Cranial Electric Stimulation (CES)

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » úte, 02. úno 2010, 15:59

NOT TESTET
Obrázek
NEUROWALKMAN: METODA KRANIÁLNÍ ELEKTROTERAPIE:
Historie, mechanismy účinku, indikace, efektivita

CO JE KRANIÁLNÍ ELEKTROTERAPIE?
Oficiální název, stanovený americkým Úřadem pro drogy a léčiva (FDA), je Cranial Electrotherapy Stimulation (zkratka CES). Kraniální elektroterapie či elektrostimulace se užívá pro úlevu od bolesti, napětí a úzkostí, relaxaci, kontrolu nálady, zvýšení IQ, spánek, maximální výkony.

Odkdy se elektroterapie používá?
Metoda ověřená tisíciletími Již nejméně před dvěma tisíciletími staří Řekové používali k úlevě od bolestí elektrických úhořů. Moderní experimenty s elektrickou stimulací mozku o nízké intenzitě byly poprvé zaznamenány doktory Leducem a Rouxeauem ve Francii v roce 1902. Vývoj přístrojů pro kraniální elektroterapii započal ve čtyřicátých letech minulého století v Rusku, s cílem léčby nespavosti – proto byla metoda označena jako "elektrospánek". To však brzy zastínily nové možnosti využití v úlevě bolesti, deprese a úzkosti. Metoda se rozšířila do celého světa. Na konci šedesátých let započaly v USA studie zkoumající účinek elektroterapie u zvířat, brzy následovány výzkumy použití u lidí na lékařských fakultách University of Texas a University of Wisconsin. Následující sedmdesátá a osmdesátá léta jsou ve znamení prudkého zájmu o tuto metodu a její výzkum. Další výzkumy následovaly. V současnosti činí počet humánních studií 150. Navíc existuje 18 experimentálních studií na zvířatech, které všechny potvrzují bezpečnost elektroterapie. Výzkumné metody jako počítačové EEG nebo topografické mapování mozku potvrdily, že elektrická stimulace nervové soustavy mění abnormální elektrofyziologii mozku (způsobenou dysfunkcemi, či poruchami v obrazu mozkových vln, organickým onemocněním, závislostmi na drogách a alkoholu atd.) a uvádí ji do žádoucího stavu. Meta-analýzy byly provedeny provedené na univerzitě v Tulse (1994) a Oddělení zdravotní politiky a managamentu Lékařské fakulty Harvardské univerzity (1995). K dnešku vyšlo v amerických vědeckých publikacích přes 150 studií pojednávajících o elektroterapii. Výzkumná bibliografie a informace o jednotlivých studiích jsou k dispozici na internetové stránce http://www.elektrostimulace.cz, podrobněji na požádání. Elektroterapie je celosvětovou metodou. Tisíce lidí po celém světě využívají jejich výhod. Současné odhady říkají, že se celosvětově používá přes 100 000 přístrojů. Podle rozsáhlé zveřejněné literatury nebyly dosud zjištěny žádné negativní účinky ani zásadní kontraindikace kraniální elektroterapie v USA ani v jiných částech světa. FDA ji klasifikuje jako neinvazivní metodu.
Kdo může mít z použití elektroterapie největší užitek?
Zaprvé a především všichni, kdo trpí stresem ve formě napětí, úzkosti, nespavosti. Zadruhé ti, kdo trpí stresem jako problémem vyvolávajícím další potíže. Podle Americké akademie rodinných lékařů je stres zodpovědný za 80 – 85% všech návštěv lékařských ordinací: tj. 80 – 85% všech nemocí je způsobeno stresem, který hraje zásadní roli ve zhoršení až 90% všech nemocí a podílí se na rozvoji každé nemoci, od rakoviny až běžné nachlazení. Bylo odhadnuto, že 80% obyvatelstva USA odpovídá na problémy, spojené s přizpůsobením životu, úzkostnou reakcí typu "útěk" nebo "útok". A že podobné procento našich nemocnic je zaplněno lidmi, kteří odvedli energii uvolněné úzkostí do svých těl, což mělo za následek psychogenní potíže. K těmto potížím patří: předsoutěžní a výkonová tréma, bolesti hlavy, nespavost, syndrom chronické únavy, ekzémy, zažívací potíže, nevolnosti, chronická bolest, zneužívání drog (alkohol, ilegální drogy, nikotin, drogy na předpis), jakož i abstinenční syndrom po něm, premenstruační syndrom, porucha pozornosti a neklid, migréna a napětí, abychom vyjmenovali jen několik. Elektroterapie samozřejmě není zázračným lékem na všechny tyto potíže; a nevydává se za něj. Avšak účinným působením na úzkost, depresi a nespavost, které jsou podkladem těchto potíží, může – jako každá relaxační metoda – hrát významnou roli v procesu nápravy.

Je tedy eletroterapie jen pro "vystresované"?
Nemusíme být nemocní nebo "vystresovaní", abychom mohli užívat výhod elektroterapie. Elektrostimulace nervové soustavy je nástroj zvyšující kvalitu života, který má potenciální hodnotu pro každého. Možnosti jejího využití jsou rozsáhlé. Někteří lidé ji používají jako doplněk k meditaci, kterou praktikují každé ráno. Jiní v okamžicích vyvolávajících maximální stres, které neočekávaně nastávají v průběhu dne. Kdo nepoznal tyto časy, kdy se téměř "vzdáváme?" Nasazení přístroje v těchto situacích, i jen na chvíli - třeba na pouhých deset minut - může pomoci zvládnout úzkost - a připomenout, že člověk potřebuje sám se sebou vycházet jiným způsobem. Elektrostimulace rovněž představuje zásadní potvrzení, že v sobě máte sílu změnit svůj duševní stav, pokud jste ochotni podniknout aktivní kroky pro vytvoření prostoru a času, který k tomu potřebujete. Mnoho lidí používá neurowalkman pro podporu své tvořivé práce ve vysoce stresujících situacích. Elektrostimulace tiší mysl, takže pomáhá zvláště s přípravou na zkoušky nebo jako nástroj zrychleného učení, například při zapamatovávání bloků učiva. Atletovi, který se připravuje na závod, pomůže elektrostimulace vytvořit stav uvolněného vědomí a tím vstoupit do zóny maximálního výkonu. Lidé sami zjistí, jak nejlépe začlenit neurowalkman do svých každodenních činností.

Je možno použít neurowalkman jako pomůcku k usnutí?
Elektroterapii je možno užít před spaním. Uživatelé elektrostimulace často hovoří o zvýšeném výskytu živých snů. To je výsledkem kompenzace nedostatku REM spánku. Během příštích dvou nebo tří nocí se Váš spánkový vzorec začne normalizovat a tyto sny by se měly stát méně časté.

JAKÁ JE PROKÁZANÁ, DŮKAZY PODLOŽENÁ ÚČINNOST ELEKTROTERAPIE?
1) Klinické studie u lidí: V pečlivě provedených kontrolovaných výzkumech elektroterapie byla opakovaně zjištěna významná účinnost u těchto stavů: - Úleva od bolestí hlavy (efektivní u 85% případů); - Jiné druhy bolestí včetně bolesti po zubní chirurgii nebo při rakovině (35%); - Relaxace u mírných až středních úzkostných a depresivních stavů; - Normalizace centrální hemodynamiky – systolický a diastolický krevní tlak u hypertenze stupně I (avšak nikoli periferní vaskulární tenze); - Násobení účinnosti analgetických léků (fentanyl 176%-306%, morfin 174%-306%, alfentanil I 60%-2 15% a dextromoramid 267%-392%) svým centrálně přenášeným účinkem, nebo úplné nahrazení analgetik a prohloubení anestezie (v jedné studii se užívání fentanylu snížilo o 31%); - Zvýšení pozornosti a schopnosti učit se novým úkolům; - Zlepšení paměti a verbálních schopností. V menší míře se elektroterapie ukázala účinná pro - Úlevu od primární nespavosti (zvláště problémy s usnutím); - Mírnou depresi, - Lehké mozkové dysfunkce (ADHD apod.) - Změny nálady po uzavřeném zranění hlavy (s odpovídajícím snížením potřeby léků). Byla zkoumána účinnost elektroterapie ve vztahu ke zotavování ze zneužívání drog (včetně závislosti na nikotinu a opiátech) s různými, většinou pozitivními výsledky. Výsledky výzkumů efektivity ve vědeckých časopisech najdete na naší internetové strance, případně je zašleme e-mailem. 2) Laboratorní studie u zvířat: Zjistily účinek na zvýšení aktivity neuromodulátorů a neurotransmiterů tlumících bolesti, depresi, a zlepšujících kognitivní funkce: - beta Endorfin: endogenní morfin = analgetický účinek - Enkefaliny: analgetický účinek - Serotonin - tzv. "hormon pohody" v mozkomíšním moku a plazmě: antidepresivní účinek - Blokátory monoaminooxidázy (MAO-B) v krevních destičkách: antidepresivní účinek - Kyselina 5´hydroxy-indol-octová (HIAA): antidepresivní účinek (pokles HIAA v mozku se podílí na vzniku deprese) - Dehydroepiandrosteron DHEA - tzv. "hormon mládí", má roli v řízení procesu stárnutí (vyšší koncentrace DHEA snižují riziko vzniku některých typů rakoviny, objevují se rovněž úvahy o možném pozitivním vlivu DHEA na některé tkáně a na vývoj mozku) - Koncentrace kyseliny gamaaminomáselné (GABA) v krvi: účinek na kognitivní funkce a regulaci CNS Tyto látky byly u experimentálních skupin všechny zvýšené po 20 procedurách elektrostimulace. Snížily se naopak hladiny stresového hormonu kortizolu. Elektroinženýrské studie zjistily, že asi polovina proudu z elektrostimulace se dostane až do thalamické oblasti mozku a vyvolá uvolnění neurotransmiterů uvedených výše. Při použití elektroterapie bylo rovněž zaznamenáno snížení latence alfa rytmu při nástupu spánku, které prokazuje snížení rigidity v procesu stimulace CNS a zvýšenou aktivitu systémů generujících alfa rytmus.

ÚČINKUJE ELEKTROTERAPIE NA KAŽDÉHO?
Ne. Bylo však zjištěno, že je výrazně účinná u přibližně 95% osob, které ji používají.
Co mohu očekávat?
Většina lidí pocítí uvolňující reakci bezprostředně po zapnutí neurowalkmana. Okamžitě po sezení elektroterapie obvykle hlásí pocit uvolnění (až někdy pocit jako po sklence vína) po dobu několika minut. Jedná se o příjemný a velmi milý pocit. Po několika minutách až hodinách tyto pocity zpravidla zmizí, uvolněný stav zůstane zachován a je dosaženo výrazného pocitu bdělosti. Tento stav uvolnění/bdělosti zpravidla přetrvá po dobu průměrně 12 až 72 hodin po prvních několika sezeních. Při pravidelném užívání osoba může tomuto preferovanému stavu vědomí přivyknout. Některé osoby popisují zážitek elektrostimulace jako podobný tomu, kdyby měli v těle typu B mysl typu A. V průběhu tréninku si někteří lidé povšimnou subjektivních změn své tělesné hmotnosti. Můžete se nejprve cítit těžší a poté lehčí, nebo se jednoduše zpočátku cítit lehčí. V období zatížení se můžete cítit trochu hůře a tento pocit může bez prodloužení doby působení přetrvat několik dní. Proto je v tomto případě důležité pokračovat v relaxaci několik dalších minut, jestliže se na konci stanoveného času cítíte těžší, i když už uplynulo dvacet nebo více minut. Po tom, co se začnete cítit lehčí, pokračujte ještě nejméně dvě minuty. Přestože je to docela běžné, ne každý si bude těchto změn ve vnímání hmotnosti vědom.

Jaké dlouhodobé změny mohu očekávat?
Během prvního dne či dvou by se měly začít normalizovat spánkové vzorce, s menším počtem nebo kratšími probuzeními během noci, rychlejším nástupem spánku po ulehnutí a lepším pocitem odpočinutí po probuzení následující ráno. Omezí se výkyvy nálad a stejně tak iracionální hněv, popudlivost a špatná kontrola impulzů. Ve druhém týdnu se zjevně zlepší kognitivní činnost. Mentální zmatení způsobené stresem začne ustupovat, zatímco schopnost zaměření a koncentrace na práci se stane snadnější a účinnější. Schopnost vybavovat si informace a rychle se učit se začne vracet na normální předstresové úrovně spolu se zlepšováním koncentrace a paměti.

JAKÁ JSOU DOPORUČENÍ PRO ELETROTERAPII?
Přístroj CES Ultra umožňuje trénink rychlých frekvencí EEG dle indikace. 100 Hz = stimulace frekvence gama Frekvence velmi rychlé gama aktivity souvisí především s kognitivními výkony, zrakovým vnímáním, pozorností, učením a pamětí. Souvisí se zpracováním časoprostorové orientace a dynamiky. V této frekvenci jde o čistě kognitivní aktivity, bez tělesného napětí. Vzhledem k tomu, že elektrická aktivita mozku funguje harmonicky, podobně jako hudba, 100 Hz zároveň stimuluje harmonické podíly, tj.100 Hz >50 Hz (gama) > 25 Hz > nejvyšší amplitudu EEG jsme pozorovali ve frekvenci 12,5 Hz, tj. rychlá alfa. Souhrnně to jsou stavy vysoké kognitivní aktivace a zároveň emoční a tělesné relaxace.

Jaká je doporučená délka a frekvence užívání?
Pro 100 Hz je doporučené užití 30–45 minut jednou nebo dvakrát denně pro první měsíc, po kterém je možno četnost snížit na 1-3 x týdně, jakmile jsou symptomy omezeny nebo zcela odstraněny. Někteří lidé dosáhnou plného rozsahu pozitivních účinků za deset minut. Někteří zubní lékaři používají elektrostimulaci namísto oxidu dusného při zubních výkonech trvajících několik hodin. Vy sami určujete, jak nejlépe začlenit neurowalkman do Vašeho denního režimu. Je možno ho používat ráno při probuzení a/nebo při večerním uléhání a/nebo při stresových situacích. Pro jedince s psychiatrickými příznaky nebo v rehabilitaci po zneužívání alkoholu může být vhodná častější a delší aplikace.

Je možné užívat přístroj nadměrně? Má to negativní účinky?
Skutečně nadměrné užívání není možné. Nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky častějšího užívání. Cílem elektroterapie je návrat aktivity neurotransmiterů k předstresové homeostázi. Po jeho dosažení nemá eletrostimulace jiný další účinek. Neurowalkman slouží jako jistý druh tréninkového rotopedu, s jehož pomocí přeprogramováváte sami sebe. Spíše než abyste se učili spoléhat na přístroj, učíte se zdokonalit a rozšířit svou samoregulaci. Eletrostimulace učí citlivěji se vyladit na sebe a lépe rozumět svému tělu a jeho potřebám. Postupně budete schopni určit intuitivně, kdy neurowalkman potřebujete, a kdy je třeba jej odložit. Vy sami budete určovat častost i délku užívání. Během užívání budete prožívat období relativního klidu a pocitu kontroly. Můžete dokonce podlehnout sklonu gratulovat si. Bude se již zdát, že Váš neurowalkman patří na dno zásuvky. Život je však takový, že ve chvíli, kdy již máte chuť oslavovat dosažení stavu, kdy zdatně a elegantně zvládáte celý svůj život, objeví se zčistajasna nové výzvy. Elektroterapie Vám může pomoci projít těmito obtížnými přechody. Mějte neurowalkman po ruce. Začleňte ho do Vašeho denního režimu. Pokračování v užívání neurowalkmanu Vám rovněž umožní zdokonalit Vaše schopnosti zvládání stresu na nové, vyšší úrovni.

Je používání neurowalkmanu obtížné? Jaké technické dovednosti vyžaduje?
Většina přístrojů pro eletrostimulaci je uživatelsky přátelských. Nasadíte si elektrody nebo kolíčky na uši, zasunete kabel do zdířky přístroje, a pak je to již velmi jednoduché. Neurowalkman je vybaven regulátorem pro zapínání a vypínání, který rovněž ovládá intenzitu.

Jak elektroterapie funguje?
Stejně jako v případě celé řady léků včetně aspirinu, přesnému mechanismu účinnosti elektroterapie zcela nerozumíme a je stále předmětem výzkumu. Předpokládá se, že elektrostimulace působí prostřednictvím přímé stimulace mozku v oblasti thalamu specifickými elektrickými frekvencemi. Taková stimulace způsobuje v mozku produkci různých neurohormonů, které ovlivňují nálady a schopnosti člověka i jeho kognitivní schopnosti a upravují je zpět na úroveň homeostáze před vznikem stresu.
Jak se elektrostimulace liší od západní farmakologické medicíny?
Západní farmakologická medicína se pro léčbu a kontrolu bolesti spoléhá primárně na chemii. Elektrostimulace mikroproudem je založena na koncepci říkající, že biofyziologie, které je podkladem chemické léčby, rovněž hraje podstatnou roli v regulaci tělesných procesů. Používáním tvarů vlny, podobných vlastním vlnám těla, propojuje mikroelektrostimulace buněčnou komunikaci a napomáhá tak obnovení normálního elektrického proudění. Koncepce bioelektrického ovládacího systému je běžná v každé formě léčitelského umění, která byla kdy rozvinuta po dobu písemné historie s výjimkou farmakologické medicíny. Číňané pojmenovali bioelektřinu čchi; Japonci ji nazývali ki, Indové prána, Rusové bioplasma. Lidské tělo se skládá ze 75 triliónů buněk, z nichž každá má na povrchu své buněčné membrány elektrický potenciál jako baterie. Přestože západní medicína uznává tuto skutečnost, dosud plně neocenila přirozené sebeuzdravující schopnosti těla ani bioelektrické systémy, které je ovládají.

jak se proud přenáší?
Jednou z možností je použití předem nagelovaných elektrod, které se připnou ke konci kabelu zapojovaného do zdířky přístroje. Tyto elektrody se přikládají za uši. Zařízení rovněž využívá "klipsy" s elektrodami přilepenými ke kolíčkům (přikládají se na ušní lalůčky).

za jakÝch okolností je nejlepší CES užívat?
Můžete ji použít prakticky kdekoli a za jakýchkoli okolností (kromě případů uvedených dále). Můžete to dělat doma během sledování televize nebo v kanceláři, zatímco vyřizujete svou agendu. Nemusí se Vám chtít jít s přístrojem ven běhat, ale můžete. CES však je více než jen pomůcka. Připomíná, že si potřebujete vytvořit vnitřní klid a pro tento účel odklonit svou vnitřní komunikaci jinými cestami. K tomu nepřispějete tím, že budete k CES přistupovat jako k dalšímu úkolu k vykonání vecpanému mezi dalšími hektickými činnostmi ve Vašem životě. Přestože kvůli CES nepotřebujete přerušovat svou běžnou činnost, vyhrazení času pro ni všeobecně zlepšuje výsledky.

jak bezpečná je ces?
CES má neposkvrněný záznam bezpečnosti. Rozbor bezpečnosti: 1. Kraniální elektrostimulátory jsou všeobecně omezeny na proud méně než jeden miliamper (mA). Abychom tuto informaci zasadili do kontextu: k rozsvícení běžné 60 wattové žárovky je třeba půl ampéru. Abychom mohli plně porovnat práci vykonanou za sekundu těmito dvěma různými proudy, musíme vynásobit proudy příslušnými napětími, která je pohání. Násobek proud x napětí měří vytvářenou energii a nazývá se výkon. Podle definice, pokud má zařízení výstup 1 ampér proudu s pohonnou silou 1 voltu, činí výkon zařízení 1 watt. Maximální výkon tedy je (1000/1.000,000) ampéru x 9 voltů = 0,009 wattu čili přibližně 10.000 x méně, než potřebuje žárovka. Mnoho lidí toto množství proudu ani necítí. 2. Jedná se o amplitudu proudu, která je podobná přirozené amplitudě v lidském těle. Jediným zdrojem proudu je devítivoltová baterie. Protože proud je střídavý, vysílá mezi elektrodami dvoupólový proud namísto jednosměrného, jako by tomu bylo u proudu stejnosměrného. Čistá buněčná polarizace na straně uživatele je tedy rovná nule. To je bezpečnostní faktor zásadního významu. 3. Přístroj užívá velmi široké spektrum frekvencí známých pod souhrnným označením harmonická rezonance (od 100 Hz dolů). To zajišťuje dodání správné frekvence pro obnovení homeostáze v bioelektrickém systému. Ostatní frekvence neškodně projdou.

je CES nepříjemná?
CES by se neměla zaměňovat s elektrošoky (ECT), které používají mnohonásobně větší množství elektřiny k vyvolání šoku, ani s averzivní terapií. Obě tyto metody jsou založeny na nepříjemném pocitu. S CES byste neměli zažít žádné nepohodlí. Většina lidí pocítí jen mírné brnění. Pokud se tento pocit v jakémkoli okamžiku stane příliš silný, měla by se amplituda neprodleně snížit jednoduchým otočením regulátorem nebo volicím kotoučkem. Výzkum ukazuje, že CES je účinná na nižších i vyšších úrovních stimulace, i pod úrovní citelnosti. Uživatelé proto mohou nastavit amplitudu na úroveň citelnosti, pak ji mírně snížit pod tento bod a ponechat ji takovou po zbytek sezení. Můžete amplitudu také podle chuti zvyšovat nebo snižovat, aniž byste tím narušili účinnost relaxace – nastavení vždy určujete podle vlastního pocitu.

jaký je vztah mezi CES a výživou?
Existuje synergický vztah mezi živinami a CES. Uvažujte o mozku jako o automobilové baterii, v níž některé články nemusí být plně funkční. Způsob, jak obnovit její funkci, je analogický k působení aminokyselin v mozku a CES. Mozek používá aminokyseliny jako suroviny pro budování bloků prekursorů, z nichž tvoří své neurotransmitery. Tyto aminokyseliny musí být přítomny v krvi v přiměřených množstvích, aby bylo dosaženo maximálního účinku CES. Tyto prekursory budou vlivem CES efektivněji využity k syntéze neurohormonů. Aminokyseliny, které jsou prekursory neurotransmiterů, mohou být užívány jako doplňky výživy. Abyste zaznamenali ještě výraznější účinek CES, můžete ji používat spolu s doplňky výživy obsahujícími aminokyseliny, zvláště ty, u nichž máte deficit. Ideální je vytvořit si systém doplňování výživy specifickými aminokyselinami, které jsou známy jako prekursory těchto neurotransmiterů.

Existují kontraindikace?
Nejsou známy žádné kontraindikace pro užívání CES. Existují však okolnosti, za kterých nebyla bezpečnost užití metody testována. CES by se měla užívat pod klinickým dohledem u těžkých depresí, u osob s diagnostikovanou epilepsií, u těhotných a u pacientů užívajících implantovaná elektronická zařízení jako jsou kardiostimulátory nebo inzulínové pumpy. Byly však zaznamenány případy, kdy byla CES u těchto pacientů pod dohledem aplikována úspěšně a prokazatelně snížila četnost výskytu i závažnost záchvatů. Vzhledem k pocitu relaxace, který používání CES vyvolává, přestože tento účinek žádným způsobem nenarušuje rychlost reakcí, se nedoporučuje užívání CES při práci s nebezpečnou nebo složitou technikou a při řízení automobilu. CES může nepřímo vést ke zvýšení přítoku krve do mozku. To může znamenat možnou kontraindikaci u osob s nedávnou hemoragickou mrtvicí. Stejný účinek může způsobit krátkodobé zvýšení průtoku krve pod elektrodami za ušima. Toto zčervenání by nemělo být důvodem k obavám. Tento efekt se vyskytuje extrémně zřídka. Nejedná se o zánětlivou reakci, a sám se ztratí krátce po ukončení elektrostimulace, pokud se vůbec vyskytne. Přibližně jedna osoba ze sta hlásí mírnou bolest hlavy při používání CES. Ta se zpravidla odstraní prostým snížením proudu. Pokud by se bolest hlavy při běžném užívání vracela, přestaňte zařízení používat a poraďte se s lékařem. Stejně jako při užívání jakéhokoli jiného přístroje by měl být Váš lékař a psycholog informován o jakýchkoli lécích, které užíváte, stejně jako o používání kardiostimulátorů nebo jiných elektronických zařízení zmíněných výše. Jaké výzkumy existují na téma bezpečnosti a účinnosti CES? Existuje přibližně 1 000 článků o CES, z nichž mnoho je uvedeno ve čtyřech přehledech vydaných v Foreign Service Bulletinu zveřejňovaném Knihovnou Kongresu Spojených států. Dále je k dispozici velké množství fyziologických a bioinženýrských údajů o elektrospánku a elektroanestezii u zvířat. Existuje více než 130 výzkumných studií o využití CES u lidí a 18 experimentálních studií provedených na zvířatech. Účinnost CES byla potvrzena použitím 28 různých psychometrických testů. Význam výzkumu CES pro úlevu od úzkosti byl rovněž opětovně potvrzen metaanalýzami provedenými na University of Tulsa a Harvard University School of Public Health. Informace o výzkumu jsou publikovány v odborných časopisech, přístupných i na internetu. Na základě informací National Research Council (Národní výzkumná rada USA), a více než 25 let zkušeností s CES v Americe, považuje Úřad pro potraviny a léčiva USA (FDA) CES za metodu s bezvýznamným rizikem.
* Cena 3.300 Kč ( včetně DPH)

poznamky:

BT-7 Specifications
* Maximum <1.5mA Peak ~40 Volts Peak-Peak into typical 4k ohm load. Minimum <~10 microamperes, 10 Volt Peak-Peak at the lowest setting
* Output impedance ~20k ohm
* Modified rectilinear wave with rapid rise time (under 1uS). There are over 500 harmonic frequencies delivered in each pulse as observed on a frequency domain (not time domain) spectrum analyzer
* Base waveform (Mode 1) 1,000 Hz Square wave (+/- 1%) pulse-modulated by 111.11 Hz (+/- 1%) Square wave. Waveforms are Microchip Quartz Crystal-Controlled for precise frequency output. There are 6 user-selectable output Modes
* 9-Volt DC Alkaline Battery operation, useful to end voltage ~6.2 Volts. Battery drain: minimum ~9mA @ 9 Volts to maximum of 30mA with output fully loaded* Low battery indicator.
* Pulses are Bi-Phasic (AC) with no DC or offset bias. Output is transformer coupled so that no direct current can appear at electrodes. The algebraic sum of positive and negative-going pulses is zero. This obviates any possibility of electrolysis, ion migration, or polarization.

**MODE 1-3 (550uS pulse width)
Mode 11,000 Hz modulated by 111.11 Hz, 550uS Pulse Width
Output = Continuous
Mode 2 1,000 Hz modulated by 111.11 Hz, 550uS Pulse Width
Output = 1 Second ON, 1 Second OFF
Mode 3 1,000 Hz modulated by 111.11 Hz, 550uS Pulse Width
Output = Amplitude Modulated by 7.83 Hz Schumann (Earth) Sine Wave
MODE 4-6 (220uS pulse width)
Mode 4 1,000 Hz modulated by 111.11 Hz, 220uS Pulse Width
Output = Continuous
Mode 5 1,000 Hz modulated by 111.11 Hz, 220uS Pulse Width
Output = 1 Second ON, 1 Second OFF
Mode 6 1,000 Hz modulated by 111.11 Hz, 220uS Pulse Width
Output = Amplitude Modulated by 7.83 Hz Schumann (Earth) Sine Wave
-------------
CES Ultra Primary Specifications
Frequency: 100 Hz. and .35 Hz.
Power Source: 9V Battery (Incl.)
Amplitude: 10-600 micro amps (continuously adjustable)
Wave Shape: Modified Sinusoidal
Waveform: Bipolar asymmetric rectangular
Amplitude: 0-1.5 Ma. (skin resistance considered)
Duty Cycle: 50%
Pulse Duration: 2 milliseconds (20% duty cycle)
Timer Control: 30 min. & 45 min.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » stř, 03. úno 2010, 09:06

KEY WORDS
Acupuncture, Microcurrent, Feedback-Modulated Microcurrent, Pain

Biedebach12 has argued that treatment efficacy is determined by certain microcurrent waveform parameters. Research suggests that N-type voltage-sensitive calcium channels in cell membranes are more effectively opened by short electrical pulses.13 Other work suggests that L-type voltage-sensitive calcium channels are more effectively opened by longer pulses.14 N-type channels tend to predominate on sensory neurons and stimulate the release of powerful vasodilating substances such as calcitonin gene-related peptide, whereas L-type channels predominate on fibroblasts.15 Theoretically, it would be advantageous for a microcurrent device to incorporate both characteristics into its waveform, and to adjust each component in response to changing tissue electrical impedance in an attempt to optimize the effect.
One microcurrent device (Figure 1) addresses this issue.16 The current waveform (Figure 2) has an "overshoot" phase, which acts as a short-duration pulse to open N-type channels, and a longer duration "plateau" phase to open L-type channels. In 1 model, the current overshoot is maintained between 1.5 and 2.0 mA. The width of the overshoot (measured at the 1.0-mA level) is automatically adjusted between 100 and 300 microseconds by a feedback mechanism in response to the measured tissue impedance. The width of the overshoot increases with decreasing tissue impedance; this is believed to open more N-type channels. The plateau phase width is automatically adjusted between 2 and 200 milliseconds commensurate with tissue impedance in an attempt to optimize the opening of L-type channels. The amplitude of the plateau phase is determined predominantly by the manually adjusted intensity dial on the outside of the device. A train of positive-going "carrier pulses" is followed by a train of negative-going carrier pulses to complete a 4-second repeating cycle (Figure 3). The carrier pulse frequency is adjusted manually by the frequency dial. Treatment is rendered by use of attachable electrodes including (but not limited to) brass "mini plates," "point-specific probes" with brass tips, "transcranial clip" (earclip) electrodes, and an "auricular probe" with a thin, spring-loaded, stainless steel tip for the detection and treatment of auricular points (Figure 4).
Obrázek
Figure 2. Current Waveform (single pulse — current vs time)
Obrázek
Figure 3. Waveform Repeating Cycle (at 1 Hz — current vs time)
--------------
Obrázek
--------------
The “Electro-Myopulse Sample Stimulus Waveform” (below) illustrates an Alternating Current (AC) that gently rises in an upward sloping pattern, then descends as the polarity reverses. When connective/contractile tissue cells fire simultaneously, they are influenced by this waveform pattern and adjust to normal potentials
Obrázek
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » stř, 03. úno 2010, 20:33

Znie to zaujímavo. Nemá s tým niekto skúsenosť?

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » stř, 03. úno 2010, 23:16

to raverick dam vedět až postavim a vyzkoušim , pokud teda muj mozek bude ještě fungovat :twisted:

Zkoušim to vyrobyt z MP3 a maliho zesilovače na baterky (bednička na beterky) zatim je kolem toho hodne technickejch problemu ale možna by to mohlo fungovat.
Ted sem ve fazi generovani signálu jen najit program zabralo celej den byl to až 21 zkoušenej program v ktrym to snad pujde:).

Konečne mam vytvořenej 1 signal
Variace CES Ultra
Frequency: 100 Hz
Waveform: Bipolar asymmetric rectangular
Duty Cycle: 50%
Pulse Duration: 2 milliseconds (20% duty cycle) - 20us peak- 1 180us - 0,6 pauza 100us
Time : 30 min
stereo (R-20dB)

Obrázek
Obrázek

muj 666 přispěvek :twisted: :twisted: :twisted:
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » čtv, 04. úno 2010, 21:30

Dnes mi to nedalo a som rozmýšľal ako by sa to dalo urobiť. Inak dobrý nápad s tým mp3 prehrávačom.
Som zvedavý ako to dopadne. A namiesto tých elektród chceš čo použiť? Vieš aké napätie
má byť na nich? Až si naozaj neuvaríš mozog :twisted:

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » pát, 05. úno 2010, 16:02

Elektródy by sa dali použiť z myostimulátora(myslím že sa to tak volá). Majú na povrchu nejaký gél,ktorý keď sa trochu namoči
tak sa dá prilepiť na kožu. Tak ma napadlo že by sa dal aj celý použiť. Len neviem ako by sa to dalo prerobiť aby sa dal
naň pripojiť ten mp3 prehrávač. Som ho rozobral a on má svoj generátor impulzov tak to by bol asi problém. Napájané to je
dvomi 9V batériami tak to by boli riadne šupy :D

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » pon, 22. úno 2010, 10:35

Obrázek
Dalši test:

time : 9.32 22.2

Energy:
start: 82+ 1,6-
konec: 90+ 0-
k + 30min :85+ 0,8-

pozice:V leže na zadech pasivni relaxace

elektrody:nerez,cca 1cmx1cm,mastoid,EEG gel

volume: max-5
-pod hranicí vnímání
-pri max slabej pocit

wave:
100hz ,542uSPulse Width, Bipolar asymmetric rectangular, Pulse Width Output = Continuous.wav
-varianta na BT7-1

napětí: cca 3V

učinky:zlepšene uvolněni ,trocha enedorfinu,lechke zvednuti E (odstaraneni neg)
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » sob, 06. bře 2010, 19:44

:( dnska test novyho zesilovače napeti až 9V ale našel sem problem signal je moc zkreslenej a docela dodt už z prehravače nestiha to tak rychle spinat cast pujde možna zkorigovat
ale na kvaltni signal touto cestou mužu zapomenout :(

*otestovat kvalitu signalu z PC
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » pon, 15. bře 2010, 22:04

Našiel som odkaz na zaujímavú schému http://www.khatereh.net/electronic/files/19.pdf

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » úte, 16. bře 2010, 10:45

Diky za odkaz tady ten planek už mam bohužel je snim stejnej problem jako s ostatnima umi to jen jeden signal na to aby to umelo vic by se musel programovat nejkej mikročip a stejnak by to nezvladalo složyty signály.

Hlavni problem co ted mam je zkresleni signalu je zkreslnej už z mp3 a když to projde zesilovačem a tak se dost změni z PC leze signal vpohode ale zas se neda použit kvuli zapojeni do site možna zkusim notebook riziko tam sice stake je zabit by me to nemělo.Skoda že nejde použit jen MP3 ale jete to s ni nevzdavam signal se da zkalibrovat tak aby se počitalo ze zkreslenim ale trva to dlouho nejdriv je potreba najit učinej signal u keteryho by to mělo cenu.Hledma signaly ketry by se podobyly tem co v mozku už sou ale blbe se to zhani
když se najde signal ketrj mozek použiva pro komunikaci tak by mela stačit menši uroven a taky by to mohlo byt cilenejši.

Zatim to mam udelany tak že signal z MP3 de to zesilovače asi 4W bedynky od PC z nich sem vytahl trafo a misto nej zapojil 9V baterku , elektrody mam z nerez plechu cca 1x1cm
potreny vodivym gelem na EEG .

Signal co sem zatim zkušel docela urychloval uvolneni a uvlneni bylo takovy zvaštni zatim nevym jak bych to popsal , tak pul dne po použiti mirně zvedla nalada.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » úte, 16. bře 2010, 18:58

Škoda, som myslel že tým potenciometrom sa dá ladiť frekvencia. Už som to skoro začal vyrábať :)

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » úte, 16. bře 2010, 20:53

ten potenciometr v tom shematu nastavuje odpor aby se snižil proud co de na elektrody ja to řesim jen nastevnim hlasitosti na te bedynce tak by byl proud pod hranici vnimani
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » úte, 16. bře 2010, 21:32

Takže ak som to správne pochopil tú frekvenciu určuje ten časovač. Má toto zapojenie podľa teba nejaké využitie?

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » úte, 16. bře 2010, 22:51

to co tam je fungovat bude to uvolneni by to melo podporovat ale ja chci testovat novy frekvence a vymačknout z te technologie co nejvic ze zopravnym signalem by mohly byt učinky nekolinasobně vetši
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » stř, 17. bře 2010, 15:04

Mňa toto tiež zaujíma skúsim to poskladať. Inak frekvenciu tam určuje R1 a C1. Ty vlastne namiesto tohoto používaš mp3 prehrávač. Podľa čoho robíš tvar signálu?

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » stř, 17. bře 2010, 22:09

nejky specifikace signalu sem našel u komerčne prodavanejch pristroju sou na konci 1 přispěvku zatim sem zkoušel jen jeden
časem planuju použiti signalu zjiskanejch z EEG
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » čtv, 18. bře 2010, 20:09

Dnes som sa ku tomu dostal a konečne som to dal dokopy podľa tej schémy. Aké by mali byť pocity pri používaní?
Mal by som pociťovať pretekajúci prúd? Na výstupe je 0,5 Hz. Skúsim ešte porozmýšlať ako by sa dala tá frekvencia
meniť. Inak tie signály podľa EEG to je dobrý nápad.

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod ATA » čtv, 18. bře 2010, 20:52

Protekajici proud by si citit nemel ja sem to nastavoval tak že sem zvedla halsitost až na uroven kdy sem proud citil takovy jakobe jehličky a pak ubral aby to bylo pod hranici vnimani
taky to chce zkontrolovat jak drži elektrody aby se dotykali celou plochou .

Ten signal toho 0,5hz se mi moc nezda ale zatim sem nezkoušel

Ten co sem zkoušel ja bylo
100hz ,542us delka pulzu , vlna retrangularni bipolarni , a vystup stalej
-varianta na BT7-1
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » pát, 19. bře 2010, 15:51

Ten signál 0,5 Hz som nemeral. To som podľa ledky ako blikala usúdil :) Musím to skúsiť na osciloskope že čo s toho
vlastne vychádza.

raverick
Příspěvky: 12
Registrován: ned, 17. led 2010, 17:13
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Cranial Electric Stimulation (CES)

Příspěvekod raverick » pon, 12. dub 2010, 16:32

Konečne som sa ku tomu dostal a na osciloskope je takýto priebeh
[img]priebeh.jpg[/img]
Přílohy
priebeh.jpg


Zpět na „Pomůcky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti