Vyvolanie AC pomocou psychoaktívnych látok

Popis rôznych techník na dosiahnutie AC
Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Vyvolanie AC pomocou psychoaktívnych látok

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 11:57

Psychonautika. Psychedélia. Čo je to?

Psychonautika
Psychonautika predovšetkým znamená duchovný rast pomocou psychoaktívnych látok a halucinogénov. A práve o tejto téme budem písať a budem sa touto témou zaoberať
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychonautics

Psychedélia
Psychedélia je odbor zauberajúci sa nenávykovými psychoatkívnymi látkami, ktoré napomáhajú astrálnemu cestovaniu
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelia
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelic
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelic_therapy
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelic_experience
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelic_drug

V Českej republike sú psychedelické látky (LSD, DMT, psylocibín (lysohlávky), DMT) na tej istej úrovni ako konope, takže menšie množstvo držania týchto látok je len priestupok, dostanete za to len nejakých 1000 korún pokutu. V SR je za to basa.
Rozhodne neváhajte využiť túto možnosť v Česku, ak budete mať na to príležitosť.

A v Rakúsku a Bulharsku pokiaľ viem, psylocibín nie ja na zozname zakázaných látok

Kvalitná psychonautická stránka
https://www.erowid.org/psychoactives/ps ... ives.shtml

Ale musím sa vám priznať, že zatiaľ som žiadnu psychoaktívnu látku neužil (okrem alkoholu, a narkózy a jedného predoperačného sedatíva v nemocnici)
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Porozumenie psychoaktívnym látkam: receptory a afinita

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 11:58

Afinita
Sila afinity sa uvádza v určitých číselných jednotkách. Platí, že čím menšie číslo tým vyššia afinita. Afinita sa meria totiž v množstve, kedy sa danej napr. psychoaktívnej látke začínajú prejavovať jej účinky. Čím nižší obsah danej látky v krvi spôsobí psychoaktívne prejavy, tým má daná látka väčšiu silu. Pri psychoaktívnych látkach a psychiatrických a neurologických liekoch sa uvádza na aké receptory pôsobí daná látka a s ako vysokou afinitou. Na veľké množstvo receptorov pôsobia hlavne antipsychotické lieky.
Ďalej si treba uvedomiť, že všetky receptory, (napr. dopamínové a serotonínové receptory) sa delia ešte na viacero druhov receptorov.
Napr. dopamínové receptory sa delia na D1, D2, D3 receptory. GABA receptory sa delia na GABAA a GABAB
Serotonínové receptory majú skratku vytvorenú podľa chemického názvu: "5-HT". Serotonínové receptory sa delia na 5-HT1, 5-HT2, 5-HT3, 5-HT4 atď.
Receptor 5-HT1 sa delí na ešte ďalšie receptory 5-HT1A, 5-HT1B, 5-HT1D, atď.

Príklady farmakológie a afinity LSD a antipsychotika klozapinu a na jednotlivé receptory
https://en.wikipedia.org/wiki/Lysergic_ ... codynamics
https://en.wikipedia.org/wiki/Clozapine ... _of_action

V súvislosti s afinitou je tiež dôležité či je na daný receptor pôsobené ako agonista alebo antagonista, to znamená, či je daným receptorom zvyšovaná aktivita receptorov alebo znižovaná
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Na psychedelické látky neexistuje psychická ani fyzická závi

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 11:59

Na psychedelické látky neexistuje psychická ani fyzická závislosť. Prečo sú potom ilegálne?
Najväčšie bláznovstvo aké bolo kedy vymyslené, je vyhlásiť za nelegálne látky, na ktoré neexistuje závislosť. Sú to najabsurdnejšie zákony, aké boli kedy vymyslené. Na akademickej vedeckej úrovni bolo dokázané, že na drvivú väčšinu halucinogénnych psychedelických látok neexistuje psychická ani fyzická závislosť.

Je na čase, aby sa zmenili zákony a tieto látky sa stali legálnymi.

Nedajú sa nájsť žiadne vedecké štúdie/výskumy, ktoré by dokazovali možnú závislosť na LSD, psylocibíne (lysohlávkach), a DMT (ajavaske) či halucinogénnom kaktuse. Existujú skôr opačné dôkazy, že na ne závislosť neexistuje.

Lekári - psychiatri ešte nikdy nemuseli liečiť žiadneho pacienta na závislosť na týchto látkach, preto neexistuje vedecký dôkaz na ich závislosť. Ak by závislosť na týchto látkach existovala, už dávno by sa to vedelo a bolo by to dokázané a zdokumentované vo vedeckých publikáciach.

Z halucinogénnych látok je potenciál závislosti dokázaný len na mierne halucinogénnej MDMA (extáze), ketamíne, PCP (fencyklidín) alebo na niektorých novo objavených látkach. Hypoteticky by mohla existovať aj závislosť na halucinogénom muscimole (muchotrávka červená), čo je žiaľ málo preskúmaná látka.

Na naprostú väčšinu látok, ktoré sú označované ako psychedelické, nebola dokázaná psychická alebo fyzická závislosť. Celkovo pri psychedelických látkach je známe, že na rozdiel od návykových látok, za normálnych okolností, nespôsobujú žiadne poškodzovanie zdravia. Pri návykových látkach je naopak poškodzovanie zdravia veľmi významné.

Najkvalitnejšie vedecké články o psychedelických látkach sa dajú nájsť na stránke Americkej organizácie patriacej pod vládu USA, "Národný inštitút na drogovú závislosť (Veda zneužívania drog a závilosti)". Je to organizácia, ktorej hlavným cieľom je zaoberať sa riadnym vedeckým výskumom drogovej závislosti a informovať verejnosť http://www.drugabuse.gov/about-nida

Na celej ich stránke nie je ani slovo, že by existovala závislosť na LSD, psylocibíne (lysohlávkach), a DMT (ajavaske) či halucinogénnom kaktuse (peyote).

http://www.drugabuse.gov/publications/r ... ogens-diss

http://www.drugabuse.gov/publications/d ... ocybin-pcp

Ďalšie informácie[/size]
Psychedelické látky sú neporovnateľne viac bezpečné ako marihuana, čo do rizika psychických porúch. Marihuana je GABA antagonista a 5-HT (to jest serotonínový) antagonista, čo znamená silne depresie vyvolávajúca látka. Depresívne zážitky pri konope sú najčastejšie s pomedzi všetkých psychoaktívnych látok, hoci niekedy môžu byť aj pozitívne zážitky. Tiež je konope aj veľmi silný spúšťač schizofrénie. Tiež konope s vysokým obsahom THC a nízkym obsahom CBD môže vyvolať aj príznaky epilepsie alebo ju aj priamo vyvolať, nakoľko je GABA antagonista. Psychedelické látky sa s marihuanou čo do rizika psychických porúch nedajú porovnávať, tam je neporovnateľne nižšie riziko.

Čo sa týka tých vojenských výskumov, tak napr. Petr Chobot spomínal, že armády využívajú tieto poznatky na špionáž. Psychedelické látky dokážu spôsobiť človeku schopnosť mimotelového zážitku, nazýva sa to aj astrálne cestovanie, astrálna projekcia

Ale inak celkovo som za to, aby sa čo najviac veda zaoberala výskumom psychoaktívnych látok. Už teraz sa dá na internete nájsť veľmi veľa informácii o jednotlivých nenávykových psychoaktívnych látkach, ale na druhej strane stále je tam tých informácii málo, stále to nestačí, dostatok vedeckých výskumov je len o veľmi známych látkach.

Veľmi ma fascinuje do podrobna študovať princíp fungovania týchto látok - je to nesmierne zložité ale aj veľmi zaujímavé. Ale stále chýbajú mnohé informácie a bol by som rád, ak by ich vedci doplnili

Čím bude mať človek viac vedeckých vedemostí o týchto látkach, tým sa bude môcť lepšie vyvarovať sa aj najmenším rizikám a prežiť psychedelický zážitok v čo najlepšej kvalite a bez komplikácii
********************************
Napr. pri DMT a psylocibíne (lysohlávkach), ktoré zvyšujú aktivitu serotonínových receptorov, vidím trochu iné riziko. Vedľajší účinok je zvracanie, pretože serotonínové receptory sa nachádzajú okrem mozgu aj v tráviacej sústave.

Tiež tieto látky nie sú vhodné pre ľudí so srdcovými problémami, pretože serotonínové receptory sú aj v srdci a ich vysoká aktivita môže spôsobiť arytmie, fibrilácie a podobne. To by mohlo spôsobiť aj smrť ľuďom vážne chorým na srdce.

Ale ak by sa použil popri účinkovaniu DMT liek proti zvracaniu, ktorý funguje na báze znižovania akivity serotonínových receptorov, mohol by oboje spomenuté vedľajšie účinky DMT a psylocibínu "vynulovať". A nakoľko sa takýto liek nedostane cez krvnú bariéru do mozgu, psychoaktívny účinok DMT/psylocibínu nezruší a zostane zachovaný.
Takže za použitia tohoto lieku by si mohol dovoliť použiť DMT aj človek s vážnými srdcovými problémamy, bez toho aby mu to uškodilo. A nedôjde popri tom ku žiadnemu zvracaniu
********************************
Existuje konšpiračná teória, že tieňová vláda si nepraje, aby sme boli schopní duchovné rásť dopredu pomocou psychedelických látok. Pri psychedelických látkach prežíva človek totiž zážitky duchovného charakteru.
Tiež na báze iného stavu vedomia by sme boli schopný nájsť riešenia na neriešiteľné problémy a mali by sme v živote menej utrpenia.
********************************
Za najúčinnejšiu psychoaktívnu látku sa považuje LSD a účinné látky šalvie divotvornej. Sú účinné už pri niekoľko desiatkach mikrogramov, čo je asi také veľké množstvo ako jedno zrnko soli. Preto kvôli takémuto malému množstvu sa LSD predáva naimpregnované na malom papieriku (čo je dômyselný vynález, dobre sa vynašli), položí sa to na jazyk, rozpustí sa a začne účinkovať.
Medzi látky z najmenšou účinnosťou patrí napr. meskalín (kaktus), ktorý sa podáva v dávke 400 miligramov, čo je 400000 mikrogramov.
Dávka DMT a psylocibín sa pohybuje medzi 30-70 miligramov
********************************
Pod vplyvom psychedelickej látky sa odporúča ležať so zatvorenými očami, nie stáť alebo sedieť. Mimotelový zážitok (ktorý je vnímaný ako najvyšší psychedelický prežitok) je možné zažiť len po ležiace. Ak by aj k mimotelovému zážitku nedošlo, určite bude mať človek živé sny, ktoré sú kvalitnejšíím psychedelickým zážitkom ako halucinácie s otvorenými očami.
Ak človek neleží, ale sedí alebo stojí, hrozí riziko, že si človek pod vplyvom halucinácii ublúži.
24 hodín pred psychedelickým zážitkom nejesť žiadne jedlo, aby nebolo čo vyvrátiť, aby sa človek neudusil zvratkami počas ležania, lebo aj k tomu by mohlo hypoteticky dôjsť. Treba nejesť, podobne ako pred operáciou pred celkovou anesézou
********************************
Ďalej väčšina parkinsonických liekov typu agonisti dopamínu majú aj nepríjemný vedľajší účinok, že tiež zvyšujú aktivitu serotonínových receptorov 4000 krát väčšou účinnosťou ako DMT či psylocibín. Psychedelické látky sú ďaleko viac bezpečné ako parkinsonické lieky pod ktorých vplyvom je človek dlhodobo. Srdce parkinsonického pacienta má čo robiť aby to vydržalo a bezpochyby mu to veľmi významne skráti život.
*******************************
LSD má až 12 hodinový účinok, čo robí túto látku nepraktickou a nie je to látka ktorú by som veľmi odporúčal. Ono aj po tých 12 hodinách hypoteticky ešte ďalších 12 hodín môžu byť určité občasné "dozvuky" účinkov tejto látky a tomu sa hovorí flashback.
*******************************
Prípad návykových látok
Psychická závislos[/size]ť je niekedy o niečo väčším motorom k závislosti ako fyzická závislosť. Pervitín (pri ktorom je len psychická závislosť) má ešte väčší celkový potenciál k závislosti ako napr. heroín pri ktorom je psychická aj fyzická závislosť zároveň[/size]
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Antagonisti na NMDA receptory - disociatívne látky

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 12:00

Antagonisti na NMDA receptory - disociatívne látky
Ja mám trochu iné myslenie ako väčšina ľudí, mám lepšie rozvinuté schopnosti dedukcie, schopnosť vidieť v súvislostiach a spojitostiach. Snáď vám nebude problém pochopiť tento článok, keď tam často okrem hlavnej témy aj odbočím a píšem tu aj o súvislostiach.

NMDA antagonisti, sa nazývajú vo všeobecnosti disociatívne látky.
https://en.wikipedia.org/wiki/NMDA_receptor_antagonist

Medzi najznámejšiu disociatívnu látku patrí návykový ketamín. Hovorí sa mu aj disociatívne anestetikum. Ketamín dokáže človeka znehybnieť, preto je vhodný pri neposedných deťoch, ak lekár potrebuje urobiť drobný chirurgický zákrok. Tlmí tiež bolesť. Pôsobí len krátko myslím, že len nejakých 10-15 minút. Disociatívne anestetikum sa vníma ako také, ktoré s princípu nespôsobí človeku bezvedomie.
Ketamín zvyšuje krvný tlak hlavne preto, lebo jeho účinok je neselektívny, má aj určitú spoločnú vlastnosť s kokaínom: je inhibítorom spätného vychytávania dopamínu, serotonínu a noradrenalínu.

Aj známy "rajský plyn" je NMDA antagonista, okrem toho zvyšuje aktivitu aj niektorým dopamínovým receptorom. Pre celkovú anestézu je nepraktický, pretože dosť zastavuje dýchanie a jeho účinnosť je dosť nízka, musí byť podávaný vo vysokej koncentrácii s kyslíkom, pričom hrozba hypoventilácie je veľmi vysoká. Používa sa niekedy aj zmiešaný s inými inhalačnými anestetikami. Samostatne sa používa len ako analgetikum a najčastejšie ho používajú zubári (hlavne súkromní), viac menej ako zábavku pre pacientov, pretože na utlmenie bolesti má zubár aj iné viac praktické možnosti.
Xenón je celkové anestetikum, je selektívny NMDA antagonista z podstatne vyššou afinitou/účinnosťou ako oxid dusný, je už viac praktický, na Slovensku sa ešte nepoužíva. Porovnanie oxidu dusného so xenónom je tu https://en.wikipedia.org/wiki/Xenon#Medical

Látky ktoré sú NMDA antagonisti, dokážu spôsobiť halucinácie a mimotelové zážitky. https://en.wikipedia.org/wiki/Dissociative

Možnosť návykovosti a závislosti u NMDA antagonistov môže nastať len vtedy, ak je účinok týchto látok neselektívny, ak zvyšujú aktivitu aj dopamínovým receptorom.

(celkovo návykovosť pri všetkých návykových psychoaktívnych látkach sa vysvetľuje podľa súčasnej vedy len jednou teóriou: zvýšením aktivity dopamínových receptorov, (či už priamo alebo nepriamo), pričom nie všetky látky, ktoré zvysujú aktivitu dopamínovým receptorom sú návykové, ako napr. LSD, či parkinsonické lieky).

Pojem disociácia sa vníma ako určitá zmena stavu vedomia, hlavne v tom pozitívnom slova zmysle. Ak začne byť disociácia patologická, potom je to vnímané ako depersonalizácia alebo derealizácia a to už v súvislosti so psychiatrickou diagnózou. (Veľmi nepríjemné stavy depersonalizácie majú často užívatelia konope čo je spojené aj z ťažkými depresiami)

NMDA receptory sú niečím veľmi unikátne. Ako jediné významnejšie receptory sú vnímané ako excitačné receptory,
(pričom väčšina receptorov nie sú kvalifikované ani ako inhibičné ani ako excitačné). Zasa naopak, jediné významnejšie inhibičné receptory sú GABA receptory.
Všetky celkové anestetiká, ktoré sú dostupné na Slovenskom farmakologickom trhu, sú farmakologicky GABA agonisti a NMDA antagonisti, okrem opiátov a midazolamu, ktorý ako sedatívum-benzodiazepín zvyšuje aktivitu len GABA receptorom.

(Bežné anestetiká sú okrem toho často aj antagonisti na muskarín-acetylcholínové alebo nikotín-acetylcholínové receptory, čo sú to vzájomné takmer rovnaké receptory. Výhodu to má potláčanie sekrécie hlienov v dýchacích cestách, čo padne anestéziológovi mimoriadne vhod).
GABA agonista a NMDA antagonista je ak alkohol - asi nie nadarmo ho v dávnej minulosti používali ako anestetikum na operácie.

GABA a NMDA receptory by mali byť, pokiaľ viem, receptory, ktorých je v mozgu najviac. Teda o to silnejšie pôsobia látky na tieto receptory a o to sú významnejšie

Disociatíva sú unikátne tým, že ako jediné psychoaktívne látky fungujú na, základe znižovania aktivity receptorov (antagonizme). Všetky ostatné látky, návykové aj nenávykové fungujú na princípe zvyšovania aktivity nejakým receptorom (agonizme).

NMDA receptory a neurodegeneratívne choroby
Podľa zdanlivej logiky by na starobu sa mali procesy v ľudskom tele spomaľovať. Ale opak je pravdou. Ak človek starne, zrýchľujú sa všetky procesy v tele, napr. srdce sa začne pracovať omnoho výkonnejším tempom, čo sa prejavuje hypertenziou (celkovo hlavným faktorom krvného tlaku je srdce), ktorú má v starobe takmer každý.
A v mozgu platí presne rovnaká logika. Najvýkonnejšie pracujúce (excitačné) receptory, začnú na starobu pracovať ešte výkonnejším spôsobom. Privysoká aktivita NMDA receptorov spôsobuje postupné samozničenie, odumieranie nervových buniek a tomu sa hovorí excitoxicita (odvodená od slova excitácia a toxicita).
A excitoxicitou súvisia neurodegeneratívne choroby, ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Alzheimerik a parkinsonik by mali užívať lieky, ktoré sú NMDA antagonisti.
Pri Alzheimerovej chorobe možno nápadne pozorovať, že mozog Alzheimerika je zmenšený a scvrknutý.

Schizofrénia
Niektoré príznaky schizofrénie sú podobné účinkom NMDA antagonistom. Podľa súčasnej vedy sa prišlo na to, že schizofrenik má vyššiu hladinu látky v mozgu, ktorá je NMDA antagonista https://en.wikipedia.org/wiki/Kynurenic ... in_disease. Preto vznikla aj NMDA teória o pôvode schizofrénie. Táto teória nie je v rozpore s dopamínovou teóriou. Mimochodom veľká časť psychiatrov považuje schizofréniu ako súbor viacero diagnóz naraz. Schizofrenik by mal užívať látku, ktorá je NMDA agonista.
https://en.wikipedia.org/wiki/Glutamate ... izophrenia

Zdravotné riziká
Žiadne významné zdravotné riziká neboli zaznamenané pri nenávykových NMDA antagonistoch. Iba dlhodobé užívanie, vo vysokej frekvencii a vo vysokých dávkach môže spôsobiť trvalé poškodenie mozgu. Z krátkodobého hľadiska je zmena na nervových bunkách taká, že obsahujú viac vody vo vakuolách. To sa ale zakrátko vráti do normy po tom, ako disociatívnej látke skončí doba účinnosti.

Najväčší problém vnímam to, že sú NMDA antagonisti len veľmi málo vedecky preskúmané. Veľmi málo o nich vieme. Viac informácii vieme len výlučne o ketamíne a DXM

L-fenylalanín je tiež v NMDA antagonista. Je to výživový doplnok voľnopredajný v lekárni. Ľudia na internete písali, že po užití fenylalanínu mali veľmi kvalitné živé sny https://en.wikipedia.org/wiki/L-Phenylalanine

DXMDXM je účinná látka v liekoch proti kašľu. Nakoľko sú lieky v USA dostupné aj bežne v obchodoch, ich predaj nevyžaduje lekársky predpis, ľudia majú s ním veľa rekreačných skúseností a je o ňom dostupných asi najviac informácii. Má ale extrémne nízku afinitu/silu účinnosti, ľudia ho používajú v rekreačných dávkach v 600-1000 mg aj omnoho viac. Nepríjemné vedľajšie účinky z krátkodobého hľadiska môžu byť významné kvôli jeho nízkej afinite. Orgány celého tela majú čo robiť, aby zvládli také veľmi veľké množstvo cudzej neprirodzenej "chemikálie" v tele. https://en.wikipedia.org/wiki/Recreatio ... methorphan
Inak existuje aj nejaká disociatívna látka s veľmi vysokou afinitou, je však veľmi málo preskúmaná. Tam by žiadne takéto problémy vedľajších účinkov neboli

Sigma σ receptory
Nejde o opioidný receptor. Aktivitu zvyšujú týmto receptorom návykové NMDA antagonisti ako napr. ketamín a PCP. DMT je podľa súčasného vedeckého poznania jediná látka z tryptamínov (tryptamíny sú látky veľmi podobné neurotransmiteru serotonínu https://en.wikipedia.org/wiki/Category: ... ryptamines) a jediná látka so psychedelických látok, ktorá je agonistom sigma receptorov.
Antipsychotikum Haloperidol je zasa antagonista na tieto receptory.

Látky Ditolylguanidine, Siramesine by mali byť nenávykové agonisti na sigma receptory a zároveň antagonsti na NMDA receptory. Ide o málo preskúmané látky.

Lepšie zdokumentovaná látka ktorá pôsobí najsilnejšie na sigma receptory je Ibogain. Problém sú pri ňom srdcové arytmie https://en.wikipedia.org/wiki/Ibogaine
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Šalvia divotvorná: psychoaktívna disociatívna rastlina

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 12:01

Šalvia divotvorná: psychoaktívna disociatívna rastlina
Šalvia divotvorná má účinnú látku salvinorin A. Je to najsilnejšia prirodzená psychoaktívna látka, je druhá najsilnejšia po LSD. Polosyntetická zlúčenina účinnej látky tejto šalvie, Salvinorin B ethoxymethyl ether, je najsilnejšou psychoaktívnou doteraz objavenou látkou na svete, niekoľko násobne vyššou afinitou ako LSD.
Unikátnosť salvinorinu A z chemického hľadiska spočíva v tom, že nemá žiaden dusíkový atóm.

Šalvia divotvorná má hlavne disociatívne ale aj netypické psychedelické vlastnosti.

Farmakológia
Pôsobí na nenávykový druh opioidných receptorov, na κ (kappa) opioidné receptory a tiež na dopamínové receptory (konkrétne D2). Nepôsobí na serotonínové ani NMDA receptory, čo robí túto látku výnimočnou. Žiadna iná známejšia a bezpečná disociatívna látka s podobnou farmakológiou nie je známa.
Na κ opioidné receptory, pôsobí aj mentol, účinná látka mäty piepornej
https://en.wikipedia.org/wiki/Κ-opioid_receptor
(s pomedzi psychedelických látok pôsobiacich na serotonínové receptory, z nich len jediné LSD okrem zvyšovania aktivity serotonínovým receptorom zvyšuje aj aktivitu dopamínovým receptorom. Ako aj pri salvinorine A, tak aj pri LSD sa predpokladá, že aj tieto dopamínové receptory sa podieľajú na psychoaktívnych vlastnostiach oboch látok)

Zdravie
Nemá žiadne zdravotné riziká, závislosť na ňu neexistuje, psychiatri nikdy nemuseli liečiť človeka závislého na šalvii. Potvrdzujú to informácie najväčšej organizácie zaoberajúcej sa vedeckým výskumom drogovej závislosti, ktorá má tiež za úlohu informovať verejnosť National Institute of Drug Abuse http://www.drugabuse.gov

Z právnického hľadiska, salvinorin A, je jedna z mála psychoaktívnych látok (jediná známejšia a lepšie vedecky preskúmaná látka), ktorá nie je zakázaná v USA, kde platia rozhodne najtvrdšie protidrogové zákony na svete. Je tam tvrdá diktatúra v tejto oblasti.
(Rekreačne používať psychoaktívnu látku, ktorá je menej známa a málo vedecky preskúmaná, môže byť nebezpečné, lebo všetky jej účinky (napr. na ktoré receptory pôsobí) a výška odporúčanej dávky nemusia byť známe).
Zákony sú v USA formulované tak, že všetky deriváty, zlúčeniny danej látky sú vyhlásené za zakázané, pričom nie všetky deriváty sú psychoaktívne, to znamená, že zakazuje aj deriváty, ktoré nie sú psychoaktívne. To je samozrejme dosť komické a úsmevné, ako veľmi sa americkí zákonodarci "poctivo" a fanaticky bojujú za perzekúcie občanov za držanie nenávykových psychoaktívnych látok. V ostatných štátoch sú len vymenované jednotlivé látky, ktoré sú nelegálne. Na Slovensku je stále dosť relatívne známych psychoaktívnych látok, ktoré nie sú zakázané.
Ďalšie látky, ktoré nie sú takýmto spôsobom zakázané, sú len sotva objavené, nestihnú byť ani poriadne preskúmané, ale už ich vláda USA veľmi pružne a rýchlo dá na zoznam zakázaných látok. Ani vedci v tom nemajú jasno, čo to vôbec zač daná novo objavená psychoaktívna látka, ale vláda Spojených štátov v tom má veľmi jasno.

Zoznam zakázaných látok na Slovensku
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-139#f5585372
ČR https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-463#prilohy
Čo sa týka propagácie psychoaktívnych látok, podľa zákonov SR, je trestné len propagácia a navádzanie návykovú látku.

V EÚ sú tiež zakázané aj prekurzory drog - tiež ide o konkrétne vymenované látky (išlo o jednotne navrhnutú legislatívu z EÚ). S nenávykových látok sú tam zakázané len prekurzory LSD. V USA sú zakázané všetky možné prekurzory, vrátané látok, ktoré sa len nepriamo zúčastňujú výroby psychoaktívnych látok. Podľa slovenských zákonov je za prekurzor rovnaký trest ako za psychotropnú látku, avšak na súde je potrebné myslím dokázať aj to, že daný človek tú látku chcel použiť na výrobu psychotropnej látky, čo nemusí byť také jednoduché

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 32004R0273
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 73&from=SK
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Mimotelové zážitky bez použitia psychoaktívnych látok

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 12:01

Mimotelové zážitky bez použitia psychoaktívnych látok. Ako je to možné?
Niektorí ľudia sú schopní dosiahnúť astrálne cestovanie - mimotelový zážitok, bez použitia psychoaktívnej látky, s pomocou určitých mentálnych návodov a mentálnych techník, ktoré si nájdu v literatúre alebo v na internete. Percentuálne ide o malý zlomok ľudí, nebude to ani jedno percento ľudí, ktorí to dokážu. Títo ľudia sú popri tom psychicky zdraví - netrpia žiadnou duševnou poruchou - teda aspoň veľká väčšina z nich (i keď aj niektorí schizofrenici, môžu mať mimotelové zážitky).
Títo ľudia môžu mať prirodzene inú mieru aktivity niektorých receptorov v mozgu ako väčšina ľudí. Mozog takýchto ľudí môže pracovať podobne ako keď je normálny človek pod vplyvom psychoaktívnej látky. Môže ísť o vysokú aktivitu dopamínových, seroninínových a κ (kappa) opioidných receptorov, sigma receptorov a nízku aktivitu NMDA receptorov.
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Halucinogén muchotrávka červená

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 12:01

Farmakológia muchotrávky červenej
Existuje viacero druhov muchotrávok. Kým niektoré druhy sú smrteľne jedovaté, iné dokonca jedlé.

Muchotrávka červená (Amanita muscaria) obsahuje 3 účinné látky:
-muscimol https://en.wikipedia.org/wiki/Muscimol
-kyselina iboténová https://en.wikipedia.org/wiki/Ibotenic_acid
-muskarín https://en.wikipedia.org/wiki/Muscarine

Žiadna z týchto látok nie je na zozname zakázaných látok v žiadnom štáte. Teda policajtom môžete z radosťou ukázať ako máte nazberané muchotrávky červené. Navyše nie je to ani chránený druh.
(Ale ani v prípade lysohlávok nie je treba mať žiadne obavy, lebo policajti majú zakázané bez povolenia prokurátora robiť prehliadku vozidla, majú zakázané prehľadávať vrecká, tašky, atď. V prípade ak by tak policajti aj protizákonne urobili, bude to pre súd ako neplatný dôkaz, nakoľko bol dôkaz získaný protiprávne. V takom prípade by bol obvinený prepustený na slobodu. O týchto právnických veciach hovoril JUDr. Adam Puškár - advokát (trestné právo), v relácii na Slobodnom Vysielači https://www.youtube.com/watch?v=rBV_5tmt79g )

Muscimol
Psychoaktívny účinok sa pripisuje len mucsimolu, ktorý je agonistom na GABA receptory. Účinky muscimolu sú halucinačné, psychedelické a disociatívne. Na rozdiel od sedatív sa podľa môjho názoru na neho vytvára tolerancia omnoho pomalšie, pretože pôsobí na GABA receptory iným mechanizmom, omnoho priamším spôsobom. (sedatívum/benzodiazepín zvyšuje aktivitu GABA receptorom na základe alosterickej modifikácie, teda v užšom slova zmysle nie je vnímaný ako priamy agonista na GABA receptory).

Kyselina iboténová
Je agonista na NMDA, glutamátové receptory. Tiež je slabším agonistom na excitačné AMPA receptory. 10-20% kyseliny iboténovej sa neskôr v tele mení na muscimol, nakoľko majú veľmi podobnú chemickú štruktúru s muscimolom. Nie je isté, či by samotný muscimol stačil na psychedelický účinok. Možno na psychedelickú aktivitu mucsimolu je potrebná aj prítomnosť kyseliny iboténovej. NMDA a GABA receptory sú vo vzájomnej interakcii. Kým NMDA receptory sú excitačné, GABA receptory sú inhibičné. Tým že sa zvýši aktivita excitačným NMDA receptorom, tie budú vysielač aj silné signály ku GABA receptorom. NMDA receptory zvýšia inhibičnú aktivitu GABA receptorom.

Kyselina iboténová samotná by bola vhodná aj ako doplnková liečba pre schizofrenikov - zvýšením aktivity NMDA receptorov by sa mohli potlačiť príznaky schizofrénie.

V prípade hospitalizácie v nemocnici (ak by došlo k nejakému extrémnemu predávkovaniu), sa proti excitačnej toxicite kyseliny iboténovej, má podať viac krát ketamín a neskôr memantin maximálne po dobu 3 dní.

Muskarín
Muskarín je zodpovedný za negatívne vedľajšie účinky muchotrávky červenej. Ide o látku neurologického charakteru. Od muskarínu je aj odvodený názov muskarín-acetylcholínové receptory (skratka MAR). Muskarín je silným agonistom na tieto receptory.
Zvýšená aktivita muskarín-acetylcholínových receptorov zlepšuje pamäť, ich nízka aktivita spôsobuje problémy s pamäťou. Celková anestéza znižuje aktivitu týmto receptorom, preto sa po operácii niekedy podávajú lieky na zvýšenie aktivity týmto receptorom (hovorí sa im inhibítory acetylcholínesterázy), aby žalúdok a črevá mali vyššiu sekréciu štiav (pooperačné ileus). Inhibítory acetylcholínesterázy užívajú aj Alzheimerici.
Zvýšená aktivata muskarín acetylcholínových receptorom má za následok nasledovné:
zvýšenie sekrécie všetkých žliaz: slinných, potných, očných, mazových, žalúdočných, črevných,
kŕče v žalúdku a črevách,
zníženie krvného tlaku, spomalenie tepovej frekvencie srdca, hnačka, urýchlené vyprázdňovanie. Pravdepodobne to ovplyvňuje aj svalový tonus na konečníku, čo môže spôsobiť že človek stolicu nie je schopný zadržať.
Ďalšie vedľajšie účinky sú neschopnosť zadržať moč, časté nutkanie na močenie, slzenie, znížená telesná teplota s rizikom podchladenia v dôsledku nadmerného potenia, svalové kŕče a triaška, zúžené očné zrenice, rozmazané videnie, zníženie vnútroočného tlaku, polyúria (nadmerná tvorba moču), zúženie priedušiek (dýchavičnosť, astmatický záchvat), zvracanie.
Samozrejme to sú príznaky už nejakej smrteľnej dávky, pri bežnej rekreačnej dávne muchotrávky červenej sa nemusia prejaviť všetky tieto vedľajšie účinky a tiež nie v nejakej silnej miere.

Lieky ktoré zvyšujú aktivitu MAR sú asi tými najlepšími liekmi na chudnutie. A tiež nie nadarmo sa aj z fajčenia chudne. Veľmi podobné receptory MAR, sú nikotín-acetylcholínové receptory, ktoré pôsobia veľmi podobne.
(Raz som videl jedného človeka trpiaceho Alzheimerovou chorobou v pokročilom štádiu, ktorý bol obézny. Obezita u tohoto človeka je dôkazom, že buď vôbec neužíval lieky pôsobiace na MAR, alebo len v príliž nízkych dávkach. Najskôr išlo o zlyhanie lekára)

V angličtine som si čítal jeden nepríjemný príbeh, ako niekto užil muchotrávku červenú. Veľmi som sa smial (prišlo mi to veľmi smiešne) na tom príbehu, keď viacero ľudí v skupine, užili muchotrávku červenú, nevydržali to a vysrali sa vnútri na koberec -:). Zodpovedný bol za to muskarín. Množstvo muskarínu v muchotrávke je veľmi závislé na tom, v akom prostredí muchotrávka rástla, v akej zemi, v akom čase boli zberané, atď. Mnohí ľudia zažili aj mnoho pozitívnych skúseností, bez významnejších vedľajších účinkov.

Pri hospitalizácii, ak došlo k vážnejšej otrave muskarínom, sa ako protijed na muskarín použije atropín, alebo iný antagonista/blokátor na MAR.

Muchotrávnu červenú je vhodné v rámci rekreačného užvania používať spoločne s bobuľami ľuľkovca zlomocného, alebo s liekom, ktorý znižuje aktivitu MAR (sú to napr. urologické lieky proti inkontinencii - úniku moču). Tak za zabráni vedľajším účinkom muchotrávky červenej.

Podľa všetkého muskarín má aj veľmi podobné účinky ako lieky používané na krvné zrazeniny a mozgovú mŕtvicu (cyclic adenosine monophosphate (cAMP)). Nepôsobí len na MAR. Teda veľmi efektívne rozširuje cievy, pôsobí na adenozínové receptory, ktoré sú zodpovedné za krvný tlak, výkonnosť a frekvenciu srdca a šírku/priemer ciev. Muskarín v nízkych dávkach by bol vhodný ako preventívna liečba pred srdcovo cievnymi ochoreniami

Muchotrávka zelená
Len trochu odbočím od témy, ale trochu to súvisí, keď sme už pri tých muchotrávkach.
V čom spočíva jej jedovatosť?
Toxické účinné látky v muchotrávke zelenej sú silné inhibítory RNA polymerázy, teda takmer úplne zastavia syntézu/tvorbu bielkovín. To spôsobí bunkovú smrť a zlyhanie celých orgánov. Týka sa to hlavne vnútorností a obličiek. Človek ktorý prežije otravu, musí mať vymenené (transplantované) všetky vnútornosti.
Inak len tak mi napadlo, že zrejme nízke dávky niektorých účinných látok muchotrávky zelenej by zrejme dokázali zastaviť rakovinové bujnenie, teda potlačiť príznaky rakoviny, čo by bol stále lepší liek, ako ten kontroverzný najčastejšie používaný druh chemoterapie po ktorej podľa oficiálnych štatistík 50% ľudí umiera, (ale to je len moja úvaha, priznám sa, že sa v rakovine zas až tak nerozumiem, či by boli účinné látky muchotrávky na tieto veci naozaj vhodné).
Iné účinné látky zasa spôsobujú hemolýzu, teda odumieranie červených krviniek.
Protijedy na muchotrávku samozrejme existujú, ale zrejme je to všetko len na experimentálnej úrovni.
https://en.wikipedia.org/wiki/Amanita_phalloides
https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-Amanitin
https://en.wikipedia.org/wiki/Beta-Amanitin
https://en.wikipedia.org/wiki/Phalloidin
https://en.wikipedia.org/wiki/Phallolysin
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Stopex‎, DXM, dextrometorfan, nie je návykový

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 12:02

Psychiatrický pacient:
Nuž a ako je to s DXM? DXM užívam viac menej podľa potreby nárazovo, keď mi je špatne. Vtedy, keď ma chytá atak depresie, úzkosti, alebo veľmi nepríjemného stavu derealizácie a depersonalizácie. Nárazovo užijem naraz aj 600 mg a na asi 6 hodín sa ponorím do akéhosi snového stavu, vnímam svet spomalene, počujem zvláštne zvuky, akoby som bol pod vodou, je to proste také zvláštne opojenie, nie je to však eufória. Po šiestich hodinách mi účinok pozvoľne odozneje a ja začínam pociťovať štandartný stav, ale cítim sa pritom výrazne lepšie, taký akoby očistený, znovuzrodený, proste stav, aký si pamätám, v mladosti, keď som bol ešte duševne zdravý. Viem, že niečo podobné pociťujú ľudia po elektrošokoch, akurát po DXM neregistrujem stratu pamäti.
Raz sa mi stalo, že som užil až 1200 mg DXM a upadol som do akejsi kómy, proste som hlboko zaspal, respektíve stratil som vedomie asi na 8 hodín. Po prebratí sa som sa cítil strašne úžasne, ale nebola to eufória, bol to taký povedal by som strašne normálny stav, mozog som mal úplne čistý a svieži, nezaťažený žiadnymi problémami. Proste bol som šťastný, ale opakujem, nebola to eufória. Tento krásny stav normálnosti mi vydržal 24, až 48 hodín. Ja si myslím, že DXM spôsobuje niečo ako také chemické elektrošoky, proste zdá sa, že ten mechanizmus je podobný.

V podstate v súčastnosti sa cítim veľmi dobre...a ak cítim, že sa mi stav zhoršuje, tak užijem DXM a stav sa mi opäť zlepší. Niekedy jednorazovo užijem aj veľké dávky Coaxilu - tak 20 tabletiek a tie mi spôsobujú eufóriu. To je rozdiel medzi DXM a Coaxilom. DXM spôsobuje normálny stav a Coaxil spôsobuje eufóriu. Z toho usudzujem, že DXM je skôr na potláčanie psychózy, kdežto Coaxil je lepší na depresiu.

Ja:
Tomu antidepresívu spôsobuje euforické účinky to, že pôsobí aj na opioidné receptory. Pôsobí to teda aj proti bolesti. Ak by si chcel Coaxil vysadiť, nastali by abstinenčné príznaky ako pri závislosti na opiátoch (napr. heroín, morfín). Môžeš si na internete prečítať niečo o závislosti na opiátoch a abstinenčných príznakoch.

DXM samo o sebe spôsobuje príznaky schizofrénie. Ale to, že ti DXM robí dobre je pravdepodobne spôsobené vytvorením tolerancie naň. DXM znižuje aktivitu NMDA receptorov. Mozog na DXM reaguje "protireakciou" tým, že sa snaží zvýšiť aktivitu NMDA receptorom. Po doznení účinkov DXM sa ešte stále mozog znaží zvyšovať aktivitu NMDA receptorom a NMDA receptory sú stále vo svojej nadpriemernej aktivite, čo pociťuješ tak, že sa cítiš dobre.

PS: všimnite si ako aj tento pacient potvrdil, že DXM nie je návyková látka. Zaujímavé ako porovnáva návykový liek s nenávykovým. Je to zaujímavé porovnanie

******************************
NMDA antagonista, DXM, dostupný aj na Slovensku,
dostupný voľne, bez lekárskeho predpisu

Stopex na vykašliavanie, tbl eff 20x60 mg

http://www.sukl.sk/buxus/generate_page. ... e_id=21060

https://en.wikipedia.org/wiki/Recreatio ... methorphan
https://en.wikipedia.org/wiki/Dextromethorphan
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Chemická látka DMT: molekula duše, kniha

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 12:03

Kniha o veľmi zaujímavej psychoaktívnej látke DMT (prezývana "molekula duše"). Autor je psychiater Rick Strassman. Tento človek robil ako prvý vedec výskum tejto látky na ľuďoch. Zo začiatku to boli preneho veľké stresy a strach, čo spôsobí táto látka v ľuďoch. Ukázalo sa ale, že je to naprosto bezpečná a nesmierne zaujímavá látka vhodná minimálne na liečbu závislostí.
Kniha je čisto odborného (nie populárneho) charakteru, hovorí o mnohých podrobnostiach svojho výskumu.
Autor hovorí nielen o DMT, ale aj o charakteristike viacero známych psychedelických látok (ako napr LSD).
Kniha je vypredaná a nie je ju možné dostať v kníhkupectvách, preto si ju môžete prečítať aspoň v elektronickej podobe. Jazyk je čeština

Stiahnuť si ju môžete kliknutím na tento odkaz:
102 MB http://uloz.to/xiyZ5GrR/dmt-molekula-du ... valita-pdf
73 MB http://uloz.to/xiyZ5GrR/dmt-molekula-du ... valita-pdf
284 kB http://uloz.to/xUqX4AFt/dmt-duchovni-molekula-pdf
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Dimetyltryptamín (DMT), molekula duše, film

Příspěvekod psychonaut » pát, 26. čer 2015, 12:05

Medzi hlavné postavy vo filme patrí aj psychiater Rick Strassman, ktorý skúmal DMT na dobrovoľníkoch a napísal aj o tom knihu

Žiaden film ma neoslovil tak ako tento. Celý čas mi počas pozerania filmu behali zimomriavky po tele v tom pozitívnom slova zmysle.
Prvá časť filmu hovorí o unikátnosti dimetyltryptamínu (DMT), prirodzene sa nachádza v ľudskom tele a vo všetkých zvieratách či rastlinách v menších množstvách.
Potom sa vo filme hovorí o politickom prenasledovaní DMT a psychedelických látok (vrátane LSD), štát násilne zakázal vedecké výskumy o týchto látkach.
Potom sa tam hovorí o priamych vedeckých výskumoch DMT na ľuďoch. Prekvapilo ma, že DMT vôbec bolo takto skúmané priamo na konkrétnych ľuďoch v nemocnici.

https://www.youtube.com/watch?v=3h-qZYunDuE
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Konope, Cannabis, z vedeckého pohľadu

Příspěvekod psychonaut » ned, 05. črc 2015, 22:58

Konope, Cannabis, z vedeckého pohľadu
Právne postavenie
Česko patrí medzi krajiny s liberálnejšími zákonmi o drogách. THC sa nachádza spolu s najznámejšími psychedelikami v rovnakej skupine. Za menšie množstvo držania marihuany v Česku je len priestupok-pokuta.

Na Slovensku jednotlivec môže pestovať konope s nízkym obsahom THC aj bez povolenia. Po určitom čase zrejme už u každého druhu konope je vyšší obsah THC a teda odvtedy to už prestáva byť legálne.
Podľa zákona vydaného EU, ktorý platí aj na Slovensku, majú farmári, pokiaľ viem aj viac menej bez povolenia (asi stačí len nejaké oznámenie), dovolené pestovať technické konope (z nízkym obsahom THC) aj do úplneho dozretia. Farmári majú povinnosť a strážiť konopné polia (aby sa tam nikto nedostal) v časoch keď už konope má vyšší obsah THC.
V SR je možné pestovať konope s vysokým obsahom THC za podmienky, ak si človek vybaví povolenie na Ministerstve zdravotníctva.

V Česku sa nachádza silné hnutie za podporu úplnej legalizácie konope. V Českom jazyku sa vydáva aj časopis o konope.

Najviac sa vedeckým výskumom konope zaoberá univerzita v Izraeli.

V niektorých štátoch je konope aj úplne oficiálne dovolená na liečbu, lekári ju môžu predpisovať a miestne lekársko - farmakologické úrady vypísali aj konkrétne indikácie. Ide o štáty Holandsko, Belgicko, Izrael a niektoré štáty USA.

Z vedeckého uhľa pohľadu to s konope nie je čierne ani biele. Démonizovanie a ospevovanie konope sú dve extrémy mimo reality.
Radikálni zástancovia konope hovoria, že konope je absolútny všeliek na všetky choroby. To samozrejme nie je pravda, ale na druhej strane je treba uznať, že konope je najvýznamnejšou a najviac veľkolepou liečivou rastlinou aká len existuje. Má nesmierne široké liečebné využitie. Konope je jednoznačným rekordérom medzi liečivými rastlinami.
Na druhej strane môže konope spustiť niektoré choroby alebo spôsobiť utrpenie.
Konope bude asi rekordérom s pomedzi všetkých psychoaktívnych látok, vo vyvolávaní duševných porúch (alebo ich príznakov) ako sú depresia a psychóza (schizofrénia). Pri rekreačnom používaní je častá aj paranoja a záchvaty paniky, disociácia, depersonalizácia a derealizácia.
Treba pripomenúť, že konope sama o sebe nespôsobuje schizofréniu, problém je len u tých ľudí, ktorí majú k tomu predispozíciu.

Psychedelické látky sú neporovnateľne viac bezpečné ako marihuana, čo do rizika psychických porúch. Marihuana je GABA antagonista a 5-HT (to jest serotonínový) antagonista, čo znamená silne depresie vyvolávajúca látka. Depresívne zážitky pri konope sú najčastejšie s pomedzi všetkých psychoaktívnych látok, hoci niekedy môžu byť aj pozitívne zážitky. Konope môže byť často aj spúšťač schizofrénie - aj kvôli tomu, že THC je aj NMDA antagonista (môže to tam zohrávať určitú úlohu). Psychedelické látky sa s marihuanou čo do rizika psychických porúch nedajú porovnávať, tam je podstatne nižšie riziko.

Kumulatívnosť
THC má zvláštnu vlastnosť, že sa viaže v tele dosť dlho a dokáže sa určitým spôsobom akumulovať. Je to zrejme spôsobené veľmi nízkou chemickou rozpustnosťou THC vo vode, teda len tak rýchlo sa z tela nevyplaví. Tiež rôzne drogové detektory dokážu zistiť užitie konope, neviem či až niekoľko mesiacov po poslednom užití.
Napr. istý človek popisuje účinok konope tak, že keď prvý deň dal konope prekvapivo sa nič nedialo. Na druhý deň si dal ďalšiu dávku konope a zažil z toho poriadny randal

Hospitalizácia na psychiatrickom oddelení
THC pôsobí veľmi dlho. Počul som o starom človeku, ktorý zažil intoxikačnú psychózu aj celé 2-3 dni a potom sa to vrátilo do normálu (chceli mu dať konope pre liečebný účel).
Preto z diagnostikovaním psychózy, je treba byť veľmi opatrný, aby pacient neužíval psychiatrické lieky zbytok života úplne zbytočne. Treba trpezlivo vyčkávať najmenej 5 dní, či psychóza nezmizne sama.
Nakoľko je THC antagonista na GABA a serotonínové receptory, v rámci hospitalizácie bude rozumné podávať pacientovi prekurzor serotonínu tryptofán a kyselinu valproovú (ktorú prípadne môže s rovnakými účinkami nahradiť aj ľubovoľné sedatívum/benzodiazepín).
Vedecké štúdie ukázali, že opioidné blokátory znižujú účinky THC. Pacientovi sa teda v rámci hospitalizácie má podať naloxón alebo naloxonazín. https://en.wikipedia.org/wiki/Tetrahydr ... teractions
Takže v nemocnici by mal pacient prijať dokopy 3 druhy liekov.

Bezpečnostné pokyny
Najviac rizikové je to s tým človekom, ktorý užíva dávku konope prvý krát. Po správnosti mal by mať zo začiatku veľmi opatrnú dávku a dávky postupne opatrne zvyšovať. Tak radia ľudia, ktorí sa zaoberajú liečbou konope. Ak si CNS na THC zvykne, potom to už začína byť v celku bezpečné.
Konope nepatrí medzi silne návykové látky, ale na tých ktorí sa stali závislí a mávajú denne vysoké dávky konope, je možné pozorovať určité narušenie kognitívnych schopností. Nakoľko má THC kumulatívne vlastnosti, závislý je pod vplyvom THC 24 hodín denne bez prestávky. (Ale počas fajčenia sú účinky samozrejme obzvlášť intenzívne).

Lumir Hanuš
Asi najvýraznejšou osobnosťou čo do vedeckého výskumu konope je český chemik Lumir Hanuš pôsobiaci momentálne v Izraeli.
Konope, okrem toho že je serotonínový a GABA antagonista (presnejšie povedané antagonista a serotonínové a GABA receptory), pôsobí tiež na kanabioidné receptory. Už dávno sa vedelo, že kanabioidné rceptory existujú, ale Lumir Hanuš urobil prielomový objav v tom, že objavil neurotransmiternú látku anandamid, ktorá je viazaná na tieto receptory.
V tejto televíznej relácii podrobne popisuje, ako túto látku objavil, ako zistili, že akú molekulárnu štruktúra má táto nová neznáma látka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lum%C3%AD ... Hanu%C5%A1
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1093 ... m-hanusem/
Na každý druh receptorov sa viaže nejaká neurotransmiterná látka (neurotransmiter). Pokiaľ sa nemýlim, tak neurotransmiteru sa hovorí aj endogénny ligand.
Najznámejšie neurotransmitery sú serotonín, dopamín, noradrenalín, acetylcholín, NMDA, GABA.
Na opioidné receptory sú výnimočné tým, že sa na ne neviaže len jedna látka ale asi 3 látky.

THC a CBD
Najvýznamnejšie a najznámejšie účinné látky konope sú THC a CBD. CBD nie je psychoaktívna látka.
Existujú rôzne druhy konope, ktoré majú oboje látky zastúpené vo rôznych pomeroch.
CBD blokuje psychoaktívne vlastnosti THC. Ľudia, ktorí používajú konope na liečebné účely vyhľadávajú druhy, ktoré majú približne rovnaký pomer THC a CBD. Tomuto druhu konope sa neprejavia psychoaktívne vlastnosti THC.
Naopak ľudia, ktorí vyhľadávajú konope pre rekreačné účely, chcú mať v danom druhu konope čo najviac THC a čo najmenej CBD.
Syntetické THC je najviac nebezpečné, čo do vyvolávania psychózy, pretože je bez CBD. Syntetické kanabinoidy sa spájajú aj s príznakmi epilepsie a srdcovým infarktom, pretože srdcový tlak dosť kolíše, paranoja tiež srdcový tlak zvýši https://en.wikipedia.org/wiki/Synthetic_cannabis

-konope sa môže fajčiť cez bongo alebo vaporizér. Vaporizér premieňa účinné látky na plynné skupenstvo bez prístupu vzduchu. Človek takto neinhaluje žiadne škodlivé dechty ani škodlivé chemické látky, ktoré by vznikli pri bežnom spaľovaní z fajky a podobne
https://en.wikipedia.org/wiki/Bong
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bong
https://en.wikipedia.org/wiki/Vaporizer ... ion_device)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vaporiz%C3%A9r
-konope môže byť použitá aj ako enteogén, avšak aj s patričným rizikom
-potenciál závislosti je 9% z celkových experimentátorov z konope a pri dennom užívaní je potenciál závislosti 10-20%
-konope má nízku toxicitu a zatiaľ nie je dokázané, že by nejaký človek umrel kvôli predávkovaniu
-právnické zmeny v USA "Odstránenie konope zo Zoznamu I zákona o kontrolovaných látok" https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis_ ... ted_States

Kanabinoidné receptory všeobecne
-kanabinoidné receptory (CB1 a CB2) sa nachádzajú v periférnom tkanive mozgu a CB2 hlavne v gliových bunkách
-v hypocampe kanabinoidy znižujú uvoľnovane acetylcholínu, noradrenalínu a glutamátu (ktorý súvisí s NMDA receptormi)
-CBD je 5-HT1A agonista, to znamená, že v tomto pôsobí protichodne k THC
-v materskom mlieku sa nachádzajú látky, ktoré zvyšujú aktivitu kanabinoidným receptorom. Materské mlieko teda zohráva dôležitú úlohu v imunite. Kanabioidné látky v materskom mlieku zvýšia chuť do jedla, čo spôsobí dieťaťu väčšiu motiváciu a chuť piť mlieko z prsníkov matky. Ide o látky napr. 2-Arachidonoylglycerol

Lekárske využitie:
Chuť do jedla
-nakoľko je konope antagonista na serotonínové receptory, zvyšuje chuť do jedla a v prípade chemoterapie zabráni zvracaniu. To má ale veľkú nevýhodu v prejedaní a obezite. Vedci sa pokúsili vysvetliť, že za chuť do jedla zodpovedajú okrem serotonínových aj kanabinoidné receptory. Či je ich hypotéza pravdivá, je ťažko povedať, pretože je známe, že za chuť do jedla zodpovedajú hlavne serotonínové receptory.
Konope je vhodná proti zvracaniu kvôli chemoterapii,
je vhodná na pre ľudí s AIDS a rakovinou, aby mali chuť do jedla (nechuť do jedla je u týchto ľudí veľmi vážny problém).
Existujú aj syntetické (nie prirodzené) látky ktoré sú antagonisti na kanabinoidné receptory. Cieľom vedcov bolo tak zhotoviť liek, ktorý potláča chuť do jedla, liek na chudnutie. Zrejme sa už tieto lieky v klinickej praxi aj používajú.
-konope s vysokým obsahom CBD a nízkym obsahom THC je dobrá na liečbu epilepsie
-konope je hypotenzívum v rámci dlhodobého nie rekreačného používania. Oplatí sa ho zrejme používať na hypertenziu samotnú. Nie je vhodná pre ľudí z nízkym krvným tlakom.
Konope tiež rozširuje cievy, čo znižuje krvný tlak.
CB1 receptory sa údajne nachádzajú aj v dreni nadobličiek ktoré vylučujú adrenalín, to znamená, že aj to môže zohrávať dôležitú úlohu na činnosť srdca a krvný tlak.
Avšak pri nárazových rekreačných dávkach a rekreačnom užívaní (s vysokým obsahom THC a nízkym CBD), dochádza najčastejšie k zvýšeniu krvného tlaku (možno aj z dôvodu silného vzrušivého zážitku či paranoje). Pri rekreačnom používaní môže krvný tlak kolísať a meniť sa srdcová frekvencia. Toto kolísanie krvného tlaku možno vnímať ako potencionálne rizikové
-obzvlášť účinne znižuje vnútroočný tlak, je vhodná na glaukóm
-pľúca: pri fajčení sú škodlivé dechty. Existuje riziko pľucnych ochorení a prípadne aj rakoviny pľúc. Dym je na pľúca škodlivejší ako dym tabaku. Rakovina pľúc nie je častá, pretože konope má protirakovinové účinky
-Konope je vhodná na reumatoidnú artritídu
-konope má veľmi dobré analgetické účinky. Užívať konope ako analgetikum je zrejme zdravšie a omnoho účinnejšie, ako doteraz existujúce farmaceutické výrobky / lieky. Vhodná aj na migrény - na ne už vôbec nemáme účinné lieky
-konope má obzvlášť silné antioxidačné účinky (teda zabraňuje rakovine)
-zabraňuje rozvoju neurodegeneratívnych chorôb (neuroprotekcia)
-CB2 receptory úzko súvisia s imunitou a činnosťou bielych krviniek. Fajčenie konope je rozhodne zdravšie ako užívanie antibiotík. A antibiotiká tak či onak u mnohých ľudí nezaberajú. Konope má veľmi silný protizápalový účinok.
Konope dokáže veľmi významne predĺžiť život u ľudí s AIDS a čiastočne potlačiť príznaky tejto choroby
-CB2 receptory sa nachádzajú aj okolo lymfatických ciev a preto veľmi významne ovplyvňujú imunitu
-CB2 receptory súvisia s nervovými imunitnými bunkami typu mikroglie. Konope je teda vhodná na liečbu infekčných ochorení, ktoré napádajú CNS
Rakovina
-Americká rakovinová spoločnosť ostro kritizovala zákaz konope, pretože to prekáža vedeckému skúmaniu pôsobenia konope na rakovinu
-existujú určité výskumy na zvieratách ktoré dokazujú, že konope dokáže ničiť rakovinové bunky a posilňovať zdravé
-obzvlášť výhodné sa zdá byť použite konope na liečbu rakoviny mozgu a prsníka
-konope je vhodná na:

-kritici hovoria, že na mnohé choroby ktoré je konope indikovaná, neexistuje dostatok dôkazov na liečbu. Má to však jeden háčik. Ani veľká časť syntetických farmakologikých liekov nemaj dostatok dôkazov na účinnosť liečby tej či onej choroby a napriek tomu sa používajú. Zoberme si napr. extrémne kontroverznú chemoterapiu po ktorej polovica pacientov umiera. Mnohým liekom ani doteraz nevieme na akom princípe fungujú, napr. ako je možné že opioidné blokátory znižujú chuť do alkoholu a napriek tomu sú indikované na alkoholizmus v mnoho krajinách vrátane Slovenska
--roztrúsenú sklerózu a jej podobným diagnózam, motorické poruchy
--Tourettov syndróm či parkinsonizmus
--Alzheimerovu chorobu (bolo aj vedeckými výskumami podrobnejšie vysvetlené prečo konope dobre pôsobí na túto chorobu, celkovo je inhibítorom acetylcholínexterázy a pôsobí na Amyloid beta https://en.wikipedia.org/wiki/Amyloid_beta)
Diabetes
Konope dokáže zlepšiť celú radu negatívnych príznakov diabetes. Pacient s diabetom si potrebuje pichať menšie množstvo inzulínu, má nižšie hodnoty cukru, zabraňuje neuropatii, bolesti, znižuje krvný tlak a mnoho ďalšieho http://www.healthline.com/diabetesmine/treating_diabet
*
-konopné semená obsahujú len veľmi málo THC. Konopný olej sa vyrába lisovaním konopných semien. Aj konopné semená majú svoje široké liečebné využitie, napr. atopický exém
-Nabiximols (obchodný názov Sativex) je špecifický výťažok z konope schválený ako botanický liek. Obsahuje rovnaký pomer THC a CBD
-so syntetických liekov je zaujímavý orálny sprej nabiximols. Účinné látky THC je možné prijímať aj cez pľúca

Anandamid
-anandamid je neurotransmiterná látka kanabinoidných receptorov
-spôsobuje motiváciu, petešenie, dobrú náladu
-ukázalo sa, že táto látka zohráva dôležité úlohu v probléme neplodnosti a zahniezdenia oplodneného vajíčka v maternici
-malé množstvo anandamidu je aj v čokoláde
-anandamid zastavuje bujnenie pri rakovine prsníka

Kanabinoidný receptor 1, (CB1)
Tento receptor je zodpovedný za inhibíciu uvoľňovania glutamátu a GABA. To znamená, že THC je antagonista na excitačné NMDA receptory a tiež je antagonista na inhibičné GABA receptory.
Zjednodušene povedané CB1 znižuje aktivitu NMDA a GABA receptorom.
NMDA antagonizmus by mohol vysvetliť príznaky schizofrénie po požití konope
CB 1 je exprimovaný v hypofýze a štítnej žľaze.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabino ... tor_type_1

CBD - Cannabidiol
-je vhodný na liečbu rakoviny prsníka
-agonista na 5-HT1A receptor (THC je antagonista na serotonínové receptory, takže aj toto je jeden z mechanizmov ako CBD blokuje účinok THC)
-CBD ma veľmi nízku afinitu na CB1 a CB2. Nie je antagonistom na CB1 a CB2 ale je silný antagonista/blokátor na agonistov týchto receptorov
-má neuroprotektívne (proti neuro-degeneratívnym chorobám) a anti-ischemické (proti nedokrvenosti tkanív, embólie a trombóze) účinky
-Kanabidiol je alosterický modulátor na μ a δ-opioidné receptory (zvyšuje aktivitu opioidným receptorom čo istotne prispieva k analgetickým účinkom ale aj ku zlepšeniu nálady)
-pôsobí proti úzkostiam, depresii, sociálnej úzkostnej poruche
-kým THC psychózu vyvoláva, naopak, CBD je veľmi dobré antipsychotikum. Je to zdanlivo paradoxné, že jedna z dvoch najdôležitejších účinných látok z konope je antipsychotikom
-CBD dokáže potlačiť symptómy schizofrénie vďaka tomu, že dokáže stabilizovať narušené alebo postihnuté NMDA receptory
-konkrétny vedecký výskum potvrdzuje, že CBD má porovnateľný antipsychotický účinok s liekom amisulpridom pri akútnej paranoidnej schizofrénii
-kanabidiol nemá na rozdiel od iných antipsychotík takmer žiadne vedľajšie účinky (ako je napr. priberanie na váhe, zvýšená hladina prolaktínu)
-Izraelskí vedci vyšľachtili druh konope, ktorý má vysoký obsah CBD a nemá takmer žiaden obsah THC. V krajinách EU by bolo takéto druhy veľmi jednoduché pestovať na poliach, čo sa aj využíva
-v Kanade a v USA na federálnej úrovni je CBD považované za nelegálnu látku, čo je ale naprosto šialené. CBD nemá žiadne psychoaktívne účinky. Zákaz vychádza zrejme z tej "logiky", že THC a CBD majú určitú podobnosť v molekulárnej štruktúre

THC - Tetrahydrocannabinol
-THC, podobne ako canabidiol, i keď s menej účinne, je alosterický modulátor na μ- a δ-opioidné receptory
-5-HT antagonista
-NMDA antagonista
-GABA antagonista
-existuje výskum, že pri nízkych dávkach sa môže THC správať ako serotonínový agonista. To znamená, že THC sa môže správať nevyspytateľne - chvíľami môže spôsobovať ťažké depresie a chvíľami náladu zlepšovať.
-Poznámka na okraj: mimochodom aj šalvia lekárska obsahuje účinné látky, ktoré majú spoločnú vlastnosť s THC, že sú antagonisti na GABA a serotonínové receptory.

CBG - Cannabigerol a alfa2 receptor
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabigerol
-CBG sa nevyskytuje v druhoch, ktoré majú vysoký obsah THC, ale táto účinná látka ma zaujala obzvlášť
-má nízku afinitu na 5-HT, CB1 a CB2 receptory
-je silný agonista na adrenalín alfa dva receptory, high affinity α2-adrenergic receptor agonist https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-2_a ... c_receptor
-α2 receptory sú s pomedzi všetkých ostatných druhov receptorov výnimočné tým, že ich zvýšenou aktivitou sa krvný tlak zníži. Pri všetkých ostatných adrenalínových receptoroch sa zvýšením aktivity tlak zvýši
-zvýšením aktivity α2 receptorom sa začne hladina noradrenalínu a jemu podobných látok, katecholamínov, znižovať
-lieky pôsobiace na alfa2 receptory pôsobia v mozgu.
Sú napr. lieky
klonidín/clonidine https://en.wikipedia.org/wiki/Clonidine
guanfacín, https://en.wikipedia.org/wiki/Guanfacine
dexmedetomidín http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/de ... 84779.html

Látky/lieky, ktoré sú agonisti na alfa2 receptory majú nasledovné využitie:
-proti hypertenzii, na srdcové problémy (účinkami sú podobné ako betoblokátori)
-ako anestéza, ktorú používajú veterinári, na uspatie zvieraťa (vedľajší účinok liekov pôsobiacich na alfa2 receptory je práve ospalosť)
-lieky pôsobiace na alfa2 receptory majú aj psychiatrické využitie ako je porucha pozornosti z hyperaktivitou
-pôsobia na zlepšenie pamäti, zlepšujú sústredenosť
-ovplyvňujú činnosť hladkých svalov
-znižujú produkciu acetylchlínu
-pôsobia proti úzkostiam a posttraumatickej stresovej poruche

Takže účinná látka konope Cannabigerol má hore uvedené liečebné indikácie. Jej využitie je naozaj široké

Záverom: rozhodne je treba urobiť maximum aby sa mohli slobodne a bez obmedzení robiť vedecké výskumy na konope a aby konope nebola nijak obmedzovaná na liečebné účely. Na politikov a úradníkov jednotlivých štátov sú vyvíjané ale silné korupčné tlaky zo strany farmaceutických firiem. Z korupčných dôvodov sa len tak ľahko zmeny zákonov smerom k lepšiemu neurobia. V Česku bol vydaný zákon, ktorý umožňuje používať konope na liečebné účely. Avšak úradníci so SÚKL očividne boli podplatení farmaceutickými firmami a preto urobili najväčšie možné prekážky a obmedzenia pre liečbu konopou. Poisťovňa v Česku liečbu konopou neprepláca a konope (ktorá je všetka dovážaná z Izraelu) je veľmi drahá.

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Primár psychiatrie MUDr. Ludvik Nábělek, PhD. a psychedeliká

Příspěvekod psychonaut » pát, 10. črc 2015, 16:50

Primár psychiatrie MUDr. Ludvik Nábělek, PhD., sa tiež zaujíma o psychedeliká.
http://www.fnspbb.sk/index.php/nemocnic ... trie-.html

Tu má sériu relácii s názvom "Vnímanie a poruchy vnímania". Lekár hovorí tiež aj o zaujímavých príbehoch so psychiatrie, ako prežívajú ľudia halucinácie, ilúzie, za akých podmienok sĺplňajú halucinácie diagnostické kritéria. Vysvetľuje, že napr. samotné halucinácie ešte neznamenajú psychatrickú poruchu (diagnóza je to len vtedy, ak sa to poriadne vymkne kontrole).
Medzi hlavné témy sú tu aj psychedeliká. Určite to bude pre vás zaujímavá téma

http://www.slobodnyvysielac.sk/opony/vn ... 02-04-2015
http://archive.slobodnyvysielac.sk/opon ... -04-02.mp3

http://www.slobodnyvysielac.sk/opony/vn ... 09-04-2015
http://archive.slobodnyvysielac.sk/opon ... -04-09.mp3

http://www.slobodnyvysielac.sk/opony/vn ... a-iii-cast
http://archive.slobodnyvysielac.sk/opon ... -04-16.mp3

http://www.slobodnyvysielac.sk/opony/vn ... ia-iv-cast
http://archive.slobodnyvysielac.sk/opon ... -04-23.mp3

http://www.slobodnyvysielac.sk/opony/vn ... alucinacie
http://archive.slobodnyvysielac.sk/opon ... -05-28.mp3

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Česká psychedelická společnost

Příspěvekod psychonaut » pát, 10. črc 2015, 16:51

Zhodou okolností sa mi podarilo nájsť, že existuje Česká psychedelická spoločnosť, ktorý tvoria asi hlavne Českí psychiatri. Veľmi ma prekvapilo a veľmi ma teší, že také niečo vôbec existuje.
Tak samozrejme budem rád, ak sa budete snažiť nejako zjednotiť a spojiť s touto organizáciou.
https://www.facebook.com/czeps.cz

Kontakt:
psychedelicka.spolecnost(a)gmail.com
Webstránku majú len núdzovú, za veľa to nestojí, lepšie to majú na Facebooku. Na FB sú zaujímavé informácie a veľmi Vám to odporúčam to prečítať
http://czeps.cz/

Manifest České psychedelické společnosti
Česká psychedelická společnost (CZEPS) vznikla za účelem vytvoření prostoru k otevřené diskuzi o psychedelických látkách, jejich přínosech a rizicích. Chceme zprostředkovávat přístup k novým poznatkům a podporovat výzkum v této oblasti. Naší aktivitou bychom rádi navázali na odkaz ČR jako jednoho z center psychedelického výzkumu z 60. let minulého století.
Uvědomujeme si přetrvávající přehlížení možných přínosů využití psychedelických látek legislativou i veřejností. A to i přes narůstající počet studií poukazujících na jejich prospěšnost a relativní bezpečnost.
Věříme v důležitost změny, k níž chceme aktivně přispívat. Chceme poskytnout odborné i laické veřejnosti přístup k informacím o potenciálních přínosech a limitech využití psychedelických látek v medicíně a psychoterapii, které vycházejí ze současných empirických výzkumů.
Ty poukazují na možnosti terapeutického užití psychedelik v léčbě závislostí, post­‑traumatické stresové poruchy, obsedantně­‑kompulzivní poruchy, úzkostí či depresí. Někdy by mohlo jít o efektivnější léčbu s výrazně menšími vedlejšími účinky, než nabízí současné standardní terapeutické postupy. Psychedelika by mohla nabízet naději zvláště u případů, které jsou vůči konvenční léčbě rezistentní. Dosavadní poznatky naznačují široké využití psychedelických látek v psychoterapii, dále pro studium psychotických onemocnění (např. schizofrenie) a lidského vědomí. Další oblastí, kde by mohly psychedelické látky hrát důležitou roli, je vzdělávání odborníků na duševní zdraví (včetně sebezkušenosti rozvíjející pochopení některých příznaků duševních onemocnění).
Rizika kontrolovaného užívání psychedelik se doposud jeví být minimální. Nicméně vzhledem k restriktivní legislativě, vůči které máme zásadní výhrady, se s jejich využitím v klinickém i akademickém prostředí potkáme jen zřídka.
Oblast našeho zájmu je multidisciplinární, neboť věříme, že by tyto poznatky měly být propojovány a sdíleny napříč obory. Pomocí sdílení relevantních informací mezi odbornou i laickou veřejností chceme naší aktivitou přispívat k destigmatizaci psychedelik. Nepodporujeme rekreační užívání psychedelických látek, ale pomocí zvýšení informovanosti chceme přispět k redukci rizik a negativních zkušeností s tím spojených.

Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 376
Registrován: úte, 01. bře 2011, 10:19

Re: Vyvolanie AC pomocou psychoaktívnych látok

Příspěvekod Lama » sob, 18. črc 2015, 01:41

Páni to je infa. Musim pochválit :)
-->> http://speciesrerum.webnode.cz/

Přej si - Popros - Představ si že to máš - Poděkuj

Laska=Ja=Buh=Bytí=Zivot

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvolanie AC pomocou psychoaktívnych látok

Příspěvekod psychonaut » stř, 09. zář 2015, 10:37

Diki Lama :D
Zaoberám sa psychonautikou. Zaujímam sa nenávykovými a zdraviu neškodnými psychoaktívnymi látkami, pre účel duchovného a osobnostného rastu. Viac si pozrite tu http://3oko.sk/blog.php?u=1604

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Psychedelické látky všeobecne, úryvky

Příspěvekod psychonaut » stř, 09. zář 2015, 10:38

...je do určitej miery dobré, že je oddelená veda od subjektívnej duchovnej stránky. Nie všetky psychedelické tripy a prežitky sú objektívne a pravdivé. Napr. v Brazílii existujú kadejaké manipulatívne kresťanské sekty, ktoré využívajú ajavasku (DMT). Ľuďom sa zjavuje Panenka Mária alebo Ježiško. Takí ľudia majú naozaj len halucinácie a a členstvo v takejto sekte človeka posúva len a len duchovne dozadu. A božechráň, aby takéto sekty boli odobrené ešte aj oficiálnou vedou.

Čo sa týka alkoholu a závislosti, tak ono je to individuálne. Každá droga pôsobí v každom človeku nejak inak. Niekomu môže alkohol veľmi významne zlepšiť náladu a preto má chuť to zažiť znova a tak sa ľahko vybuduje závislosť. Inému človeku alkohol nijak významne náladu nezlepší a preto má od závislosti naň dosť ďaleko (to platí aj u mňa). Mozog každého človeka je odlišný.
Tiež významne sa zvyšuje potenciál závislosti pri alkohole ak daný človek prežíva depresie, pretože je relatívne silným antidepresívom. Má spoločnú vlastnosť so sedatívami, (nakoľko je alosterický modulátor GABAA receptorov), ktoré sú veľmi silne návykové.
Návyk na alkohole si ľahšie vybuduje človek, ktorý prežíva ťažké utrpenie, nakoľko pomáha ľahšie zabudnúť, spôsobiť výpadok pamäte. Spôsobuje amnéziu. Má spoločnú vlastnosť s takmer všetkými celkovými anestetikami v antagonizme na NMDA receptory.

A len taká zaujímavá poznámka na okraj: na ženy pôsobí každá psychoaktívna látka silnejšie ako u muža. Ženské hormóny estrogén a progesterón nakoľko sú inhibítory spätného vychytávania adenozínu, napomáhajú psychoaktívnym látkam lepšie penetrovať cez mozgovú krvnú bariéru do mozgu. Existuje vedecká štúdia, ktoré hovorí, že adenozín zohráva kľúčový faktor v penetrácii psychoaktívnych látok do mozgu.
Aj psychiatri by pri dávkovaní liekov mali s týmto počítať.
Alkohol je tiež inhibítor spätného vychytávania adenozínu a posiluje všetkým psychoaktívnym látkam ich účinok.
Inhibícia spätného vychytávania spôsobuje obzblášť silné zníženie krvného tlaku, zníženie výkonu srdca a rozšírenie ciev.
To je dôvod hypotenzívneho účinku alkoholu.
Tiež je to dôvod prečo majú ženy priemerne nižší krvný tlak a prečo sa dožívajú dlhšie v porovnaní s mužmi.
*****************************************************************************
Návykové a nenávykové látky je veľmi nesprávne dávať na rovnakú úroveň, je medzi nimi obrovský rozdiel.
Napr. Pri pervitíne je potenciál závislosti až tak silný, že daný človek má neutíchajúci hlad, neustále vtieravé myšlienky sa dať drogu znova. Je pre to schopný aj prehľadávať odpadkové koše (čo je samozrejme zbytočné a hlúpe), či tam náhodou nenájde drogu!!
Naopak pri psychedelických látkach žiaden potenciál závislosti a návykovosti nie je.
Je veľký rozdiel medzi látkou na ktoré ešte nikdy nemuseli psychiatri na závislosť a naopak na látku ktorú liečia ľudí na závislosť celkom bežne.

MDMA a iné empatogenické látky sú vnímané ako silne návykové. A má farmakologické pôsobenie veľmi podobné s pervitínom. Tiež je inhibítorom spätného vychytávania dopamínu, noradrenalínu a serotonínu. Najdôležitejší faktor v závislosti je hlavne inhibícia spätného vychytávania dopamínu a havne zvýšené uvoľnovanie dopamínu.

Osobne nechcem a nebudem so seba robiť namysleného hrdinu, ktorí sa tvári, že všetko vie a všetko videl a nemám v pláne experimentovať s takýmito látkami. Nemám preto v pláne experimentovať s MDMA i keď by som mal na to možnosť.

---Mimochodom na nedávnom festivale Pohoda sa údajne vo veľkom rozdávali drogy a hlavne extáza.
*************************************************************************************************
.... Drogy ktoré majú euforické účinky (napr. pervitín, extáza, kokaín), nemajú žiadne psychedelické využitie (snáď okrem živých snov pri pervitíne) a nie sú pri nich žiadne "halucinácie".
Rozhodne by som nikomu neodporúčal experimentovať so silne návykovými látkami (ani ja potom netúžim) a som za to, aby tieto látky zostali aj naďalej ilegálne, na rozdiel od nenávykových psychedelických a disociatávnych látok (drvivej väčšiny z nich).

Na obrázku metamfetamín, hovorovo pervitín
Obrázek
********************************
MDMA, hovorovo extáza Obrázek
*********************************
Krátkodobo pôsobiaci kokaín
Obrázek
*************************************************************************************************
väčšina ľudí žiaľ vyhľadáva drogy len pre to, aby zažili "haluz". Žiaľ v našej kultúre na Slovensku či v strednej Európe, ľudia ani nevedia (okrem pár výnimiek), že psychedelické látky nemajú len "rekreačné" využite ale dajú sa použiť aj na duchovný a osobnostný rast.
... V USA je situácia celkom iná. Tam je veľmi známy pojem psychonautika a veľké perceno ľudí vie, že psychedelické a disociatívne látky sa dajú využiť aj na duchovný rozvoj.
Kiež by sme aj my v Európe došli k vyššiemu povedomiu sociálnej vyspelosti, aby sme v tejto veci dobehli obyvateľov Spojených štátov.
... Celkovo v USA je záujem o psychedelické látky omnoho väčší ako na Slovensku a mnoho ľudí je ochotných pre to aj veľa riskovať.
... Na youtube tiež nájdete veľmi veľa svedectiev američanov, ktorý hovoria svoje svedectvá ako im psychedelické látky zmenili život k lepšiemu.
*************************************************************************************************
Nemyslím si, že je dôležité ani tak mať duchovného učiteľa v súvislosti so psychedelickými látkami, aby sa človek posunul duchovne dopredu. Záleží od človeka samotného aký má k tomu prístup. Ľudia sú dnes dosť leniví a nechcú na svojom raste aj s námahou pracovať. Psychedelická látka je len prostriedok, ale to hlavné záleží od človeka samotného ako sa k tomu postaví.
Dokonca aj negatívny zážitok môže človeka veľa naučiť a posunúť dopredu.

Tiež rozhodne psychedelická látka nie je určená pre nejaké spoločensko-zábavné účely. Psychedelické látky by sa mali používať hlavne v tichu, samote, pokoji aby sa človek pohrúžil sám do seba.

Vhodné meditačné techniky, napr. techniky na AC, možno dokážu pomôcť lepšie a kvalitnejšie prežiť trip.
*************************************************************************************************
A mnohé psychedelické látky nie sú žiadna "ťažká chémia": DMT je ľudský hormón chemicky veľmi podobný neurotransmiteru serotonínu.
Psychedelické látky chemického typu "tryptamíny" sú molekulárnou štruktúrou veľmi podobné serotonínu. Najznámejší z nich je psylocibín/psylocín (v lysohlávke).

Zoznam tryptamínov
Category:Psychedelic tryptamines
https://en.wikipedia.org/wiki/Category: ... ryptamines
Obrázek

Jeden z tryptamínov obsahuje okrem rastlín dokonca až jeden druh z ríše zvierat: žaby
5-MeO-DMT
https://en.wikipedia.org/wiki/5-MeO-DMT

Colorado River toad
https://en.wikipedia.org/wiki/Colorado_River_toad
Obrázek
***************************
Chemická štruktúra tryptamínov
Obrázek
***************************
Skeletal formula of serotonin
Obrázek
***************************
Psilocybin
Obrázek
***************************
Do mozgu prejde metabolit psylocibínu, psylocín
Obrázek
***************************
DMT
Obrázek
***************************
5-MeO-DMT, psychedelická látka zo žaby
Obrázek
***************************
Tým som sa pokúsil o destigmatizáciu psychedelík. A reč a informačná výpoveď obrázkov je veľmi silná. Radšej jeden krát vidieť ako stokrát počuť. Len to napísať, že majú podobné molekulárnu štruktúru, to nemá veľkú výpovednú hodnotu. Omnoho viac zaujímavé a výpovedné je to aj vidieť. A na autentických obrázkoch je naozaj vidieť, že tryptamínové psychedeliká majú skutočne veľmi podobnú molekulárnu štruktúru s neutrotransmiterom serotonínom, ktorý hrá nevyhnutnú úlohu v činnosti mozgu. To znamená, že tryptamínové psychedeliká naozaj nie sú žiadna neprirodzená "ťažká chémia" v ľudskom tele, ak ich človek užije.
*************************************************************************************************

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Vedecký výskum psychoaktívnych látok v praxi

Příspěvekod psychonaut » stř, 09. zář 2015, 10:39

Vedecký výskum psychoaktívnych látok v praxi
Na ľuďoch testovať psychoaktívne látky alebo psychiatrické lieky je nebezpečné a v praxi sa to nerobí. Najprv sa to testuje na labolatórnom zvierati až potom na človeku.

Chemik vyrobí nejakú neznámu látku pri ktorej sa bude predpokladať, že je psychoaktívna. Nie je isté aké bude mať táto látka účinky a akú afinitu na jednotlivé receptory. Rozdiel v afinite medzi jednotlivými psychoaktívnymi látkami može byť aj 10000 násobok.

Zviera-cicavec má veľmi podobný mozog ako človek, sú tam len minimálne rozdiely.
Vedci robili aj také experimenty, že umelo vyvolali myšiam depresie, vystavením ich ťažkým stresujúcim situáciam na dlhodobej úrovni. V ťažkých depresiách so psychiatrickej medicíny vieme, že človek sa nedokáže ani hýbať, nedokáže kráčať a pohnúť sa z miesta. Na myšiach pozorovali vedci niečo podobné, keď na nich pozorovali ťažké depresie, v tej forme, že sa nedokázali ani pohnúť z miesta. Neskôr podali vedci myšiam SSRI antidepresíva a myši sa vrátili do normálu - začali sa hýbať a začali fungovať ako zdravé - teda zvieratá vyliečili z depresií. Je zaujímavé, že aj zvieratá môže trpieť depresiami a je ich aj možné liečiť antidepresívami.
Týmto vedeckým experimentom chcem povedať to, že ľudský aj zvierací mozog je veľmi podobný a obsahuje presne rovnaké receptory ako človek (s len veľmi malými rozdielmi, napr. niektoré podtypy receptorov zviera v porovnaní z človekom môže mať navyše, iné mu môžu chýbať).

Teda vo vedeckej praxi sa so psychoaktívnymi látkami kľudne môže experimentovať na myšiach. Pod patričnými prístrojmi je vidieť na aké receptory daná látka pôsobí, s akou afinitou, či pôsobí ako agonista alebo antagonista. A rovnako ako u zvieraťa, to bude platiť aj u človeka - nie sú tam žiadne významnejšie rozdiely.

Vo vedeckom tíme má nesmie chýbať chemik, ktorý vytvára nové chemické zlúčeniny, famakológ a lekár neurológ alebo psychiater, zverolekár/veretinár. Alebo lekára prípadne môže nahradiť veterinár.

So zvieratami sa podľa možnosti zaobchádza čo najšetrnnejšie. Jedno zviera sa môže použiť na testovanie aj viacero látok.
Smrť zvierata je nevyhnutná iba pri zisťovaní toxicity danej látky. To znamená že v akej dávke je látka smrteľná, vyjadruje sa zo v jednotkách g/kg, alebo mg/kg. Teda prepočítava sa to na základe pomeru hmotnosti zvieraťa a hmotnosti účinnej látky.
(Aj bežná priemerná dávka rekreačná dávka nejakej psychoaktívnej látky sa vyjadruje v jednotkách mg/kg, teda koľko miligramov na jeden kilogram hmotnosti človeka)

Pozitrónová emisná tomografia
Ako zobrazovacie metódy na aktivitu receptorov sa myslím a pokiaľ viem používajú rádioaktívne látky, napr. radioaktívny serotonín, alebo už neviem ako. Na prístrojoch je možné vidieť v mozgu neurotransmiterné látky aj činnosť receptorov samotných. (už dnes je potrebné na vyšetrenie na CT prístroji vypiť rádioaktívnu kvapalinu. Úroven radiácie je veľmi nízka a polšas rozpadu je veľmi krátky. Nijak to neohrozí zdravie pacienta a je to bezpečné)

Ktoré látky sú psychoaktívne?
Psychoaktívne látky sú len tie, ktoré dokážu penetrovať cez mozgovú krvnú bariéru. Penetrovať dokážu len tie látky, ktoré sú v dostatočnej miere lipofilné, teda rozpustné v tukoch.

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

DMT - zaujímavé praktické informácie k použitiu

Příspěvekod psychonaut » ned, 08. lis 2015, 23:59

(ospravedlňujem sa za trochu "neuhladený" formát tohoto článku. Článok vznikol na základe chatovej komunikácie, ktorú som trochu prehľadnejšie upravil a spracoval. V každom prípade sú tam veľmi zaujímavé informácie,ktoré stoja za prečítanie)

DMT nie je návykové, nejakí bežní drogoví díleri nemajú motiváciu to vyrábať - nezarobili by na tom asi skoro nič

Spôsob podania:
Dobrá kombinácia je to cez vaporizér. Inhalácia cez vaporizér a pred tým užiť MAO inhibítor. MAO inhibítor mnohonásobne posiluje a hlavne predlžuje účinok.

Ak by si to užil orálne má to nevýhodu nepríjemný pocit zvracania - možno by si aj niečo vyvracal

priamo fajčenie by som veľmi neodporúčal - keď to horí, mení sa aj chemická štruktúra a už to veľmi nemusí byť DMT ale niečo chemicky podobné. Vaporizácia je bez prístupu vzduchu a to má výhodu

tak iste - pri fajčení alebo vaporizovaní ti to bude účinkovať asi max minútu (ak je to bez MAO)
a je to možné aj pichnúť do žili, ale to by som neudporúčal. Striekačky a ihly sa dajú zohnať veľmi ľahko, ale j to zdravotne veľmi rizikové - celá výroba DMT by musela prebiehať vo veľmi prísnych hygienických a sterilných podienkách

MAO inhibítor
čo sa týka MAO inhibítoru tak to sú legáne látky. Lieky sa dajú kúpiť cez internet za trochu nadhodnotenú cenu - je to možné legálne
https://en.wikipedia.org/wiki/Monoamine ... Inhibitors

To sú účinné látky niektorých liekov. MAO inhibítor typu A by sa mal tiež užívať v kombinácii s beta-blokátorom - liekom na zníženie krvného tlaku

ono nie je samozremé, aby si sa dostal do čo najvyššej dimenzie
aj toto je MAO inhibitor vhodný pre tento účel http://www.pharmacychecker.com/generic/ ... ide-prices

aj toto je dobrý liek, na tento účel ale môže ho predpísať iba neurológ a psychiater. Alebo ak máš kamaráta lekárnika, alebo lekárnika-distribútora-dílera tak ti to môže zohnať. Nie je to úplne legálne, ale hrozí za to iba pokuta (nemyslím, že nejaká vysoká). Ale inak lekárnici nemajú problém takto predať "nelegálne" lieky na predpis svojim kamatátom - nie je to až taký veľký risk. Neide o zakázanú látku https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/d ... mg-29.html

Preverenie či sa jedná o DMT
a inak si si istý že je to DMT? Je dosť dôležité aby si to mal kúpené u hodnoverného človeka. Lebo biely prášok to sú všetky drogy
to či sa jedná o DMT si môžeš overiť aj doma. Nepotrebuješ ani labolatórium. DMT má teplotu topenia 40 stupňov celsia. Všetky ostatné drogy majú omnoho vyššiu teplotu topenia. To je skoro ako telestná teplota. Môžeš skúsiť nahriať lyžicku na teplotu o niečo vyššiu ako je telestná teplota. Potom tam položíš na to ten biely prášok a mal by sa začať rozpúšťať a topiť. Ak sa tak nestane, nie je to DMT
tiež DMT je prášok a nie kvapalina. Kvapalný je pervitín

Všeobecné pokyny
Pod vplyvom psychedelickej látky sa odporúča ležať so zatvorenými očami, nie stáť alebo sedieť. Mimotelový zážitok (ktorý je vnímaný ako najvyšší psychedelický prežitok) je možné zažiť len po ležiace. Ak by aj k mimotelovému zážitku nedošlo, určite bude mať človek živé sny, ktoré sú kvalitnejšíím psychedelickým zážitkom ako halucinácie s otvorenými očami.

Betablokátor
a aby sa znížili niektoré riziká na srdce (fiblilácie), je dobré užiť betablokátor. Je dobré najprv experimentálne užiť len MAOi samotný a experimentálne vyskúšať, že aká je potrebná dávka nejakého betablokátoru, aby bol kvný tlak v norme. Treba prihliadať aj na to, že biologivký polčas (=dĺžka účinku) pti MAOi a betablokátore môže byť odlišný. Biologické polčasy sú zväčša uvedené napr. aj vo wikipédii https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/a ... atory.html

betablokátor nie je nevyhnutný, ale istota je istota - a môže ho predpísať aj všeobecný obvodný lekár

A inak aj ajavaska, niekde v pralese má dosť veľké riziká - oni to používajú v kombináci s MAOi. Zdravý človek to znesie (aj keď lepšie je to spoločne s betablokátorom), človek chorý na srdce môže mať vážny problém. Tu máš aj cenu toho lieku MAOi - 12 Eur http://www.sukl.sk/buxus/generate_page. ... e_id=85901

Predĺží účinok grep?
a pozeral som si ten grep. Nie som si istý či ti grep predĺži účinok aj pri vaporizéri alebo fajčení. Grep ale mal hypoteticky predĺžiť účinok pri orálnom užití
. Je o ňom známe že spomaľuje resp zatavuje metabolizmus niektorých liekov v pečeni a tenkom čereve
https://en.wikipedia.org/wiki/Grapefruit

DMT a legislatíva
a inak čo sa týka tej výroby DMT, tak zdá sa že existujú možnosti ako obísť zákon. Zrejme je možné vyrobiť nejakú veľmi podobnú látku DMT a keď sa rozpustí v žalúdku, malo by sa z toho stať čisté DMT

alebo by sa mohlo DMT zakúpiť v nejakej jeho chemicky podobnej forme a spoločne s nejakou inou chemickou látkou. Kto by to chcel použiť, tak by potom len zmiešal tie dve látky tesne pred užitím a stalo by sa z toho DMT. Samozrejme muselo by to byť niečo nenáročné na procedúru.
A tak by sa dalo z tým zrejme aj oficiálne podnikať.
Prekorzory na DMT nie sú v štátoch EU legislatívne vnímané ako „prekurzory“.

Trestnopráve riziko by bolo zrejme len u užívateľa – v prípade domovej prehliadke by sa to mohlo vnímať a brať ako úmysel spáchať trestný čin vlastnenia zákázanej látky ak by sa našli oboje látky spolu v jednom byte

Príprava - meditácia
Myslim si ze lucidne snenie je dost dobra priprava pred uzitim DMT

tiež je dôležité aby si v prípade použitia DMT sa dostal čo podľa možnosti najvyšších dimenzií. Dobrá je na to príprava, napr. táto meditácia http://3oko.sk/blog.php?u=1604&b=80 konkrétne A) zjednotenie sa s absolútnom a paralelný (súbežný) princíp

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Príprava pred užitím psychedelickej látky

Příspěvekod psychonaut » ned, 08. lis 2015, 23:59

Cieľom užitia psychedelickej látky (najmä DMT a psilocybínu) je dosiahnuť AC.
Na to aby sa to bezpečne podarilo, je vhodná a potrebná aj príprava. Bez prípravy hrozí že sa človek dostane do príliš nízkych dimenzií čo môže byť nepríjemný zážitok. V inom prípade sa človek môže dostať do vibračne takmer rovnakej dimenzie ako je táto, čo nie je dobré na rozvoj.
Dobrá príprava umožní zažiť mimotelový zážitok aj s relatívne nízkou dávkou psychedelickej/disociatívnej látky a zažiť ho viac vedome a plnšie.

Príprava zahŕňa:
-Snenie, Lucídne snenie: v spánku má vždy človek „duchovné“ telo vždy niekoľko centimentrov nad fyzickým telom. Je to čiastočné astrálne cestovanie. Lucídne snenie je veľká výhoda. Ale veľké plus a veľká výhoda je aj samotné trénovanie si schopnosti pamätania si snov ako takých.
-treba si trénovať schopnosť naladenia si svojho vedomia na vyššie dimenzie. Dobrá je napr. táto meditácia http://3oko.sk/blog.php?u=1604&b=80 konkrétne A) zjednotenie sa s absolútnom a paralelný (súbežný) princíp
-„energetizácia“ si svojho vedomia, resp. duchovného tela na báze vedomého dýchania, „nasávania“ energie z vysokých zdrojov, z Absolútna. To pomôže prežiť zážitok viac vedome

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 47
Registrován: čtv, 25. čer 2015, 13:50
Kontaktovat uživatele:

Galantamín a huperzín

Příspěvekod psychonaut » pon, 30. lis 2015, 11:06

Huperzin je teda veľmi zaujímavá látka. Je NMDA antagonista to znamená, že má podobné účinky ako ketamín alebo DXM. Tiež pôsobí na nikotínové receptory, čo zlepšuje bdelosť a pamäť pri snoch.
Huperzin avšak nie je návykový, nemôže naň vzniknúť závislosť.

Galantamín zvyšuje aktivitu nikotínovým receptorom.
https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/u ... -5356.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Galantamine

Dobrá vec na LS je aj Vareniklin
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vareniklin

Nikotín je extrémne návykový, ale pri liekoch ktoré sú nikotínové agonisti sa nemusíte báť získania závislosti. To sa v žiadnom prípade nemôže stať :). Nikotín je návykový len preto, lebo okrem nikotínových receptorov pôsobí ako agonista aj na dopamínové receptory.

Veľmi odporúčam napr. 20 mg melatonínu, čo je tak trochu "mega" dávka. Ak si dáš takú dávku tak máš na 100% kvalitné lucídne sny ;)

Aktivitu nikotínovým receptorom zvýši aj kombinácia vitamínu B5 a cholínu. Ťažko povedať, či tieto výživové doplnky je rozumné užívať tesne pred spaním, alebo niekoľko hodín pred spaním. Metabilozmus by mohol byť časovo aj dlhší


Zpět na „Techniky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů