Bůh a bohové

Vit
Příspěvky: 157
Registrován: úte, 28. zář 2010, 18:21

Bůh a bohové

Příspěvekod Vit » čtv, 02. čer 2011, 19:28

Vpodstatě můžeme rozlišit dva typy náboženství:
a) existuje pouze jeden Bůh (křesťanství, ...)
b) existuje více bohů (řecká a římská mytologie, ...)

a) existuje pouze jeden Bůh
Podle mě takové náboženství původně pochází z vnitřního spojení s Bohem (Absolutnem, Zdrojem, ... nebo jak to chcete nazývat), který je jen jeden. Ale potom byla tato skutečnost překrucována jednak některými šiřiteli (šířili to tak, aby jim to vyhovovalo a přilepšili si), jednak samotnými věřícími (ale to až druhotně díky překrucování knězů). Např. dnes je spousta lidí, kteří všechno špatné, co se jim stalo svádí na boha a berou ho jako jednu všemu nadřazenou, člověku podobnou, bytost, které budou předhazovat jejich záležitosti. A nakonec je z toho to, co dnes z křesťanství.

b) existuje více bohů
Tzv. falešní bohové. Dle mého názoru pochází tento systém z toho, že k nim přišli učitelé odjinud. Třeba nějací mimozemšťani nebo lidé z míst, která vůbec neznali. Tito falešní bohové se tak mohli buď prezentovat, nebo je mohli pokládat za bohy obyvatelé. Své "božství" si získali věcmi a úkazy, které lidé z té kultury vůbec neznali a považovali je za "božské" (a třeba i byly :)). Dnešním příkladem je např. kult Johna Fruma v Tichomoří (viz http://db.tt/48OfB6q)
pokud někdo reagujete na nějaký můj dřívější příspěvek a chcete, abych případně také reagoval, napište mi zprávu, protože už fórum moc nepročítám a nemuseli byste se dočkat :)

Pete
Příspěvky: 618
Registrován: ned, 31. kvě 2009, 11:44

Re: Bůh a bohové

Příspěvekod Pete » pát, 03. čer 2011, 00:22

"Falesni bohove" jsou jine vysoke bytosti, nebo bytosti ktere jsme si stvorili (Deus est Homo, tvorime bohy sami mysli)

I Egyptane verili ze Buh je jeden, ale meli vice Bohu k obsazeni jeho kvalit (muz muze byt zaroven otec, manzel a furt je to stejna osoba)
Deus est Homo

Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 92
Registrován: sob, 25. zář 2010, 16:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Bůh a bohové

Příspěvekod carlos » pát, 17. říj 2014, 17:29

Je ale otázkou který z těch bohů je ten "správný," osobně se domnívám že ani jeden z uctívaných není tím původním, původcem všeho, je otázka, jestli ten nebyl jenom nějakou energií, která se prostě projevuje tím že spustí určité procesy v hmotě a dále je nechá pracovat.

Problém je v tom že lidé nejsou schopni poznat kdy slouží jen tomu co si kolektivně vytvořili, bohužel v tom se promítá mnohdy nejen to dobré z lidstva, ale i to zlé a tyto bytosti dělají všechno proto aby svůj vliv rozšířily a zotročily co nejvíce lidí. Skutečnému bohu, pokud je jeden, nebo skutečným bohům, pokud je jich více, nebo prostě tomu co všechno nechalo vytvořit a čeho je všechno živé součástí, musí být jedno jestli v to lidé věří nebo ne, protože tak jako tak jsou toho všichni součástí a nepotřebuje to následovníky pro svou existenci.

Naopak lidští bohové jsou na nichneskutečně závislí a vynucují si moc na věřících krutě.

Uživatelský avatar
Elen
Příspěvky: 287
Registrován: ned, 21. dub 2013, 17:44
Bydliště: Okres Znojmo

Re: Bůh a bohové

Příspěvekod Elen » pát, 17. říj 2014, 22:26

O tomhle se dá dalekosáhle polemizovat ale ten kdo opravdu slovy Ježíše žije, ten už nepochybuje a taky vidí všechny ty omyly dnešní církve. Náboženství je jednoduché jako facka, pouze lidé z něj udělali cosi co bych přikládala spíše k satanismu, touze po moci apod. Debata o tom, zda je bohů více či méně je prakticky zbytečná, protože odpověď se dá pouze prožít, nikoliv vyslovit.

Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 92
Registrován: sob, 25. zář 2010, 16:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Bůh a bohové

Příspěvekod carlos » pát, 17. říj 2014, 22:59

Vy věříte podle Abrahamovského systému, že?

Mohli bychom o tom debatovat, nebráním se tomu, ale nevím kam by to vedlo. :D

Ano dá se to nejspíš jen prožít, slovy se to popsat nedá protože byť máme desítky tisíc slov, ta nestačí ani na náš svět. Ovšem bylo by myslím možné aby byla přenesena tepelaticky myšlenka. Domnívám se že bůh v podobě v jaké si jej představují světová náboženství. Mimochodem si dovolím upozornit že bible je plná překlepů a že se tam vyskytuje párkrát množné číslo - bohové, nebo pánové moji, elohim, adonai.

Podle mne je tu jakási základní energie která oživuje všechno a ze které se všechno skládá, možná i hmota, pak jsou z ní i bytosti které si nazývají mnozí bohy a pak tu jsou ty lidké výtvory, které se nazývají bohy. Bohužel zdá se že nyní jsou u vlády lidské výtvory, které musí být zákonitě nedokonalé jako lidé a se všemi jejich zlozvyky.

Často se říká že Jahve Hospodin a Alláh jsou jedním a tímž bohem. Dobře pokud ano pak se tento asi nestará, ale vládnou za něj tvorové vzniklí na základě lidských potřeb. Bohužel.

Bůh nemůže existovat jako nějaká superinteligence, která by všechno řídila, možná na počátku, ten původní, mimochodem většina náboženství má nějakého prvnostního boha. No a co když tento vynořující se odnikud je jen ta energie, která oživuje i bohy a na kterou musí být napojení aby bylo možné s nimi komunikovat? Říká se tomu myslím univerzální informační pole, nemusel by tam být nějaký zásadní rozdíl, když k němu člověk získá dostatečný přístup, mezi bohy a jím. No a v takovém příadě by mohl zjistit jak to je a tomu se samozřejmě budou bytosti, které se za boha(y) vydávají budou snažit zabránit a možná se tomu budou snažit zabránit i někteří lidé.

A když o tom tak přeýšlím, možná současné dění ve světa má mít jediný cíl, znemožnit co největšímu počtu lidí v dosažení připojení se a poznání. V momentu kdy to člověk udělá podle mne nebude potřebovat dále žádné ježíše či buddhy, protože bude vědět jak to je. A to je jeden z největších strachů lidsky stvořených bohů a ještě větší strach lidských církví.

Uživatelský avatar
Elen
Příspěvky: 287
Registrován: ned, 21. dub 2013, 17:44
Bydliště: Okres Znojmo

Re: Bůh a bohové

Příspěvekod Elen » sob, 18. říj 2014, 10:58

Carlos.....obzvláště poslední odstavec je velice pěkně napsán:-) Myslím spíš že v problému Bible je to, že ji lidé chápou různě:-) I já ji chápu docela rozdílně a to proto, protože se mi podle mého vnímání plní vše tak jak ji chápu....najednou vše zapadá a já vidím Novou zemi a Nové nebe aniž bych zemřela:-) Ale těžko to vysvětlovat lidem, kteří se drží bible doslova a do písmene. Asi by mě nazvali čarodějnicí a upálili mě na hranici. Když se do bible zakousnu trochu víc, jen podotknu, že ano, zapsal se do ní i lidský faktor toužící po moci ale všechno tam zase špatně není na což každý přijde záhy sám, pokud ji bude nejen studovat ale i jí žít. Pokud jí budete žít, začne vám spousta věcí dávat smysl, jakoby se odhrnula mlha před očima a pak opravdu nepotřebujete žádného Aláha nebo Boha, jelikož ho ucítíte v sobě. Zároveň to ale sebou nese i zodpovědnost, získáváte totiž velkou moc, kterou musíte vydávat správným směrem, někdy totiž opravdu stačí pouhé nevinné slovo nešťastně mířené a pohroma je tu. Už z tohoto důvodu si myslím, že lidé nejsou na tuhle moc připraveni a je proto lepší, že v ni nevěří...jednou k ní jistě dojdou. V boha věřím, v toho jediného, ale nemyslím si, že je to stařeček sedící na obláčku, který přijíma instrukce od papeže, kdo zaplatil odpustky apod:-) Vím že je to láska, energie, která je ve všem i okolo všeho a navíc je to energie, která na sebe může nabrat podobu čehokoliv a lze s ní komunikovat. Tato energie pro nás stvořila určité duchovní zákony, které vždy platily, platí dnes a budou platit stále. Nesouhra s těmito zákony nás trestá, nikoliv ten Bůh. Ježíš nám pouze ukázal jak se těmito zákony řídit.
Problém o tom, zda je Bohů více? I křesťané si udělali boha z Papeže:-) proč by si řekové nemohli vytvořit Dia?:-) Nicméně Bible podporuje existenci mimozemských civilizací i Ježíš o nich mluvil. Může jich být miliardy, někteří inteligentně níž, jiní výš. sami si jistě všímáte jak jsou někteří lidé "natvrdlí" , není vyloučeno, že za nějakého nižšího boha mohli považovat i mimozemskou bytost:-)

Uživatelský avatar
clario
Příspěvky: 693
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Bůh a bohové

Příspěvekod clario » pon, 20. říj 2014, 20:41

Já osobně si pod pojmem Bůh představím Vše, vše stvořené i nestvořené, myšlenky, idee, touhy, iluze. Vše co je i co není vyvěrá z onoho Boha a je pořád jeho neoddělitelnou součástí. Je to jako kdybychom si představil ohromnou masu vědomí mimo které není nic a tato masa vědomí se v určitém okamžiku začala pozorovat, zkoumat a začala tvořit. Jenže aby se mohla pozorovat musela se dívat z nějaké konkrétní části sama sebe a to nejen z jedné, začala se pozorovat ze všech svých částí zároveň, čímž se dala do pohybu impozantní hra a vytváření. Aby se mohli jednotlivé části pozorovat museli se navzájem zdánlivě oddělit, nikdy se doopravdy neoddělili, ale ve svou oddělenost některé uvěřili. Těmi částmi boha jsme my všichni, všechny zvířata i rostliny, kameny, všechny myšlenky i idee, no prostě vše. Všichni jsme součástí Boha, všichni jsme Bůh, všichni jsme Jedno.

Bohové jednotlivých náboženství jsou jen personifikací jednotlivých přírodních či vesmírných principů a zákonitostí. Šiva a Šakti například v jistých mezích odpovídají jinu a jangu, Apollón je personifikací Slunce, Poseidón je zase perzonifikací sil moře atd.. U Boha v křesťanském pojetí je to možná trošku zamotanější, protože bible sestává z mnoha rozličných a nesourodých textů z různých dob. Ježíš dle mého názoru pod pojmem Bůh rozuměl vesmír se všemi jeho zákonitostmi a projevy, se všemi rovinami bytí, onoho všehomíra, kterého si pod tímto pojmem představuji i já. Ve starém zákoně nicméně vystupují jakožto bohové bytosti, které tím mým Bohem určitě nejsou, a to bytosti z vyvinutějších civilizací ať už z jiné části naší vlastní planety (k čemuž se přikláním já) a nebo z jiných planet či sfér.

Jde jen o můj pohled na věc, pokud vám něco dá, budu rád. Pokud ne, tak je spousta jiných možností jak chápat skutečnost kolem ;).
Earth shakes,
Stone breaks
The forest is at your door
The dark sleep is broken
The woods have awoken
The trees have gone to war

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Bůh a bohové

Příspěvekod ATA » úte, 21. říj 2014, 18:28

Beru to podbně jako Clario
u tech bohu stareho zakena neni na škodu se trochu infomovat i jinde ale krestanum se to libit nebude http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=7259

Pár tech lokálních "bohů" sem potkal respktive bytosti jako bůh uctívané

Před pár dny sem se setkal z nečim co melo k BOHU asi nejbliže nedá se to moc popsat slovy ale bylo něco jako prvotní vědomí , boži jiskra z potenciálem stvořit celí nový vesmír , vědomí nezrozeného vesmíru (ne našeho), emoce to nemělo , jen z toho byla citit obrovská moc a měe sem fakt respekt .
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!


Zpět na „Náboženství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů