Šamanizmus-šamanské cestováni

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » pát, 30. kvě 2008, 22:52

Šamanské cestováni další způsob cestováni do neobyčejné reality
zkopirováno z http://nirgan.host.sk/slovak/informacie/archiv.html je tam i další info ale stránky jsou již zrušny dostat se tam dá leda přes internetarchive http://web.archive.org/web/200904251403 ... index.html

Obrázek

Moderný šaman nemôže vždy využiť prírodný bubon, či hrkálku. Preto, ak chcete pravidelne šamansky putovať, radšej si zaobstarajte kazetu, alebo CD s nahraným zvukom bubna (resp. viacerých bubnov). Dajú sa ľahko zohnať a v panelákových podmienkach sú neoceniteľné. Vhodným doplnkom býva aj šatka na oči, ktorá vám zabezpečí dostatok tmy na vnímanie cesty.
Základná škola šamanizmu I.

Cvičenie prvé: Privolávanie zvierat
Obrázek
Väčšina ľudí má minimálne jedno silové zviera, ochranného ducha vo zvieracej podobe, ktorý symbolizuje našu silu. Dnes vás naučíme silové zviera kontaktovať tancom. Tanec silového zvieraťa zlepšuje váš vzájomný vzťah, čím priamo zlepšuje aj váš zdravotný stav.
Týmto tancom môže silové zviera znovu získať aj ten, kto o jeho existencii vôbec netuší, alebo kontakt so svojim ochrancom stratil.
Nasledujúci opis je prevzatý (text je krátený) z knihy Harner, M.: The Way of the Shaman, HaprerCollins, San Francisco 1990. (viď Knihy o šamanizme v angličtine):
Pamätajte, že jeden a ten istý strážny duch sa môže zjaviť vo zvieracej alebo ľudskej podobe, hoci najpravdepodobnejšie uvidíte alebo pocítite práve jeho zvierací aspekt.
Cvičenie uskutočnite v tichom, polotemnom mieste bez nábytku, ktorý by mohol vašim pohybom prekážať. Budete potrebovať dve kvalitné hrkálky. Cvičenie má dve fázy, Počiatočný tanec a Tanec vášho zvieraťa. Pri oboch tancoch sústavne a hlasno hrkajte hrkálkami v oboch rukách a tancujte v ich rytme. Počas tanca nechajte oči privreté. To vám umožní oslabiť svetlo a súčasne vidieť kde ste.

Počiatočný tanec
1. Stojte pokojne a vzpriamene obrátení na východ a veľmi rýchlo a hlasno štyrikrát zahrkajte hrkálkou. To je signál, že začínate, končíte, alebo prechádzate k dôležitej šamanskej práci. Premýšľajte o vychádzajúcom slnku, ktoré prináša silu všetkému živému. (asi 20 sekúnd)
2. Stále obrátení k východu začnite hrkať jednou hrkálkou v rytme približne 150 krát za minútu. Potom sa pomaly otáčajte (v smere, alebo proti smeru hodinových ručičiek, podľa toho, čo vám viac vyhovuje) hrkajte asi pol minúty na každú svetovú stranu. Premýšľajte o svojich rastlinných a živočíšnych príbuzných, ktorí sú vám pripravení pomôcť. Keď sa znovu obrátite k východu, pohybujte pol minúty hrkálkou nad svojou hlavou a premýšľajte pritom o Slnku, Mesiaci a vesmíre nad vami. Rovnakým spôsobom hrkajte smerom k zemi, pričom budete myslieť na ňu, náš domov. (asi 3 minúty)
3. Obrátení na východ zoberte obe hrkálky do rúk a začnite nimi hrkať rovnakou intenzitou ako v bode 2, a zároveň tancujte akoby ste bežali na mieste v rytme hrkania. V tomto počiatočnom tanci dokazujete silovému zvieraťu (nech by bolo kdekoľvek) svoju úprimnosť, tým, že mu obetujete svoju energiu vo forme tanca. Tento tanec je formou modlitby a výzvou k náklonnosti strážnych zvieracích duchov. (asi 5 minút)
4. Prestaňte tancovať a zopakujte bod 1. To je signál, že sa chystáte k vytancovaniu vášho zvieraťa.
Obrázek

Tanec vášho zvieraťa
5. Začnite hlasno a pomaly (asi 60 krát za minútu) hrkať svojimi hrkálkami. Nohami pohybujte v rovnakom rytme. Pomaly a uvoľnene esa pohybujte po miestnosti, pokúšajúc sa zachytiť pocit, že máte nejakého cicavca, vtáka, rybu, plaza, alebo ich kombináciu. Keď zachytíte takýto pocit, sústreďte sa naň a pomaly pohybujte svoji telom, ako keby ste tým zvieraťom boli. Teraz sa dotýkate šamanského stavu vedomia (SSC). Správajte sa ako vaše zviera, nebojte sa kričať a vydávať zvuky ako ono, ak potom túžite. Tým, že máte privreté oči, môžete vidieť neobyčajné prostredie, v ktorom sa zviera pohybuje a možno aj zviera samotné. V SSC sa neraz podarí byť zvieraťom a zároveň ho aj vidieť. (približne 5 minút)
6. Bez prerušenia zrýchlite hrkanie (na asi 100 krát za minútu). Inak pokračujte ako v bode 5. (asi 4 minúty)
7. Neprestávajúc, zvýšte frekvenciu hrkania na približne 180 krát za minútu a pokračujte v tanci ako predtým, len v rýchlejšom tempe. (asi 4 minúty)
8. Prestaňte tancovať a v myšlienkach zviera vyzvite, aby zostalo vo vašom tele. Pritom štyri krát rýchlo zahrkajte tak, že hrkálkami pohybujete k svojej hrudi. (asi 10 sekúnd)
9. Zopakujte bod 1. Je to signál, že vaša práca skončila.
Popri hrkaní hrkálkami vás môže aj niekto sprevádzať na bubne. Keď sa bubeník stane zbehlejším v jednotlivých fázach cvičenia, možno zistíte, že môžete tancovať tanec vášho zvieraťa aj bez hrkálok.
Pamätajte, že ak ste aj úspešne vytancovali svoje zviera, nie je to dôkaz, že ešte stále máte jeho silu. Úspešný zážitok však znamená, že ste takéhoto strážneho ducha mali prinajmenšom v minulosti.
Kto sa chce venovať šamanskej praxi, mal by vytancovávať svoje zviera pravidelne. Silové zviera je potom spokojné a neopustí vás.
Ďalším vhodným spôsobom je tanec v prírode (resp. na odľahlých miestach verejných parkov).
Zapamätajte si, že strážni duchovia sú vždy prospešní. Nikdy svojim majiteľom neškodia. Ste to vy, kto svojho strážneho ducha ovláda. Nikdy on neovláda vás. Silové zviera je duch, ktorý vám pomáha nezávisle od toho, akým divokým sa vám môže zdať. Treba ho precvičovať, a nie vyháňať.
Obrázek

Cvičenie druhé: Prvá cesta do Dolného sveta
Teraz ste pripravení na prvé experimentálne šamanské cvičenie. Bude to jednoduchá výskumná cesta tunelom do ríše pod zemou. Jedinou vašou úlohou bude tunelom prejsť, pokúsiť sa pozrieť, čo za ním je a potom sa vrátiť. Prv než začnete, presvedčte sa, že tieto inštrukcie plne chápete.
K splneniu tohto doporučenia budete potrebovať bubon (alebo nahrávku šamanského bubnovania) a niekoho, kto vám bude pomáhať a hrať na bubon. Kým sa odhodláte k tomuto alebo inému šamanskému cvičeniu, mali by ste sa cítiť spokojne a uvoľnene. 24 hodín sa vyhýbajte psychotropným látkam a alkoholu. Váš rozum musí byť oslobodený od znepokojujúcich obrazov. 4 hodiny pred cvičením jedzte len ľahkú stravu alebo nejedzte vôbec. Vyberte si tmavú a tichú miestnosť. Vyzujte sa, uvoľnite si odev a pohodlne si ľahnite na podlahu bez vankúša. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Uvoľnite si ruky aj nohy. Niekoľko minút počkajte a premýšľajte o poslaní, ktoré vás čaká. Potom zavrite oči. Položte si na ne ruky (alebo šatku) aby k nim nepreniklo svetlo.
Teraz si predstavte dieru v zemi, ktorú si pamätáte z nejakého obdobia svojho života. Napríklad z detstva. No možno ste ju videli minulý týždeň, alebo dokonca dnes. Môže to byť akýkoľvek otvor do zeme. Zvieracia nora, jaskyňa, dutý strom, prameň, alebo aj bahno. Môže to byť aj otvor vytvorený človekom. Vhodným otvorom je ten, ktorý sa vám zdá pohodlný a môžete si ho ľahko predstaviť. Venujte pár minút tomu, aby ste si ho prehliadli. Nevchádzajte. Pozorujte a zapamätajte si detaily.
Dajte svojmu spoločníkovi znamenie aby začal bubnovať. Silno, v monotónnom, nepretržitom a rýchlom tempe. Kontrasty v intenzite úderov alebo prestávkach nie sú nutné. Zvyčajné tempo pre túto cestu býva 205-220 úderov za minútu. Na cestu si nechajte 10 minút. Povedzte svojmu asistentovi, aby po desiatich minútach prestal bubnovať a tak dal najavo, že je čas na návrat. Potom musí váš spoločník veľmi rýchlo bubnovať (asi pol minúty). Sprevádza vás tak pri návrate. Na záver musia ešte zaznieť 4 silné údery, aby bolo jasné, že cesta skončila.
Keď pomocník začne bubnovať, predstavte si známy otvor do zeme. Vojdite a vydajte sa na cestu. Spustite sa do otvoru a vstúpte do tunelu. Spravidla sa do podzemia vchádza pod malým uhlom. Niekedy sa však stane, že tunel prudko klesá. Spočiatku môže byť tmavý a vlhký. Niekedy má rebrá a časté sú zákruty. Niekedy ním prechádzate tak rýchlo, že ho ani nevnímate. Pri postupe môžete naraziť na stenu alebo inú prekážku. Ak sa to stane, obíďte ju, alebo prejdite puklinou v nej. Ak nebudete úspešní, vráťte sa, aby ste sa znovu pokúsili prejsť.
V žiadnom prípade sa cestou nenamáhajte. Ak prechádzate bez ťažkostí, nemusíte vynakladať nijaké úsilie. Úspech cesty závisí na vašom prístupe. Ten spočíva medzi veľkým a malým chcením.
Na konci tunelu sa ocitnete na voľnom priestranstve. Pozorne si prezrite krajinu. Budete ňou cestovať. Zapamätajte si jej charakter. Skúmajte ju dovtedy, kým vás nezastihne návratový signál. Potom sa tunelom vráťte po ceste, ktorou ste zišli dolu. So sebou si nič neberte. Boli ste len na pozorovaní.
Po návrate sa posaďte a otvorte oči. Neznepokojujte sa, ak ste prvýkrát nedosiahli úspech. Skúste to znovu. Pri pomalom alebo rýchlom bubnovaní. Rôzni ľudia potrebujú v rôznych situáciách rozličné tempo.
Keď skončíte, opíšte svojmu spoločníkovi všetko, čo ste videli. Nevynechajte nijaké podrobnosti. Môžete si všetko zapísať alebo nahrať na kazetu. Akt zapamätania si týchto experimentálnych podrobností je začiatkom poznania šamanského stavu vedomia, ktoré si osvojujete.

Cvičenie tretie: Získanie silového (totemového) zvieraťa
Požiadajte niekoho, aby vám bubnoval, alebo si prehrajte na magnetofóne záznam šamanského bubnovania z kazety. Pri bubnovaní si predstavte, že zostupujete z veľkého stromu rastúceho nielen zo zeme hore, ale aj dolu, do zeme. Bude sa vám zdať, že strom siaha hlbšie a hlbšie, stále, večne, navždy. (Môžete použiť aj iný spôsob zostupu do Dolného sveta, napr. tunel, či jaskyňu, viď cvičenie druhé - Prvá cesta do Dolného sveta, pozn. red.) Ale napokon predsa len dosiahne dno, uvidíte čistinu v lese a pre úpätí stromu zbadáte sediacu postavu s parohmi. Hovorí sa jej divoký pastier a je strážcom zvierat (ale aj Pán Osi sveta, Pán stromu, Pán zvierat, pozn. red.). Keď vás uvidí, udrie palicou do kmeňa stromu, z lesa vybehne zviera a pristúpi k vám. To bude vaše stvorenie (silové zviera, pozn. red.). Môže to byť čokoľvek od myši po zlatého orla, či domácu mačku. (Vyhýbajte sa hmyzu, plazom s klami a rybám, ktorým vidno zuby. Takémuto zvieraťu sa poďakujte, povedzte, že nie ste pripravení ho prijať a vráťte sa do obyčajnej reality. Pozn. red.) V každom prípade sa s ním priateľsky pozdravte a privítajte ho vo svojom vnútri. Splynie s vašim telom. Keď to urobí, môžete začať stúpať naspäť po strome. (Ak vám nevyhovuje alegória Stromu sveta, môžete vstupovať do Dolného sveta iným spôsobom, napr. otvorom v zemi, a silové zviera si tam môžete hľadať aj sami, bez pomoci Pána zvierat. Pýtajte sa tamojších tvorov, či nie sú vašim silovým zvieraťom. To pravé zviera sa vám ukáže zo štyroch strán, prehovorí ľudským hlasom, alebo vám inak dá najavo svoju identitu. Pozn. red.)
Každému bude spiatočná cesta trvať rozdielne dlho. Celý postup zaberie 10-40 minút. Podľa toho by ste si mali načasovať nahrávku bubnovania, alebo sa dohodnúť s tým, kto vám bude bubnovať, že mu dáte znamenie, keď budete pripravení na návrat k normálnemu vedomiu. V tej chvíli by mal váš pomocník zrýchliť tempo, aby vás ľahšie priviedol na povrch. Potom vstaňte a tancujte ako vaše zviera (pozri aj cvičenie prvé - Privolávanie zvierat, pozn. red.), na vhodných miestach hovorte jeho hlasom tak silno a tak dlho ako si budete želať. Môžete aj mlčať - to záleží na vás. Dôležité je len to, aby ste dovolili svojmu totemovému zvieraťu vyjadriť sa tak silno, ako bude chcieť (zlepšíte tým váš vzťah a teda aj váš zdravotný stav, pozn. red.).
Opakujte toto cvičenie tak často, ako to podľa vás bude treba k vytvoreniu skutočne silného vnútorného vzťahu s vašim totemovým zvieraťom. To znamená, že budete podľa svojich ľudských možností čo najvernejšie napodobňovať pohyby príslušného tvora. Pripútate ho tým k sebe čo najbližšie. V priebehu dňa sa v náhodných okamihoch snažte "pozerať" očami svojho zvieraťa a "cítiť" pomocou jeho zmyslov. Posilníte tak tie vaše. Je tiež dobré spievať o silovom zvierati piesne. Môžu byť inšpirované zvieraťom samotným, alebo si ich vymyslite (niektoré silové piesne môžete nájsť aj na našich stránkach, pozn. red.).
Od svojho vnútorného spoločníka sa toho veľa naučíte. Odpovede na otázky prídu častejšie vo forme zložitých hádaniek než ako priame odpovede. Môžete sa na svoje zviera obrátiť pri samoliečení (alebo ho poslať na pomoc inému človeku, pozn. red.) a je pre vás sprievodcom v nepokojných vodách zážitkov. Časom môžete mať aj viac zvierat než jedno, niekedy niekoľko naraz, alebo trebárs len jedno, ktoré s vami zostane dlhšiu dobu.
(Môžete získať aj nejaký predmet, ktorý vám bude pripomínať vaše silové zviera, napr. pero, kúsok srsti, či kostičku. Takýto silový predmet zvyčajne získate ako dar, alebo ho nájdete v prírode. Dobre si ho uchovajte. Silové predmety skladujte v šamanskom mešci, urobte si z nich oltárik, alebo ich noste ako súčasť oblečenia. Pozn. Red.)

Obrázek

Cvičenie štvrté: Cesta k vráteniu silového zvieraťa
Cieľom tejto cesty je priviesť späť ochrancu (silové zviera, pozn. red.), ktorého váš pacient stratil. Keďže v priebehu života môže vedome alebo nevedome získať pomoc od viacerých ochrancov, nie je možné dopredu uhádnuť, či pôjde o zviera, ktoré váš pacient predtým vytancoval (viď cvičenie prvé, pozn. red.), alebo je ho nutné vrátiť iným spôsobom.
Silové zvieratá zvyčajne prichádzajú nečakane. Odchádzajú po niekoľkých rokoch. V súlade s tým je pravidelné opakovanie tohto cvičenia dôležitým spôsobom, ako zväčšiť silu človeka a presvedčiť sa, či ju ovláda. Ak niekto následkom depresie alebo choroby silu stratí, musí byť táto práca ihneď využitá ako doplnok všetkých zvyčajných prostriedkov medicíny a liečenia, ktoré mohli byť uplatnené.
Postup je nasledujúci:
1. Dohodnite sa s vašim partnerom (pacientom, pozn. red.) a treťou osobou (bubeníkom - v prípade použitia CD alebo kazety s nahraným bubnovaním nie je tretia osoba potrebná, pozn. red.), že jeden večer strávite spoločne. Počas dňa sa vyhýbajte alkoholu a narkotikám, ktoré môžu pôsobiť na myseľ. Zjedzte iba ľahké jedlo a nevečerajte.
2. Použite tmavú miestnosť, do ktorej nepreniká hluk. Odstráňte z nej nábytok. Na podlahe v kúte zapáĺte sviečku, ktorá nebude príliš silno svietiť.
3. Človek pôsobiaci ako šaman (v tomto prípade vy) musí prejsť všetkými stupňami štartovacieho tanca a vytancovávania silového zvieraťa (viď cvičenie prvé, pozn. red.). Ak máte bubeníka, môže bubnovať v rytme vašej hrkálky, ale iba vtedy keď tancujete.
4. Zahrkajte svojou hrkálkou 4x v šiestich smeroch - východ, západ, sever, juh, hore, dole, aby ste upútali pozornosť duchov, nech sú kdekoľvek. Potom 4x zapískajte, aby ste ich pozvali. Následne 4x veľmi pomaly obíďte pacienta, hrkajte hrkálkou pomaly, ale silno, v rovnakom rytme. Potom sa vráťte a postavte sa vedľa pacienta.
5. V sprievode hrkálky si začnite pískať svoju silovú pieseň, s ktorej pomocou pozývate duchov, aby vám pomohli. Pískajte iba niekoľko minút, kým nespozorujete, že sa vaše vedomie mierne zmenilo.
6. Teraz začnite spievať slová piesne a hrkajte hrkálkou v predchádzajúcom rytme.
7. Pieseň opakujte dovtedy, kým nespozorujete, že sa vaše vedomie mení. Praxou a skúsenosťou ľahko zistíte, kedy dosahujete tento ľahký tranz. Jedným z najzreteľnejších príznakov je zrýchlenie tempa spevu a hrkania, tras rúk, niekedy neudržateľné. Ak nastane čas, pocítite neprekonateľnú túžbu padnúť alebo ľahnúť si na podlahe spolu s pacientom. Odďaľujte to čo najviac. Až do chvíle, keď sa už nebudete môcť brániť prudkému pádu na podlahu.
8. Tam svoje telo pritiahnite k pacientovi, chrbtom k chrbtu, ramenom k ramenu, nohou k nohe. Ihneď začnite v tme hrkať hrkálkou sem a tam, presne nad vašou hruďou. Bubeník má v tom istom rytme začať bubnovať.
9. Hrkajte rýchlosťou 180 úderov za minútu. Ležte na podlahe a rukou si zakryte oči, aby ste zabránili prístupu svetla. Hrkajte tak dlho, kým neuvidíte vchod do Dolného sveta. Pacient pritom nemusí nič podobné vidieť ani prežívať. Prekážalo by vám to. Keď vojdete (do vchodu do Dolného sveta, pozn. red.) prestaňte hrkať. No bubeník musí pokračovať v tom istom rytme. Počas vašej cesty vás musí týmto rytmom podporovať až do chvíle, keď mu hrkálkou 4x dáte signál. Bubnovanie je dôležitou zložkou udržovania pohybu kanoe. V určitom zmysle je bubon kanoe, ako tvrdia sibírski Čukčovia. Zatiaľ bubeník pokračuje v bubnovaní.
10. Pozorujte vchod alebo otvor do zeme a potom do neho vojdite. Prechádzate tunelom alebo jaskyňou dolu. Priechod si môžete predstavovať ako dlhú rebrovitú rúru alebo sériu jaskýň. Môže to byť tiež vodný prúd. Spúšťajte sa ním, nech už vedieť kamkoľvek. Prípadné prekážky obíďte.
11. Každému zlovestnému nenásytnému zvieraťu, ktoré nepatrí medzi cicavce, sa na ceste vyhýbajte. Hlavne sa vyhýbajte a obchádzajte pavúky, hmyz, plazy s klami a ryby, ktorým sú vidieť zuby. Ak ich nemôžete obísť, vráťte sa hore, vyjdite z tunela a pokúste sa o to znovu. Toto pravidlo je dôležité pre celú vašu cestu. (Na druhej strane je len málo pravdepodobné, že nejaké obludné zviera stretnete; väčšina ciest býva bez prekážok, pozn. red.)
12. Keď sa z tunelu vynoríte, ocitnete sa v Dolnom svete. Uprostred krajiny hľadajte ochranného ducha pre partnera. Hľadajte ho so zavretými očami (v obyčajnej realite, pozn. red.), kým vás zvuk bubna podporuje v putovaní.
13. Tajomstvo ako spoznať silové zviera, je prosté. Štyrikrát sa vám ukáže v rozličných uhloch. Bude to cicavec alebo vták (v danom prípade nie je dôležité ak aj vyzerá hrôzostrašne) zmija alebo nejaký iný plaz. Poprípade ryba (ak v posledných troch prípadoch neukáže zuby alebo kly). Môže to byť tiež nejaké "mýtické zviera", môže mať aj ľudskú podobu. Nikdy to nie je HMYZ! Neunavujte sa hľadaním zvieraťa. Ak si želá, aby ste ho našli a vzali pre vášho partnera, umožní vám to samé. Neznepokojujte sa nad tým, či sa vám predstaví alebo nie, či sa ukáže v živej podobe alebo v podobe sochy z dreva, kameňa, či iného materiálu. Všetky formy sú skutočné. Jednoducho, nenamáhajte sa priveľmi. Vaše hľadanie by malo prebehnúť relatívne bez námahy.
14. Potom ako 4x uvidíte zviera, okamžite ho jednou rukou pritisnite k hrudi. Zviera prejaví ochotu. Inak by sa vám ani neukázalo.
Pridržujte zviera a 4x zahrkajte hrkálkou. To je signál pre bubeníka, aby ihneď prestal bubnovať. Následne hrkajte rýchlejšie (210 úderov za minútu). Udávate tým rytmus pre bubeníka. Tunelom sa rýchlo vráťte do miestnosti. Zvyčajne to trvá približne 30 sekúnd. Spiatočná cesta musí byť rýchla, aby ste sa vyhli neúmyselnej strate zvieraťa-ochrancu.
15. Hrkálku odložte. Pritískajúc zviera k hrudi si kľaknite tvárou k partnerovi. Bubeník musí prestať, keď vidí, že si kľakáte. Svoje ruky, spojené do tvaru misky a držiace ochranného ducha, položte na hruď pacienta a fúkajte skrz ne zo všetkých síl, aby ste ochranného ducha poslali do jeho hrude. Potom ho ľavou rukou zodvihnite do sedu a položte svoje ruky spojené do tvaru misky na temeno jeho hlavy. Zdvihnite hrkálku. Hrkajte ňou a svižne prejdite 4x po kruhu okolo pacientovho tela. Dosiahnete tak jednotu tejto sily a tela.
16. Povedzte pokojne partnerovi, aké zviera ste priviedli. Ak nepoznáte jeho meno, opíšte vonkajší vzhľad bytosti, vrátane podrobností cesty.
17. Pomôžte partnerovi zviera vytancovať, aby ste ho privítali a vyjadrili spokojnosť z pohybov, ktoré robí v hmotnej forme. Ak hrkáte pritom hrkálkou, zrýchľujte tempo v súlade s pohybmi pacienta. Bubeník nasleduje šamana. Po niekoľkých minútach hrkálkou ostro 4x zahrkajte. Ukončíte tak bubnovanie aj tanec. Potom tanečníkovi pomôžte sadnúť si na podlahu. Pripomeňte mu, aby so svojim zvieraťom pravidelne tancoval, nech s ním zostane.
18. Teraz si s partnerom môžete vymeniť miesta (ak je partnerom šaman a cesta je viac-menej cvičná; nie ak je táto cesta súčasťou liečby pacienta, pozn. red.). Rovnakú cestu môžete podniknúť k vlastnému prospechu.

Obrázek

Cvičenie piate: Cesta do Horného sveta, k Učiteľovi
Vo väčšine dostupných kníh sa podrobne opisujú spôsoby komunikácie so silovým zvieraťom, ale metódy ako získať Učiteľa (ochranného ducha) sú nejasné. Ak ste došli až sem, máte už dostatočnú intuíciu, ktorá vám pri tejto ceste pomôže. Tiež sa môžete spýtať svojho silového zvieraťa na cestu za Učiteľom. Napriek tomu vám ponúkame základné pravidlá cesty do Horného sveta, kde sa dá Učiteľ spoznať, tak ako sa to deje napr. na kurzoch organizovaných Harnerovou Foundation for Shamanic Studies (u nás Centrom pre štúdium šamanizmu - Slovensko).
Kto sú Učitelia? Sú to bytosti, často vystupujúce v antropomorfnej podobe muža, či ženy, prinášajúce rady a inšpiráciu. Učiteľom môže byť časť vás (tzv. vnútorný šaman), váš duchovný aspekt, ale aj externá bytosť, napr. duch blízkej nebohej osoby, či niektorá z duchovných bytostí žijúcich v neobyčajnej realite. Hoci postupne získate viac spojencov poskytujúcich poznanie, Učiteľ vždy zostane prvým z nich a môže byť mnoho rokov vašim najbližším radcom.
Pripravte sa na šamanskú cestu tak, ako je to vašim zvykom (viď napr. Počiatočný tanec). Pri samotnom putovaní vám buď pomôže bubeník, alebo zvuková nahrávka bubnovania ukončená návratovým signálom. Ľahnite si, prikryte si oči šatkou a uvoľnite telo aj myseľ. Pár krát sa zhlboka nadýchnite a predstavte si svoje miesto v prírode (miesto, z ktorého zvyčajne začínate svoju šamanskú púť). Požiadajte duchov o učiteľa, majte po celý čas na pamäti účel dnešnej cesty.
Tentoraz nepôjdete otvorom v zemi do Dolného sveta, ale sa vznesiete do výšky, do Horného sveta. Môžete len tak letieť (v neobyčajnej realite je to možné), alebo cestujte s pomocou svojho silového zvieraťa. Môžete sa tiež vyšplhať po vysokom strome alebo rebríku. Niektorí šamani sa vznášajú spoločne s dymom. Pri vstupe do Horného sveta (resp. jeho rozličných poschodí) sa vám bude zdať, akoby ste preleteli nejakou neviditeľnou jemnou blanou, či vrstvou oblakov.
V Hornom svete budete opäť stáť na pevnej zemi. Čo uvidíte, to záleží od miesta, na ktorom ste vstúpili. Povedzte, že hľadáte svojho učiteľa. Pravdepodobne tam už bude stáť a privíta vás. Učiteľ vás totiž skoro vždy sprevádza v živote aj pred prvou šamanskou cestou, len to často netušíte. Ak tam nie je, požiadajte silové zviera, aby vás k nemu zaviedlo. Učiteľom môže byť muž, alebo žena, môže byť však aj inej formy. Môže ním byť dokonca aj nejaký artefakt (napr. socha), alebo prírodný objekt. Nech vás neprekvapí ak namiesto vysušeného starca objavíte polonahú mladú divožienku.
Učiteľovi môžete položiť otázku, alebo ho požiadať o šamanské meno (ak ho ešte nemáte). Môže vám tiež prezradiť vaše pravé meno, ktoré je dôležité v mágii. Môžete sa ho spýtať na jeho meno a pôvod. Na tejto ceste vám odporúčame zvoliť len jednu otázku. Na dlhšie debaty budete mať dosť času neskôr. Učiteľ vám môže odpovedať slovami, myšlienkami, obrazom, ale aj symbolmi. Nezľaknite sa, ak vám nič nepovie nahlas. Komunikácia s duchmi sa zlepšuje každou novou šamanskou cestou.
Obrázek

Cvičenie šieste: Učiť sa od živlov
Rozhodnite sa, s ktorým živlom budete pracovať (neskúšajte to so všetkými naraz, ale každý skúmajte zvlášť). Pripravte sa tak, že sa posadíte na posvätné miesto a začnete bubnovať. Robte to tak dlho, kým neucítite, že ste kľudní a vyrovnaní. Potom môžete prejsť k ďalšiemu kroku. Ak ste sa rozhodli pracovať s vodou, predstavte si, že ste ryba a plávate v jazere alebo rieke, či v nekonečných pláňach oceánu Manannan (mýtický oceán, pozn. red.). Zverte vode všetky svoje tajomstvá, najhlbšie priania a naslúchajte všetkému, čo vám povie. Ak sa rozhodnete skúmať oheň, predstavte si, že sedíte pri ohni uprostred krajiny a opäť mu odhaľte všetky tajomstvá, svoje obavy a nádeje a dávajte pozor na jeho reakciu. Ak si vyberiete vzduch, vsugerujte si, že ste vták, a odhaľte vzduchu svoje vnútro. Vznášajte sa v ňom a snažte sa zachytiť všetko, čo vám odovzdá. Pri skúmaní živlu zeme si predstavte samého seba ako krtka ryjúceho si tunel v kopci a rozprávajte pritom zemi o vašich najvnútornejších myšlienkach, prianiach a túžbach. Opäť sústredene čakajte na to, čo vám matka Zem povie. Vždy pozorne počúvajte každý živel, klaďte mu otázky a vnútornými zmyslami vnímajte odpovede.
Pre učiaceho sa šamana niet dôležitejšej veci ako kontakt so živlami. Z intímneho vzťahu s prirodzeným svetom získava mnoho skutočných schopností. Technika opísaná nižšie (cvičenie siedme, pozn. red.) je určená k tomu, aby ste sa o tom presvedčili. Po určitej praxi bude pre vás vnímanie a porozumenie hlasom zvierat, stromov a riek rovnako prirodzené ako počúvanie ľudskej reči.

Cvičenie siedme: Živý strom
Kvôli tomuto cvičeniu budete musieť nájsť odľahlé miesto v prirodzenom prostredí, kde nebude rušení, napríklad park alebo les sú vhodné. Vyberte si strom, ku ktorému ste zvlášť priťahovaní jeho tvarom, farbou alebo kvetmi. Choďte priamo ku stromu a obíjmite ho. Pritisnite tvár k jeho kmeňu, vnímajte drsnosť kôry, zahľaďte sa hore do koruny a všimnite si ako visia listy z vetví a vetvičiek. Vyzujte si topánky a ponožky a posaďte sa, oprite chrbát o kmeň. Zavrite oči a predstavte si, že splývate so stromom v jednu bytosť. Vnímajte ako vo vás stúpa miazga, predstavte si, že máte kožu hrubú ako kôra. Uvedomte si vietor medzi vetvami, obracajte svoje listy k slnku a zachytávajte jeho lúče. Preniknite svojimi koreňmi hlboko do zeme, uvedomujte si, ako do vás vnikajú zemské prúdy a pretekajú vami. Nasávajte do seba malátne myšlienky stromu a vnímajte ostatné stromy a rastliny v okolí. Seďte, kým vaše zmysly nezačnú splývať so zmyslami stromu, ktorý je živým tvorom a má pocity rovnako ako vy... Napokon pomaly vzďaľujte svoje vedomie od stromu a vracajte sa do normálneho stavu mysle. Pomaly vstaňte a poďakujte sa stromu za to, že vám dovolil zdieľať s ním na chvíľu život.
Toto cvičenie môžete opakovať ľubovoľne často. Po nejakej dobe začnete vnímať každý strom, ku ktorému sa priblížite. Niektoré stromy budú zranené a nahnevané za to, čo sme im my ľudia vykonali. Tým by ste sa mali najprv vyhýbať, aj keď neskôr bude jednou z vašich úloh priniesť pokoj a únosné existenčné podmienky aj im - rovnako ako by ste to urobili pre človeka alebo zviera. Pomôže vám to nielen dosiahnuť hlbšie spojenie s prírodou, ale vás to tiež naučí mnohému, čo sa nedá vyjadriť slovami.
Túto formu empatickej komunikácie môžete neskôr rozšíriť aj na iné živé bytosti, napr. rastliny, zvieratá i hory. Vďaka tomu sa budete v každom kúte prírody cítiť ako doma, duchovia vám odhalia veľa zabudnutých tajomstiev, poskytnú vám ochranu a rady. Ak sa chcete venovať prírodnej mágii (napr. ovládanie počasia, práca so živlami, liečenie prírodnými metódami, a pod.), potom je šieste a siedme cvičenie pre vás veľmi

Cvičenie prvé: Porada s kamennými ľuďmi
Zoberte do ruky akýkoľvek kameň, nerast alebo drahokam: študujte jeho povrch a stavbu, cíťte tvorivú silu a život v ňom. V duchu sa mu predstavte. Možno budete mať chuť zaspievať alebo zahrkať, kým začnete čerpať zo zdroja (Matthewsovej výraz pre vstupovanie do šamanského stavu vedomia, pozn. red.). Držte pritom kameň so zámerom stretnúť sa s jeho duchom a uvidíte, či bude ochotný stať sa vašim spojencom. Raďte sa s týmto kamenným spojencom počas cesty a spýtajte sa ho, aké má vlastnosti, ako môže pomôcť a či vám dovolí používať kamene vo vašej práci. Poďakujte.
Cvičenie druhé: Učenie z kryštálov
Ak vás láka práca s kryštálmi, vyberte si čistý kryštál kremeňa alebo iný kameň, ktorý doteraz nikto iný nepoužíval. Vyčistite ho tak, že ho vložíte do nádoby s kryštalickou morskou soľou a necháte celý lunárny mesiac (28 dní) vonku vystavený poveternostným živlom. (Môžete použiť aj jednoduchší a bezpečnejší spôsob čistenia. Držte kameň pod tečúcou studenou, najlepšie pramenitou vodou, kým nemáte pocit, že sa zbavil všetkých nepriaznivých energetických stôp. Tí skúsenejší z vás môžu procesu napomôcť vizualizáciou energetického čistenia. Potom vystavte kameň na jeden deň slnečnému svetlu, nech sa dobije. V prípade silnejšieho znečistenia zakopte kameň na niekoľko dní až týždňov do hospodársky nevyužívanej pôdy, kde cítite neporušený kolobeh energie, napr. do lesa. Pozn. red.)
Potom s kryštálom v ruke podniknite cestu k duchovi kameňa a spýtajte sa ho, či je ochotný stať sa vašim spojencom. Požiadajte ho, aby vám povedal, čo vás môže naučiť a ako sa kryštál používa.
Keď kryštál nepoužívate, uschovajte ho zabalený alebo niečím prikrytý. (Kryštál môžete tiež nosiť vo vašom šamanskom mešci. Po náročnejšej práci, napr. liečení, musíte kameň vyčistiť hore uvedenou metódou voda-slnko, alebo iným spôsobom. Poraďte sa predtým s vašim spojencom. Pozn. Red.)
Obrázek


Cvičenie tretie: Stať sa zemou
Toto cvičenie je užitočné pre aklimatizáciu v prostredí alebo krajine, pomôže vám čo najrýchlejšie prísť do styku s duchmi danej oblasti. Choďte von a vyhľadajte kúsok pôdy, ktorý nie je znečistený chemickým odpadom alebo hnojivami. Nemusí to byť krásne miesto, len také, kde bola pôda ponechaná sama sebe. Dotknite sa zeme a pozdravte ju. Zdvihnite hrsť hliny a so zavretými očami k nej privoňajte a vnímajte ju. Predstavte sa jej duchu. Premielajte veľmi jemne trochu hliny medzi prstami, máličko z nej ochutnajte a vypľujte. Teraz sa posaďte a buďte chvíľu so zemou onoho miesta, jemne čerpajte zo zdroja (t.j. šamansky cestujte, pozn. red.) pomocou recitovania alebo spevu. Nech sa dojmy zo zeme objavia vo vašej piesni, v zvukoch i slovách (samozrejme, pieseň nemusí mať slová, môže to byť len jednoduché pohmkávanie, pozn. red.). Vráťte sa domov a putujte k duchu toho kúsku zeme a požiadajte ho, aby sa stal vaším spojencom na vašom novom mieste.
Toto cvičenie bude veľmi prospešné, ak v prvých mesiacoch zaradíte do svojej stravy väčšinu potravín z danej oblasti.

Cvičenie štvrté: Zbieranie semien
Vo svojej knihe Matthewsová opisuje spôsob, ako by mal šaman pracovať so semenami rastlín. Zvlášť ho odporúča pri pestovaní (zachraňovaní) rastlín, ktorým v šamanovom kraji hrozí vyhynutie. Dá sa ale využiť aj v zeleninovej záhradke, či na balkóne. Pozn. red.
V jednej ruke držte semená a druhou nad nimi hrkajte hrkalkou. Majte pritom zavreté oči a nechajte hlas hrkálky hovoriť so semenami. Vnímajte spôsob akým sú tieto semená pripojené ku kosmickej sieti a počúvajte ich hlasy. Stále komunikujte s duchmi semien. Od semien sa dozviete silovú pieseň, ktorú potom môžete použiť pri siatí.
Keď bude vhodné obdobie a počasie, starostlivo pripravte pôdu, ticho spievajúc alebo recitujúc pieseň prípravy. Nachystajte záhon pre semená, akoby ste kládli dieťa do postieľky. Hrkajte nad zemou. Do svojej piesne zapojte dážď, vietor a slnko. Zasejte malé množstvo semien a počas rastu ich ošetrujte, chráňte pred hmyzom a vtákmi, ktorým chutia. Používajte prirodzené metódy a organické hnojivá. Sledujte, ako v priebehu roku rastliny rastú a kvitnú. Keď budú semená zrelé, pripravte sa na ich zozbieranie. Niekoľko semien však nechajte na rastline, aby sa mohla rozsemeniť prirodzenou cestou. Semená uskladnite v špeciálnej nádobe. Ponúknite ich priateľom, aby si ich zasadili vo svojej záhrade.

Cvičenie piate: Múdrosť rastlín a stromov
S duchmi rastlín sa môžeme spojiť vo fyzickej (obyčajnej, pozn. red.) aj inej (neobyčajnej, pozn. red.) realite. Vyberte si rastlinu alebo strom vo vašej lokalite a pozorne ho študujte. Vždy pracujte so živými, zdravými vzorkami. V duchu sa im predstavte a bez hlbokého čerpania zo zdroja (Matthewsovej výraz pre šamanský stav vedomia, pozn. red.) ich požiadajte aby sa s vami podelili o svoju múdrosť. Zistíte, že rastliny žijú omnoho pomalšie ako živočíchy. Poďakujte rastlinám, poznamenajte si svoje dojmy, porovnajte ich s knihou, alebo sa poraďte s niekým, kto vlastnosti daných rastlín pozná.
Ak máte prax s putovaním do iných svetov, môžete cvičenie rozšíriť o cestu k príslušnej rastline (putovanie v Strednom svete za duchovným aspektom, duchom rastliny, pozn. red.), aby ste sa mohli stretnúť s jej duchovnou formou oveľa výraznejším spôsobom. Cestu uskutočnite s cieľom opýtať sa na múdrosť alebo znalosť a na to, ako by sa mala rastlina využiť. Vždy pozorne počúvajte to, čo vám duchovia hovoria.
Ak je to vhodné, spýtajte sa na využitie: ktoré časti rastliny sa majú používať - korene, listy, kvet, stonka? Aký je význam rastliny? Ako sa má rastlina pripraviť a podávať - vnútorne alebo zvonka? Stále opatrujem na poličkách kopu herbárov a kníh o identifikácii rastlín, aby som si overila všetko, čo mi povedia sami duchovia rastlín, ale tí ma zatiaľ niekdy nezviedli z cesty. Zlatým pravidlom každej identifikácie však je: ak nedokážete rastlinu identifikovať alebo vám silne pripomína jedovatý druh - nepoužívajte ju! Nikdy nič nepredpisujte niekomu inému ak nie ste kvalifikovaný lekár.
Opakujte toto cvičenie s rôznymi druhmi stromov a rastlín. Niektoré sa stanú vašimi blízkymi spojencami. Uchovávajte ich vo vašom šamanskom mešci

Pieseň medveďa
[:He-he he-he he - anowa:] 3x hlboko
[:He-he he-he he - anowa:] 2x hlboko
[:He-he he-he he - anowa:] 2x hlboko
... anowa, anowa. (hlboko)


Obrázek
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » pát, 30. kvě 2008, 22:53

od shadow v Ned Kvě 14, 2006 6:09 pm
nom som zvedavý kto by sedel primne a bubnoval... :lol:
Aby sme dosiahli úspech , musíme dlho a trpezlivo chcieť...


od shadow v Ned Kvě 14, 2006 6:34 pm
pozri základný problém by bol v tom rytme... keď maš ist von tak asi počitač si to sam nedomysli...
Aby sme dosiahli úspech , musíme dlho a trpezlivo chcieť...


od ATA v Ned Kvě 14, 2006 6:49 pm
v tom zas takovej problrm neni tech mp3 je vic a skládaš to za sebe tim si určis delku cestováni a na konec daš mp3 z navratovym signálem

http://shamanicsounds.szm.sk/Slovak.html

od Nikolw v Úte Bře 04, 2008 9:27 pm
Mně se zalíbil nápad vlastního posvátného prostoru. Jednou jsem se do něj snažila dostat v LD, ale nějak se celý sen zdeformoval a víckrát jsem to už nezkoušela. :D ale i z reálu si myslím, že je to skvělá věc. Člověk se zase v něčem zdokonalí. :wink:
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
Zack
Příspěvky: 46
Registrován: úte, 22. črc 2008, 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod Zack » stř, 23. črc 2008, 00:56

Ja jsem se se svym totemovym zviretem setkal naprosto spontane. Jen tak jsem lezel v posteli a najednou jsem "videl" branu, vstoupil jsem do ni a dal pokracoval a pozaval krajinu nitra, pak jsem potkal sve totemove zvire (omlouvam se ze to pisu tak po lopate, ale podrobnosti nechci rozvadet :-))
Zazitek byl naprosto odlisny od napr. LD, ani v nejmensim to nebyl sen, spis nejake pozmenene vnimani reality.
Always look on the bright side of life.

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » stř, 23. črc 2008, 10:10

Docela by me zajimalo jak vapadala ta brána
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
Zack
Příspěvky: 46
Registrován: úte, 22. črc 2008, 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod Zack » stř, 23. črc 2008, 10:34

ATA: No u mě byla obrovská a trochu pripominajici vstup do Jurskeho Parku (nenapada me jak lepe to popsat :-))
Ale jeste pred branou na me cekala osoba, ktere me vice mene uvedla a pripravila na to abych branu otevrel. Celkove je to pro me
velmi tezce zaraditelny zacitek, jak uz jsem rikal, nebylo to podobne nicemu co jsem do te doby zazil a zase to neodpovidalo popisu
jinych veci ktere jsem nezazil :-)
Always look on the bright side of life.

Uživatelský avatar
Helias
Příspěvky: 217
Registrován: čtv, 05. čer 2008, 20:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod Helias » stř, 23. črc 2008, 15:10

Ty si s tou osobou mluvil? Co předcházelo tomuto zážitku??? Byl jsi unavený a šel spát nebo to bylo při plné bdělosti? Nebo jsi zkoušel AC? :)
Carpe Diem

Uživatelský avatar
Zack
Příspěvky: 46
Registrován: úte, 22. črc 2008, 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod Zack » stř, 23. črc 2008, 15:22

Nebyl jsem nijak zvlast unaveny. Bylo teda uz sice relativne pozde, ale na unavu sem si stezovat nemohl. A zrovna pred timto zazitkem jsem se o nic nepokousel, pouze jsem v tom obdobi cvicil Branu stejne jako predtim a stejne jako ted. Chvilku sem lezel a prislo to z niceho nic. Po par minutach bezmyslenkoveho lezeni.
Always look on the bright side of life.

Uživatelský avatar
Hitokage
Příspěvky: 49
Registrován: úte, 29. črc 2008, 09:15

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod Hitokage » ned, 26. říj 2008, 07:38

Ta osoba toho strážce je podle mě jen výplod tvého mozku. Ale může ti poradit. Náš mozek je chytřejší než si myslíme. :D
Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít.

Sokratés

Uživatelský avatar
Zack
Příspěvky: 46
Registrován: úte, 22. črc 2008, 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod Zack » pon, 27. říj 2008, 16:13

ja netvrdím, že není :) myslím, že všechno to vychází z podvědomí, a tento strážce je pouze personifikací určité mé části, popř. kvality (samozřejmě nejenom strážce :) )
Always look on the bright side of life.

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » pon, 15. srp 2011, 13:28

Příspěvekod Tidus » 23 črc 2009, 18:38
Coz je ve vysledku nejspise to same. Astral je prevazne takovy, jaky ho ocekavame, jak je nam to srozumitelny. Pokud tam ma nekdo jiny ucel a ma odlisnou predstavu, muze ty veci vnimat jinak. Jako kdyz jeden vnima Akashu jako informace letajici kolem nej, a dalsi ji vidi jako knihovnu.... ne zebych s tim mel nejaky vetsi zkusenosti, ale kdyz vidi ty ruzny druhy cestovani a zpusoby, jak se do toho dostat, tak se to neustale toci kolem toho sameho......

odkazy
http://nirgan.host.sk/slovak/index.html

http://www.volny.cz/imusil/samankurz/index.html

http://www.eso-garden.com/specials/tech ... nism_1.pdf

http://www.eso-garden.com/specials/tech ... nism_2.pdf

http://www.eso-garden.com/specials/tech ... nism_3.pdf

http://www.eso-garden.com/specials/hand ... hology.pdf

http://www.eso-garden.com/specials/psyc ... manism.pdf

http://www.sapazi.cz/bubny.html


Příspěvekod Pete » 25 dub 2010, 16:15
Jak rikal vedouci samanskeho kurzu na kterem jsem byl, "vsichni tvrdi ze jsou ochotni obetovat vsechno, svuj cas, blahobyt, rodinu atd aby se naplno venovali samanismu, ale kdyz se pak dozvi ze by za kurz meli zaplatit tak se ihned stahnou, pak jsou ty slova o obetovani vseho pouze prazdnou frazi" sice reaguju az po roce , ale furt to plati, pokud neceho chces dosahnoout tak kurzy. To ze obetujes nejake penize a cas a jedes tam, uz to je alespon maly dukaz toho ze o to opravdu mas zajem.

od Heimdall » 24 říj 2010, 22:45
Tvrdíš tedy, že vydám-li se na cestu šamanismu, tak bez kurzu ničeho nedosáhnu? Čistě ze zvědavosti, jak vlastně takový kurz vypadá? Nemusíš popisovat celý strávený čas, stačí stručně, pokud to však jinak nejde, ale nechceš to zde popisovat a měl by jsi chvilku, můžeš mi napsat soukromou zprávu, díky.
(Jsem totiž k všemožným dnes velice populárním kurzům "s mistrem" ať už se jedná o buddhismus, šamanismus a kdoví co všechno celkem skeptický, nikdy sem však na žádném nebyl, tak nemůžu řict zda se jedná jen o tahání peněz z lidí, protože konkrétně šamanismus je věc tak obšírná, že si snad ani nějaká všeobecná pravidla a zákonitosti které by měl začínající šaman jednoznačně znát a upotřebit nedovedu představit :) ).

od Pete » 24 říj 2010, 23:21
No i kdyz jsem ti posilal ICQ, tak ti o tom napisu tu, na icq pokud bys mel zajem bys me mohl zahrnout podrobnostmi.. popr nesrovnalostmi

1. Tvrdim, ze bys mel na ten kurz zajit, pokud te to opravdu zajima. 2500 za kurz neni moc, na to ze po tom kurzu uz NIKDY nemusis jit na dalsi samansky - respektive navazes kontakt s silovymi zviraty a duchovnim ucitelem, a ti te uci dale (i kdyz vetsina samanu nabizi kurzy pro pokrocilejsi napriklad odprovazeni dusi.. ale to je spis zdileni skusenosti jeho osobnich.. na to abys mohl odprovazet duse nemusis absolvovat kurz navic, respektive VSECHNO se uz muzes naucit od sveho duchovniho ucitele ktereho najdes)

2. Tahani penez z lidi.. 2500 x 10 (tolik tam bylo lidi, bylo nas na tomdle kurzu malo) nemluve o tom ze na 3 dny musel platit hotel v praze (je slovak) musel platit cestu pro neho a jeho asistentku, mozna platil nekde jeste za reklamu atd.. mi to neprijde nejake moc tahani penez z lidi

Z kurzu mam smiseny nazor (na jednu stranu nadseni, na druhou zklamani), to zda je to tahani penez z lidi ti rict nemuzu, protoze nepoznam ostatni lektory, tendle se ani za samana neprohlasuje, rika ze vyuziva samanske metody prace.. pokud ho chces doporucit, najdes jeho kurzy na foru forum.annwin.sk dela kurzy i v cesku, dela leceni, a taky hemi-sync kurzy

Prvni den (vecerni sezeni) povidani o teorii, vzniku samanismu, seznameni s ruznymi terminy (horni dolni stredni svet, silova zvirata atd..) prostor na otazky
Druhy den (pred obedem) prvni prax - nalezeni si siloveho mista (jakesi letiste odkud budeme odchazet do ostatnich svetu) potom nauceni se cestovat do dolniho
Druhy den (po obede) dalsi cestovani a pomahani tykajici se dolniho sveta, vzdycky vysvetleni co tam mame udelat, cestovani, potom reseni problemu a zdileni zazitku v skupine
Treti den (pouze pred obedem) druhy leceni, horni svet (setkani se s duchovnim ucitelem) a naznaceni metod ktere resi pokrocili samani (zbaveni kletby, odprovazeni dusi, v pravy cas nas to nauci duchovni ucitel)

Ani v zadnych knizkach se nedoporucuje to zkouset bez kurzu.. reknu ti nejdulezitejsi veci kvuli kterym musis jit na kurz
a) blok, clovek by si mohl vytvorit svoji prvni cestou bez mistra takovy blok, ktery by mohl prekonavat hodne let.. a ktery by mu branil v cestovani
b) neuveritelna energie skupiny a zdileni zazitku - ta energie je tam neuveritelna, proto je taky vetsi sance ze se to naucis ve skupine, nemluve o tom ze ti to vsechno bude pripadat jako sen, nebo pouhe predstavy (protoze nemas dobre vycviceny vnitrni zrak) a k tomu ti pomuze skupina, protoze zjistis ze se jim stali podobne veci jako tobe - takze se tim ujistis, ze to nejsou jen tvoje predstavy, kdyz si napriklad nebyl jediny kdo nemohl najit dno dolniho sveta (spatne se to vysvetluje, jako by clovek chodil ve vode bez dna... ale niz by stejne uz nemohl)
c) sebevedomi hraje taky urcite velkou roli, prece jen nejaky typek ktery leci X klientu je znamy v evrope aspon trochu, tak si urcite budes jistejsi ze se ti to povede atd..

Jedine zklamani ve me bylo, ze jsem si myslel ze se to nauci jen nekteri, ale ti co se to uz nauci, budou mit "dokonale" videni v te realite. Je to naopak, naucili jsme se to vsichni, ale videni bylo rozostrene, jako v nejakem hodne spatne kvalitnim snu... hold to chce vice treningu, ale urcite budes vnimat tolik zajimaveho, neboj ze bys tam nic nerozlisil, jakz takz se tam orientovat da i kdyz jsme napul slepi

POZOR ! Nezarucuje NIKOMU ze se to nauci.. tvrdi ze tak 70-80% lidi se to nauci na prvnim kurzu, skoro kazdy na druhem (tim myslim ze si ten prvni zopakuje) my jsme se to naucili VSICHNI ale vsechno je individualni.. navic i kdyby ses to nenaucil, tak te nauci metody jakyma pracovat, a muzes to procvicovat doma (napriklad jeden jeho kolega to trenoval doma nekolik let nez se mu to poprve podarilo :D) ale toho bych se nebal, podle toho co pak rikal na tom kurzu, to vyznelo jako by se to 95% lidi naucilo, jen ze se to kazdy nenauci hned pri prvnich cestach..ale i tak ti zarucit nic nemuze
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » pon, 15. srp 2011, 14:33

Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Něco pro inspiraci

Příspěvekod ATA » pon, 15. srp 2011, 21:28

Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 374
Registrován: úte, 01. bře 2011, 10:19

Re: Něco pro inspiraci

Příspěvekod Lama » pon, 15. srp 2011, 21:59

Ty zabery jsou fakt nadherny :!: . U nekterejch si rikam jak to vubec natocili
-->> http://speciesrerum.webnode.cz/

Přej si - Popros - Představ si že to máš - Poděkuj

Laska=Ja=Buh=Bytí=Zivot

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » pon, 15. srp 2011, 23:26

Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » stř, 17. srp 2011, 12:56

písničky

David and Steve Gordon songs
http://www.youtube.com/artist/David_&_S ... ideo_title

Rednex spirit of the hawk
Lyrics: MA HE! MaHE! Eh yama he ja mama heja mama ja heja maya the spirit of the hawk! eh jama he ja mana he ja mama ja hee ja paya oh ma he! THE SPIRIT OF THE HAWK! he jama he ja mama heeeha mama ja heeya maya .. me are my heero . he are my love. i am aiu ahfaiusehfi i dunno moar <_<
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » stř, 17. srp 2011, 13:39

Sundance prayer song, also sometimes sung during the prayer round of the inipi ceremony
http://www.youtube.com/user/Inipisongs#p/u

Ate wakantanka heya uweyo hey
Otec wakantanka říká přijd

Ate wakantanka heya uweyo hej
Otec wakantanka říká přijd

Ate wakantanka unsimala yo
Oyate Oyate
Zani cimpelo
Heya hoyewaelo hey
Lidé,lidé kteří chtějí dobré zdravý .(ti)Posílají svůj hlas .

Ate wakantanka onsimala yo
Oyate Oyate
Zani cimpelo
Heya hoyewaelo hey
Lidé,lidé kteří chtějí dobré zdravý .Posílají svůj hlas .

Ate - otec
Wakantanka - jméno boha
Heya -říkám to (y=j)
Uweyo - přijd F-Uwa
onsimala yo -litij mě (nejsem ji jistej překladem ) F-onsimala ye (si-=še)
Oyate - lidé
Zanni -dobré zdravý (nni=Y)
Cinpelo -oni chtějí F-cinpi (Ci=č)
Hoyewaelo - posílam hlas F-hoyewaya
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » stř, 17. srp 2011, 15:03

Four Winds (Directions) - Modlitba ke 4(6) větrům -směrům
http://www.youtube.com/user/Inipisongs# ... ZnEUiRPJy8
http://www.youtube.com/user/Inipisongs# ... E7YD2dvRJk


Wiyohpeyatakiya etonwan yo
Nitunkasila ahitonwan yankelo hey
Cekiea yo!
Cekiea yo!
Ahitontawan yankelo hey

Dívám se na západ
Praděd zde sedí a dívá se na mě
Modlím se k němu
Modlím se k němu
On zde sedí a dívá se (sleduje mě )
(opakuje se - směry západ,sever ,východ jih , nahoru)

Waziyatakiya etonwan yo
Nitunkasila ahitonwan yankelo hey
Cekiea yo!
Cekiea yo!
Ahitontawan yankelo hey

Wiyohianpatakiya etonwan yo
Nitunkasila ahitonwan yankelo hey
Cekiea yo!
Cekiea yo!
Ahitontawan yankelo hey

Itokagatakiya etonwan yo
Nitunkasila ahitonwan yankelo hey
Cekiea yo!
Cekiea yo!
Ahitontawan yankelo hey

Wakantakiya etonwan yo
Wakantanka heciya he yunkelo - Wakantanka zde sedí
Cekiea yo!
Cekiea yo!
Ahitontawan yankelo hey

Makatakiya etonwan yo
Unci Maka kin yunkelo
Ahitontawan yankelo hey
Cekiea yo!
Cekiea yo!
Anagoptan he yunkelo hey

Dívám se dolů k zemi
Kde prabábička zem leží
a dívá se (sleduje mě )
Modím se k ní
Modím se k ní
Ona zde leží a poslouchá


přibližná výslovnost
y=j iy=y n=_ Ka-kcha go-ho

Wiyohpeyatakiya - na západ -směrem kde zapadá slunce
Etonwan - diváme se směrem k /na
Yo-M Ye-F
Nitunkasila - můj pradědeček (ni-můj , tunkasila -pradědeček)
Ahitonwan -pohled na někoho /směrem k někomu
Yankelo - k ? F-yunka
cekia yo -modlit se F-ye
Ahitonwan yuankelo -sedí tam dívajíc se
Waziatakiya -k severu -
Wiyohianpatakiya -k východu - tam kde vychází slunce
Itokagatakiya - k jihu
Wakantakiya - vysoko nahoru (k nebi)
Wakantanka - jeméno boha
heciya - tady , na tomto místě
he - zde
yunkelo -leží F-yunka
makatakiya -směrem k zemi
etonwan yo
Unci -prababička
maka - země
kin
anagoptan -ona poslouchá
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » stř, 17. srp 2011, 15:34

This song is a Wopila Song (Thank You Song). This is probably the most popular Lakota Sweat Lodge Song and is also sung in the presence of the Sacred Chanupa:

Wakan Tanka Tunkasila Great Spirit, Grandfather

Wakan Tanka Tunkasila Great Spirit, Grandfather

Pilamaye ye I thank you

Canunpa wakan ca mayakuwe You have given me a sacred canupa

Pilamaya ye Thank you, thank you

Wicozani wa mayaku we You have given me a good healing

Pilamaya ye pilamaya ye Thank you, thank you

Canunpa wakan ca maya kuwe You have given me a sacred canupa

Pilamaya ye Thank you

wicozani wa maya kuwe ye You have given me a good

Pilamaya ye pilamaya Thank you thank you
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » stř, 17. srp 2011, 15:40

Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1602
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Šamanizmus-šamanské cestováni

Příspěvekod ATA » stř, 17. srp 2011, 15:51

This Lakota Healing song is what is known as a "Peyote" song. Peyote songs are the native american way of worshiping God (or so i've been told)
http://www.youtube.com/watch?v=l3-la0C19Z4
Lyrics:

Wani wachiyelo Ate omakiyayo (Father help me I want to live)

Wani wachiyelo Ate omakiyayo (Father help me I want to live)

Wani wachiyelo Ate omakiyayo (Father help me I want to live)

Atay nimichikun (Father you have done this)

Oshiya chichiyelo (Humbly have pity on me)

Wani wachiyelo Atay omakiyayo (Father help me I want to live)

Wani wachiyelo Atay omakiyayo (Father help me I want to live)

Wani wachiyelo Atay (Father I want to live)
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!


Zpět na “Šamanismus”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host