Terry Pratchett - Úžasná Zeměplocha

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Terry Pratchett - Úžasná Zeměplocha

Příspěvekod ATA » čtv, 29. kvě 2008, 17:27

od administrator v Pon Lis 12, 2007 5:46 pm
Trochu z jiného soudku. Čte někdo z vás Terry Pratchett - Úžasná Zeměplocha? Opět jsem se po několika letech k němu vrtátil a nemůžu přestat. Prostě úžasné :wink:

od Gorefiend v Pon Lis 12, 2007 7:31 pm
vela som o tom pocul :lol: ale vzhladom na ten pocet kniziek si to radsej ani nezacinam kupovat, do toho by som potom vrazil tisice... :D

od lyuk v Pon Lis 12, 2007 7:35 pm
Fantasy??? :) Mohl by jsi dát nějaký info. Co jsem se tak díval na internetu tak tam to moc smysluplně nasaný neni, lepší by byl vlastní názor a popis 8)
Dík

od administrator v Pon Lis 12, 2007 7:47 pm
Tak dobrej popis asi je tady :P Opravdu se jedná o kultovní sérii, u které se budet lámat smíchy. Jinak dílů je fakt hodně, ale všechny jsou v pdf na webu :wink: Přikládám jeden odkaz na první díl 8)


Vy nevíte, co je Zeměplocha? Kde jste posledních patnáct let byli? Knihy z prostředí Zeměplochy čtou lidé při cestě do práce, studenti ve škole pod lavicí a z některých postav vytvořených Terry Pratchettem, autorem tohoto fiktivního světa, se stali lidoví hrdinové.

Ale začněme od začátku: Zeměplocha je plochý svět, jehož nádhera se dá nejlépe ocenit při pohledu z výšky. Vypadá v podstatě jako geologická pizza, s úplnou sbírkou krajinných typů od pouští přes úrodné nížiny po věčně zasněžené vrcholky majestátních pohoří. Putuje vesmírem na zádech čtyř slonů, kteří stojí na hřbetě velké vesmírné želvy A'Tuin. Želva je to opravdu velká, rozmachy svých tisíciletími zvrásněných nohou rozhání řídké mlhoviny a v jejích očích se odráží světla milionů hvězd. Kolem celého uskupení obrovských tvorů, nesoucích disk světa, obíhají ve věčném tanci malé slunce a malý měsíc, oba září vlastním světlem. Okraj světa se třpytí odlesky světla na myriádách kapek vody rozptylujících se z proudů vody přepadávajících z moří do nekonečné mezihvězdné prázdnoty.

Podobně začal příběh první knihy ze zeměplošské série a pokud vám první věty přijdou jako hloupá pohádka pro děti, pak se velice mýlíte. Žánrově se jedná o humoristickou fantastiku, takže v příbězích figurují bytosti, jako jsou trollové, víly, trpaslíci... ale tím veškerá podobnost s klasickou fantastikou končí. Zeměplošské příběhy nejsou žádným výmyslem pro snílky, prakticky každá kniha se zabývá nějakým aspektem našeho světa a leckdy ho nafukuje až ad absurdum, ale funguje to - je to vtipné a zároveň to nutí člověka k zamyšlení nad mnoha věcmi, kterými se normálně nezabývá. Ať už se jedná o svobodu tisku, zkostnatělost některých kultur a státních zřízení, vliv médií na člověka, rychlost pokroku a další věci, Terry Pratchett vždy najde cestu, jak tato témata převést do humorného podání se skvělým příběhem jako nádavkem.

Žádná ze zeměplošských knih není stejná, někdo nedá dopustit na knihu, která je druhému lhostejná a naopak. Jedno však mají všechny společné - skvělý humor a lidské pochopení.

:!: ........Ještě o kus dál v témže pralese prodělával jakýsi mladý šaman jednu z nejzákladnějších částí svého výcviku. Sněd] kus posvátné muchomůrky, vykouřil několik omamných oddenků a opatrně si nasypal a naprášil výtrusy tajemné houby do všech tělních otvorů. Teď seděl na zkřížených nohou pod velkou borovicí a pokoušel se soustředit tak, aby se dostal do kontaktu s tajemnými a úžasnými záhadami v srdci Bytí, ale hlavně na to, aby si zastavil hlavu, která se mu bláznivě točila a chystala se mu odšroubovat a odletět z ramen.

Před očima se mu roztočily modré čtyřstranné trojúhelníky. Občas se usmál vědoucím úsměvem, aniž bylo čemu, a pronesl nějaké moudré slovo jako „Oh!“, nebo „Ahá!“.
Pak se něco pohnulo ve vzduchu a stalo se něco, co později popsal slovy „bylo to zrovna jako výbuch, jenže pozpátku, jasný?“ a na místě, kde předtím nebylo vůbec nic, ležela velká a otlučená dřevěná bedna.
Těžce přistála na hromadě listí, ze dna vystrčila stovky malých nožiček, neohrabaně se obrátila a podívala se na šamana. Je třeba říci, že pochopitelně neměla obličej, ale i ve svém mykologickém poblouznění si byl šaman strašlivě jistý, že si ho prohlíží. A nebyl to vůbec přátelský pohled. Je neuvěřitelné, jak hrozivě se dokáže zatvářit jeden klíčový otvor a několik děr po sucích.

K šamanově nesmírné úlevě truhlice po chvilce jakoby dřevěně pokrčila rameny a cvalem vyrazila mezí stromy.
S nadlidským úsilím si šaman v paměti vyvolal sled operací potřebných k tornu, aby se postavil, podařilo se mu dokonce udělat několik jednoduchých kroků, ale pak se podíval dolů a vzdal to, protože propadl dojmu, že mu došly nohy.
Mrakoplaš zatím našel nějakou pěšinu. Byla hodně křivolaká a byl by raději, kdyby byla dlážděná, ale z nedostatku jiné zábavy se po ní přece jen vydal.
Několik stromů se pokusilo navázat s ním rozhovor, ale protože si byl Mrakoplaš skoro jist, že normální stromy se tak nechovají, ignoroval je.
Den pokročil. Všude bylo ticho a kolem se ozýval jen bzukot ošklivého bodavého hmyzu, občasné zapraskání suché větve a ševel stromů, které spolu polohlasem probíraly otázky víry a nepříjemností s veverkami........

od lyuk v Pon Lis 12, 2007 8:31 pm
heh to mě fakticky pobavilo....Hlavně ty přirovnání a výrazy některý (vyšroubovala hlava z ramen, čtyřstranný trojuhelník, z nedostatku jiné zábavy se přeci jenom po ní vydal) :lol: Určitě seženu vypadá velice slibně..dík :P



od administrator v Pon Lis 12, 2007 8:34 pm
Na těch různých přirovnáních je to postavené a prostupuje každičkou větu :lol:
Nenech se přemáhat zlem, ale přemáhej zlo dobrem ( římanům 12:21 )

od Gorefiend v Pon Lis 12, 2007 8:34 pm

ja to mam v pdfkach, ale chcelo by to hmotne verzie, v e-booku sa k tomu nikdy neprinutim ;)


od administrator v Pon Lis 12, 2007 8:35 pm


Gorefiend napsal:ja to mam v pdfkach, ale chcelo by to hmotne verzie, v e-booku sa k tomu nikdy neprinutim ;)


Kdysi jsem si to půjčoval od kámoše. Jo jo, normální kniha je lepší. Více se do toho člověk zažere. To je fakt.
Nenech se přemáhat zlem, ale přemáhej zlo dobrem ( římanům 12:21 )

od lyuk v Pon Lis 12, 2007 8:38 pm
Souhlasím s vámi, sedět na židli PC je méně pohodlnější než ležet v klidu na posteli :) Koukal sem na online půjčovnu knížek u nás ve městě a u každý knihy maj několik kusů ale všedhno půjčeno tak asi tak :D

od ATA v Úte Lis 13, 2007 12:01 am
Mohl byste sem hodit někdo odkazi na ty PDF docela bych si početl kdysi sem už na zeměplochu narazil ale to sem preečet jen par urivku co bylo na netu.

Lyuk-volim 3 možnost ležet u PC :lol:
jednou moje lenost dosla tak daleko že sem knižku nacpal do programu kterej to četl ale bohužel kvalita tech programu jeste neni na takove urovni aby se ten zažitek dal naplno vychutnat takže stejnak nezbyde nic jinyho než to čist normálne.
Informací není nikdy dost.

od lopikus v Úte Lis 13, 2007 12:15 am
Tak o pratchetovi žádná :) je to nejlepší fantasi komedie, kterou jsem kdy četl..zatim mám něco přez 20 knížek za sebou :)

Je dokonce natočená knížka Otec prasátek - 3 hodiny srandy :)

To ATA. Napiš mi na mail lopikus@lopikus.cz tady to nebudu vystavovat, jsou k tomu nějaká autorská práva

EDIT:

Pokud má někdo rád trošku realističtější fantasi, tak mnohaknihový příběh, který občas pěkně zapadá do světových problémů nabízí Terry Goodkind.

od lyuk v Úte Lis 13, 2007 5:54 am
to ATA: no tak takovej koukám zase nejsem :lol: Neni to něco společnýho s tim programem kde mluví jak roboti a čtou vloženej text? :) Jinak já a lenost, no radši nemluvit (no spíš lenost na nezáživný věci, to co mě baví tomu se věnuju většinou naplno, ale kdo né?):P

To lopikus: kdyžtak lyuk@seznam.cz :wink: Našel jsem všehny knihy na internetu ale ve formátu PDB (bohužel né PDF) a formát o ničem :)

od administrator v Úte Lis 13, 2007 8:23 am

lopikus napsal:Tak o pratchetovi žádná :) je to nejlepší fantasi komedie, kterou jsem kdy četl..zatim mám něco přez 20 knížek za sebou :)

Je dokonce natočená knížka Otec prasátek - 3 hodiny srandy :)

To ATA. Napiš mi na mail lopikus@lopikus.cz tady to nebudu vystavovat, jsou k tomu nějaká autorská práva

EDIT:

Pokud má někdo rád trošku realističtější fantasi, tak mnohaknihový příběh, který občas pěkně zapadá do světových problémů nabízí Terry Goodkind.



Někdy si říkám, že pokud by mi nějaký kouzelný dědeček nabídl, že mě na tu zeměplochu přenese bez možnosti návratu, šel bych. I když by mě asi ušlapali trolové.

od Gorefiend v Úte Lis 13, 2007 4:44 pm
Terryho Goodkinda som precital celeho okrem poslednych 2 casti... (tj. 19 a 20) odporucam, aj ked je to pisane takou jednoduchsou formou ako napr. Feistove veldielo... 8)
kto by chcel tie moje PDFka, nech sa mi ozve na ICQ, nechce sa mi to vsetko uploadovat... aj ked budem offline...

od lopikus v Úte Lis 13, 2007 11:50 pm
to administrator : Mýslím, že kdyby tě zašlápl troll, tak by jsi v zeměploše z toho vyšel ještě dobře :) ... Tam by tě mohli zašlápnout daleko horší věci...jako například čajová lžička, stará vyřezávaná židle či roztomile vypadající hora :) prostě svět terryho pratcheta nemá obdoby :)
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

H0n24
Příspěvky: 126
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 17:20
Bydliště: Tábor, Jindřichův Hradec(víkend)
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett - Úžasná Zeměplocha

Příspěvekod H0n24 » úte, 30. pro 2008, 20:20

Tak tuhle sérii miluju, jsem schopnej ji číst do dvou do rána :lol: Než se pustíte do čtení, musím vás varovat: Ze světa Terryho Pratchetta není návratu :)...Celá série má vlastně společné jenom místo, styl psaní, nepsané zákony, které přibývají s každou další přečtenou knížkou(např.šance 1:1 000 000 se vpodstatě rovná 1:1 :)) a to, že převrací žánr fantasy naruby. Postupně se objevují další a další postavy, tady jsou ty hlavní, co vystupují ve více knížkách:
:arrow: Mrakoplaš - "Mák", nedostudovaný student Neviditelné univerzity(=magická univerzita), žije v Ankh-Morporku - na Zeměploše se mágové dělí do osmi stupňů, nemágové jsou na prvním stupni. Většina odborníků se shoduje, že Mrakoplaš je na stupni nula :) Jinak je to ale odborník, hlavně pes zbabělství a útěky :lol: - když před něčím utíká, mohlo by se zdát, že je to nejrychlejší tvor na Zeměploše...tím je ale Knihomol ráže 500 :)
:arrow: Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková - tři čarodějky z hor Beranní hlavy, státu Lancre, s těmi se setkáme v příbězích, které dokazují rovnoprávnost pohlaví, hledají nového krále, vyvracejí pohádky a legendy...každá z nich má svůj vlastní život a zájmy a dokud nejde do tuhého, jsou neustále rozhádané
:arrow: Smrť - personifikace smrti, bydlí na planině mimo Zeměplochu, kde je všechno vyvedeno v odstínech černé a vypadá, jako kdyby to bylo jen nakreslené na plátně, ať už stromy, obilí nebo dům(zvenčí vypadá jako malá chalupa, ale některé místnosti jsou dlouhé i několik kilometrů) - Smrť je takokvá nešťastná osoba, která se neustále snaží porozumět lidem, proto napodobuje všechno, co dělá normální člověk. Hlavně se snaží přijít na to, co je to legrace(„Vždycky to pochopí nějak špatně,“ bručel Albert dál. „V tom je ta potíž. „Jako když slyšel o svátku Prasečí hlídky. Museli jsme to všechno vyzkoušet - doubek v květináči, papírové vuřtíky, vepřovou večeři, a on seděl v čele, na hlavě měl papírovou čepičku a ptal se: JE TO VESELÉ? Já mu udělal takovou malou ozdobu na stůl a on mě podaroval cihlou.“), a jak zapomenout - všechno totiž vidí jako minulost, která se teprve stane(nebo se už stala), díky tomu se, až na pár výjimek, nesnaží změnit běh světa, jako pár jeho zástupců.
:arrow: Mágové - žijí na půdě Neviditelné univerzity v Ankh-Morporku - účinkují ve většině knížek o Zeměploše, ať už jako hlavní nebo vedlejší postavy. V prvních dílech se většinou s každým novým dílem měnilo složení, později(jsem u 16. knihy) se ustálilo - arcikancléř Vzoromil Výsměšek, kvestor, děkan, starší pAsák, lektor Zaniklých run, profesor Neurčitě mlhavých studií a studenti z budovy Silnoproudé magie. V jejich příbězích se většinou nedostanou dál, než pár kilometrů od Ankh-Morporku, občas se ale dostanou třeba až do Lancre
:arrow: Ankh-Morporská (Noční) Hlídka - sbor původně tří lidí(kapitán Elánius, seržant Tračník, desátník Nóblhóch) se díky 2 metry vysokému adoptovanému trpaslíkovi Karotkovi rozroste na několik desítek strážníků. V jejich příbězích se řeší věci ohrožující město, a tvarismus(obdoba rasismu, na ten ale na Zeměploše, kde žijete vedle trolů a trpaslíků, ani nepomyslíte)
Hlavní Zeměplošské rasy:
:arrow: lidé - ty už znáte z reality, na Zeměploše se, navzdory mnoha odlišnostem prostředí, chovají úplně stejně
:arrow: trollové - kusy živého kamene, nezajímají se o organické věci, stejně jako se lidi a trpaslíci nestarají o kameny. Jsou vysocí a silní, většina jich žije v horách, občas se ale pár trollů vydá i do města, kde pak pracují jako vyhazovači. Jejich inteligence není při pokojové teplotě nijak vysoká(nesestaví souvislou větu), ale pokud teplota klesne, jsou mnohem chytřejší, něž kterákoliv jiná rasa. S trpaslíky moc nevycházejí, většinou spolu válčí
:arrow: trpaslíci - vypadají až na vousy u žen jako o metr menší lidi, většinou žijí v dolech a smyslem jejich života je vydolovat co nejvíc zlata - o tom se dokážou bavit hodiny
:arrow: bohové - řadím je do ras, protože s nimi tak jedná i T.P. Jsou to vlastně bytosti, které žijí jenom z víry. Původně byli na Zeměploše jen malí bohové, ve které nikdo nevěřil. Jak vznikaly poutní místa, chrámy a podobně, rostla i moc bohů. Teď hrají hry s osudy lidí - doslova. Nic složitého, většinou jde o něco jako Člověče, nezlob se, a každý z nich při tom podvádí. Velkých bohů nění zas tolik, tak jich pár vyjmenuju - Slepý Io, Dáma, Osud, krokodýlí bůh Offler a další.

Zeměplochu můžu jednom doporučit, je to skvělá série, číst ji může úplně každý a bude se dobře bavit ;)
Obrázek

Uživatelský avatar
Zack
Příspěvky: 46
Registrován: úte, 22. črc 2008, 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett - Úžasná Zeměplocha

Příspěvekod Zack » úte, 30. pro 2008, 23:48

Mrakoplaš a Smrť nejlepší charaktery. :D Děkuji Terrymu za hodiny plné skvělé zábavy. ;)
Always look on the bright side of life.


Zpět na „Knihy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů