„dýchání do jednotlivých části těla“

Popis rôznych techník na dosiahnutie AC
Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

„dýchání do jednotlivých části těla“

Příspěvekod ATA » pon, 04. srp 2008, 22:56

dýchání do jednotlivých části těla

Jedna z nejučinejších technik na prohloubeni uvolnení a tranzu

Začněte dýchat vaším obvyklým tempem, nepřepínejte se, dýchejte tak, jak jste normálně zvyklí a svůj dech jen pozorujte. Snažte se dýchat břichem nežli plícemi ( když nadechujete, vdechujte vzduch jakoby do břicha. Při normálním dechu se vám zvedá hruď, při tomto způsobu se vám bude fyzicky zvedat břicho.Jazyk by mel být oprený o horní patro za zuby pusa zavřená.Možna by slo použit i jogýnský dech.

. Při každém výdechu se soustřeďte na své dlaně a pozorujte pocity, které v nich vznikají. Po několika minutách cvičení se vaše dlaně začnou více prokrvovat a tím pádem mírně zahřívat. Budete v nich zřejmě cítit také jakési jemné mravenčení a budou vám připadat těžké a strnulé. Pokračujte tak dlouho, dokud nezískáte pocit „dýchání do svých dlaní“. To je velmi důležité, neboť je na tom založena následující metoda vyvolání transu i některé níže uvedené techniky. Až toto cvičení dostatečně zvládnete a budete umět pocit dýchání do dlaní kdykoliv vyvolat, můžete postoupit dále

začněte dýchat do svých dlaní podle předchozího postupu. Až v nich ucítíte jemné brnění (neuspěchejte to), přejděte k další části těla a dýchejte“ do ní stejným způsobem. Spolu s výdechem se snažte danou část těla co nejvíce uvolnit. Je to úplně stejné jako výše uvedený postup, jen se postupně soustředíte na odlišné části těla. Tímto způsobem „prodýchejte" zápěstí, předloktí, loket a celý zbytek paže včetně ramenního kloubu. Následně vydechujte do celé paže současně. Vnímejte v ní vznikající pocit tíhy i všechny ostatní drobné změny. Stejným způsobem prodýchejte druhou paži i dolní končetiny. V podstatě na tom nic těžkého. Potom postupte k trupu. Prodýchejte kůži na zádech, na břichu a na hrudi, později dýchejte do trupu jako celku a představujte si, jak je s každým výdechem těžší a těžší. Dále se věnujte krčním svalům, kůží na hlavě a celému obličeji. Jazyk držte po celou dobu cvičení jemně přitisknutý na patře a neuvolňujte příliš dolní čelist. Ústa ponehcte zavřená.


Během cvičení budete pravděpodobně skutečně cítit, jak s každým výdechem daná část těla těžkne a uvolňuje se. Po nějaké době vám bude připadat těžké a uvolněné celé tělo a budete mít pocit, jako byste upadali do spánku, zatímco však budete stále plně při vědomí. Vaše tělo v tomto bodě přechází do stavu hluboké relaxace (provázené pomalejšími alfa rytmy) a dostáváte se tak postupně do stavu transu.Když začnete mít pocit, že již techniku dobře ovládáte (což je individuální záležitostí, která trvá zpravidla několik týdnů až měsíců - v závislosti na pravidelnosti cvičení), můžete časem přejít k její zjednodušené variantě, kdy již nemusíte postupně dýchat pouze do malch oblastí těla, ale soustředíte se ihned na větší celky - například rovnou na celou paži. Můžete tedy prodýchávat nejprve opět dlaně, potom však již přímo celé končetiny (dokonce pravou i levou současně), celý trup, krk a hlavu a nakonec jedním výdechem celé tělo. Přitom opět pozorujte, jak daná část těžkne a uvolňuje se. Vnímání pocitu rostoucích tíhy těla jako celku během vydechování je současně velmi dobrou technikou prohlubování transu.


Existují dva způsoby jak dýchat do větších částí těla. Pokud jde například o paži, buď se na ni soustředíte jako na celek nebo ji prodýcháváte způsobem, jakoby jí probíhala postupná vlna uvolnění od ramen až po konečky prstů. Tento druhý způsob je vhodnější. Na rozsáhlejší úseky kůže trupu můžete použít také princip dechové vlny, která by však měla běžet vždy směrem od hlavy k nohám.


Co se týče končetin, můžete dýchat nejprve pouze do kostí, posléze jen do kůže a nakonec do celého údu současně. To však není nutné a zabere to více času. Takovým cvičením se zabývají pokročilejší druhy v čínského qi-gongu používané k léčení či prevenci mnoha chorob. Jako léčebné postupy vyvolávají možná tyto metody na mnoha tvářích úsměv, v podstatě je však jejich účinek do jisté míry logický, neboť soustředění na dané místo způsobuje rozšíření drobných cév, což vede k lepšímu prokrvení oblasti, lepšímu přísunu potřebných látek a k nastolení jakési fyziologické rovnováhy v oblasti. Přinejmenším takto můžete zahřát prochladlé části těla v relativně krátkém čase.



Celá není po dostatečné praxi nikterak obtížná ani časově náročná. Na každou část těla vám po nějaké době cvičení bude stačit jen několik dechů - třeba deset nebo dvacet, ale často i mnohem méně. Jednoduše se na danou oblast koncentrujete a prodýcháváním v ní vyvoláte pocit tíhy, tepla a uvolnění. Řekněme, že budete potřebovat deset výdechu na to, abyste těchto pocitů dosáhli. Pokud bude váš nádech a výdech trvat například sedm sekund (pochopitelně to může být méně či více) a pokud budete dýchat již do částí těla jako celků (jmenovitě do paží, dolních končetin, trupu, krku a hlavy), bude vám (po dostatečném zvládnutí techniky po nějaké době praxe) vyvolání lehkého transu trvat přibližně pět minut.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: „dýchání do jednotlivých části těla“

Příspěvekod ATA » pon, 04. srp 2008, 23:01

Další varianty mirne se liší hlavně pořadím uvolnovaných částí nevym jakmoc nelkej to ma vyznam :

Psychická savasana


- 16 marmasthanani sloučíme do 10 oblastí prostřednictvím slovního podnětu.
Rozdělení :

1 - NOHA ..… (zahrnuje celou nohu až po kyčel)
2 - BOK ....… (zahrnuje oblast od rozkroku až po bránici včetně příslušné části páteře)
3 - HRUĎ ..… (zahrnuje celý hrudník včetně příslušné části páteře)
4 - RUKA ..… (zahrnuje celou ruku až po rameno)
5 - KRK ........ (zahrnuje celý krk včetně příslušné části páteře)
6 - BRADA ... (zahrnuje sanici)
7 - RTY ......... (zahrnuje horní a dolní ret)
8 - ZUBY ...... (zahrnuje dásně, zuby a ústní dutinu)
9 - OKO ....…. (zahrnuje oči, oční důlky, lícní kosti a čelo)
10 - UCHO ..…. (zahrnuje ucho, postranní a zadní část lebky a mozek)

Vleže na zádech postupujeme od levé nohy vzhůru po levé straně těla a potom zpátky dolů po pravé straně těla. Celý proces 3 x opakujeme.
Koncentrace zahrnuje vnímání dané zóny, vizualizaci její anatomie a opakování (vnitřním hlasem) jejího jména.
Tento proces soustředí vědomí na jedinou představu a navodí transcendentní stav.
Pravidlo VVJ : vnímat, vizualizovat, jmenovat.

Obrázek


F3 ----) F10 10 stupnový sistém totální relaxace podle hemi-sync
Rěknete svalům a nervům svých ........... relaxujte a jděte spát
-oční víčka
-rty
-čelo
-tváře
-vrch hlavy
-oči a svaly ktere hýbou očima
-krk
-rozšířit relaxaci do vnitrřku hlavy a relaxovat mozek

Rozšírit relaxaci do dalších částich tela podivat se na tu část vitřnim zrakem a zas opakovat svaly a nervy ........... relaxujte a jděte spát
4-prsty na nohou
5-nohy
6-zadek
7-spodek břicha +orgány
8-hodrni čast břicha +orgány
9-záda
10-ruce od prstu až po ramena
3x opakovat 10 sem v ohnisku 10

Dalši varianty tentokrát od spodu


1
Představte si, že s každým nádechem by se část vaší hmotnosti propadla do země. Proveďte třeba takto 20 vdechů. Nyní zaměřte svůj vnitřní zrak na nohy. S každým nádechem pociťujte, jak je vaše levá noha více a více uvolněná, po třech nadechnutích přejděte na další část těla. Postupujte v pořadí: Spodní část levé nohy, lýtko na levé noze, levé koleno, levé stehno, spodní část pravé nohy, pravé lýtko, pravé koleno, pravé stehno. Břicho, hruď, Zadek, spodní část zad, hodní část zad, trapézy, levou ruku od konečků prstů až po rameno, to samé s pravou rukou, krk, obličejové svalstvo ( s tím jsou největší problémy ).
dodržujte postup od zdola nahoru, cílem bylo popsat to, co mám na mysli. Pakliže je ještě nějaká část vašeho těla neuvolněná, vraťte se k ní a dokonale jí uvolněte.

2
Uvědomte si chodidla a veďte své vědomí do nich, nařiďte jim, ať se uvolní a snažte se zachytit okamžik, kdy se špičky nohou jakoby oddálí. To je ten okamžik, kdy se začínáte uvolňovat. Postupujte dále, vědomí v lýtkách, kolenech, stehnech, hýždích, postupujeme až k ramenům. Pak vedeme vědomí do špiček prstů u rukou a postupujeme vzhůru opět k ramenům. Uvolníme krk a postupujeme pod vlasy týlem až k čelu a přes nos až k bradě. Věnujeme se jednotlivým obličejovým svalům. Tady je to nejobtížnější, tady máme svaly nejvíce stažené. Nezapomeňte ani na jazyk.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: „dýchání do jednotlivých části těla“

Příspěvekod ATA » pon, 04. srp 2008, 23:04

Tato technika de dobře kombinovat z Barevným dýcháním,počítánim,autosugescí Představte si fialové,(bílé,modré) světlo třeba v podobě světelné mlhy a to vdechněte.Vedte ho napřed do břicha a potom do časti kterou chcete uvolnit dále si představte jak toto světlo rozpouští veškeré napětí a uvolňuje.Tady je dobre použit nějakoujou vizualizaci a v mysli si to opakovat např: Moje ruka je uvolněnější a uvolněnější (stupnováni je ucinejši než jen říct že je uvolněná),vešteké napětí se rozpoušti,lechčí a lechči(atralni tělo),težší a težší (fyz. tělo) , svaly a nervy mé ruky.. uvolněte se a jděte spát.Potom pomalu vydechujte představte si jak veškeré napětí odchází třeba v podobě šedého mraku.Takhle postupně po částech prodýchejtem celé tělo a pak ještě několikrát celé zaráz.U kždecho dechu pořítejte muže te začit treba u 100 a počitat k 0. Ten dech de dělat i tak že rovnou nadechnete do te časti těla nebo to mužete rozložit i na 2 dechy pri prvnim do bricha vydech do časti těla pri dalšim nadech spiny z te casti tela do plic avydech ven.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!


Zpět na „Techniky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů