Dříve než jste byli vy, já jsem.

ArMi
Příspěvky: 207
Registrován: pon, 22. úno 2016, 17:45

Dříve než jste byli vy, já jsem.

Příspěvekod ArMi » sob, 16. črc 2016, 12:05

Napadlo mě trochu rozebrat tento výrok, který údajně řekl Ježíš. Ta věta vypadá jako gramaticky chybná a napadá vás, že by se měla přepsat:
Dříve než jste byli vy byl jsem já.
Aby seděla souslednost časů. Jenže ono ne. Je tím řečeno něco trochu více. Je tím řečeno, že Ježíšovo bytí není zakotveno v tomto našem čase a leží mimo čas. Proto pak někdo může říci takto sestavenou větu:
Dříve než jste byli vy já jsem.
On v minulosti nebyl, on tam trvale je. Ale současně je i v naší přítomnosti a budoucnosti, právě teď.
Naposledy upravil(a) ArMi dne ned, 17. črc 2016, 21:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Firzen
Příspěvky: 225
Registrován: úte, 27. dub 2010, 21:57
Bydliště: Adamov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dříve než jste byli vy, já jsem.

Příspěvekod Firzen » ned, 17. črc 2016, 21:29

Moc hezky řečeno. Trochu se k tomu váže i údajný Buddhův výrok:
Vše, co má začátek, má také svůj konec. S tímhle se smiř a všechno bude dobré.
On jinými slovy řekl také to, že to, co nemá začátek nemá ani konec a je tedy věčné... :-)
Respice finem et non peccabis.

Uživatelský avatar
ZdENik
Příspěvky: 66
Registrován: pon, 31. říj 2011, 22:52

Re: Dříve než jste byli vy, já jsem.

Příspěvekod ZdENik » úte, 19. črc 2016, 12:41

Hezky pěkně.. !! řečeno..

do třetice ještě anglický ekvivalent... When you are not, God is there! -Osho-
nejsem tím, kdo rozhoduje co je pro čí uši.. kdo nechce, stejně neuslyší

ArMi
Příspěvky: 207
Registrován: pon, 22. úno 2016, 17:45

Re: Dříve než jste byli vy, já jsem.

Příspěvekod ArMi » úte, 19. črc 2016, 15:44

When you are not, God is there! -Osho-
Tak pozor, toto je predikát. Je to asi takové, jako když řeknu: "Když prší, tak si vezmu dešník." Ale nic se neříká o tom když neprší.

Z výroku explixitně nevyplývá jeho opak: "Pokud jsem, není tu Bůh." Možná to někdo tak vnímá, ale mě to připadá jako logická past.

Podle mě, pokud jsem, tak Bůh je tady samozřejmě také, protože je všude. Jedině já může poznat Boha, jinak nicota nepozná samu sebe.
Naposledy upravil(a) ArMi dne úte, 19. črc 2016, 23:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Firzen
Příspěvky: 225
Registrován: úte, 27. dub 2010, 21:57
Bydliště: Adamov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dříve než jste byli vy, já jsem.

Příspěvekod Firzen » úte, 19. črc 2016, 21:49

Myslím, že Osho to asi myslel tak, že pokud já mlčím, promlouvá Bůh. :-)
Respice finem et non peccabis.

ArMi
Příspěvky: 207
Registrován: pon, 22. úno 2016, 17:45

Re: Dříve než jste byli vy, já jsem.

Příspěvekod ArMi » úte, 19. črc 2016, 23:14

....
I tak se to dá chápat, ale to už do toho vkládáš něco svého.

Psal jsem to hlavně kvůli upozornění na pasti jazyka. Třeba takový Sokrates se snažil vše definovat velice přesně. Dneska jsou moderní vágní formulace, které nemusí dávat smysl a nebo popisují něco, co existovat nemůže.

http://zpravy.idnes.cz/osho-radznis-sek ... anicni_kha Osho si s nějakou přesností jazyka vůbec hlavu nelámal. Pro něho bylo podstatné, že má kam zasunout svůj falus. Vzal instantní východní moudrost, tu naředil, povařil a už bylo kašičky pro všechny jeho ovečky.
„Byl jsem u psychiatra. Protože to byla moje první návštěva, požádal mě, abych mu vše vyprávěl od začátku. A tak jsem začal: Na počátku jsem stvořil nebe a zemi...“
Podle PCCH byl Osho ve službě tzv. dravců, ti magicky založenější by spíše řekli, že uzavřel pakt s démony. Ale to neznamená, že by neříkal pravdu. Jen do té pravdy přidával pár kukaččích vajíček - podobný případ je třeba rozhovor se skrytou rukou: viewtopic.php?f=32&t=1263&hilit=skryt%C3%A1+ruka.

Uživatelský avatar
ZdENik
Příspěvky: 66
Registrován: pon, 31. říj 2011, 22:52

Re: Dříve než jste byli vy, já jsem.

Příspěvekod ZdENik » čtv, 21. črc 2016, 17:06

já myslím,.. hehe.. že to myslel hihi.. ješte trochu jinak.. ale každý si to chápeme po svém, jak potřebujeme.. rozebrat se to dá na tisíce kousků.. ale nevím jestli se to pak z toho dá ještě složit.. v mých očích je to prosté.. a celkem jedno'duché.. A v každém předchozím výroku vnímám jistou podobnost. =)
nejsem tím, kdo rozhoduje co je pro čí uši.. kdo nechce, stejně neuslyší

ArMi
Příspěvky: 207
Registrován: pon, 22. úno 2016, 17:45

Re: Dříve než jste byli vy, já jsem.

Příspěvekod ArMi » pát, 22. črc 2016, 09:38

.. ale každý si to chápeme po svém, jak potřebujeme.. rozebrat se to dá na tisíce kousků.. ale nevím jestli se to pak z toho dá ještě složit.. v mých očích je to prosté.. a celkem jedno'duché.. A v každém předchozím výroku vnímám jistou podobnost. =)
Možná jsem už sám zdeformován tím, že jsem měl kurz filozofie, kde se učilo jak chápat jisté texty. S jazykem je potřeba nakládat opatrně. Je to úžasný nástroj, ale velmi na přednáškách kritizovali dnešní filozofy, že si hrají se slovy a zapomínají na metafyzický rámec. Dneska je moderní skládat slovíčka do vět, různě je seskupovat. Ale to, že slova byla dříve přesně ohraničena významy na to už se nehledí.

Ano, ty výroky jsou podobné. Podobné jsou tím, že odkazují na realitu za touto realitou. Naše realita je fixována v čase a prostoru.

Analogicky by se dalo říci:
Ježíš: Byl jsem na houbách v lese.
Budha: Houby v lese rostou a zase odumírají.
Osho: V lese, kde nikdo není, rostou houby.

Při pokusu o hlubší proniknutí do podstaty tohoto světa se stejně dříve či později dostaneš do bodu, kdy už slova přestanou stačit a sdělení slovy přestane být dostačující. Na úrovni ideí k podobnému konfliktu nedochází. Ale slova jsou jedinou formou komunikace v tomto světě.


Zpět na „Tlachání“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 9 hostů