Lucid Dreaming Project - Bdělost

Moderátor: Lucid Dreaming Project

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Lucid Dreaming Project - Bdělost

Příspěvekod ATA » ned, 29. led 2012, 12:46

Jen dočasné téma na přeuspořádání poznámek

Co potřebujeme k uspěšnému LD a AC
Jsou to hlavně 3 věci : bdělost, spící tělo a nefyzické informace. Všechny 3 jsou mezi sebou navzájem provázány.
(teoreticky stačí jen bdělost a nefyzické informace).

Bdělost
Nemůžeme být bdělí ve snech když nejsme bdělí ani počas dne.
Myslíte si, že jste právě teď bdělí? Za chvíli zjistíte, že oproti pravé bdělosti je tento každodenní stav pouhým spánkem.

Co ta bdělost vlastně je
Já bych řekl že schopnost vnímání a uvědomování si vjemů,myšlenek,emocí, pocitů ,sama sebe ..
Čím je naše bdělost vetší tím vice informací jsme schopni vnímat a zlepšuje se také naše schopnost s nimi pracovat a rozhodovat se .

Bdělost a pamět
Na začátku jsem psal že na LD a AC potřebujeme 3 základní věci, další stejně důležitou je pamět. K těm 3 sem ji nezahrnul protože, že pamět na bdělosti z velké části zavisí. Pokud nejsme bdělí, tak zde není nikdo, kdo by mohl data do paměti ukládat. U snů, pokud si je později pamatujeme, musela být nějaká bdělost přítomna, někdo je musel vnímat, ale trošku se nám to komplikuje v tom, že teto pozoroval mohl být dosti odlišný od našeho běžného vědomí. To co mu chybí je právě lucidita - seběuvědomění
kdo je, že tělo právě spí, přístup do paměti. Ve snu toho uvědomění dosahuje různého stupně a muže být nahrazeno iluzemi. Ukládání do paměti je ve snu hodně omezeno,
ale mám o tom zatím málo informací, nejspíše bude záležet na typu paměti.Další možností je, že sen se sice uloží, ale mi ztratíme linky na to, kde je v mozku uložen.
Náhodné myšlenky nebo situace pak tento link mohou spustit a my si vybavíme část snu.

link: Techniky DILD


Bdělost a hladina energie
link: Psychická energie

Bdělost a všimavost

MEDITACE VIPASSANÁ A JEJÍ DŮSLEDKY
http://www.lampa.cz/prednasky/vipassana.html
Někdo to může považovat za meditaci a někdo naopak za pouhé uvolnění a uvědomění si bdělosti.Tak či onak je to technika, při které se klade důraz na vnímání přítomného okamžiku a vše s tím souvisejícího, ačkoliv není nějak složitá pro začátečníky.V odkazu naleznete přehledné a výstižné průvodní informace k docílení a pochopení této metody meditace.Naučí vás pracovat s myšlenkami správným způsobem a zjitíte, co je to opravdu "bdělost".

Všímavost = koncentrace + zájem

Přítomý okamžik ,bdělost
http://wiki.astralni-cestovani.org/Bd%C ... _pozornost

Obrázek


Žádná budoucnost nenapraví, co zmeškáš v přítomnosti. A. Schweitzer

Přítomný okamžik
Všechny myšlenky se soustřeďují na minulost nebo budoucnost, mysl nedokáže zůstat v přítomnosti, přitom právě přítomnost je jediný okamžik, který můžeme ovlivnit. Jenom ten nepatrný okamžik, tak krátký a přesto je v něm ukryto velké tajemství. Proč se zabývat a omlouvat své činy v minulosti? Ty přece už neovlivním, můžu se z nich pouze poučit. A budoucnost, ta nám přece taky nepatří, příští okamžik tady už nemusím být, každodenní starosti, které si lidé dělají jsou zbytečné, protože zítřek může proběhnout úplně jinak. Pak si říkáte, já jsem se tak trápil a ono se to vyřešilo úplně jinak. A včerejší trápení je zbytečnost a pokud se něco nevyřeší, stejně jednám ve chvíli, kdy mám jednat.





Bdělost a neurovědy
Obrázek
Z hlediska neurověd naše bdělost závisí hlavně na části mozku zvané prefrontální kortex (oblast čela) a hladině různých látek v mozku.
Obrázek
Obrázek
Z hlediska neurověd naše bdělost závisí hlavně na aktivitě dorsolaterálního prefrontálního kortexu DLPFC a na hladine různých hormonů a neurotransmiterů.
Obrázek
Obrázek
DLPFC a LD
Co bdělost omezuje
Bdělost je velmi energeticky a výpočetně náročná a mozek se jako každý jiný systém snaží šetřit zdroje .
Kdyby jsme navrhovali počítač tak by jsme nejspíš postupovaly uplně stejně systém je to velice efektivní a bez něj by to nešlo ,problém je ale v tom že nám k němu nikdo nedal návod a od doby kamené neprodělal pořádnou aktualizaci.

Tak provedeme menší inspekci co tam vlastně máme a jak to funguje a vytvoříme menši manuál jak s tím pracovat .







Tak se na to podívame a vezmeme to více do hloubky aby šlo pochopit nejen to co dělat ale taky proč to vlastně děláme na co která metoda vlastně je bude se vám to pozdeji hodit abjste vědli ketrou metodu vypustit když budete mit danou oblast již dobře zvládlou .Součastnej postup je totiž je poněkud zdlouhavej a složitej ale to je z toho duvodu aby pokryl co nejvíce možností .U každeho bude situace jiná a bude muset více pracovat na jiné časti postupu .Ješte upozorneni nic neberte jako absolutní pouze jako doporučeni jak to dělat je i sposuta jinejch cest tak se neomezujte.




http://www.lampa.cz/prednasky/prazdnota.html

koncept
jit na to od lesa , rodily splečne věci
vyprázdnění mysli


Stejný stav vědomí zažíváme při meditaci, kdy utišíme mysl a pouze vnímáme. Bdělost je nepřetržitá meditace. Při bdělosti neulpíváme na věcech, je to situace nezúčastněného pozorovatele.

Myšlení a vnímání
"Obyčejní lidé vnímají tak málo, že zapomněli, že mezi myšlením a vnímáním je rozdíl. Zapomněli tak dalece, že se domnívají, že to, co si myslí, je to, co vnímají, své myšlenky promítají do vnější reality, a tak se ustavičně vzdalují skutečnosti zaměňujíce ji za své myšlenky."
Victor Sanchez

Myšlení je součást našeho ega, právě myšlením udržujeme svou představu o sobě a o tomto světě

Praxe
všímavost
Můžete si to zkusit hned teď. Díváte se na monitor a vaše oči sledují jednotlivé řádky textu. Uvědomte si kde sedíte a v jaké poloze máte tělo, ruku na myši, jak dýcháte a vůbec celé prostředí okolo vás. Uklidněte myšlenky a zpozorněte, nic víc jenom vnímat. Čtěte text a snažte se ho vnímat. Když teď píšu tyto řádky, vnímám jak prsty běhají po klávesnici, jak se dívám na monitor a uvědomuji si polohu mého těla i zvuky okolí.

Úplně nejjednodušší (relativně) je jít po ulici a zkusit být bdělý jenom chvilku, než dojdete tam k té křižovatce, jenom těch pár kroků. Uvidíte, že to není nic jednoduchého, takto si uvědomte maličkosti, jako je obouvání bot, nastupování do auta atd.

Zkuste také k někomu přijít a něco mu říct, bděle. Vyslovujte slova zřetelně a pomalu, nic ve spěchu, jste v meditaci. Uvidíte jaká je to změna, oproti normálnímu nevědomému mluvení, kdy namluvíte tolik zbytečných slov. Dále můžete zkoušet všechno co vás napadne, bděle jíst, chodit, číst, dívat se na televizi, hrát počítačový hry, nebo třeba nakupovat v obchodě.

Z počátku je velmi těžké pozornost udržet na delší dobu, později je to stále snazší i ve vypjatých situacích. Časem se vytvoří jakési bdělé pozadí, které si uvědomuje věci okolo sebe sama, udržení pozornosti začne fungovat automaticky, aniž byste se na něj tolik zaměřovali. Ještě později vám bdělost přijde úplně samozřejmá a přirozená, dokonce se budete divit, proč to taky ostatní lidé nevnímají.

Nemusíte říkat: "právě teď sedím, právě teď jdu, právě teď dýchám" - jde to i bez myšlenek, prostě si nic neříkejte a dělejte to.

A co teď na konci tohoto odstavce? Jste stále bdělý? Co váš dech a poloha těla?


Bdělost a EGO

EGO
Obrázek

Co je to já
já ,ego
http://www.lampa.cz/prednasky/mat.html
ty a já
laska +
odpuštení +

vznik ega
http://www.lampa.cz/prednasky/retez.html
dulaita – hodnocení

Tak si ten náš řetěz znovu projdeme, tentokrát pro změnu svrchu: Pocit, který v nás rozhoduje co je žádoucí a co není, po něm marná touha, ta způsobí lpění, to má za následek stávání se někým, v důsledku ztotožnění s tělem a z toho nakonec všechno pozemské, včetně nevyhnutelné bolesti.

Pocit zážitek vnímání

Nevědomí, prvotní tvoření, zpozorování, rozlišení, vjem, dotek - to je horních šest - a dál pocit, touha, lpění, stávání se, ztotožnění a bolest, to máme dolních šest.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

koncentrace

Příspěvekod ATA » ned, 29. led 2012, 12:49

*doplnit o info z lampy


Koncentrace
Obrázek
Ono to zni docela jednoduše soustredit se pouze na jednu věc at už je to myslenka,vizualizace,obraz nebo nejaký zvuk ale vetšina lidi to nevydrži déle než pár vteřin proto je potřeba tuto schpnost cvičit a rozvinout.
Schválne si to ted zkuste vyberte si nejkou věc pokud možno pozitivní a koncentrujte se na ní.Tak schválne co se stalo nejdřive se ste se par vteřin zkutečne soutredily a pak se oběvyli první doterné myslenky.
Vaše mysl nejspiš začala tu vec popisovat a hodnotit nebo začal vnitřni dialog při kterém jste si řikaly proč to vlastně dělám.Možná se vám také myslenky totálne rozutekly a začaly ste přemejšlet nad tim co budete mit dnes k večeři as podobné věci a to ani nemuvým o rušivých vlyvech kterých se mysl tak rády chytá a hned je začne analizovat.

Pár rad které by vám mohly pomoct:
*budte v pritomném okamžiku nemyslete na to co bylo včera nebo jak bude cvičeni pokračovat jestly se povede proste se jen koncentruj te a vnimejte
*vnímejte ale neznamená myslete musite vypnout všechno hodnocení věci pote jen budou nebudou mit žadne vlastnoti a jměna
pokud se vam tyto 2 kroky povedou zamezite vzniku vetšiny otravných myslenek

*pokud vas neco rozptýly zase se vratte ke koncentraci a nijak to dále nerozebírejte ani si nedavejte za vinu že se to stalo
*rušivé mylsenky ignorujte nesnažte se je násilím odsranit tim je pouze posilýte
tm kam jde koncentrace tam jde i vědomi a za nim energie
*zachovejte si k myslnkám pozici pozorovatele jen je ignorujte nechtese nimy rozrušit at sou jakékoly
*pokud vznikají nejkej myslenky okolo bodu koncentrace je dobre je trochu usmernovat aby nezdrhly moc daleko
*snažte se uplne vyprázdnit mysl a nemyslet vubec na nic , ne myslet na to že nemáte na NIC myslet :D

Metody které vám mohou pomoct z utišením mysly:

*Vizalizace
Pokud jde o neustále se objevující myšlenky, existuje několik metod jak se jich účinně zbavit. Mezi jednu z nich patří například vizualizace myšlenek jako proudu řeky, který je odplavuje pryč. Jednoduše v mysli tento proud sledujete a ten po nějaké době sám zmírní a následně zcela vymizí. Jiná metoda vizualizace pracuje s myslí zobrazenou například v podobě desky stolu, na které je spousta nečistot (myšlenek). Následně si představíte malou metličku, kterou tyto nečistoty zametáte pryč a svou mysl tak postupně zbavujete neustálého myšlenkového toku. Další z technik je znázornění nežádoucích myšlenek v podobě nepříjemného hlasitého zvuku, který můžete pomyslně zvolna zeslabovat. Vhodné je také soustředění na proces dýchání.Nebo si mužete predstavit mysl jako vodní hladinu a myslenky jako vlny vašim cilem je aby hladiny byla jako zrcadlo ,vyrušeni muže brát jako kámen která vam do tohoto jezirka spadnul .


*Mantry
Jsou vhodné na udrženi koncentrace a utišeni mysly ale pusobý i na dalšich urovních
více informaci v odkazech:
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?nazev ... 2003122101
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cislo ... 2003122201
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?nazev ... 2003122301
http://mantry.jogin.cz/
http://www.tantrajoga.cz/hlavniokno.php?rub=kasmir_0_0
http://www.tantrajoga.cz/hlavniokno.php?rub=kasmir_0_1
Použití pri cvičeni : nahlas na začátku v duchu kdykoly


*Koány
Jsou to krátké zenové príběhy a hádanky ktere se nedají myslí roluštit pokud se na ne budete koncentrovat mysl se chytne do smičky e snaze to rozluštit bude to zkouset stále znovu a zvovu ale vysledek žádnej takže to časem vzdá a utichne.Možná by slo použit i nejaké težke hádanky nebo problémy ale zas je treba si dát pozor aby mysl neutekla moc dalko a nezačala vymišlet silene konstrukce u tech koánu to tak nehrozi.


*Zastaveni vnitřniho dialogu

Zatím nei sepsáno metod bude ale určite sousta pokud nejake znáte tak sem snima


KONCENTRAČNÍ CVIČENÍ
Cvičit mužte na cemkoly a kdykoly jedninou podminkou je by to bylo pozitivní muže naprílad zkusit udrřet njkou myšlenku nebo se soutredit na plamen svičky.

Pár pokročilejšich technik koncentrace muže dojít až k projekci vědomi a stanete se predmětem koncentrace

Technika upřeného pohledu - TRÁTAK
http://www.volny.cz/m-musil/tratak.htm

Bod

Chcete-li si vyvinout sílu koncentrace, zde je cvičení, které můžete vyzkoušet. Nejdříve si pořádně umyjte tvář a oči studenou vodou. Poté si na zdi v úrovni očí udělejte černý bod. Stoupněte si čelem k tomuto bodu ve vzdálenosti asi dvacet pět centimetrů a koncentrujte se na něj. Po několika minutách se snažte cítit, že když se nadechujete, váš dech ve skutečnosti přichází z tohoto bodu a že tento bod se také nadechuje a dostává zase dech od vás. Snažte se cítit, že zde jsou dvě osoby: vy a černý bod. K vám přichází dech z bodu a do něho vchází dech od vás.

Bude-li vaše koncentrace velmi silná, ucítíte, že vás vaše duše opustila a vstoupila do černého bodu na zdi. V tu chvíli se snažte cítit, že vy a vaše duše spolu rozmlouváte. Vaše duše vás bere do světa duší pro realizaci a vy berete duši do fyzického světa pro projevení.

Tímto způsobem si můžete velmi snadno rozvinout sílu koncentrace. Tuto metodu ale musíte cvičit. Je mnoho věcí, které jsou velmi snadné, pokud se cvičí, ale prostě proto, že je necvičíme, výsledek nepřichází.

Vize a skutečnost

Další cvičení, o které se můžete pokusit, je toto. Nejdříve si na zdi v úrovni očí udělejte velmi malý kroužek a uvnitř něj malý černý bod. Měl by být černý, ne modrý nebo červený či jinak barevný. Pak si stoupněte čelem ke zdi ve vzdálenosti asi jednoho metru a zaměřte svou pozornost na kroužek. Vaše oči by měly být uvolněné a napůl otevřené. Nechtě sílu své koncentrace vycházet ze středu svého čela. Po třech či pěti minutách otevřete oči dokořán a snažte se cítit, že od hlavy až k patě jste jen očima. Vaše celá fyzická existence se nestala ničím jiným než zřením a toto zření je zaměřené na bod uvnitř kroužku.

Nyní začněte zmenšovat předmět své koncentrace. Po několika vteřinách zkuste cítit, že se celé vaše tělo stalo tak malinké, jako je bod na zdi. Snažte se cítit, že tento bod je další částí vaší vlastní existence. Pak do bodu vejděte, pronikněte jím a jděte na druhou stranu. Z druhé strany bodu se podíváte zpět a uvidíte své vlastní tělo. Vaše fyzické tělo je na jedné straně, ale silou své koncentrace jste na druhou stranu bodu vyslali své subtilní tělo.Pomocí svého subtilního těla vidíte své fyzické tělo a pomocí svého fyzického těla vidíte své subtilní tělo.

Když jste se začali koncentrovat, vaše fyzické tělo se stalo zřením. V tu chvíli byl bod vaší skutečností. Jakmile jste do bodu vstoupili, vize a skutečnost se staly jedním. Byli jste vizí a byli jste i skutečností. Když jste se z bodu podívali zpátky na sebe,postup se obrátil. V tento okamžik jste se stali zřením mimo sebe a místo, na které jste se vrátili, vaše tělo, bylo skutečností. Potom se zření a skutečnost staly opět jedním. Pokud dokážete vidět zření a skutečnost tímto způsobem, vaše koncentrace je naprosto dokonalá. Dokáže-li vás síla vaší koncentrace dovést na druhou stranu bodu, který jste nazývali skutečností, pak celé vaše bytí půjde daleko za vizi i skutečnost. A jakmile překonáte své zření i skutečnost, získáte bezmeznou sílu.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Matrix

Příspěvekod ATA » ned, 29. led 2012, 13:11

Jak vzniká Metrix aneb rozdíl mezi zkutečným světem a naším vnímáním


Nejprve jsou informace z vnějšího prostředí je pomocí receptorů převedeny na elektrický signál který putuje do mozku

S2
Existují různé možnosti kodování signálu např podle frekvence , času ..
S3
Akční potenciál , doba, tvar , amplituda ,spikes,ISI-doba mezi spikes
Rate coding,Time coding..

Pokud známe kod dalo by se toho využít a dekodovat co se děle připadne tam pustit vlastní vstup
prodrobnosti ,výzkumy : Neurofon , CES, LTP

Jak muže vypadat signál
Obrázek
Obrázek
Ze začátku jsou pro mozek informace ze smyslů nesrozumitelné je to jen proud dat ve kterém se nedokáže orientovat
Obrázek

Postupně se mozek učí základy toho co který signál znamená . A rozvijí je se části na jeho zpracování.
Obrázek

S2 Rozvijí se oblasti na detekci tvaru,barvy,pohybu ... a další základních prvků u různých smyslů
Obrázek


S3
Napřiklad rozpoznávání trojrozměrných objektů se děje
tak, že v hlavě máme uloženo cca 36 tzv.
GEONŮ (to jsou tvarové prvky, např. obdélník,
oblouk, úhel, přímka) a 3D objekty je pak možné
popsat pomocí těchto geonů a uložit si výsledný obrázek

Obrázek


Združování do větších celků - tvorba prvních konceptů
Obrázek


Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek




Obrázek
Obrázek

Rozpoznávání objektu
Podle čeho dělá mozek z jednotlivých informací vetší celky
Obrázek
  • Podle blízkosti
    Obrázek
  • Podle podobnosti
    barva
    textura
    rozlišeni překryvu
    Obrázek
  • Dokončování
    rozpoznáváni vzorů
  • Stejný směr /osud
    hejno ptáků
  • Perspektiva
Dále se spojuje do ještě složitějších celků
  • Podle času
  • Kauzality
    Obrázek
  • Asociace – na základě nějaké podobnobnosti,propojení
  • Vědomě
Dále se spojuje do složitějších celků


Oblasti mozku se dále specializují na rozpoznávání nově vzniklých konceptů
máme například části pro pro tváře(FFA fusiform face area) , části těla ( extrastriate body area EBA) ,mista (parahipppocampul place area PPA) nástroje dokonce i konrétní osoby (specifickej neuron se aktivuje když uvidíme danou osobu)


-------
vnímání:

zdvojnásobí intenzita podnětu, nebude velikost vjemu dvojnásobná, velikost vjemu roste zprvu rychle, poté stále pomaleji ( logaritmická křivka)

⇒ Časné ( jako malé děti, detekují se hrany,
linie, úhly).
⇒ Pozdější ( porovnávání s různými dosud
získanými percepčními kategoriemi)
3. Percepční konstanta
⇒ JASU (sníh je bílý i na slunci i ve stínu i
když reálný jas je jiný)
⇒ TVARU(otevřené dveře jsou stále
vnímány jako pravoůhlý objekt i když
projekt na sítnici je jiný viz. obrázek)
⇒ VELIKOSTI (mince u oka a na natažené
dlani má jinou velikost opticky ale
vnímáme ji stejně)
-------
. Dalším a dalším zkoušením, kdy jsou již úspěchy v dosažení cílového prostoru častější, dochází k výběru, posilování a preferování toho nejúspěšnějšího děje opakováním. A tak na základě takových zkušeností z minulosti může mozek predikovat (plánovat), co se stane v budoucnosti. (Co se stane, když ...) Zda aktivací určitého přesného postupu pohybů pravděpodobně trefí nebo netrefí? (Dosáhne vytyčeného cíle?)


DO matrix
Signál do mozku

Thalamus

Jak mozek zparacovává informace
a používá k tomu řadu mechnizmů.
ten hlavni je automatizace ta je založena převažne na konceptech


Jakmile koncept vznikne tak snižuje naši pozornost k tomu co jej tvoří brání tak senzorickému přetíženi šetři zdoje , zvyšuje efektivitu sistemu a jeho rychlost .
Casem koncept stvrdne natolik že už jako časti ani nevnímáme a tim braní vytvořit z puvodních informcí koncept nový.

Mysl pak funguje automaticky podle konceptu jakmile ho indentifikuje tak spusti programi ketré sou jeho součásti například řízeni auta je matakoncept
rizení je časem tak zautomatizováno že už na nej nemusíme upírat pozornost a jede samo . bohužel jako každý porgram tak i tento ma svá omezení
a pripouší jen naprogramovaneé možnosti pokud se vyskytne nová situace tak ji bud odfiltruje uplně, poupravý nebo aspon odsoudí .Což na prikladu z jizdou autem muže dopadnout opravdu špatně
čim neobvyklejši situace se vyskytne tim vetši je sance že v programu neni a ten bud zareguje spatne dle sveho nastaveni nebo vubeca udalost vyfiltruje .
(unatentional blindnes)
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5684
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavn ... pozornosti

Vnímání
-filtrace
-zpracování

Naše vnímání světa
Nevníme svět takový jaký opravdu je ale pouze jeho obraz ketrý je oproti originálu hodne osekaný a skreslený

Puvodní inromace ze smyslu je filtrována a dale spracovávána

Bdělost ovlivnuje kolik informcí sme schopni vnímat - datový tok a postprocesing
a pomoci ní mužeme ovládat i dalši funkce u informaci napríklad filtraci ,hodnoceni a intrepretaci

informace sou filtrovany podle duležitosti - všimavost ,emoční náboj ,vzpomínky

prava hemisfrea -tvorba nových konceptu
levá - koncepty staré
*autismus

vnímáni světa bežný clověk zejdnoduše svět podle svých predstav aby v nem mohl fungovat ale autisti to mjí naopak svět vnímají naplno a musi zjednodušit své chvováni aby v nem mohly fungovat
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

obraz těla

Příspěvekod ATA » ned, 29. led 2012, 13:13

Datový tok
Obrázek
Je hlavním omezením udává kolik informací dokážeme současně vnímat. Pokud do datového toku běžného člověka proudí informace z fyzických smyslů tak ho zcela naplní a nic dalšího už se tam nevejde. Nabýzí se nám několik možností co s tím udělat bud datový tok zvětšíme aby tam vlezlo všechno nebo vypneme tu jeho část keterou zrovna nepotřebujeme.

S2 - část datového toku je vyhrazena na myšlenkové procesy
- značka R - Resources (brano spíše jako zdroje systemu na zpravovní signálu , myšlení..)


Jak rozšířit datový tok
Velikost datového toku je závislá na naší bdělosti - hladině energie takže zvětšit bdělost.
LINK: Zvednutí energie

Samotná bdělost nám ale vždy nepomůže potřebovali by jsme tak široký datový tok aby tam vešla data z fyzických i nefyzických smyslů zároveň a ani to by nemuselo pomocu diku tomu že by vznikaly mezi jednotlivýmy senzorickými vstupy kolize. Začneme z něčím jednodužším, co nejvíce omezíme přisun dat z fyzického těla a tím uděláme místo pro data nefyzická.

Senzorické vstupy

Obsah datového toku z fyzického těla
Málokdo si uvědomuje kolik rozdílných vstupů/smyslů naše fyzické tělo má tady je menši přehled:
  • Zrak
    -3 duhy receptorů
    -barva, jas, řizení sekrece melatoninu (pár jich je i v kůži),
    -vnímáni roviny polarizovaného světla ( http://www.rozhlas.cz/planetarium/astro ... ava/668730 )
  • Chuť
    - 5 druhů receptorů (dokonce pár v plicích)
  • Tlak
    -(firm, brushing, sustained)
  • Vibrace
  • Teplota
    - receptory pro horko a chlad a speclaní receptory pro teplotu mozku
  • Svědění
  • Vasodilatace
  • Sluch
  • Čich
    -388 různých tipů receptorů
  • Propriorecepce
    - napětí svalů
  • Bolest
    - 3 tipy
  • Rovnováha
  • Gravitace
  • Akcelerace
  • Roztaženi
    - plice ,žaludek,močový měchýř,rozšíření cév - monitorováni krevního tlaku
  • Chemorecepce
    - analíza krve - spouštěč zvracení ,krev- množstvý C02
  • žízeň
    -hydratace
  • hlad
  • magnetorecepce
  • čas
    - krátký ,dlouhý

Nefyzické vstupy
  • hypokampus
  • predstavivost
  • podvědomí
  • teris efekt

Obraz těla

Aktuální obraz našeho těla , to jak ho vnímáme není nic pevného je neustále aktualizován senzorickými informacemi a pokud tyhle informace poupravíme tak se upraví taky.Pak tu máme ještě obraz těla který je dán hlavně samotnou strukturou senzorického , motorického kortexu a našimy porogramy/koncepty , ten se mění pomaleji.

Jak se tvoří
Mozek se snaží vždy poslepovat senzorické informace do nějakého smysluplného celku používá na to pravidla multisenzorické integrace mezi ty základní patří integrace podle času a místa události.Když mu to nepasuje tak informace různě pozměnuje,doplnuje a vynechává, prostě nemá rád situace kdy by například pozice ruky byla vidět a cítit na jiném místě ale i to se muže stát.Jak to funguje a k čemu se to dá použít si ukážeme na pár příkladech.

ObrázekMultisensorická integrace - pravidla
  • Buttom-up poskládana od spodu podle pravidel - automatická/nevědomá
    -použita pokud je malá konkurence (jeden způsob jak to slepit dohromady)
    -jeden signál (o velkém významu ,jedinečnosti) vyvolá přesun pozornosti ke zdroji signálu
    Obrázek
  • Top-down modulace pomocí pozornosti - vědomá
    -použita když je konkurence vetší (více možností , automat netuší kterou vybrat )
    - muže vybrat co se slepí dohromady

Pravidla :
  • Temporální - slepovaní podle času události (okno par set ms záleží na ukolu někde jen do 25ms)
  • Spatiální -podle místa
  • Relevance podle ukolu
  • Přesnost - vždy se použije pro daný ukol nejpřesnější zdroj informací jako základ integrace
    Sluch (A) - dominuje ukolum kde se slepuje podle času
    Zrak (V) - dominuje ukolum kde se slepuje podle místa (uhel)
    Propriorecepce (P) - hloubka
  • Znalost a očekávání - programy, vzpomínky
  • Ineverzni efektivita
    Při sloučeni slabých signálů z různých smyslů je výsledek integrace silnější než součet jejich intenzit
    (+150% druhy model +67%)
  • Spatial+Temporal
    Pokud sedí k sobě efekt je vetší ,lepší integrace a strhnutí pozornosti.(probíhá nevědomě)
  • Jedinečnost/duležitost/intenzita - signály které jsou jedinečné mají vetší duležitost
    jedinečnej + bežnej z jiného smyslu = itegrace (podle času /mista )
    bežnej + bežnej z jiného smyslu = potřeba vědomé pozornosti na rozhodnuti itegrace
    Obrázek
    Obrázek
  • Pozornost (top-down procesing)
    SE-sensory event -senzorická událost

    Výběr: SE1 + SE2 + SE3 -) pokud je pozornost na SE1 +SE2 -) integrace SE1+SE2
    Obrázek

    Procesing :
    - pozornost na SE zlepšuje její zpracování (přiděleno více systémových prostředků )
    - pozornost na SE zlepšuje také zpracování dalších SE ve stejném místě (platí pro vědomé i nevědomé)
  • Doplnování a mazání
    -upravuje podle předchozích pravidel
    -oscilace vyvolané SE1 mohou vyvolat iluzorní vjem v jiném smyslu (dá se posílit vědomě-phase locking)
    (integrace vyvolává převážně gamma (t okno do 25ms) vlny které synchronizují různé části mozku a tím pomáhají k integraci rozrušení oscilace zhorši integraci pláti to i pro jiná pásma
    příliš velká sinchronizace oscilací muže vyvolat sinestezii a příliš malá autizmus)
  • Když to nepasuje
    Málo - vznikne něco mezi obouma signálama zohlednuje se tam přesnost signálu pro daný ukol a další věci
    Moc - použije nejpřesnější signál a zbytek zahodí
  • Emoční náboj
Interakce mezi jednotlivými smysly a ovlivnění top-down procesingem probíhá na všech urovních
Obrázek

ObrázekSensory and multisensory illusions AJ
http://brmlab.cz/project/brain_hacking/msi2


Fyzické a nefyzické vnímání
Našim cílem je zapnout to nefyzické , to u nehož informace nepřicházejí z fyzických smyslů to odkud vlastně přicházejí není v tuto chvíli podstatné (bude v dalšich častech)
Pojdme se podívat na to co nám v zapnutí tohoto vnímání brání nebo lépe řečeno co ho omezuje.

Pro LD a AC potřebujeme zrušit obraz fyzického těla a místo něj vytvořit nový nefyzické.Tohle je konečný cíl ale u metod na vyvolání nám stači stavejíci obra jen vhodne poupravita by se rovnováha prehoupla k nefyzickým smyslum -


Space: Vision > Touch > Audition

Time: Audition > Touch > Vision
Auditory left-right discrimination > near-far or front-back discrimination
Arm proprioceptive information in near-far dimension > left-right dimension

=== Hmat ===

http://www.neurobiography.info/teaching ... 1&mode=all

== Tlak ==

Obrázek
(citlivost a rozlišovací schopnost)
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Lucid Dreaming Project - dočasné tema

Příspěvekod ATA » ned, 29. led 2012, 14:49

Obrázek Bolest a endrofyny AJ
Endorphins interact with the pain pathway at the dorsal horn, where following the slow pain pathway, neurons enter into the dorsal horn, take up substance P and continue on through the spinal cord and to the brain. However, endorphins are simultaneously released in the dorsal horn at the same time as substance P. With the release of endorphins, substance P release is inhibited. Therefore, when this occurs, fewer pain impulses are sent to the brain. Endorphins can also be released at other points in the slow pain pathway; however, they are most present in the dorsal horn. Endorphins act as a general cushion for our bodies to fight pain. By regulating the degree of pain felt, removal from the pain stimulus can occur and thus healing is a possibility. Without endorphins the perception of pain would be constant and intense resulting in the inhibition of normal functioning. Endorphins also play a distinct role in emotional aspects of pain. By modulating level of arousal, endorphins allow organisms to adapt behavior in a given situation. Fear, stress, anxiety and even rage can all trigger this response.


The following diagram illustrates the pathway of Substance P, prostaglandins and nocioceptors, showing the interaction and route to the brain.
Obrázek

Obrázek
Fig. 6. A pain relief hypothesis involving higher cortical areas. In this example, the hypothalamus and other higher cortical areas are involved in secretion of beta-endorphin as well as other opioids and neurotransmitters. This hypothesis suggests involvement of higher cortical areas such as the sensory cortex as well as the frontal cortex, especially the prefrontal cortex and the limbic areas [11]
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Lucid Dreaming Project - Bdělost

Příspěvekod ATA » sob, 08. čer 2013, 21:21

==== Neuroanatomie ====

==Motorický a senzorický homonokulus==
Obrázek
Obrázek
Obrázek


The superior colliculus
Is a pea-sized structure at the top of the spinal cord
Receives visual, auditory, & somatosensory information
Is the best-studied brain area for multisensory integration
Receives visual information within ~40ms
Receives auditory & somatosensory information within just ~20ms
Is responsible for eye-head coordination, saccades & orienting movements

{{http://faculty.washington.edu/chudler/gif/angular.jpg}}
gyrus angularis
TPJ
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Lucid Dreaming Project - Bdělost

Příspěvekod ATA » úte, 25. čer 2013, 00:09

Vnímání těla a vjemy v tranzu a OOBE

Napřed si postavíme velice zjednodušeny obraz těla

Napred potrebujeme zachýtný bod to odkud budeme vnímat ,bod vědomí.

Tak máme bod co dál

Pridáme vnímání gravitace (čast vestibularního systemu , gravitaci vniame i jinak ale am to byt zjednodušeny model )

Niní již máme bod a dikážeme zjistit kde je nahoře a kde dole

Pridáme vnímáni zrychlení a otáčeni (linearni a angularni akcelerace pomoci vestibulárího systému.

Takže máme bod vuime kde je nahoře adole a poznáme když zrychluje a zpomaluje pohyb nebo otáčení

JIž se tedy muže pohybovat ale nemá nejmenši poněti kde vlastně je

Přidáme zrak

Zjednodušene tedy máme oko které muže lítat prostorem a vidět předsebe ,pozná kde je nahoře a dole

Dál pridáme zatim virualní neviditelnou kostru a svaly = propriorecepci .
Propriorecepce zjistuje pomoci specialnich receproru hlavne ve svalech jak sjou svaly napjatě a z toho pozici vuči zachytnemu bodu .
Ten bod je vždy kloub před ním.Takže napríklad ruka od zapesti po prsty nemá vubec tušeni kde je v prostoru jen vi uhel opriti zapěsti jetly je nahoru nebo dolu a o kolik.Zapěsti zas vi pozici oproti kloubu v loktua tak dál .Jeste take zná jak je velká rozteč mezi body.
Obrázek
Mame tedy vše predchozi + nekolik bodua jejich vzájemnou pocici ale zatim je kostraa svyly virzualni takže když se tam podíváme zrakem nic tam nevidime jen vnimame že tam ten bod je .

Přidáme kuži ketrá dokáže vnímat tlak , vibrace , teplo , bolest..
Ale ma ejden probelm netuši zas vubec kde je v prostoru muže to nini zjistit 2 zpusoby pomoci zraku a propriorcepece ty bydy co ma propriorecepce rekneme že zrak má stejné
(vytváři stejne záchytné body. Takže pozice každeho kousku kuže bude daná vuči temnto bodům.

Tak a máme zakladni model obrazu těla použitelný k pokusům.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Lucid Dreaming Project - Bdělost

Příspěvekod ATA » úte, 25. čer 2013, 00:26

Tento modelový obarz těla mužeme i plne popsat pomocí par dat pro každý "sensor" .

Tak první myšlenkový expediment
Cíl-tělo letí nahoru ,oči zavřené
Otázka je jaká data potřebujeme změnit
Toreticky potrebujeme změnit/dosáhnout pouze jedné věci a to aby data ze senzoru akcelerace pro vertikálni smer byla směrem nahoru nenulová.
Duležite je si uvědomit že teoreticky stači pozte tenhle jeden senzor a zbytek nas nezajímá tělo muže být totálne neuvolněné a končetiny v jakekoli pozici.
Pohybuje se zde tim zakladnim bodem a vše ostani je s nim spojeno ale nemeni svou vzájemnou pozici ani data takže mužeme ignorovat.
Dusledek je ten že citime pohyb těla v prostoru jako celku nic zde tělo neopušti ani enni potreba vytvářet cele nové tělo stači pozmenit pouze data z jednoho senzoru.

Dalši expediment
Cil- vnímání ruky cca 10cm před očima , na zadech oči zavřené
Otázka je jaká data potřebujeme změnit
Odpověd : teoreticky zase pouze 1 a to ohyb v loktu nic jineho nas nezajíma a nemusi být vubec uvolněné.

Cílem techto teoretickych expedimnetu bylo ukázat že nesmíme brát tělo jako calek ale jako jednotlive senzory a pokud chceme indukcis tavu jako AC zefektivnit tak se zamerime jen na to co nutne potřebujem
změnit to ostani mužeme ignorovat.

Tak tedy pobereme tyto 2 expedimenty znova tentokrat již ale v realných podmínkácha z probelmy s tím spojenými.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Lucid Dreaming Project - Bdělost

Příspěvekod ATA » úte, 25. čer 2013, 00:31

Linearni akcelerace ve vertikálním směru ( padání a stoupání)

Vychozi pozice a data ze smyslu na začátku s cvičení

varianta a)

Večer hned po lehnutí
G = 1g down
Ac = 0
P = pozice
T = pozice
V = 0



Propriorecepce
Hmat
Gravitace
Zrychleni
Zrak
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!


Zpět na „Lucid Dreaming Project“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů