Diskuze ohledně moderní techniky

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Diskuze ohledně moderní techniky

Příspěvekod GeorgeLD » čtv, 03. led 2013, 16:22

Vážení :-)

Mám zkouškové odbdobí, studuju informatiku a tak...
Pojďte mi pomoct ujasnit si opodstatněnost počítačů a techniky vůbec :-)

Petr: "Ještě nikdy jsem nepotřeboval počítač."
Jirka: "A co ty počítačové hry které pořád hraješ?"
Petr: "Ty hraju už od dětství. Ale když se nad tím zamyslím, bylo by pro mně prospěšnější kdybych raději chodil hrát fotbal, nebo si zahrál s kamarády třeba scrabbel."
Jirka: "Scrabbels a jiné takové hry, to je celkem nuda oproti těm počítačovým."
Petr: "Taky mi příjde, ale to je proto že jsem na ty počítačové zvyklý už z dětství, nikdy jsem pořádně žádné jiné nehrál."
Jirka: "Hmm no dobře.. počítač ale přece potřebuješ do školy, ne?"
Petr: "Ano, ale vyžadují ho ode mně. Všechno co jsem do školy na počítači udělal, bych mohl zrovna tak udělat stejně dobře bez něj."
Jirka: "Ale to by pak zase tak dobře nevypadalo, na počítači nemusíš škrtat, všechno si připravíš a jen to vytiskneš."
Petr: mlčí ale má stejně pocit že to není zase taková výhoda, protože se zrovna nedávno zase nervoval se špatně fungující tiskárnou.
Někdo za Petra: "Ale zase psaní rukou a ruční příprava dokumentů rozvíjí tvou manuální zručnost, zajištění toho že tam nebudeš mít škrtance rozvíjí tvou pečlivost, na stole si musíš udržovat pořádek a to všechno není jen otrava, od které tě počítače osvobozují, zároveň ti tím znemožní rozvíjet si svou osobnost."

Přemýšlím jakou položit otázku. Nebude se ptát, jestli považujete rozvoj techniky v dnešní době za dobrý nebo za špatný, jestli považujete za dobré že má dneska většina domácností doma počítač, televizi a další věci. Z toho se akorát vyvodí že každý si myslí něco jiného. Zeptám se jinak: "Jaký smysl má podle vás rozvoj vědy a techniky? A dali byste za tento váš smysl ruku do ohně?"

Děkuji za odpovědi :-)

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze ohledně moderní techniky

Příspěvekod ATA » pát, 11. led 2013, 17:19

Technika je jen nástroj zaleži jak a na co ho použijeme.

Pokud jde o počitač tak por mě hlavně přistup k informacím a rychlost jakou je najdu .

Dal prace z daty ketrou proste na papiře neudělám.

A jako vždy strední cesta nemá cenu techniku odmitat ale bylo by chybou se na ni i spolehat chce to rozvijet oboje.
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Vit
Příspěvky: 157
Registrován: úte, 28. zář 2010, 18:21

Re: Diskuze ohledně moderní techniky

Příspěvekod Vit » stř, 16. led 2013, 20:04

jak už se řeklo mnohokrát, neulpívat
pokud někdo reagujete na nějaký můj dřívější příspěvek a chcete, abych případně také reagoval, napište mi zprávu, protože už fórum moc nepročítám a nemuseli byste se dočkat :)

Uživatelský avatar
zebyja
Příspěvky: 131
Registrován: stř, 16. led 2013, 22:23

Re: Diskuze ohledně moderní techniky

Příspěvekod zebyja » čtv, 17. led 2013, 13:02

Petrovo argumenty jsou zoufalím projevem hledání výmluv proč techniku nepoužívat.. jediný důvod proč takové výmluvy hledá je pocit někde uvnitř, který mu říká, že tím ztrácí jiné věci..

problémem není stále vyvíjející se technika.. ale to, že lidé přestávají duchovně žít, přestávají považovat rozvinutí své osobnosti za důležitou věc v životě.. Technika je jen jedna z mnoha příčin tohoto problému.. Jak říká ATA.. technika je nástroj.. má výhody.. má nevýhody.. je jen na nás zda poznáme co je výhoda a co je nevýhoda a zda budeme schopni využívat výhod a vyhýbat se nevýhodám.. Jako ve všem, je to zkrátka o lidech né o technice..
Inteligentní člověk umí řešit problémy.. Genius jim umí předcházet..

Uživatelský avatar
Tidus
Příspěvky: 313
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 15:47

Re: Diskuze ohledně moderní techniky

Příspěvekod Tidus » sob, 19. led 2013, 07:03

Nejde jen o hledani vymluv, proc techniku nepouzivat. Mnohem dulezitejsi je to, ze on sam to povazuje za neco spatneho a presto ji neustale vyuziva. Navic porad mluvi o tom, jak je na to zvykly od detstvi. Snazi se tak omlouvat svou chybu a zbavuje se odpovednosti za ni. Rika tim, ze neustale dela neco spatne, ale nemuze za to. To je vec, ktera by se u lidi na tomto foru vubec nemela objevovat. Vychova a zkusenosti z detstvi na nas zanechaly stopy. Ovsem duchovni cesta neni o cviceni kinezi a oznacovani se za maga. Je to o praci s vlastni osobnosti. Ostatni vecy okolo jsou uz pouze nastroje. Proto pokud vime ze delame neco spatne, tak nesmime hledat vymluvy proc je to tak v poradku a nepripoustet si vlastni zodpovednost k dane veci. Omluvou neni ani vychova, ani to, ze to delaji vsichni ostatni. Budme silnymi osobnostmi. Spousta lidi rika, jak je vetsina populace jen konzumni a nad vecmi nedokaze premyslet v sirsich souvislostech. Ze jsou to jen ovce ktere tahnou s davem. Presto spoustu svych chyb omlouvame tim, ze to delaji vsichni. Sami se tak radime mezy lidi, ktere mnohdy prilis neuznavame. Duchovni cesta je o hledani vlastnich iluzi a nedostatku a o jejich odbouravani. Neni to snadna cesta. V historii to bylo urceno jen pro ty psychicky silne a odhodlane. Pokud nemame silu sve zvyky zmenit, tak jsme tu bohuzel pouze ze zajimavosti. Na nejaky dusevni postup vsak muzeme zapomenout.
Vzdáš se jednou, vzdáš se vždycky...

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Diskuze ohledně moderní techniky

Příspěvekod GeorgeLD » sob, 19. led 2013, 17:50

Víte, já jsem tak přemýšlel, co je na technice (počítače atd.) špatného. A tohle teď není kdovíjaká filosofická otázka. Myslím si, že to špatné, co na ní je, je její velká komplikovanost. Můj osobní pocit je, že doba ve které bych byl se svojí přirozenou inteligencí něco přirozeně (intuitivně) schopen pochopit, je zlatá éra techniky, tj. doba lokomotiv, parních strojů, základních Newtonových zákonů, prostě celá tahle doba a vše co k ní patřilo. No teď dnešní počitače a další technika, pochopit je... ne že by fungovaly na kdoví jakém fyzikálním základě, každá část pracuje na základních principech, jde spíše o její složitost. Tady je třeba říct, že tyhle věci studuji a tak se očekává, že jim budu rozumět (což ne každý z vás musí) :-). Nemyslím si že bych byl hloupý, ani neříkám, že jim jako ajťák nerozumím, spíše se mi tak zdá, že to překračuje rámec toho, co jsem já sám se svými schopnostmi schopen pojmout. Takže jako pro budoucího odborníka je problém jejich dobré pojmutí a pro člověka, který tomu nerozumí a nepotřebuje tomu rozumět, jen přijde naťuká si co potřebuje do počítače nebo přepne TV program je zase problém v tom, že má před sebou mystickou (pro něj) krabičku.

Ilustrativní obrázek :-)
Obrázek

Vit
Příspěvky: 157
Registrován: úte, 28. zář 2010, 18:21

Re: Diskuze ohledně moderní techniky

Příspěvekod Vit » sob, 26. led 2013, 21:48

Tak ona je to vlastně taky civilizace/rasa/druh (cosi takového měl i John Lilly v knize Vědec, i když to bral trochu jinak, řekl bych). Jinak znáte povídku Poslední otázka od Isaaca Asimova? (je i na internetu)
pokud někdo reagujete na nějaký můj dřívější příspěvek a chcete, abych případně také reagoval, napište mi zprávu, protože už fórum moc nepročítám a nemuseli byste se dočkat :)

ArMi
Příspěvky: 207
Registrován: pon, 22. úno 2016, 17:45

Re: Diskuze ohledně moderní techniky

Příspěvekod ArMi » čtv, 26. kvě 2016, 17:29

Jak psal správně ATA výpočetní technika je jen prostředek. Tento prostředek za určitých podmínek pomáhá a za jiných škodí. Bohužel z hlediska vývoje lidstva je výpočetní technika nová a tak jsou ty pozitivní aspekty často přeceňovány a ty negativní bagatelizovány. Za mnoho let se lidé naučí jak s tímto fenoménem rozumě žít a ustoupí do pozadí.
Víte, já jsem tak přemýšlel, co je na technice (počítače atd.) špatného. A tohle teď není kdovíjaká filosofická otázka. Myslím si, že to špatné, co na ní je, je její velká komplikovanost.
To vidím velmi podobně. Většinou dlouhodobě v tomto světě se to komplikované neudrží a nakonec dá přednost tomu jednoduššímu. Alespoň příroda se tak chová. A člověk, jako součást přírody, se dříve nebo později bude muset přizpůsobit.

Hlavní problém je, že vývoj techniky překročil rozvoj morálky a etiky lidstva. V tom připadě hrozí zneužití techniky proti lidem. Třeba tak, že operační systém bude pravidelně reportovat, co na počítači děláte (Windows 10) a uživatel nebude mít šanci to vypnout a dokonce ti méně zkušení ani nebudou tušit, že se stali něčeho takového obětí.

Od automobilu očekávám, že mě přepraví z místa A do místa B. Také od něho očekávám, že to učiní rozumnou rychlostí a že toxické zplodiny znečišťující ovzduží budou v minimální nutné míře. Pokud někdo do automobilu namontuje centrum digitální zábavy, které umožní převzít kontrolu nad automobilem komukoliv zvenku (to se skutečně u některých aut děje), tak se jedná o využití výpočetní techniky naprosto chybným a škodlivým způsobem. Smutné je, že dnes je možné převzít na dálku i letadlo a jednotlivé státy si takto mezi sebou "vyřizují účty".

"Petr" uvedený v příspěvku je typickým konzumentem. Kritizuje něco a současně tomu nerozumí a nechává se tím ovládat. Podobně se chovají někteří arabové. Nenávidí západní kulturu, ale mají nejnovější mobil a neustále o sobě dávají zprávy třeba na Facebooku. Pak všechno přímo servírují tajným službám, které mohou snadno rozpoznat nálady v davu a dav vhodným způsobem nasměrovat třeba proti Evropě a způsobit v ní rozvrat. Oni se v této kultuře dlouhodobě neuchytí, to by museli pracovat stejně jako zdejší obyvatelé, ale mohou ji vrátit na úroveň středověku. Pak by se stal život v Evropě nesnesitelný po několik staletí pro všechny - tedy i pro ně. Skončili by jako loupeživé vraždící bandy drancující vesnice a města a parazit by trpěl nedostatkem jídla stejně jako jeho oběť. Kdyby v Africe bojovali klacky a kameny, tak nikdy tolik škody nenapáchají jako když dostanou moderní zbraně. Jejich kultura je o pár set let zpožděna a kdyby se jejich vývoji nechal volný průchod, tak se na podobnou úroveň rozvoje dostanou sami také.

http://protiproud.parlamentnilisty.cz/z ... -zivot.htm
DigitalniDemence1.jpg
DigitalniDemence2.jpg
Velmi dobrá úvaha, doporučuji na přečtení: Manfred Spitzer: Digitální Demence http://knihy.abz.cz/imgs/teaser_pdf/444 ... 948727.pdf http://www.ulozto.cz/xj1XvvxY/digitalni ... pitola-zip
Krátká ukázka:
U digitálních médií je tomu podobně a mnozí lidé již poznávají, že tržní pokřik o digitální revoluci ve školních třídách je nesmyslný. Říká se, že nová média dnes patří ke každodennímu životu, a proto si na ně děti musí zvykat. Tomu musím odporovat: nová média mají potenciál vyvolávat závislost stejně jako alkohol, nikotin a jiné drogy. Závislosti na počítačích a internetu se v naší zemi začaly houfně vyskytovat a  pro postižené mají ničivé důsledky. Stejně tak by se mohlo tvrdit: „Pivo a víno jsou součástí naší společnosti a kultury. Proto musíme už děti ve školce vést k tomu, aby se s nimi naučily vhodně zacházet. Proto alkohol do školky patří.“ Celé jedno průmyslové odvětví by mělo z takovýchto doporučení velkou radost. Avšak mnoha lidem i celé společnosti by to způsobilo značné škody.
Rozvoj techniky má ještě jeden aspekt. Naše technika je stále na úrovni dětských hraček ve vztahu k silám, které vytvořily vesmír, slunce a planety. Člověk by měl mít pokoru k silám na zemi a nepovyšovat se nad ně. Všimněte si, jak jsou celé Spojené státy směšně bezmocné proti případnému výbuchu sopky Yellowstone. Takový výbuch by zbytky přeživšího obyvatelstva uvrhnul někam do doby kamenné. Taková Atlantida byla na daleko vyšší úrovni co se týče techniky, ale protože pýcha překročila určitou mez, tak se nakonec rozpadla a všechno tehdejší vědění bylo zapomenuto. To samé se může stát naší civilizaci a můžeme se stát lovci zajíců a jelenů (mamuti už nejsou), kteří žijí v jeskyních a mají vybité notebooky a nové baterie již nejsou nikde dostupné.


Zpět na „Tlachání“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů