Meditácia: vedomie a nevedomie

grenie
Příspěvky: 32
Registrován: sob, 16. úno 2013, 14:12

Meditácia: vedomie a nevedomie

Příspěvekod grenie » pát, 23. kvě 2014, 14:06

Najprv je treba vysvetliť, čo to vlastne nevedomie znamená: ide o termín v oficiálnej psychológii. Nevedomie pozostáva z myšlienkových procesov, ktoré nie sú vedomé, ktoré človek nedokáže vedome vnímať. Pojmy nevedomie a podvedomie, významovo znamenajú prakticky to isté.
(Pripomínam, že významy slov vedomie a nevedomie sa môžu v článku v niečom líšiť od oficiálnej psychológie).

Ak sa človek nachádza v bežnom stave, v skutočnosti prakticky nie je pri plnom vedomí. V tom prípade len duch človeka poctivo kopíruje každú jednu mozgovú bunku, že človek nadobúda identitu biologického, nie duchovného tvora. Von z tohto začarovaného kruhu sa dá konaním meditácie.
Prvým takýmto ktorom k meditácii (čo už začína byť niečo duchovné) jednoduché rozjímanie, rozmýšľanie, nad sebou, svojim životom, zmyslom života, nad sebou. Rozjímanie hoci by sa mohlo zdať, že je to niečo veľmi ľahké a jednoduché, nie je tomu celkom tak – hoci by ju mal každý človek ako úplnú samozrejmosť spontánne ovládať, civilizačné prostredie tomu bráni a väčšina ľudí ju neovláda. Najviac odporúčam rozjímať osamote , počas pokojnej prechádzke v prírode. Viac o rozijímaní je tu http://1meditaciawzsk.slobodnyvysielac. ... 4/p39/b286

Vedomie
V bežnom stave pri bdení (teda nie v spánku) je človek v tzv. pasívnom (falošnom) vedomí – vtedy len duch kopíruje činnosť mozgových buniek, duch je tak väznený a nemôže pracovať na svojom rozvíjaní sa.
Aktívne vedomie je Božské jadro človeka. Je možné dosiahnuť meditáciou. V praxi v meditácii je treba ovládať umenie identifikovať Vedomie:
-Vedomie je to čo nie je myseľ
-Vedomie, nie je nevedomie. Dá so povedať, že Vedomie je opak nevedomia
-Vedomie je čistá Prítomnosť v našej bytosti, nášho vnímania. Vedomie nepozná žiadnu minulosť a budúcnosť – len prítomný okamžik.

Nevedomie
Nevedomie je to, čo zakýva Božské jadro človeka. Môj názor je aký, že nevedomie je niečo vyložene negatívne. To, že ľudská bytosť je zložená aj z nevedomia, je dôsledok utrpenia človeka, nabaľovanie negatívnej energie, dôsledok stresov, strachu, atď.
Nevedomie je v silnejšie ako vedomie, nevedomie nás premáha a valcuje, bez toho, aby sme boli schopní mať nad ním kontrolu (myslím, že tak to hovorí aj oficiálna psychológia). Mnohokrát máme nejaké prianie, teoreticky by sme ho boli schopní splniť, ale zo záhadných dôvodov nedokážeme (môže ísť napr. prestať fajčiť, alebo začať nejakú činnosť, splniť si svoje predsavzatie). Za to všetko zodpovedá nevedomie, nad ktorým nedokážeme mať kontrolu.
Ako identifikovať nevedomie: Privrite oči na 3-5 minút a pozorujte procesy vo vnútri seba:
pozorujte aké myšlienky vám behajú po rozume, pozorujte aké obrazce vidíte. V takom prípade sa budete vnímať
a) tzv. hrubé myšlienky/obrazce (pochádza to hlavne z toho k ste zažili počas dňa nejaké významnejšie zážitky, či už pozitívne alebo negatívne)
b) jemné myšlienky, obrazce, o ktorých viete, že vo vás existujú, ale neviete ich konkrétne vnímať čo sú zač, neviete ich konkrétne identifikovať. Ide však predovšetkým o rôzny chaotické myšlienkové deje. A práve to je nevedomie

Ak budete sedieť v tichosti, samote a snažiť sa na nič nemyslieť, všimnete si, že to nie je tak jednoduché sa sústrediť. Neustále sa vynárať nejaké rušivé myšlienky. Niektoré myšlienky môžu byť v hrubej podobe – viete ich identifikovať, o iných viete že existujú, ale neviete ich identifikovať – a to je nevedomie.

Nevedomie je chaos. Cieľom meditácie je prevziať kontrolu nad nevedomým. Vedomie potrebuje prevziať kontrolu nad nevedomým. Pred tým je ale treba identifikovať Vedomie samotné.
-najprv je potrebné identifikovať Vedomie, ako je uvedené hore, plus dodržať nasledovné inštrukcie: zamerajte svoju pozornosť na medzimozog – v ňom je centrum vedomia. Uvedomte si, že ste „výrastok“ neosobného Boha-Absolútna, ktorý sa nazýva aj „Zdroj“ z ktorého ľudia pochádzajú. Uvedomujte si jednotu svojho vedomia a Absolútna, akoby boli jedno a to isté. Uvedomte si, že z tohto Univerzálneho Vedomia-Absolútna pochádzajú všetky bytosti. Medzimozog je umiestnený v strede mozgu vo výške asi jeden centimeter nad obočím
-potom identifikovať nevedomie, spôsobom je už uvedený
-potom, Vedomie potrebuje prevziať plnú kontrolu na nevedomým: inými slovami premeňte nevedomie na Vedomie. Dosiahnete to tak, že Vedomie musí byť vedomé vášho nevedomia (uvedomujem si, že to znie dosť abstraktne, tieto slová sa musia chápať duchovne, materialisticky sa to nedá pochopiť)
Nevedomé procesy sa v meditácii snažte pozorovať. Ide tu o umenie pozorovania – sebapozorovania. Pozorujte nevedomé procesy, ale len veľmi opatrne, nezaoberajme sa nimi príliš, pretože potom vás unesú a stratíte koncentráciu na Vedomie (nevedomie je opak Vedomia). Akonáhle ak sa objaví nejaký nevedomí proces, snažte sa ho vo svojej mysli zlikvidovať – nechať ho zaniknúť. Avšak nevedomie pravdepodobne vôbec nieje treba pozorovať v konkrétnom, len všeobecnom zmysle.

Ďalšie informácie
-počas meditácie sa môže stať, že po niekoľko minútach prestanete mať nevedomie pod kontrolou, hoci si budete myslieť, že nevedomie pod kontrolou máte. Nevedomie je veľmi zákerné a dokáže nás niekedy oklamať. Ak spozorujete takéto zlyhanie, nič sa nedeje začínajte odznova
-môžeme sa aj samotným výdychom snažiť akoby vydýchnuť nevedomie, tie negatívne myšlienky chaosu a negatívnej energie
-pri tejto meditácii je ideálne, aby ste boli oddýchnutý a nie ospalý. Cvičte pri privretých očiach, ale nikdy nie je dobré ak vás to ťahá k ospalosti – vtedy nedokážete udržať vedomie a nevedomie je dominantnejšie
-pri pociťovaní depresií a úzkostí, budete pozorovať v nevedomí rôzne negatívne, temné obrazce či myšlienky. Snažte sa tieto temné obrazce premeniť na svetlo, harmóniu a pokoj, a depresie ustúpia. Je dôležité si aj pokorne uznať slabosť úzkosti – inak by táto terapeutické metóda nemala význam

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditácia: vedomie a nevedomie

Příspěvekod ATA » čtv, 29. kvě 2014, 11:55

Jeste bych tam možná dodal bežně vnímat , portože se dá z podvedomím kokunikovata vnímat co v nem je tim padem docela mizi ta hrancice podle tvé definice .

Duvody proč to nejde nejsou až tak zahadné a kontrolu nad nim mit lze ale neni to dobrej nápad lepší je spolupráce .

Delení a/b neni uplne presný oboje pocházi z podvedomí ale jen veci z vetší rpioritou se dostanou do vědomého vnímání.

Nevedomí není chaos priš naopak ale na první pohled to jako chaos vypadá .

Materialisticky to pochopit jde a dokonce by to šlo i matematicky popsat.

Nelikvidovat jen nechat plynout neulpívat na něm

Je treba pozorovat i konkrétne ale to už je podle učelu cvičení u tohodle jen pozorvat a nezasahovat.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
Firzen
Příspěvky: 225
Registrován: úte, 27. dub 2010, 21:57
Bydliště: Edinburgh
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditácia: vedomie a nevedomie

Příspěvekod Firzen » čtv, 29. kvě 2014, 18:11

Ahoj Grenie, je to opravdu moc pěkné, jak jsi to napsal. Chápu tedy správně, že myšlenky, jejichž vznik nedovedu vysledovat, respektive sahá třeba i několik let do minulosti, a najednou se bez evidentní příčiny vynořily, mohu považovat za impulzy z podvědomí?
Respice finem et non peccabis.

grenie
Příspěvky: 32
Registrován: sob, 16. úno 2013, 14:12

Re: Meditácia: vedomie a nevedomie

Příspěvekod grenie » čtv, 29. kvě 2014, 19:07

Firzen: predpokladám, že hovoríš o nejakých svojich skúsenostiach. To ti ja neviem povedať, pretože nevidím do teba

Uživatelský avatar
Firzen
Příspěvky: 225
Registrován: úte, 27. dub 2010, 21:57
Bydliště: Edinburgh
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditácia: vedomie a nevedomie

Příspěvekod Firzen » pát, 30. kvě 2014, 20:59

Jasně, chápu. I tak je tu super návod. Myslím, že tu informaci jistě využiju. :)
Respice finem et non peccabis.


Zpět na “Meditace”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host