Křesťanství

Uživatelský avatar
Zack
Příspěvky: 46
Registrován: úte, 22. črc 2008, 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Křesťanství

Příspěvekod Zack » sob, 13. pro 2008, 00:02

aha tak to mi uniklo :)
omluvam se za mystifikaci ;)
ale i tak to ukazuje, (podle mě), že je bible jako taková roztříštěná, zkrátka taková sešitá a proto ten její absolutní důraz který na ni někteří lidé kladou je až zarážející (není myšleno na kohokliv odsud ;) spíše na někoho koho znam)
Always look on the bright side of life.

Uživatelský avatar
Frater Irwiuss
Příspěvky: 41
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:18

Re: Křesťanství

Příspěvekod Frater Irwiuss » sob, 13. pro 2008, 02:01

Zack: neber to tak povrchně. Je o pravdy, které jsou v Bibli obsaženy a pár slov, která někdo někde křičel jsou nedůležitá.

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Křesťanství

Příspěvekod Daniel » sob, 13. pro 2008, 09:46

Frater Irwiuss: mluvit o poslednich slovech Jezise Krista jako o tom, co "nekdo nekde zakricel" je podle me mnohem povrchnejsi, nez to, na co "reagujes"..

Zack: vsak nemystifikujes.. takova je proste realita a jsem rad, ze aspon nekdo zde na foru se dokaze podivat pravde do oci ;) v bibli proste chyby jsou a je jich hodne.. opravdu moc hodne.. a tohle je jeste jedna z tech min zarazejicich ;)
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Křesťanství

Příspěvekod jadydadyda » ned, 14. pro 2008, 01:19

Docela se to tu rozjelo a nevím moc kde začít. Možná se teď budu vracet trochu zpět. Osnova taky trochu utrpí.
Danieli, co tě vede k tomuto závěru- "jinými slovy nejste zrovna moc otevřeni názorům lidi, kteří se na věci dívají jinak"
To, že nepřijmeme něčí názor může znamenat uzavřenost, ale ta je potom očividně vzájemná. Nebo jestli to myslíš tak, že nejsme schopni se vcítit do vašeho pohledu, tak ukaž co tě k tomu závěru vedlo!
Co se týče těch zákonů o tom kdo nesmí vkročit do shromáždění, takto vytrženo z kontextu to vypadá opravdu divně. Ale je třeba si uvědomit situaci, kdy bůh chce uchránit svůj vyvolený lid, před zvyky okolních pohanů. Tehdejší pohani měli velmi mnoho podivných sebedestruktivních zvyků kleštěnci počínaje a pokračujíce hrůzami typu spalování dětí, nebo vkládání těl nemluvňat do základu domů (pro štěstí). Ve starém zákoně je pak plno případů kdy se pohanské zvyky přenesli i mezi židy, tomu se mělo předcházet dodržováním těchto pravidel. O ženách s potlučeným lůnem jsem sice ještě neslyšel, ale řekl bych, že to pravděpodobně může být také nějaký zvyk, ale to prosím neberte příliš vážně, je to jenom můj odhad, kterým se snažím říct, že bez dostatečných znalostí tehdejších okolností není dobré si o něčem vytvářet obrázek jenom tak z letmého pohledu.

Dál bych rád reagoval tak trochu obecně na příspěvky víceméně všech těmito myšlenkami: Je vidět, že přes špatnou pověst středověkého "křesťanství" je mnohdy těžké se povznést a dívat se na skutečnou myšlenku bez předujatého pohledu, na kterém se pak často hledá cokoli špatné, aby se to mohlo vyvracet. Ten kdo, teď říká, že to přece já jsem ten zaujatej, když jsem křesťan, dává druhému vlastní přívlastek.
Často se tu odsuzují různé nedokonalosti (teď nemluvím o zločinech falešných křesťanů) v církvi. My jsme taky omylní lidé, to ostatní od nás někdy očekávají, že nikdy neklopýtnem (asi proto, že jsme k tomu naprogramovaní), no když se to stane (děje se to pořád), tak si na tom lidi rádi smlsnou. Izraelci měli očividně hodně tvrdý zákon, podle kterého nedokázali žít (jako i my). Bůh s tím počítal, usvědčil je ("kdo je bez viny, ať první hodí kamenem") a nabídl řešení (smíření skrze Ježíšovu oběť), pro všechny lidi co zákonitě nedokážou žít podle jeho vůle a po usvědčení si dokážou přiznat svou špatnou situaci a provinění. Nepočítá se tu s dokonalostí, ale s vůlí bojovat.

To co řeknu teď už asi moc lidí nezkousne. Život křesťana, nemá být jen o babrání se v knize. Já boha znám jak z bible, tak taky ze sboru, ale hlavně ho znám osobně a vím co po mě v životě chce, často dost nelehké úkoly do kterých se mi nechce a nejednou jsem před tím utekl.

Na závěr bych ještě chtěl podotknout, že moc nechápu, proč je tak směšné, že bůh trestá?

matrixnet- Ezechiela jsem dost dlouho nečetl, ale nemyslel jsi spíš Eliáše a ohnivej vůz?

Uživatelský avatar
matrixnet
Příspěvky: 88
Registrován: pát, 25. črc 2008, 17:19

Re: Křesťanství

Příspěvekod matrixnet » ned, 14. pro 2008, 10:53

Nikdy nemáme definitivní pravdu, můžeme si být jisti jen tím, že se mýlíme.

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Křesťanství

Příspěvekod Daniel » ned, 14. pro 2008, 11:43

Matrixnet: o tom byla napsana i knizka, The Spaceship of Ezekiel...
mimochodem jestli jste nekdo cetli Knihu Mormonovu tak ten popis jak se dostaly desky k Josephu Smithovi mi taky silne pripomina prilet UFO :mrgreen:

jadadyda: ano presne to tim myslim.. ignorujete cokoliv co odporuje vasi vire.. proc si treba neprectes Koran? cetl jsi nekdy byt jen jedinou suru? proc se nepodivat na veci z jineho pohledu? muslimu je v soucasne dobe vic nez katoliku, to uz neni zanedbatelny pocet, hm? a vsichni z nich by dali ruku do ohne za Koran stejne jako ty za bibli. co vychodni filozofie? hinduismus, buddhismus? mit trochu prehled a nedivat se na vsechno prizmatem bible/cirkve/sekty... je nas zde 6 miliard a kazdy vidi boha nejak jinak, pravda bude nekde uprostred...

ano ty citaty z bible jsou vytrzene z kontextu, ale snazil jsem se naznacit, ze se bible nemuze brat doslova (clovek bez varlat se jiste do nebe dostat muze, vid?) s tim ze jsou tam veci, ktere meli lidi chranit souhlasim, ale co kdyz je napsali normalni lide? (opravdu je tak tezke tomu uverit? nevysvetluje to vsechny ty chyby, fakticke nesrovnalosti a divne pasaze?)

kdo chce nektere veci videt, ten je vidi, ale pro spravneho krestana nekonecne mnoho chyb v bibli neni zadny argument..
Na závěr bych ještě chtěl podotknout, že moc nechápu, proč je tak směšné, že bůh trestá?
“The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control-freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully.”

Richard Dawkins
:mrgreen: :mrgreen:

(mimochodem vsem doporucuju knihu od Richarda Dawkinse: God Delusion. Nebo jakoukoliv jinou, napsal i dost zajimavych veci o genetice)
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
matrixnet
Příspěvky: 88
Registrován: pát, 25. črc 2008, 17:19

Re: Křesťanství

Příspěvekod matrixnet » ned, 14. pro 2008, 12:51

Vím co za tím může být, je dobré přečíst nějaké knížky od Zecharia Sitchina pro začátek Dvanáctou planetu, je to jeden z mála lidí na zemi co umí číst klínové písmo z hliněných destiček, které byly napsány daleko dřív než Bible. ;)
Nikdy nemáme definitivní pravdu, můžeme si být jisti jen tím, že se mýlíme.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Křesťanství

Příspěvekod jadydadyda » ned, 14. pro 2008, 19:11

Danieli, Korán jsem opravdu nečetl a v ostatních známých náboženských směrech se orientuji jen tak nějak základně. Ty vidíš fakt, že nemám potřebu dál ve světě hledat cokoli, já už jsem našel všechno, co potřebuji, to ale nesouvisí s empatií. Rád lidem naslouchám i když s nimi mnohdy nesouhlasím, tak se dokážu v rámci svých inteligenčních předpokladů vcítit do jejich názorů úplně stejně, jako kdybych nebyl křesťan. Tvůj pohled na křesťanství docela chápu v možnostech toho, co jsi tu psal. Pokud ale, můj nepříliš velký zájem o nekřesťanskou náboženskou literaturu chápeš jako omezenost, tak ti to nemůžu nijak vyvracet.
Dál bych tě chtěl požádat (je to samozřejmě tvoje věc), abys nedělal z této diskuze argumentaci na základě faktů typu kolik je muslimů a kdo by dal ruku do ohně, alespoň ne se mnou. Osobně nemám rád dokazovaní čehokoli duchovního na základě faktů, nebo vůbec jakékoli dokazování. Mám s tím špatné zkušenosti, vždy se to zvrtne v něco bezvýsledného. Téhle diskuze jsem se chtěl účastnit hlavně proto, abych uváděl některé mystifikace ohledně křesťanské teologie na pravou míru. Sám mám potom co dělat, abych nezačal podobně argumentovat. Víte, co se týče archeologie kolem bible (často i starověku), na každou věc kolem toho se najde tolik různých "důkazů" a teorií, každá úplně jiná. Každej druhej pobuda je mistrem na překládání kdejakého písma a všichni si navzájem protiřečí. Když vidíte senzacechtivý článek o "pravém" významu nějaké starozákonní knihy, berte ho alespoň trochu s rezervou, protože jinak budete více slepě věřící než já, a to přece nechcete, ne? :) Nikdo z nás neumí klínové písmo, nikdo z nás předpokládám neovládá perfektně starou hebrejštinu a nikdo z nás se snad nikde štětečkem neoháněl- nikdo z nás zatím nemůže nic dokazovat. Nevím do jaké míry máte o těch věcech rozhled vy tady, ale hodně lidí často narazí poprvé (nebo podruhé či potřetí :) ) na nějaký takový článek, ten se na nich očividně podepíše. Pak už ale nevidí, že se jedná o pouhou špičku ledovce plného informačního marastu. Slyšel jsem milión teorií (podporujících nebo vyvracejících) ohledně: přechodu Izraelců přes Rudé moře, světové potopě, o pádu Jericha, i pouhé určení roku kdy kraloval nějaký panovník je často problematické... Nevím jakej má smysl polemizovat nad tím zda se v Ezechielovi mluví o mimozemšťanech, nic tomu jednoznačně nenasvědčuje (ani nevyvrací). V bibli je zvlášť kladen důraz na tři slova !víra!, naděje a láska, nejsou tam důkazy, naděje a láska. Když vidím, jak se všichni lidi, vědci a archeologové zmateně hašteří o každé maličkosti, tak jsem rád, že se bůh lidem neukazuje na základě něčeho, tak mizerného. Na světě, je spousta lidí co se nenarodili tak chytří aby mohli být filozofy a obsáhnout všechno literární vědění a pak vyhodnocovat. Právě takoví lidé nemají problém, aby něco přijali slepě, když jim ani nic jiného nezbývá. Ježíš si nevybral 12 farizeů, mudrců ani filozofů, ale dvanáct prostých lidí ze spodní vrstvy, aby roznesli jeho zprávu do světa. Když se tedy moje víra zakládá na víře (nejen na ni) a ne na důkazech, tak ji zákonitě nemůže zlomit žádná protiargumentace ani žádné články citující bibli mnohdy vytrženou z kontextu.

Mluvit o tom jak bůh trestá hlavně v obecné rovině je pro mě obtížné, nerad bych se stavěl do role vysvětlovače jeho chování. Zatím k tomu říkám, že ne všechno je vidět z našeho současného pohledu. Pokud nesouhlasíte, s tím že v Bibli je popisován dobrý a milostivý bůh, tak řekněte, jak by jste si dobrého a milostivého boha představovali.

Uživatelský avatar
matrixnet
Příspěvky: 88
Registrován: pát, 25. črc 2008, 17:19

Re: Křesťanství

Příspěvekod matrixnet » ned, 14. pro 2008, 20:13

První bych chtěl říct že nemám nic proti křesťanství, je to víra jako každá jiná.
Neb si myslíš že si měl to štěstí a narodil ses zrovna tam kde je křesťanství a to je ta pravá víra a zbytek lidí
na planetě žijí v omylu, jen proto že nejsou třeba z Evropy a nemají se možnost s křesťanstvím seznámit,
to je jako by je Bůh zavrhl už při narození. :cry: Potom bych chtěl zareagovat na tvou neochvějnou víru, která je prý :) ve stádiu kdy je založená jen na víře. Musím tě upozornit že tomu tak nebylo vždy, byl si jako semínko,
které hledalo kde se uchytit a hledal si první informace, které byly kolem tebe, až teprve na základě informací, které dávali docela logiku si se přiklonil k tomu či onomu. Protože jinak tomu být nemůže, nemůžeš první věřit aniž by si neměl nějaký základ informací, který ať chceš nebo nechceš je souborem nějakého kolektivního vědění a informací, které třeba nelze ověřit a to je ta víra. Bez vstupních informací nemůžeš věřit v nic :idea: , leda že by si je sám vymyslel a stokrát si je vtloukal do hlavy, takže i ty si vmanipulován do něčeho aspoň z počátku, než přes různé peripetie poznáš Boha :D. Ty ho hledáš se vesmíru nebo mimo vesmír, ale je uvnitř každého z nás a ve všem, my jsme jedničky a on je ta odmocnina nad jedničkama, přitom není šance zjistit jestli tam opravdu je, protože jednička je pořád jednička i s odmocninou, nebo bez odmocniny, pocit vlastního individua je jen iluze, veškerá hmota je duchovno. Ježíš říkal já a otec jedno jsme.
I ti apoštolové chtěli po Ježíši aby před nimi dělal zázraky, jinak by mu nevěřili a odešli by od něj, několikrát se zmiňovali aby posílil jejich víru, i když už viděli jaké zázraky dělal, přesto pochybovali.
Nikdy nemáme definitivní pravdu, můžeme si být jisti jen tím, že se mýlíme.

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Křesťanství

Příspěvekod Daniel » ned, 14. pro 2008, 22:58

matrixnet mi opet mluvi z duse..
ze necemu veris je opravdu z nejvetsi casti dano vychovou, ne osobni zkusenosti.. pokud by ses narodil o trochu vic na vychod, pevne bys veril ze zena ktera nechodi od hlavy k pate oblecena v hadrech je hrisna, mozna bys dokonce veril ze te rovnyma nohama do nebe posle sebevrazedny atentat uprostred party turistu... a pokud by ses narodil jeste trochu vic na vychod, nikdy bys nepochyboval ze krava je posvatne zvire.. atd atd.. popravde nevim co te irituje na zpusobu me argumetnace.. pocet muslimu jsem zminil jen proto abych zduraznil, ze verit se da opravdu vsemu, pokud je ti to od detstvi vtloukano do hlavy.. pro ty lidi je vira stejne neochvejna jako ta tvoje.. a ted kdo ma pravdu ze? bud pujde do pekla cela nekrestanska asie, nebo my co zabijime kravy, nebo zeny co nechodi zahalene, nebo nikdo a proste se prevtelime.. :D chapes uz co chci rict?
Ani ten Ezechiel te nemusi nijak trapit, proste se o tom bavime uplne normalne jako o cemkoliv jinem zde na foru.. ja si ty clanky proste v pohode prectu a pak si udelam nazor (stejne jako u knizek dawkinse a jinych ateistu, mormonu, bible, koranu, vsech moznych vychodnich filozofii, samanu.. :)).. pro tebe je to utok na tvou viru, pro me je to jen dalsi zajimava vec z mnoha k zamysleni.. je mi uplne jedno jestli to bylo ufo nebo ne protoze to uz se ted nedozvime, ale je to pohled na vec a tak by ses na to mel divat.. pro me je na tom asi nejzajimavejsi ze nejakej clovek z NASA si s tim dal tu praci a napsal o tom knizku :mrgreen:
Když se tedy moje víra zakládá na víře (nejen na ni) a ne na důkazech, tak ji zákonitě nemůže zlomit žádná protiargumentace ani žádné články citující bibli mnohdy vytrženou z kontextu.
ano, to je zrejme.
otazka je, jestli je to dobre.
Pokud nesouhlasíte, s tím že v Bibli je popisován dobrý a milostivý bůh, tak řekněte, jak by jste si dobrého a milostivého boha představovali.
no nevim, ja byl z boha celkem dost pos*anej strachy i pri cteni detske bible, a tam neni zdaleka vsechno :P :D takze ne, nesouhlasim s tim.
myslim ze na otazku jestli by buh nemohl byt lepsi si dokazes odpovedet i sam, jenze ty bys to povazoval za rouhani.. takovy mam pocit z vetsiny krestanu.. boji se uvazovat o bohu..
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
nou
Administrátor stránky
Příspěvky: 289
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 17:23

Re: Křesťanství

Příspěvekod nou » pon, 15. pro 2008, 01:16

no nevim, ja byl z boha celkem dost pos*anej strachy i pri cteni detske bible, a tam neni zdaleka vsechno :P :D takze ne, nesouhlasim s tim.
myslim ze na otazku jestli by buh nemohl byt lepsi si dokazes odpovedet i sam, jenze ty bys to povazoval za rouhani.. takovy mam pocit z vetsiny krestanu.. boji se uvazovat o bohu..
skor ani nechcu uvazovat. pretoze ak by uvazovali tak by im to nastavilo zrkdlo uvideli by ze su jemne povedane nedokonaly a teda by to brali ako vycitku. a to nemaju ludia v laske ak sa im nieco vycita.

Boh ma len jednu jedinu podmienku na vstup do neba. bezvyhradne milovat jeho a ostatnych. od tohoto sa odvija vsetko ostatne. nemozeme totiz zabudat ze nebo peklo nie je ani miesto ale skor stav duse. a peklo si budu vytvarat navzajom pretoze co mozete citit k druhemu cloveku ak ho nemilujete? mozete ho uz len nenavidiet. a ked ho nenavidite tak mu chcete co najhorsie.

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Křesťanství

Příspěvekod Brandis » pon, 15. pro 2008, 07:34

Kluci myslim si ze uz tady zase dost zbytecne debatujeme o zmrzline 8-) nevim proc kazdy z vas neudela ten krok pres sve predsudky. Nikdo z nas preci nepochybuje ze veskere deni zde na zemi je zalozeno na emocich a to predevsim na lasce, tak proc se hasterit kvuli takovym malichernostem, jako ze "jeden si to precet v bibli a druhy v koranu"...myslim si ze by se meli prekrocit vsechny rozdily v nabozenstvich, vsechny odlisne veci vynechat a brat to "pravdive" jadro vsech...coz je jasne LASKA a DOBRO.
Kazde jednotlive nabozenstvi v dejinach se seklo bud vic nebo min. Na nas ted je oddelit bludy od pravdy a zformovat novy pohled na vec... Podle toho na co ja sem zatim prisel, tak by to ale opravdu chtelo zformovat nove nabozenstvi, jelikoz zadne z tech starych, plne neopovidaji idealum, kterymi by se meli ridit...je ted akorat na kazdem z vas, jak mu vyhovuje to co vi, s tim v co veri. Nekomu bude porad vyhovovat krestanstvi, ale z hlediska vsech informaci ktere se mi do dnes dosatli do hlavy, to pro me osobne uz to neni vira v kterou se da verit dobre. Ma spoustu der a zavadejicich faktoru...ja sam nejvice tihnu k hnuti new age i kdyz jen hlavni myslenkou. Ta je uplne jina nez krestanska i kdyz jse daji krasne propojit...
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

Uživatelský avatar
Tidus
Příspěvky: 313
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 15:47

Re: Křesťanství

Příspěvekod Tidus » pon, 15. pro 2008, 12:23

Souhlasim s tim, ze krestanstvi (stejne jako jina nabozenstvi) maji spoustu chyb. Dlouho jsem z nabozenstvi mel srandu, protoze tomu vlastne vsichni veri prevazne proto, ze jim nekdo rekl, ze to tak proste je. Pak mi muj kamarad krestan vypravel, ze se hrabu do pekla se svym astralnim cestovanim a podobne. Rikal jsem mu, "ty ale veris ze to tak je, protoze ti to nekdo rekl. Ja verim tomu co jsem sam prozil." Postupne jsem se na to ale zacal divat trochu jinak. Rozhodne si myslim, ze je vylozene hloupe oddavat se jen jednomu nabozenstvi. My prece hledame tu Pravdu s velkym P a ta je ve vsech nabozenstvich. A ve vsech jsou chyby. Proto zakonite musime projit ruzna nabozenstvi a najit si tu Pravdu sami.

Jeste bych se rad zminil o tom milovani boha a ostatnich, jak tu napsal Nou. O tom se muzete docist take ve spouste knih. Bylo o tom v pokojnem bojovnikovi (Navrat pokojneho bojovnika) a bylo o tom i v knize Volani duse. Nejde o lasku jako takovou. Nemuzeme milovat boha tak, jako milujeme treba svou rodinu. Muzeme delat cokoli a vzdycky budeme milovat nam blizke osoby vice nez kamarady, kamarady vice nez ostatni..... Nejde o to milovat vsechny. Spise jde o soucit. I s clovekem, ktery jde treba nejakym zpusobem proti me, mohu soucitit. Vim, ze on se jen snazi projit tim zivotem jak nejlepe dokaze. Muzu mit soucit i s clovekem, se kterym bojuji protoze vim, ze dela co muze, aby nasel sve misto v zivote. S lidmi, se kterymi se nemam rad muzu soucitit. A mel by byt i mnohem vetsi soucit mezi nabozenstvimi. Jak tu uz rikal Daniel nebo matrix net.... Kdyby se krestan narodil v indii, bude zase uctivat kravu a odmital by krestanstvi. Proto at krestane maji soucit s muslimi, kteri se stejne jako oni snazi najit tu spravnou cestu atd.....A pokud nekdo tvrdi, ze tu spravnou cestu nasel, tak je teda sakra odvaznej, ze neco takovyho tvrdi.

Mimochodem, to jen ukazuje, jak je Satanismus povrchni. Zalozen lidmi kteri nadavaji na neco cemu poradne neroumi. Rikaji ze nemuzes milovat vsechny, ale jen ty co si to zaslouzi. Pak by totiz ta laska ztratila vyznam. To je jen nepochopeni toho co ctou (coz je v celem tomhle nabozenstvi).
Vzdáš se jednou, vzdáš se vždycky...

H0n24
Příspěvky: 126
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 17:20
Bydliště: Tábor, Jindřichův Hradec(víkend)
Kontaktovat uživatele:

Re: Křesťanství

Příspěvekod H0n24 » pon, 15. pro 2008, 14:37

Brandis: Nesouhlasím s tím novým náboženstvím, všechna kdy založená náboženství tu jsou díky tomu, že bylo potřeba něco nového...zezačátku to fungovalo, pak se to většinou zvrtlo a pravda zmizela pod nánosem rituálů a zvyků a nakonec se to vtloukalo do hlavy už malým dětem, byli nuceni přestat přemýšlet, jenom věřit a tím se stali závislí na svých duchovních, byl by z toho soubor pouček a zákonů. Ty poučky vznikají nějak takhle: Představ si, že by Ježíš někomu posílal energii. Někdo by ho při tom pozoroval - neviděl by, co všechno dělá, jak pracuje jeho psychika, viděl by jenom, že se na toho člověka soustředí. Pak by se ho zeptal, co dělal - Ježíš by mu odpověděl, že někomu posílal energii. Tak by vznikla poučka o tom, jak posílat energii - "Stačí se na člověka dívat, tím mu pošlete energii." - nevysvětluje co to tomu člověku udělá, jak to funguje ani postup, to se mi na tom nelíbí. Pokud člověku nevysvětlíš, proč něco dělat, po nějaké době tomu přestane věřit. Podle mě bude prospěšnější, když necháš lidi myslet, ať si zvolí svoji vlastní cestu - ne každému by vyhovovala taková cesta, kterou bys popsal. Já dělám to, že si z každé knížky, náboženství, duchovní cesty... vyberu to důležité, pravdu - nic není dokonalé, proto čtu více zdrojů a nevěřím jen jedné "nezpochybnitelné" pravdě(nebylo myšleno jako urážka) ;)
Křesťanský bůh mi nepřijde jako bůh, ale jako otec - vychovává, učí a trestá. A podle mě bůh ‡ otec

‡ znamená nerovná se, nenašel jsem přesný znak
Obrázek

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Křesťanství

Příspěvekod jadydadyda » pon, 15. pro 2008, 16:27

H0n24, to záleží jen na tom jak vnímáš slovo bůh.
To s tou závislostí na místě narození se nedá nijak popřít. Jen bych rád podotknul, že v naší zemi taky není zrovna křesťanské prostředí. Nevím zda jste si toho všimli, ale být křesťan tu rozhodně není nijak populární. Hodně lidí se se mnou kvůli tomu přestalo nadobro bavit, po tom co to zjistili, a někdy se stali i horší věci než pouhá ignorace. Ovšem, že si nedělám iluze o tom, že kdybych se narodil někde uprostřed Nové Guineje, tak se mi zjeví anděl a obrátí mě na víru. Z toho důvodu se pořádají misie. Kdo slyšel a nepřijal, ten nemá před bohem výmluvu, k tomu kdo to ale neslyšel, bůh přistupuje jinak. Taky bych rád věděl, kolik z vás má zděděnou jakoukoli víru po rodičích?

Uživatelský avatar
Zack
Příspěvky: 46
Registrován: úte, 22. črc 2008, 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Křesťanství

Příspěvekod Zack » pon, 15. pro 2008, 17:21

jadydadyda: A proč by měl být někdo obracen na nějakou jinou víru? Chápu to z pohledu, že svoji víru bereš jako správnou (což je správné :) ) možná i jedinnou správnou (což již je asi méně), ale myslím si že lidem by měla být ponechána jejich víra, tu s kterou se ztozožňují a ne je "převychovávat". Zámořská náboženství také obsahují univerzální pravdy a jsou rovnocenné křesťaství. Všechno je to podle mě jeden Bůh, ale nikoliv křesťanský bůh. Ale to je samozřejmě pouze můj názor který ti nebudu nijak vnucovat. :) Jen mi příjde zcestné tvrdit, že tam kde není křesťanství - musí se rozšířit a tamější obyvatelé převychovat. (Vím, že jsi to asi tak doslova nemyslel, ale nedalo mi to. :) ) No a k tvé otázce - z asi 9ti křesťanů ji má 7 "zděděnou" po rodičích, z toho jedna z námá už je opravdu případem pro psychiatra. A nemyslím si, že jsem jediný co jich zná tolik..
Always look on the bright side of life.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Křesťanství

Příspěvekod jadydadyda » pon, 15. pro 2008, 18:03

Určitě se nejedná o žádnou převýchovu. Já nechci nikomu nic nutit, nechci nikomu nic vyvracet a ani nechci nikomu říkat, proč si myslím, že má víra je ta jediná správná. Chci vyprávět o Ježíši lidem, co mají zájem si to poslechnout. Je dobré, že se snažíte hledat pravdu. Ale dejte pozor, aby se z toho nestalo hledání toho, co je líbivé, zajímavé, pohodlné nebo v nejhorším případě populární, to totiž často s pravdou nemusí souviset.
S tím poměrem křesťanů z věřících a nevěřících rodin to je různé, podle toho v jakém sboru. Velká většina křesťanů, co znám já je zase z nevěřících rodin. Ale i kdyby ne, já to nijak nerozlišuju, všichni mi přijdou v tom, čemu a jak věří stejní, jsou li v tom opravdoví.

Uživatelský avatar
Zack
Příspěvky: 46
Registrován: úte, 22. črc 2008, 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Křesťanství

Příspěvekod Zack » pon, 15. pro 2008, 18:46

Mě to příjde minimálně nespravedlivé, když se dítě narodí do křesťanské rodiny, kde do nej, (promiň mi ten výraz) :) "hustí" co je DOBRÉ a co je ZLÉ. Každý to totiž vidí trochu jinak. Ale jde mi hlavně o to, že si to dítě nemůže samo vybrat víru, která jej naplňuje a která je pro něj ta jedinná pravá. Jistě časem se může přiklonit k něčemu jinému, ale to je již v pokročilém věku nepravděpodobné, protože většina již v sobě má z dětství "uleženo" třeba ono křesťanství. To je podle mě srovnatelné s něčím jako kdyby ti někdo celý život říkal, že zabíjet lidi a prodávat jejich orgány je naprosto běžnou věcí. :D A když by pak přišel do jiné společnosti tak by nechápal která bije. Já tím chci jen říct, že určit co je dobré a co je špatné snad člověk ani nesvede, (možná proto, že nic takového jako dobro a zlo prostě neexistuje v nejčistší formě) a tím spíš není schopný ani určit jaké náboženství je dobré pro jeho potomky, protože je tak podle mě zbytečně ochuzuje o jejich svobodnou vůli již jako děti. Proto si myslím, že srovnávat křesťany, kteří jsou křesťany srdcem a ty kteří v tom vyrůstali je trochu mimo mísu.
Always look on the bright side of life.

H0n24
Příspěvky: 126
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 17:20
Bydliště: Tábor, Jindřichův Hradec(víkend)
Kontaktovat uživatele:

Re: Křesťanství

Příspěvekod H0n24 » pon, 15. pro 2008, 20:27

Zack:Přesně tak jsem to myslel - dítěti by se měla nechat svobodná možnost výběru, ne mu od začátku života nutit svoji víru. Pokud budu mít svoje děti, určitě jim nechám možnost výběru, ať mi ta moje přijde sebesprávnější. Těm, kdo mě nechápou, doporučuju se na to podívat takhle - představte si, že jdete po ulici, najednou k vám přijde neznámý člověk a začne vám nutit svoji víru - nejspíš si s ním chvíli popovídáte a pak odpovíte, že děkujete, ale věříte v něco jiného. No a dítě tu možnost nemá - slyší to od někoho, komu věří, který má ve všem pravdu a nikdy by mu nelhal, takže to musí být pravda ;)
Myslím, že když se o někdo o víru bude chtít zajímat, nějak se k ní už dostane - vemte si, jak jste se dostali na tohle fórum - nikoho z vás určitě nikdo nenutil, dostali jste se k tomu sami 8-) Podle mě, pokud na něco přijdete sami, má to mnohem větší váhu, než když máte 2 miliardy lidí, kteří věří v to samé :idea:
Obrázek

Uživatelský avatar
nou
Administrátor stránky
Příspěvky: 289
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 17:23

Re: Křesťanství

Příspěvekod nou » pon, 15. pro 2008, 22:57

ok tak ked slobodnu volbu tak teda vo vsetkom. chce jest len cokoladu, hamburger prosim kupim kolko si ziada. nechce sa mu do skoly prosim nech je doma pred televizorom, pocitacom. chce sa mu rozbijat zariadenie v byte, nech si posluzi vsak ono pride na to co je dobre.

nie takto to nejde. vies co by z neho vyrastlo? a nemozes cakat od dietata aby prislo na vsetko s cim sa ludstvo pechori dobre tisicrocia a stale nevie uplnu pravdu. clovek si zacina vytvarat vlastny nazor na vsetko az prichodom puberty ciastocne aj skor. takto sa to neda ze nech si dieta vyberie. ked uz ho nechat vyberat tak len z tych "spravnych" volieb. a aj u toho by som celkom pochyboval ci si dokaze vybrat.

ked vychovavavas dieta nechcel by si mu vsetko najlepsie? odovzdat mu svoje skusenosti a vedomosti. ano clovek sa uci na vlastnych chybach ale ked mu niekto o tych chybach povie dopredu tak sa rychlejsie nauci ich vyvarovat.


Zpět na „Náboženství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů