Survivalismus

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod Brandis » stř, 29. črc 2009, 07:36

Mozna by misto "proradneho" spacaku stacilo tohle ;) http://www.army-obchod.cz/zbozi/spaci-p ... oretex-445 ale nevim jak moc by to zvedlo vahu spacaku...
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Survivalismus

Příspěvekod GeorgeLD » stř, 29. črc 2009, 10:58

Nene, ta prihradka je zarucene na BW celtu :D
Jinak ty BW boty (mil-tec) - jestli je chces srovnavat s tema rucne sityma popradkama od Makary, tak to bych rekl ze trochu nepujde, snad krome vzhledu ktery je podobny, ale to je jasne... jo a ceny :) 2500,- vs 6000,- EDIT: ale nad tema BW pohorama jsem uvazoval uz predtim, protoze ty od Makary si nemuzu dovolit, jak se v nich chodi?
A k tomu plynovemu varici - nevim jestli uz jsi ho mel nekdy v ruce, protoze ja jsem si koupil lihove kostky a kdyz jsem srovnal hmotnost tech kostek ktere bych musel vzit s hmotnosti plynoveho varice, tak to jsem s sebou radeji vzal ten varic, - ver nebo ne, byl lehci + uvaris si na tom cokoliv rychlejc nez na kostkach, ale je pravda ze byl naplneny plynem uz asi jen z 1/2. Kazdopadne ja uz s esusama na svych soukromych cundrech koncim :)

Potom dalsi cesky prodejce bot je http://www.prabos.cz/ , dodava boty pro ceskou armadu. Potom jeste boty Zeman, ale oni je zasilaji minimalne po 5 ks a ja jsem nikde nemohl najit zadny maloobchod, coz je skoda.
Me se od toho prabose libi jejich nabidka pro policii, zajimalo by me jak se v tech botech chodim, kouknete: http://www.prabos.cz/military-obuv-police.phtml
A v jejich zakazkove vyrobe si muzete sestavit botu jak chcete: http://www.prabos.cz/zakazkova_vyroba_objednavka.phtml

Uživatelský avatar
Prince_Rakeem
Příspěvky: 221
Registrován: sob, 31. kvě 2008, 17:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod Prince_Rakeem » stř, 29. črc 2009, 11:47

GeorgeLD: :P :P moje chyba...nedopsal jsem, že. S miltec boty jsem neměl tu čest se setkat...ale je to jako u toho batohu...buď máš drahou kopii miltec....nebo levnější (podle mě i lepší) originál. 8-) U bot, ale si nejsem jist s tou cenou. Takže možná budou i dražší..nevim už...A netvrdím, že jsou lepší. Jen jsem ti chtěl ukázat, že takové pohorky s kůže jsou stále k sehnání. :)
Nikdo nerozsvítí světlo,
aby je postavil do kouta nebo pod nádobu,
ale dá je na svícen, aby ti, kdo vcházejí, viděli.

Světlem tvého těla je oko. Je-li tvé oko čisté,
i celé tvé tělo má světlo. Je-li však tvé oko špatné,
i tvé tělo je ve tmě.

Hleď tedy, ať světlo v tobě není tmou!

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Survivalismus

Příspěvekod GeorgeLD » stř, 29. črc 2009, 12:20

Princ: ne, praveze normalne nedelaji a nesezenes je - ty BW boty jsou od toho co ja myslim hoodne daleko. Popradky jsou udelane z jednoho kusu 3mm kuze a jsou to ty nejkvalitnejsi kozene pohorky ktere si cech muze koupit :) zatimco ty BW boty s goretexem se ani neimpegnujou, nemuzes je natrit tukem, jinak to prestane fungovat - jinymi slovy jsou to proste ty dnesni trendovky. A co vlastne ten miltec dela? Ja myslel ze miltec vyrabi praveze boty pro nem. armadu, takze on dela jen repliky pro fanousky?

viz makaraobuv.sk

Tento jedinečný spôsob ručného šitia je už v dnešnej dobe raritou avšak o to viac je umocnená kvalita a trvácnosť tohto výrobku. V obuvi tohto typu boli zdolané tie najvyššie vrcholy kontinentov, ale ich kvalitu ocenili aj speleológovia, lesníci či lanovkári.

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod ATA » úte, 04. srp 2009, 21:50

Tak včera sem se vratil s putovani prošli sme česky švycarsko,tiske steny a čast krušnejch hor celkem asi nejkejch 245km

jako celtu sem chtel použit spodek se stanu no na leženi se to daloa proti rose trochu ochranilo ale v dešti to vydrželo pul minuty a crčela pres to voda tak sem se toho hned zabavyl

plaštena nejkej igelitovej šunt skončila na 3 kusy vpodstate nepoužiteljen kram

nepromokava bunda promokala hodne rychle a hodne blbe se sušila

na spacak sem mel velkej igelitovej pytel proti tešti idealni ale neni to na delši dobu straži se v nem vlchkost zevnitr jak to nemuže dejchat

boty no o tech radši ani nemluvit ropadly bbyli už pred cestou a držely pohromade jen kusem dratu a silou vule ale nakonec vydržely moc pohodlny to nebylo citil sem každej kamninek podražky na nektrejch mistech prusvitná a taky hodne rychle navhly
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Survivalismus

Příspěvekod GeorgeLD » stř, 05. srp 2009, 14:32

Tak ja si myslim ze se shodneme vsichni na tom, ze nejvetsi SURVIVALISTA je z nas ATA :D

Mimochodem, pokud jde o noze... pred par dny jsem si zrovna jeden vyrobil :) a musim rict ze to stoji za to, udelat si vlastni nuz. Sice jsem pouzil tu nejhorsi ocel (trida 10), takze material nic moc, ale jinak je to fajn vec. Taky jsem si to doma zakalil. Zkousel jsem taky zakalit tu kukri, co tady na ni byl odkaz na aukru - a dopadlo to zle, po rozhaveni v grilu a strceni do studene vody... kdyz jsem ji pak pustil na zem, rozpadla se na dva kusy :D ale moji vlastni cepel jsem uz kalil v oleji a nasledne z oleje do vody a to dopadlo celkem dobre, pouzil jsem autogen - ale ta ocel stejne nic moc samozrejme. Takze ted planuju, ze si poridim kvalitni ocel a udelam si dalsi nozik. Kdo by si to chtel zkusit, nakupovat muzete na www.jatagan.eu jsou tami navody na vyrobu noze a na foru knife.cz taky muzete najit nejakou tu inspiraci :)

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod Brandis » stř, 05. srp 2009, 14:51

Kdyby si to Khukri po zakaleni jeste popustil a nasledne jeste jendou zakalil nejspis by neprasklo.
Pripadne popustit celou cepel, ale zakalit pouze ostri(autogenem nahrat a prudce zchladit jen ostri)

Popousteni - pomale chladnuti. Nejlepe bez pristupu vzduchu, ale to se v improvizovanych podminkach zaridi tezko ;)

Kaleni je na tvrdost ale nuz je krehky(lame se)...popousteni je na houzevnatost ale nuz je meky(nedrzi ostri). Chce to nejakou kombinaci ;)

Jinak souhlasim...ja byl ted o vikendu na jeden den a usel sem tak 20 Km...Jako na ATU kterej usel 250 km nemam ani nahodou ;)
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Survivalismus

Příspěvekod jadydadyda » pát, 07. srp 2009, 11:31

To jsem vůbec netušil kolik lidí tady má takové správné outdoorové smýšlení. Taky rád jezdím do přírody, nejlépe tam kde je co nejméně turistů a kde nejsou pokud možno žádné turistické stezky. Když někam jdu tak nejlépe offroad, mám pro to i takové rčení: Když se jde po cestě, tak se člověk dívá do přírody. Když se jde mimo cestu, tak člověk v té přírodě je.
Jinak k té diskusi o ohni: Posledních pár let jsem používal pouze normální zapalovač a nemám praktický důvod to měnit. Když člověk není ucho aby to dal k ohni, tak se mu nic nestane, prostě se to po každém použití hodí do kapsy a rozhodně to vydrží víc než sirky.
Poslední dobou ale uvažuji o nějaké stylovější variantě jako je třeba ocílka, která se dá vytvořit z oceli s vysokým obsahem uhlíku (pilník) a pazourku. Mám rád starej styl přežívání v přírodě. Nebo pro hodně lidí naprosto neznámá metoda rozdělávání ohně je tzv. ohnivý píst (fire piston), funguje na principu troudu, který je vystaven vysokému tlaku a je to inspirováno nějakou starou domorodou metodou rozdělávání ohně. Moderní pojetí vypadá takto: http://images.google.cz/images?gbv=2&hl ... y&aq=f&oq=
Ukázky: http://www.youtube.com/results?search_q ... type=&aq=f

K těm vařičům: Když člověk nejede do hor, pouště nebo do války tak je jakejkoli vařič naprostá kravina co jen kazí výsledný estetický požitek z přírody. Když už ale nějakej vařič, tak rozhodně líh, hmotnost obou typů je sice srovnatelná, ale lihovej se dá nacpat i do ešusu a ještě tam zbude místo. Každopádně pro toulky v ČR ho nikde nepotřebujete.
Na začátku prázdnin jsme s kamarádama jeli pod širák zrovna v období těch největších dešťů, les byl provlhlý skrz na skrz a co chvila pršelo, oheň jsme ale rozdělali i po tom největším lijáku, vždycky stačí udělat třísky, nasbírat březovou kůru nebo použít smůlu.

GeorgeLD: Troufám si říct, že určitě neděláš dobře s tím vyřazením ešusu. I malej ešus ti může nesrovnatelně zpříjemnit cestu ať už jídlem, čajem pro zahřátí, nebo odvarem z rostlin pro zotavení či napravení zažívání. A dávat si i malý půst při jakékoli námaze organizmu je přinejmenším nezdravé, při survivalu pak vyloženě životu nebezpečné. Ale to záleží na tvém pojetí, pro táboření na místě se to snad dá, osobně bych se ale pak možná nudil, příprava jídla a odvarů je skvělá kratochvíle.

Uživatelský avatar
clario
Příspěvky: 693
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod clario » stř, 26. srp 2009, 02:17

Objdnával jsem si to škrtadlo který tu bylo taky zmiňovaný a je to celkem fajn věcička je fakt že tak dobře jako Bear Grylls s tim zatim neumim, ale určitě je to fajn troud se s tim dá celkem dobře zapálit jen to chce víc (poměrně dost) pokusů a navíc vám ta jiskra čas od času letí špatnym směrem, ale pokud nebudete mít tak malej troud jako já tak to neni takový problém. Každopádně tak spolehlivá věc jako jsem si dřív myslel to až tak neni, alespoň ne v mých zatím asi ne tolik zkušených rukách. Určitě si ale ještě udělám ten píst z jadydadydova příspěvku, princip je až moc jednoduchý a dá se s tím dost snadno pracovat, navíc se při výrobě budu moc zase trochu vyřádit :) nejradši pracuju právě s tim co si udělam sám, magnesiová tyčinka navíc stejně jednou dojde :D .
Earth shakes,
Stone breaks
The forest is at your door
The dark sleep is broken
The woods have awoken
The trees have gone to war

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod Brandis » stř, 26. srp 2009, 07:14

Magnesium je fajn ;) jen jedna rada do zacatku: kdyz se snazis zapalit troud netahej "plisek" proti magnesiu ale obracene. vetsinou lide zapaluji tak ze maji magnesium "naspodu" a zezhora smerem k ohni skrtaj tim pliskem. Ma to hlavne tu nevyhodu ze kdyz ti sjede ruka, rozhodis si troud :D Vyhodnejsi je proto drzet nastroje ve stejne pozici(magnezium dole a plisek nahore) ale tahat za magnezium k sobe. Troud se tak nerozhodi a navic se jiskry nerozletuji do takovych dalek a zustavaji pomerne pohromade.
Dal sem taky zjistil ze velikost jiskry je primo umerna sile kterou skrtame. Takze i na prvni pokus se mi povedlo zapalit troud, pokud sem poradne zabral.

Jinak pist uz sem si udelal. Bohuzel sem pouzil maly pist a velkou pistnici ;) takze se mi nedari to utesnit. Brzy se pustim do vyroby noveho pistu ;) pistnici snad budu moci pouzit...

Jeste sem chtel ukazat dalsi skveli nozik ktery pribude brzy do me sbirky ;) tentokrat sem chtel maly a pevny nuz ktery bude mozno brat vsude sebou(kvuli zakone delce cepele, aby mi nuz prvni policajt nezabavil ;) ) vybral sem si tento:
Obrázek

Celkova delka 16,5 cm
Delka ostri: 10 cm
Verim ze i pri takoveto "male" velikosti bude nuz dobre vyuzitelny. Hlavne tedy kvuli "zvlastnimu" tvaru cepele...
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Survivalismus

Příspěvekod jadydadyda » stř, 26. srp 2009, 20:24

Pokud vím, tak žádná povolená délka čepele u nás není. Můžeš si sebou nosit třeba katanu, když ji máš zakrytou, je to v pořádku. Jinak ten nůž vypadá docela prakticky, ale rozhodně by se vyplatilo prověřit, jak dobře se drží.
Na netu jsem viděl že, na konci toho pístu může být drážka, na které je navlečená gumička nebo omotanej provázek, možná by ti to pomohlo vyřešit ten špatnej průměr.
http://firepopper.com/cart/images/upgra ... UPAP01.jpg

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod Brandis » stř, 26. srp 2009, 21:29

Jasny ze tam musi byt O-krouzek ;) ale i tak neutesnim celou delku pistnice a tak se vzduch dostatecne nezahreje...

Jinak nuz sice jeste vsude nabizi ale vsichni tvrdi ze bude k dostani az v listopadu... :frow:
Poohlidnu se po jinem..

EDIT 27.9. : Tak sem si jeste vcera objednal jinej ;) podobnej ale jinej...
Obrázek
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

Uživatelský avatar
clario
Příspěvky: 693
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod clario » čtv, 27. srp 2009, 23:37

Magnesium je fajn ;) jen jedna rada do zacatku: .......
no díky za radu, ovšem při snaze škrtat tím způsobem, že taham magneziem k sobě, nejsem schopen udělat jedinou jiskru protože tak nejde škrtnout takovou silou a tak rychle. Mě se nejvíce osvědčil ten tradiční způsob kde se palcem levé ruky ve které máš magnezium zapřeš za plíšek který je v té pravé, tou se pak zapřeš směrem k sobě a palcem tlačíš proti magneziu. Každěmu může ale vyhovovat něco jiného.

Ohledně nože: já s sebou věčně taham nožů víc, muj oblíbenec je vyhazovací nůž od firmy mikov, na nějákou tvrdší práci jsem si koupil jednodílnej nůž, je to celkem macek, a to proto že vyhazovací nebo otevíraci nože se sekáním a trvdší prací rychle odepíšou. Pak sebou nosim ještě jednoho prcka velikosti rybičky, rád vyřezávam ze dřeva a pro takovou prácí je lepší mít i takou menší čepel. Na internetu je opravdu ohromný výběr nožů a každý si příjde na své. Osobně nejsem zase takový fanda do těch velkých nožů, mačet, kukri a pod. jejich výhoda při tvrdší práci je neoddiskutovatelná, ale jsou zase docela nepraktické při jemnější práci jako je vyřezávání nebo třeba stahování zvěře, kde je výhodná právě krátká čepel. Mě osobně dost zaujaly ty menší z těchto nožů http://www.hunting-shop.cz/sekce/425-severske-noze/ pro moje potřeby by byly ideální. nejraději bych si ale stejně opatřil toto http://www.bayleyknife.com/images/bear_02_hd.jpg je to ideální čepel, která se dá použít na vše :D
Earth shakes,
Stone breaks
The forest is at your door
The dark sleep is broken
The woods have awoken
The trees have gone to war

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Survivalismus

Příspěvekod jadydadyda » pát, 28. srp 2009, 10:21

Clairo, máš naprosto stejnej vkus jako já. Ty skandinávské nože vypadají nejlíp. Tyhle nože jsou vhodné zejména na rybaření, nebo jakoukoli loveckou činnost, ten tlustej konec rukojeti se tradičně používal na omračování kořisti. To masivní provedení, prostě radost pohledět. Ten druhej nůž vypadá taky dost prakticky.

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod Brandis » pát, 28. srp 2009, 11:34

jj noze sou to rozhodne pekne...skoda jen ze sme nikdo z nas jeste nevyhral ve sportce ;)
kdyby se ale tak stalo ci se mi nejakou cirou nahodou dostali do ruky naprosto zbytecny tri tisice poridil bych si toto:
http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ct ... fault.aspx
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod Brandis » úte, 01. zář 2009, 10:41

Nazdarek, tak vcera mi prisel nuz a musim rict ze bes... je to jen "vystrizeny z kousku tlustyho(ale mekyho) plechu :( takze nuz zasilam zpatky...

misto nej sem si vybral jiny ;) a trochu nechal sem se inspirovat temi "vasimi" severskymi nozi.
http://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevnou ... finn-bear/

je to Coold Steel coz je pomerne renomovana znacka. na svych strankach uvadi u tohoto noze tvrdost 57 RC coz je pomerne slusne a myslim ze vyhovujici.
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

Uživatelský avatar
Tidus
Příspěvky: 313
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 15:47

Re: Survivalismus

Příspěvekod Tidus » sob, 27. bře 2010, 00:12

Diky pondelni zkusenosti prinasim skvelou radu. Pro pripade preziti v prirode neni spatny mit s sebou take nejaky slzak. V pondeli jsme meli ve skole pri sebeobrane vyklad o slzotvornych prostredcich. Udajne ma ucinkovat i na zvirata. Proto se muze v divocine hodit. Na konci vyuky jsme si s kamosem vyprosili, aby to na nas zkusily. Byl to velmi uciny slzak (obsahoval CO, coz maji dneska vetsiny, to je velmi ucinne) a byl to typ JET. To znamena, ze to strikne vodu a ta musi primo zasahnout. Zadny oblak okolo to nedela. Kdyz to na nas strikli, tak kamose zasahli jen lehce nekam na pusu a byl ok behem asi 30 minut. Ja dostal obrovskou davku primo do otevrenych oci. Byl to docela sok. Je to pocit, jako by vam to ty oci melo sezrat. Jedine, co na to plati je studena voda a cekat. Asi 15 minut jsem byl v nesnesitelnych bolestech pod ledovou sprchou. Pak jeste asi 45 minut pod studenou, a castecne jsem se ohrival vedlejsi teplou sprchou. Cela prvni hodina byla absolutne nesnesitelna. Nemohl jsem temer otevrit oci, nemohl jsem temer dychat a bolest strasna. Zasazene oci byly dobre asi po 30 minutach. Zbytek tela palil jeste alespon hodinu po tom. Navic se latka pomalu siri, takze jsem ji mel postupne i na trapazech, na brise a na rukach.

Ted uz verim, ze by to fungovalo doslova i na medveda :lol:

mimochode, pokud by se to nekomu stalo, tak to hlavne nikdy nedavat pod vlaznou, nebo teplou vodu. Pak to pali tak strasne moc, ze jsem si rikal, ze tak to musi palit pri upalovani. Neco hroznyho. Pokud neni po ruce studena voda, tak alespon chladne misto kde fouka vitr...
Vzdáš se jednou, vzdáš se vždycky...

Uživatelský avatar
petra
Příspěvky: 65
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 22:45

Re: Survivalismus

Příspěvekod petra » ned, 28. bře 2010, 22:54

Jedine, co na to plati je studena voda a cekat. Asi 15 minut jsem byl v nesnesitelnych bolestech pod ledovou sprchou. Pak jeste asi 45 minut pod studenou, a castecne jsem se ohrival vedlejsi teplou sprchou.
nemůžu si pomoc, ale tohle mě strašně rozasmálo :lol: :lol:

nedávno jsem přemýšlela, že bych si pepřák nebo něco podobnýho koupila a při tý příležitosi vyzkoušela na sobě. ale to ted nebude nutný, když čtu co to dělalo s tebou. díky za info ;)

Uživatelský avatar
Brandis
Příspěvky: 431
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 09:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Survivalismus

Příspěvekod Brandis » pon, 29. bře 2010, 07:02

...ja is ted poridil lehce defenzivni pomucku - plynovyho Glocka 17 :D tak at to nejaky zviratko zkusi ;)

Jinak uz sem byl nekolikrat venku a muzu vsem doporucit "koprivovy placky" :) delal sem si je uz dvakrat a sou moc dobry:
koprivy(maly tak 5cm, lehce oprazit v esusu), zamichat do testa(mouka, voda, pomer 1/2, sul). bylo to opravdu chutne a syte 8-)

Mejte se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. Shakespeare William

Uživatelský avatar
nou
Administrátor stránky
Příspěvky: 289
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 17:23

Re: Survivalismus

Příspěvekod nou » pon, 29. bře 2010, 12:31

no men stacilo to ako raz v skole niekto nastrikal do jednej triedy slzak. ja som tam nic netusiac po polhodine vetrania vbehol a este aj tak mi zacali vtedy slzit oci takze nechcem vediet ake to je ked to clovek dostane rovno do oci.


Zpět na „Tlachání“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 18 hostů