Nirvana

Sappy
Příspěvky: 9
Registrován: ned, 22. čer 2008, 21:09

Nirvana

Příspěvekod Sappy » ned, 22. bře 2009, 22:20

Ahoj, mohl by se mi prosim nekdo pokusit vysvetlit pojem Nirvana? Koukal sem po wikipedii a neco malo na googlu a to co sem se docet je nedostacujici a navic z toho nejsem ani nejak extra moudrej.

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Nirvana

Příspěvekod ATA » pon, 23. bře 2009, 01:25

Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Nirvana

Příspěvekod GeorgeLD » pát, 27. bře 2009, 18:33

Jsem uz mel rozepsany kratsi prispevek o tom, jak chapu nirvanu, ale rekl bych ze to nemelo cenu, tak jsem to smazal... tak ja jen reknu, ze nirvana neni pojem, jako je treba "kvadraticka rovnice", nebo "teorie mnozin" - protoze nirvanu ucil Buddha Sakjamuni a uci ji v buddhismu - takze buddhisticky mnich taky zezacatku moc nevi, co je nirvana, az postupem casu ji chape vice a vice do hloubky. Coz je ten duvod proc jsem smazal to co jsem napsal - at uz bych se to pokousel vysvetlit tak jak to chapu co nejlepe, ty by jsi z toho mel stejne jen povrchni pochopeni, protoze ja si myslim ze hloubka se neda predavat v tom pravem slova smyslu. Jinymi slovy mrkni na wikipedii :) - protoze jestli nebudes chtit byt buddhista, stejne by ti to k nicemu nebylo :)

Uživatelský avatar
Akuza
Příspěvky: 63
Registrován: čtv, 26. čer 2008, 21:47

Re: Nirvana

Příspěvekod Akuza » pát, 27. bře 2009, 21:52

Já chápu pojem nirvána jako osvícení - bezdůvodný pocit štěstí, který je nastolen odproštěním se od všech závislostí. Nejsem na ničem závislý, takže netrpím, že něco nemam, jsem absolutně svobodný...(toť moje definice, ale bohužel ne má skutečnost :D )
Cesta nám přináší štěstí, ne cíl!

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: Nirvana

Příspěvekod blaza » sob, 23. kvě 2009, 12:32

No popravde prvni vec, ktera me napadla byl Kurt Cobain. A jak dopad? I to pro nej byla ''jista forma nirvany'' = vysvobozeni
K tematu bych rek, ze nirvana je neco, co vysvetluje abzslovnik jako ''rozplynutí; stav absolutní blaženosti, klidu, zapomenutí, nebytí''
Ja sam si pod tim predstavuju neco jak psal Akuza jako absolutni osvicení. Ta myslenka s tou zavislosti neni zadnej hrich si myslim. Kazdej clovek je na necem zavislej a to bezpodminecne. Pokud by nekdo nebyl zavislej byt jen na zivote, tak uz ted visi v lese na strome.
BTW: Ja sem neudelal praktickou maturitu vcera, ale furt sem dostatecne ''zavislej'' na zivote a proto muzete cist i nadale moje debilni prispevky :D
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
unga
Příspěvky: 45
Registrován: sob, 28. bře 2009, 18:59

Re: Nirvana

Příspěvekod unga » ned, 24. kvě 2009, 10:09

Kdybys nebyl na něčem závislej ani by ses možná věšet nemusel, prostě by ses tak nějak rozplynul do všech věcí.


Zpět na „Práce s energií“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů