o tom, že pokud jsem v tomhle životě něco dělal, budu v dalším životě úplný opak. Takže pokud jsem byl ted' masový vrah, bude ze mě přístě svatý co celý život lidem pomáhá a naopak. Zlo a Dobro je podle mě věc subjektivní a teprve až to člověk pochopí zbaví se možná karmy.

Btw jen k tomu křest'anství. Ježíš podle mě nebyl žádný syn boží, protože je to absurdní. Bůh je ta věc, která zbyde, když odhodíme tělo, mysl i všechno ostatní a je to v podstatě synonymum Nirvány. Pokud křest'anství úctívá něco jiného, jakože je to dost pravděpodobné, je to něco ve smyslu řeckých, indických atd atd bohů. V tom případě s ním nechci mít nic společného, natož to uctívat, protože takové věci člověka omezují.

Uživatelský avatar
Etellyen
Příspěvky: 249
Registrován: stř, 21. led 2009, 18:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod Etellyen » pon, 11. kvě 2009, 20:37

ja si myslim ze karma je neco jako vase score dobrych a spatnych skutku a podle toho jakou mate karmu mate i stesti a dobry zivot ...dal bych to asni nerozvadel

kdyztak mrknete tam zrovna neco o karme myslim je http://alue.cz/
Skutečným tajemstvím síly je uvědomění si síly.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » pon, 11. kvě 2009, 20:39

Blaza, co říkáš je srozumitelné. Neber mou předchozí otázku jako útok na tvé názory. Takhle samotně můj příspěvek může vypadat dost provokativně, jelikož slova neobsahují intonaci. Konec konců celé toto fórum je jenom hra se slovy, která se tu užívají spíše k výměně informací než postojů. Můj postoj je ryze zvědavý. Plně souhlasím, že křesťan je ten, co je pokřtěn. Samotné ponoření pod vodu se ale nedá nazývat křtem. Avšak chápu, že je asi otravné být chytán za slova, zvláště když hlavní pointa příspěvku může ukazovat jinam.

Unga, vždy a všude budou nějaká omezení. Už jenom samotné názory nás omezují. Já si třeba myslím, že curling je pěkná blbost, sloužící jako levná pracovní síla k vyčištění ledového kluziště. Tím pádem jsem omezen a asi nikdy nepoznám tu rozkoš ohánět se smetákem po ledu. Přesto jsem v tom svobodný. Svoboda je ztotožnění se s pravidly, která jinak člověka omezují. Myslíš, že když se pustíš do něčeho co svazuje, tak to je špatně? To dělá asi ta doba, že se dnešní lidi bojí jakýchkoli závazků.

Uživatelský avatar
unga
Příspěvky: 45
Registrován: sob, 28. bře 2009, 18:59

Re: bez karmy?

Příspěvekod unga » pon, 11. kvě 2009, 22:14

Nemluvím o závazcích, mluvím o omezení v myšlení. Křest'anství říká: "Bud' dobrý nebo bububu peklo." to je jako kdyby tě někdo zavřel do klece ze strachu.
Proč by člověk neměl být zlý ? Dobro je v podstatě sobeckost. Člověk je dobrý, protože se vcituje do jiných a přemýšlí jak by to bylo hrozné, kdyby se to dělo jemu. Člověk je dobrý, protože je pohodlný a nechce snášet utrpení trestu, který by mu to přineslo. - To je to omezení, o kterém mluvím. Je to omezení v tom, že nám někdo říká, že jen cesta dobra je ta správná a to nám brání pochopit takzvané zlo a jeho příčiny.

Pokud si myslíš, že curling je blbost, není to omezení. Omezení je to jen tehdy, když nedokážeš pochopit, jak to někoho může bavit.

K té karmě. Pokud má nějaký účel je to spíš účel učit a ne účel toho dosáhnout spravedlnosti, jak si asi většina lidí představuje. Spravedlnost je něco čeho se držíme zuby nehty, když nám někdo něco provede a my slabí a poražení získáváme falešnou sílu tím, že si řekneme ona ho dostihne spravedlnost. V tu chvíli jsme stejní, ne-li horší, než ten kdo nám ublížil.

Uživatelský avatar
nou
Administrátor stránky
Příspěvky: 289
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 17:23

Re: bez karmy?

Příspěvekod nou » pon, 11. kvě 2009, 23:21

beries to z tej druhej strany. krestanstvo hovori bud dobry aby si bol TY stastny. a byt fanatikom? preco nie. problem je ked to skodi veci. ked clovek berie nieco vazne tak ho nazvete fanatikom? k tomu spoliehaniu sa iba na seba. vies co by sa stalo keby sa nam nedostavala bozia milost? tie rozne stastne nahody a tak podobne. podla mna je bozia milost tak bezna zalezistost ze si ju clovek ani nema moznost uvedomit. ako hovorim ktovie aky by bol den bez bozej milosti mozno by sa clovek nedozil ani vecera.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » pon, 11. kvě 2009, 23:44

Ungua: "Bububu peklo" to je středověk. Biblické pojetí pekla je spíše něco jako "nestůj na kolejích, když jede vlak". Žádný omezení, každý se přece může nechat přejet.
Jestli je dobro sobectví, pak to asi nemůže být dobro. Dobro je něco víc. Zní to jako bys chtěl více poznat zlo než dobro. Touha poznání zla je v Genesis popsána jako zakázané ovoce. Bůh sice zakázal ze stromu jíst, ale přesto ho v zahradě nechal jako možnost, věděl jak to dopadne. Chci tím říct, že žádná omezení v tom co budeš chtít poznávat nejsou, jsou pouze varování, která ovšem můžou být i prospěšná. Touha poznávat je ale přirozená. Slepý člověk nemusí umět ocenit zábradlí u srázu. Napadají tě nějaké věci, které je podle tebe lepší v životě nepoznat?
Další aspekt může být rozdílné pojetí slov dobro a zlo. Pro někoho to je jako ovoce a zelenina, pro jiného plus a mínus, nebo láska a nenávist k člověku nebo bohu. Jak ale poznat nenávist, bez toho aby ji pak člověk musel žít, to není ochutnávka.

Heimdall
Příspěvky: 94
Registrován: úte, 22. črc 2008, 23:29

Re: bez karmy?

Příspěvekod Heimdall » pon, 11. kvě 2009, 23:49

beries to z tej druhej strany. krestanstvo hovori bud dobry aby si bol TY stastny. a byt fanatikom? preco nie. problem je ked to skodi veci. ked clovek berie nieco vazne tak ho nazvete fanatikom? k tomu spoliehaniu sa iba na seba. vies co by sa stalo keby sa nam nedostavala bozia milost? tie rozne stastne nahody a tak podobne. podla mna je bozia milost tak bezna zalezistost ze si ju clovek ani nema moznost uvedomit. ako hovorim ktovie aky by bol den bez bozej milosti mozno by sa clovek nedozil ani vecera.

Mluvíš zcestně. krestanstvo hovori bud dobry aby si bol TY stastny Promiň, ale že si nevzpomínám kdy to naposledy Ježíš Kristus řekl.(pokud ano, pak bych se Ti velice rád omluvil). a byt fanatikom? preco nie. problem je ked to skodi veci. Z tvého tvrzení přesně nevyplývá co považuješ za "škození věci". ked clovek berie nieco vazne tak ho nazvete fanatikom? Ne, fanatikem nazveme(nazvu) toho, kdo nedokáže tolerovat přesvědčení druhého. a propó, tolerovali snad křesťané přesvědčení druhých, když se jako páchnoucí sliz rozlézali po celé planetě stůj co stůj ničivše vše živé i neživé jevící jen malý náznak nesouhlasu s jejich přeučením na "pravou" víru?
K té Boží milosti, je to dost subjektivní termín, pro Tebe může být Boží milost přirozená shovívavost Kristova vyplývajicí z jeho lásky, pro jiného jeho odměna za "splněný úkol" dána samotným nepochopitelným neuchopitelným Univerzem, třeba vůbec žádná Boží milost neexistuje, Tvůj názor plně respektuji, jen mě přijde že mluvíš moc absolutně.

Heimdall
Příspěvky: 94
Registrován: úte, 22. črc 2008, 23:29

Re: bez karmy?

Příspěvekod Heimdall » úte, 12. kvě 2009, 00:23

Ungua: "Bububu peklo" to je středověk. Biblické pojetí pekla je spíše něco jako "nestůj na kolejích, když jede vlak". Žádný omezení, každý se přece může nechat přejet.
Není to snad to samé? Ve středověku taky každý mohl "konat zlo"(stát na kolejích) s tím že počítal s peklem. Hlavní problém je v tom jaký máš výběr, nemyslíš, že by bylo rozumnější stát na kolejích a rozhodovat o tom zda vlak vyjede, nebo ne?(zde narážím spíše na "karmu" v závislosti na subjektivním pocitu viny, promiň, možná to není ten nejlepší příklad kterým bych vyjádřil své myšlenky).Žádný omezení, každý se přece může nechat přejet. - to mi připomíná slova jednoho zesnulého amerického baviče(bill hicks) - Vítejte v Amreice! Můžete dělat vše co vám dovolíme! Myslím, že to mluví za vše.

Jinak co se týče původního smyslu Tóry, určitě s tebou souhlasím, že následující období ji hodně "zneuctilo" svým vlastním nepochopeným pohledem na věc(teda alespoň mě přijde, že jsi to tak myslel, ikdyž určitě ne tak zapáleně a kritizujícně jako já :) ).


Zpět na „Náboženství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti