Dotaz pro diskutující - "zen", "ZsEN" a "zSEN"?

ArMi
Příspěvky: 207
Registrován: pon, 22. úno 2016, 17:45

Dotaz pro diskutující - "zen", "ZsEN" a "zSEN"?

Příspěvekod ArMi » ned, 05. čer 2016, 11:41

Ptám ostatních diskutujících, jakou dávají interpretaci slovům "zen", "ZsEN" a "zSEN"? Možná budeš dost překvapen, že ne každý v tom bude vidět to, co ty.
Myslím že "můj" zen je symbolem něčeho, co pro tebe se zdá býti zcela odlišnou věcí.. ale tak to prostě je.. i globálně je na to asi nějak nahlíženo a tím pádem pošpiněno.. ale já věřím že není ZsEN jako zSEN.. Právě ty předsudky v tom hrají zásadní roli (nevím jestli to samé označuje slovo "odsudek".. ale nechme tak..) Rovin vnímání je bezpočet a snažit se o něco o čem mluvíš ty je nemožné z intelektualního pojetí vstupu.
Máš naprostou pravdu, že ZsEN není zSEN, ale nesmíš zapomínat, že to platí jen ve tvém vlastním mikrokosmu.

Já to mohu třeba pochopit jako Základní seminář výuky angličtiny (English). Nebo třeba zdravý SEN. Někdy je lépe používat více slov, než něco u čeho znáš přesný význam jen ty sám.
Různé textové hríčky jsou pěkné a mohou oživit text. Vždy jde jen o míru a způsob použití.


Daleko hůře dopadli mnozí judaisté, kterří se neustále snaží s pomocí gemantry - tedy číselné interpretace hebrejských znaků cosi z textu vypočítat. Kdysi měli lidé více času a nějaké informace takto zakódovali. Mám obavu, že se dá najít ve většině případů spíše šum než hodnotná informace. Dnes také málkokdo píše tak, aby součet ASCII hodnot znaků byl třeba ve větě konstantní. Uvědom si, že slova nemají naprosto žádný reálný vztah k idejím, které přenášejí. Vztah je pouze dohodou či konvencí. Slova jsou jen a pouze symboly či nosiče. Ale ty nesené ideje jsou také abstraktní symboly vyššího řádu. Jazyk se pravděpodobně vyvinul tak, že pralidé začali opakovat různé zvuky charakteristické pro určité činnosti nebo zvířata. Tím už byli schopni předat nějakou informaci někomu jinému. Potom se vývojem zvukové označení úplně odtrhlo od reálných zvuků a to zejména proto, aby bylo možno lépe odlišit jednotlivé zvuky od sebe a tím lépe komunikovat. Později se mohla začít vyvíjet ještě sofistikovanější forma a to je písmo. Prvotní písma byla obrázková. Protože již byl znám fonetický přepis nějakého objektu, při nakreslení obrázku to mohlo znamenat tento objekt a nebo jen prvni slabiku u složitějších slov. A teprve mnohem později byly symboly formalizovány a zjednodušeny. Ale už tvoje vědomí musí použít dvojitou transformaci - zrakem čte písmena a transformuje je na zvukovou stopu. Teprva té zvukové stopě pak přiřazuje nějakou ideu.

Možný původní význam slov Zaklínám tě je ten, že dotyčný byl uvržen do vězení vytvořeného z písma klínů. To znamená, že nemohl vyjádřit a přenést jakoukoliv ideu, ale jen tu, kterou mu způsob vyjadřování dovoloval. Potom to trvalo velmi dlouho, než jazyk dosáhl takové bohatosti, než byl shopen přenést i složitější sdělení. Ale i tak to pravé zakletí stále trvá a lidé často nejsou schopni překročit hranici, která leží za významem slov.

Tato hranice se dá alespoň částečně překročit s využitím různých alegorických příběhů a příměrů.

Román Orwela 1984 je notoricky známý. Tam byla tato idea dotažena ad absurdum. Fiktivní NewSpeak byl jazyk silně kontrolovaný stranou a slov z něho ubývalo. Byl navržen tak, aby nikdo nemohl přímo vyjádřit znechucení s vládnoucí stranou. Dneska se newspeak také hojně používá, ale ještě nedosáhl tak masového rozšíření. Dřive byla žena znásilněna a byl to trestný čin. Dneska je tou samou skutkovou podstatou žena multi-kulturně obohacena http://www.parlamentnilisty.cz/arena/mo ... tky-438360 a měla by být ještě k tomu ráda.
Naposledy upravil(a) ArMi dne úte, 07. čer 2016, 11:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdENik
Příspěvky: 66
Registrován: pon, 31. říj 2011, 22:52

Re: Dotaz pro diskutující - "zen", "ZsEN" a "zSEN"?

Příspěvekod ZdENik » pon, 06. čer 2016, 21:46

Jo tomu rozumím.. je to přesně jak píšeš.. takový můj mikrokosmos =)-- já si tam rád někdy dávám takové symboly, prostě jen sám pro sebe.. jasný někde v pozadí je touha aby tomu bylo porozuměno, a na nějaké úrovni sdíleno.. ale nevím kde se tato touha bere.. a do jaké míry se mnou souvisii..

je to jak to je =).. Ale překvapen budu rád.. třeba se k tomu někdo vyjádří.. a třeba budeš překvapen a nikdo to ani rozebírat nebude.. stejně je to tady trochu oddělené od "celku".. když to tak "blbě" řeknu..
nejsem tím, kdo rozhoduje co je pro čí uši.. kdo nechce, stejně neuslyší

ArMi
Příspěvky: 207
Registrován: pon, 22. úno 2016, 17:45

Re: Dotaz pro diskutující - "zen", "ZsEN" a "zSEN"?

Příspěvekod ArMi » pát, 22. črc 2016, 21:55

Jo tomu rozumím.. je to přesně jak píšeš.. takový můj mikrokosmos =)-- já si tam rád někdy dávám takové symboly, prostě jen sám pro sebe.. jasný někde v pozadí je touha aby tomu bylo porozuměno, a na nějaké úrovni sdíleno.. ale nevím kde se tato touha bere.. a do jaké míry se mnou souvisii..
Asi se nikomu dalšímu do odpovědi nechce.

Na druhou stranu i kdybys byl jediný, kdo to pochopil, tak bych tento text nepsal nadarmo.

A ještě doplňuji. Nějaký, řekněme zenový mistr, může použít nějaké naprosto neznámé slovo. Tím způsobí u svých žáků poruchu v mysli. Mysl se snaží porozumět mistrovu sdělení, ale zachytává jen prázdno. Může to být v nějakých případech užitečné v někom takový pocit vnitřního selhání vyvolat. Ale nic se nemá přehánět. Mysl je skvělý nástroj, je-li správně použita. Ale nesmí se stát Vaším pánem.

Analogicky je Vaše PC skvělý nástroj. Mým pánem by se stalo tehdy, kdyby mi třeba www prohlížeč nedovolil prohlížet jiné stránky než ty, co uzná sám za vhodné. A nebo kdyby se PC nedalo vypnout a aktualizace instalovat muselo i když potřebuju jít z práce domů.

Na druhou stranu pokud je někdo pozorný a ví o tomto způsobu manipulace, tak si to nenechá líbit. Tato manipulace je známá a zneužívá se i v reklamě.


Zpět na „Tlachání“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů