Snové město

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Snové město

Příspěvekod jadydadyda » pát, 04. črc 2008, 14:02

To, že známá prostředí jsou ve snech jiná (pokřivená) než ve skutečnosti, to zná asi každý. Otázka ale je, proč jsou pokaždé pokřivená stejně(alespoň u mě)? Čím jsem starší, tím mám stále víc ucelenější obraz svého rodného města, které se ve snech nemění (jen doplňuje). Místa která jsem navštívil v dětství jsou stále stejná. Svoje město tak znám dvakrát: jednou ve skutečnosti a pak ve snech- obrazově odrážející mé pocity ze všech známých míst. Člověk pak má neomezené možnosti v bádání o tom, jak souvisí jeho pocit z onoho místa s jeho snovým tvarem, nebo proč jsou například dvě různá místa (z opačných konců města) navzájem nějak propojená, proč ve skutečnosti neznámé (vzdálené okrajové) části se ve snu vykreslují tak zvláštně (prvek očekávání) a proč se ve městě často opakuje nějaký speciální prvek (v mém případě všude vídám velké hřbitovy), nebo proč je kopec tam kde je rovina…?
Už teď mám v hlavě hotovou velkou část snové mapy nejbližšího okolí a časem doufám přijdu na to proč vypadá takto.
Jako příklad změny prostředí bych uvedl dům ve kterém jsem vyrůstal. Ten panelák měl pěkných 13 pater a já bydlel ve druhém, tak jsem měl nad sebou tolik schodů, že když jsem jako prcek běžel nahoru si zaplivat, trvalo to docela dlouho než jsem tam doběhl. Ten dům ve snech nemá konce, dá se běžet do schodů až do nekonečna. Postupně se klasické únikové schodiště proměňuje v obří do čtverce točené schody po stranách je spousta dveří a oprýskaná omítka. Když jsem běhal dolů, tak jsem se postupem času naučil schody skákat celé najednou, dole jsem pak byl (tímto hlučným způsobem) za chvilku, ale ke konci jsem už neměl moc sil a skoky byly vysilující. Ve snu se to projevilo tak, že jsem skákal z postupně zvětšujících se schodů až byly tak velké že jsem si vždy myslel, že to tentokrát nepřežiju, nakonec jsem se zabil. Z velkého temného sklepa se stalo bezrozměrné bludiště nočních můr atd. V těchto případech je původ jasný, ale jinde to už tak snadné není. Každopádně je to hodno zkoumání. Navíc čím více znáte snové město, tím větší šance na LD když se v něm procházíte a v LD se prozkoumává nejlépe z ptačí perspektivy že?

p.s. Jestli je tu někdo z Olomouce, tak by mě zajímalo jestli v něm ty hřbitovy třeba nevídá taky.

c.4862
Příspěvky: 43
Registrován: ned, 15. čer 2008, 18:59

Re: Snové město

Příspěvekod c.4862 » ned, 06. črc 2008, 11:40

vcera,ked som cital tento clanok,tak som sa rozhodol nasledujuci LD venovat prehliadke svojho mesta.zameral som sa hlavne na budovy a vsimol som si,ze niektore boli uz bud zrucane alebo este len vo vystavbe.nieje mozne,ze by kazdy kusok mesta zobrazoval stale tu istu cast,len v inom case?

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Snové město

Příspěvekod jadydadyda » ned, 06. črc 2008, 13:01

Možná, ale nevím. Myslím, že většinou to odráží tvůj dojem nebo očekávání z toho místa, ale možná v tom je i něco víc. Každopádně to chce dlouhodobé zkoumání, zkus si i vzpomenout i na minulé sny, co jsi v nich viděl. Asi už budeš dost zkušenej, když dokážeš realizovat svůj záměr v LD hned první noc, to máš velkou výhodu.

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Snové město

Příspěvekod ATA » pon, 07. črc 2008, 16:08

Ve snove verzi olomouce sem nekolikrát byl na hřbitov sem nenarazil spiš se vetšinou motam nejakou hromadnou dopravou.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Snové město

Příspěvekod jadydadyda » pon, 07. črc 2008, 16:25

To bude asi jen můj subjektivní pocit. Dva velké hřbitovy jsem viděl v parcích u soudu a napadlo mě, že by to mohlo souviset s historií města. V podstatě to je kousek od bývalých hradeb a možná tam v minulosti zařvalo hodně Prusů při obléhání. Jinak nechápu proč to tam je. Na druhou stranu park a hřbitov je hodně podobná věc (stromy a tak) :lol: tak se to možná pomíchalo. Ale jinej hřbitov kousek od Droždína je mimo les, tak nevím. Možná je blbost takto nad tím vůbec uvažovat. :D

c.4862
Příspěvky: 43
Registrován: ned, 15. čer 2008, 18:59

Re: Snové město

Příspěvekod c.4862 » pon, 07. črc 2008, 16:37

mozno by nebolo na skodu preskumat napisy na nahrobkoch...
a mozno je blbost nad tym takto uvazovat,ale urcite je vacsia blbost nad tym neuvazovat vobec ;)

....spomina sa mi tazko....

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Snové město

Příspěvekod jadydadyda » pon, 07. črc 2008, 17:21

To je dobrej nápad. Jen to čtení ve snech moc slavné není :lol: Ale vzhledem k tomu poněmčování by německá jména stejně ještě nic dokazovat nemusela, ne? Snad rok úmrtí by mohl být lepší.

Uživatelský avatar
ctt80
Příspěvky: 24
Registrován: úte, 22. pro 2009, 15:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Snové město

Příspěvekod ctt80 » úte, 29. pro 2009, 15:11

Já beru sny jako prostředek ke sebezkoumání a při zkoumání všech snů vycházim z racionálního předpokladu, že všechno co ve snu vidim a zažívám, vychází ze mě a z mojí psychiky, vědomé i nevědomé. První na co bych se tedy v případě snového města ptal, je co by mohlo město a jeho části ve snu znamenat. Očekávání určitých scén dělá hodně, ale i to očekávání má nějaký hlubší důvod. A pokud určité části města zůstávají stejná a některá se mění, zeptal bych se, proč se mění a jak to souvisí s událostmi v mém bdělém životě.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Snové město

Příspěvekod jadydadyda » ned, 03. led 2010, 14:15

Přijde mi, že nejvíce to všechno vychází z celkového dojmu, který v nás to místo zanechává, dojem vyvolává tendenci dokreslovat ve své fantazii nová zákoutí a jiné prvky. V naprosté většině to pochází z dětství, nebo z prvních dojmů z daného místa. Vypátrat však zdroje těch původních asociací je hodně obtížný úkol.


Zpět na „Techniky na vyvolávání LD“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů