Ludské telo

Uživatelský avatar
wan to
Příspěvky: 87
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 22:55
Bydliště: V strede modrého kamenolomu
Kontaktovat uživatele:

Ludské telo

Příspěvekod wan to » pon, 23. čer 2008, 14:31

učím sa na štátnice z biológie a už mi trochen hrabe:

zaujímavá veta pri Nervovej sústave:
"Ulohou zmyslovych organov je zachytiť podraždenie a transformovať ho do takej podoby, ktora je schopna ďalej prechadzať nervovou sustavou. "

Tak ma napadlo: Čo vlastne vieme o ohni? (napríklad)
Oheň páli, ale v podstate je to iba vzruch, ktorý vytvoria moje zmyslové orgány.
samozrejme že touto formou mi dáva telo informáciu o možnom poškodení, ktoré môže nastať, ak s tým nič neurobím. ale ako viem, že táto forma je adekvátna. Oheň poznáme podľa tohoto impulzu, ale ako vieme, že tento impulz je pre oheň adekvátny?

Neviem, aký je oheň v skutočnej svojej podstate, viem len to, čo mi povedia moje zmysly, ale ako viem, že moje zmysly sú správne?
:D

Ako cestovatel, ja, v mojej hlave, môžem vedieť, že to, čo prichádza z vonku v takej forme, v akej to prijímam, sú relevantné informácie, ktoré reflektujú skutočný stav vecí?
„Musíme svoje vedomie naučiť, aby nevidelo prírodu len ako reálne veci a formy.
Musí ju vidieť ako materiál, ako hmotu, z ktorej treba robiť tvary, ktoré s ňou nemajú
nič spoločné.“
Kazimír Malevič

Uživatelský avatar
Akuza
Příspěvky: 63
Registrován: čtv, 26. čer 2008, 21:47

Re: Ludské telo

Příspěvekod Akuza » čtv, 26. čer 2008, 23:54

To že se jedná o oheň poznáme s jistotou jen zrakem, příp. pomůže čich a sluch.Když dáš ruku do ohně tak nervová zakončení napojena na Ruffiniho tělíska, která jsou uložena v kůži a vnímají teplo a vysílají impulsy přes nervy do příslušných mozkových center. Protože oheň je opravdu hodně teplý, tak ipulsy vysílané do mozku mají vysokou frekvenci a vyvolají pocit pálivé bolesti. ...to bylo pro zvýdavé :D
JInak je fakt, že svět vnímáme hrozně subjektivně, takže si nemůžeme být nikdy jistí, jestli to co vidíme není třeba skutečné jen z 50%. Dokázat vidět svět objektivně takový jaký je bych přiřadil k pojmu osvícení a to je běh na dlouho trať.
Cesta nám přináší štěstí, ne cíl!

MissingNO.
Příspěvky: 10
Registrován: úte, 08. črc 2008, 22:06

Re: Ludské telo

Příspěvekod MissingNO. » čtv, 10. črc 2008, 22:27

Třeba oheň vydává taky spoustu infračerveného záření a to zrakem nezjistíme jinak byjsme asi viděli proudy infra.


Zpět na „Jiné záhady“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů