Nešpor meditácia

Uživatelský avatar
wan to
Příspěvky: 87
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 22:55
Bydliště: V strede modrého kamenolomu
Kontaktovat uživatele:

Nešpor meditácia

Příspěvekod wan to » čtv, 19. čer 2008, 01:04

Relaxácia

Relaxace, sebeuvědomění a soustředění
Sebeuvědomění, tedy dobrá schopnost vnímat své tělo i duševní pocity, jsou důležité. Přestavte si člověka, který je schopen rozpoznat už první známky nachlazení, odpočine si, udělá si bylinkový čaj, vezme si C vitamin a rozvoji vážnějšího onemocní tak předejde. A představte si jiného člověka, který si sám sebe uvědomuje hůř a jehož na nemoc upozorní až vysoká horečka. Je jasné, že ten, kdo si dokáže své tělo i psychiku lépe uvědomovat, je ve výhodě. V jedné odborné práci vědci zjišťovali, jaké jsou psychologické charakteristiky lidí, kteří prodělali srdeční infarkt, aniž by si toho povšimli. Tyto tzv. „tiché infarkty“ jsou nebezpečné tím, že postižený nevyhledá odbornou pomoc, a tedy nemůže být řádně léčen. Vědci našli pouze jediný rozdíl: Lidé kteří prodělali infarkt a nevěděli o tom, si hůře uvědomovali vlastní tělo. Relaxační i meditační techniky schopnost uvědomovat si tělo i psychiku procvičují a zlepšují.

Pan Pazourek: Existuje nějaké cvičení speciálně na sebeuvědomění.
Ano. Nabídnu vám cvičení od indického jógína Svámího Satjánandy, které jsem částečně přizpůsobil našim potřebám. Cvičení prohloubí vaše sebeuvědomění a pomůže vám pochopit úzký vztah mezi myslí a tělem.
Prohloubené sebeuvědomování
Příprava a prostředí: Toto cvičení lze cvičit téměř kdykoliv a kdekoliv máte čas možnost se soustředit na sebe. Pro začátečníka bude vhodnější klidné prostředí, ale pokročilí možná zjistí, že praktikovat ho např. při jízdě v autobusu nebo na nějaké nudné schůzi je ještě zajímavější.
Výchozí poloha: Prakticky libovolná. Vleže se lépe uvolníte, vsedě nebo ve stoje či při chůzi (pozor abyste do někoho nevrazili) zase neusnete a budete pozornější.
Délka praktikování: Od 1 do 5 minut.
Postup cvičení
• Soustřeďte se na to, jak se cítíte. Uvědomte si, kolik máte energie - cítíte se unavení nebo čilí? Všimněte si všech tělesných pocitů (teplo, chlad, pohodlí nebo nepohodlí) z různých částí těla. Vnímejte případná napětí v různých oblastech těla. Zkuste si představit, jaký výraz má obličej. Uvědomte si celé tělo. Je klidné nebo v pohybu? Je napjaté nebo uvolněné? Uvědomte si také bezděčné pohyby jako poklepávání nohou, poškrábání se, prohrábnutí vlasů nebo pohyby prstů. Dokonale si uvědomte tělo.
• Jaká je vaše nálada? Jste šťastní, smutní, úzkostní, napjatí, stažení, stísnění nebo klidní? Uvědomte si o čem přemýšlíte. Zblízka pozorujte myšlenky i to jak se mění. Jak přecházejí z jedné věci na druhou, navazují na sebe a ovlivňují se. Objevujte spojovací články mezi myšlenkami. Ale žádnou myšlenkou se nezdržujte delší dobu, jenom je pozorujte.
• Uvažujte chvíli o možných souvislostech mezi duševními a tělesnými pocity.

Dalším prvkem, který je přítomen prakticky ve všech relaxačních a meditačních technikách je soustředění (koncentrace). Nejedná se ovšem o nějaké křečovité soustředění, ale o klidnou, uvolněnou a jakoby pasivní pozornost. Taková klidná pozornost se velmi hodí nejen při relaxaci nebo meditaci, ale i v normálním životě. Určitě znáte lidi, kteří pracují klidně a soustředěně a které je radost pozorovat. A jistě znáte i jiné lidi, kteří jsou roztěkaní, nic nedokončí a s nimiž se proto velmi obtížně spolupracuje.

Pan Pazourek: Já té „pasivní pozornosti moc nerozumím“. Co tím myslíte?
Přestavte si houbaře, který klidně prochází lesem a rozhlíží se kolem. Nezaměřuje svoji pozornost výlučně určitým směrem, je otevřený různým možnostem, protože hříbek může být tam i onde. Nebo si představte maminku, která klidně pozoruje dítě hrající si na písku a jeho okolí. Je v naprosté pohodě, ale o dítěti stále ví.

Co se konkrétně znamená soustředění, je možné ukázat na následujícím cvičení. Toto cvičení není žádná relaxační technika a nepředpokládám, že byste ho cvičili pravidelně. Je to spíš zajímavý pokus a ukázka toho, co to znamená se soustředit.
Koncentrace (soustředění) aneb Kráva v ohradě
Příprava a prostředí: Nejlépe klidné prostředí.
Výchozí poloha: Jakýkoliv vzpřímený sed (na patách, se zkříženýma nohama, na židli apod.)
Délka praktikování: Asi 2 až 5 minut.
Postup cvičení
• Zvolte si nějaký předmět soustředění. Obecně platí, že na spíše příjemné a citově nepříliš nabité předměty se člověku soustřeďuje lépe než na nepříjemné. Můžete si tedy zvolit např. svoji oblíbenou květinu, obraz, který máte v bytě a který se vám líbí, symbol i určitou myšlenku nebo pojem (např. klid, mír, moudrost, spokojenost).
• Zavřete oči. Na předmět, který jste si zvolili se soustřeďte. Jestliže bude vaše mysl odbíhat k jiným předmětům, vždy znovu a znovu trpělivě a klidně se vracejte zpět k předmětu svého soustředění. Řekněme, že jste si zvolili jako předmět soustředění vázu. Představte si, že vaše mysl je kráva a že předmět vašeho soustředění a okolí tohoto předmětu je ohrada. Pokud se mysl pohybuje od vázy ke květinám, od vázy k světelným odleskům, od vázy ke sklářství, je to v pořádku a kráva zůstala v ohradě. Ale jakmile byste začali uvažovat o, třeba slunéčkách sedmitečných, kráva z ohrady utekla.
• Odpovězte poctivě. Kolikrát vám kráva během cvičení utekla z ohrady?
Trátak
Jiné cvičení procvičující soustředění je jmenuje trátak. Trátak znamená česky „pevně hledět“ Podle tradičních indických pramenů zlepšuje nejen soustředění, ale přináší i zklidnění (doporučuje se mimo jiné i před spaním), rozvíjí tvořivost a dokonce prý zlepšuje paměť.
Lidé s vážnými duševními chorobami by neměli tuto techniku cvičit. Trátak dělíme na zevní trátak, kdy předmět soustředění je zevně a na vnitřní trátak, kdy je předmět soustředění uvnitř.
Příprava a prostředí: Nejlépe klidné prostředí. Jaký předmět soustředění si vyberete, záleží na vás. Nejčastěji se používá plamen svíčky (pozor na vosk kapající na koberec), střed obočí, špička nosu, nějaký symbol, černá tečka na bílém papíru, krystal nebo drahokam apod.
Výchozí poloha: Jakýkoliv vzpřímený sed (na patách, se zkříženýma nohama, na židli apod.). Ideální vzdálenost předmětu je většinou na délku natažené paže, předmět umístěte do výše očí.
Délka praktikování: Dokud je cvičení příjemné. Zpočátku asi ne déle než 2 minuty.
Postup cvičení
• Řekněme, že si vyberete plamen svíčky. Pak doporučuji soustředit se na rozžhavený konec knotu, protože se prakticky nepohybuje. Pokud si zvolíte např. krystal nebo nějaký obraz, vyberte si nějaký bod na něm a na něj upřeně hleďte. Dívejte se na něj soustředěně bez mrkání, oční víčka mírně uvolněte, ale oči zůstávají pootevřené.
• Po chvíli ucítíte únavu očí nebo začnou oči slzet. Zavřete oči a pozorujte následný obraz, který se vynořil za zavřenými víčky. Jestliže se žádný obraz při zavřených očích neobjeví, nechte prostě oči chvíli odpočinout.
• Cvičení můžete ještě jednou nebo dvakrát opakovat.
Sebeuvědomění a soustředění v relaxačních technikách
Oba prvky, tedy sebeuvědomění i pozornost, jsou svým způsobem neoddělitelné a vyskytují se společně. Přece jen se ale pokusíme relaxační techniky rozdělit podle toho, který z uvedených prvků v nich převažuje.

Převažuje sebeuvědomění
Buddhistická meditace vhledu (vipassaná) - uvědomování si těla i mysli
Technika vnitřního ticha z jógy - uvědomování si těla i mysli
Progresivní relaxace - uvědomování si především těla
Jógová relaxace šavásana a jóga nidra
Autogenní trénink
Převažuje soustředění


Pazourek junior: A nevede to vaše sebeuvědomění k tomu, že se člověk začne moc pozorovat a že z něj bude hypochondr?
Ne. Hypochondr na sobě nachází známky nemocí a zdravotních problémů, které nemá. Jeho problém není v tom, že by správně a přesně vnímal tělo. On ho naopak vnímá nesprávně a navíc si tělesné pocity mylně vysvětluje.


Relaxace a sebekontrola
Co myslím slovem sebekontrola, ukáže nejlépe následující příběh. Jistý velmi přetížený lékař nemohl v pracovní době zavřít ordinaci a říci pacientům ať počkají, že si potřebuje zarelaxovat. To, že se naučil jógovou relaxační techniku mu ale stejně pomohlo. Věděl, že až přijde domů, bude se moci uvolit, a tak ze sebe setřást únavu a napětí pracovního dne. Znalost relaxační techniky mu dala pocit lepší sebekontroly a zvýšila jeho duševní odolnost, i když relaxaci zrovna nemohl použít.
Anglické slovo „control“ se do češtiny často překládá jako kontrola, ale znamená spíše ovládání. V kapitole o zvládání stresu se ještě zmíníme tom, že právě pocit, že člověk sebe nebo situaci ve které se nachází, může ovládat, pronikavě zvyšuje odolnost vůči stresu.
Ani já ani vy nemůžeme s jistotou vědět, do jakých situací se v budoucnu dostaneme. Jestliže se ale naučíte dobře relaxovat, je velmi pravděpodobné, že si tuto schopnost udržíte za nejrůznějších okolností. Váš život se tak stane předvídatelnější a váš pocit sebekontroly vzroste.
Pocit sebekontroly má významný psychologický účinek i při léčení nemocí. Jestliže se pacient na léčbě aktivně podílí a jeho obtíže se zmírní díky jeho aktivní spolupráci, posílí to jeho sebevědomí a zlepší to jeho duševní stav. A to je velmi důležité.

Pazourek junior: Když se řekne sebekontrola, představím si spíš to, že se dokážu ovládat a nejednám zbrkle nebo vztekle.
Jakákoliv relaxační technika, která vám pomůže se uvolnit, zlepší vaše sebeovládání. Relaxace navíc zlepší vaši schopnost sebeuvědomění. Dokážete pak dřív rozpoznat známky vzteku na tělesné i na duševní úrovni a ovládnout se dřív než vztek naroste. Malý ohýnek se hasí lépe než velký požár. Pro zajímavost uvádím, že relaxaci např. úspěšně použili při léčbě rodičů, kteří v návalech hněvu nepřiměřeně trestali děti.
Pazourek junior: Neměl byste kromě relaxace ještě nějaký způsob, jak se lépe ovládat? Občas mi to dělá problémy.
Takových způsobů je celá řada a lidstvo je zná od pradávna. Dovolím si vám nabídnout postup, který tradice připisuje Buddhovi a který je bratru 2,5 tisíce let starý.

Pět způsobů překonávání zlých myšlenek
1. Nejdříve vyvolejte myšlenky opačného (tedy dobrého) zaměření. Při vzteku můžete vyvolat myšlenku soucitu, při netrpělivosti klid, při agresivitě mírumilovnost atd.
2. Kdyby to nepomohlo uvažujte o nepříznivých následcích nevhodného jednání. Vzteklým chováním byste se mohl třeba ztrapnit, kvůli rvačce byste mohl mít problémy ve škole nebo, kdybyste druhém ublížil, i s policií. Mohl byste také utrpět úraz.
3. Kdyby nestačilo ani to, doporučuje Buddha odvracet od špatných myšlenek pozornost a nevšímat si jich.
4. Kdyby nestačilo ani to, doporučuje se zjišťovat příčiny vzniku nebezpečných myšlenek. Možná, že jste unavený, možná vás už před tím rozladilo něco úplně jiného a tohle byla jenom „poslední kapka“, možná jste vůči určitým situacím přecitlivělý, za což druhý člověk nemůže. Takových možností je spousta.
5. Nevede-li ani to k úspěchu, doporučuje Buddha toto: Se zaťatými zuby a s jazykem přitisknutým k dásním, veškerou silou své mysli potlačujte a přemáhejte zhoubné myšlenky.
Pazourek junior: To nemyslíte vážně. Se zaťatými zuby a s jazykem přitisknutým k dásním budu vypadat jako idiot.
Mohu vás ubezpečit , že i s jazykem přitisknutým k dásním budete vypadat daleko inteligentněji, než kdybyste se nepříčetně rozčílil. A také ze sebe budete mít lepší pocit.



Buddhistická meditace

(od Nešpora)
Podle tradice se Buddha narodil roku 623 před naším letopočtem, historici považují za pravděpodobnější pozdější datum (např. rok 563 př. n. l.). V každém případě to bylo velmi dávno. Asi uznáte, že když nějaké cvičení praktikují lidé nepřetržitě zhruba dva a půl tisíce let, že na něm něco bude.

Meditace klidu
Tak, podle tradice, za pomoci podobné techniky dosáhl Buddha osvícení. Tím nechci ale říci, že byste na první pokus mohli očekávat totéž.
Příprava a prostředí: Vhodné je klidné prostředí a volný oděv. Nejlepší dobou ke cvičení je časně zrána, dá se ale cvičit i v jinou dobu podle vašich možností.
Výchozí poloha: Jakýkoliv sed v němž budete mít zpříma záda. Dá se cvičit v některém jógovém sedu, na židli, na klekačce apod. Poloha na židli bez opěradla ale není vhodná pro lidi, kteří mají tendenci při cvičení usínat.
Délka praktikování: Začátečník od asi 3 do 20 minut. Pokročilí cvičí i déle.
Postup cvičení
• Zvolte místo, kde cítíte nejzřetelněji svůj dech. Pro většinu lidí je to oblast nosních dírek, kde se nosu dotýká proud vdechovaného a vydechovaného vzduchu, nebo oblast břicha, která se v sedě pohybuje s nádechem vpřed a s výdechem vzad směrem k páteři. Jestliže se pro některou z těchto oblastí rozhodnete, zůstaňte u ní i při dalších cvičeních.
• Při nádechu si v duchu říkejte „nádech“, při výdechu si v duchu říkejte „výdech“. Nastane-li během dýchání spontánní přestávka, řekněte si v duchu „klid“.
• Pokud by vaši pozornost odváděly nějaké zvuky, řekněte si v duchu „jinde“ (myslí se tím, že pozornost je jinde). Podobně postupujte, jestliže se objeví nějaký tělesný pocit (např. tepla) a opět si řekněte „jinde“. Pak se vždy vracejte k uvědomování dechu.
• Stejně postupujte i ve vztahu k myšlenkám. Jakmile se objeví komentujte je slovem „jinde“. Stejně si počínejte ve vztahu k pocitům a komentujte i je „jinde“.

Paní Pazourková: A to je všechno? Myslela jsem, že to bude složitější.
Schválně si cvičení zkuste. Uvědomte si pak kolik času jste strávila uvědomováním si dechu, pocitů a myšlenek a kolik času něčím úplně jiným. Uvidíte, že nedat se vtáhnout do hry myšlenek a fantazií není tak snadné, jak se zdá. Důležité je trpělivě a laskavě znovu a znovu se vracet k uvědomování dechu. Pro ty, kdo mají o buddhistickou meditaci hlubší zájem, bych doporučil knihu „Hledání srdce moudrosti. Učebnice buddhistické meditace“ od J. Goldsteina a J. Kornfielda. Její český překlad vyšel v roce 1997, má 275 stran.
Pazourek junior: Tak abyste věděl, náhodou jsem ji četl. A postup, který tam popisují, se liší od toho vašeho.
To je pravda. Kniha se zabývá „meditací vhledu“, která se častěji nazývá vipassaná. Vipassaná se liší od meditace klidu tím, že různá „jinde“ praktikující přesněji pojmenovává (např. „teplo“, „klid“, „hněv“, „touha“, „nechuť“...). To je těžší a může to někoho i překvapit nebo rozrušit. Při meditaci vhledu jde více o sebepoznání než o klid a o uvolnění.
Meditace vhledu (vipassaná)
Příprava a prostředí: Opět klidné prostředí a volný oděv. Nejlepší dobou ke cvičení je časně zrána nebo podle vašich možností.
Výchozí poloha: Sed v němž budete mít zpříma záda. Dá se cvičit v některém jógovém sedu na polštáři, na židli, sedátku atd.
Délka praktikování: Začátečník od 3 do 20 minut. Pokročilí cvičí často podstatně déle.
Postup cvičení
• Zase zvolte místo, kde cítíte nejzřetelněji svůj dech (oblast nosních dírek, kde se nosu dotýká proud vdechovaného a vydechovaného vzduchu, nebo oblast břicha, která se v sedě pohybuje s nádechem vpřed a s výdechem vzad směrem k páteři). U oblasti, pro kterou jste se rozhodli, setrvávejte i při dalších cvičeních.
• Při nádechu si v duchu říkejte „nádech“, při výdechu si v duchu říkejte „výdech“. Nastane-li během dýchání spontánní přestávka, řekněte si v duchu „klid“.
• Pokud by vaši pozornost odváděly nějaké zvuky, řekněte si v duchu „slyšení“, podobně postupujte, jestliže se objeví nějaký tělesný pocit (např. teplo). Můžete ho v duchu popsat jako „teplo“. Některé pocity může být obtížné pojmenovat, v tom případě se spokojíte s výrazem „pocit“. Pak se vždy vracejte k uvědomování dechu.
• Stejně postupujte i ve vztahu k myšlenkám. Jakmile se objeví komentujte je. A stejně si počínejte ve vztahu k duševním pocitům a pojmenovávejte i je. Tradice doporučuje být zvláště pozorný ve vztahu k tzv. pěti překážkám (touha, odpor, ospalost, neklid a pochybovačnost). Pak se vždy vracejte k uvědomování dechu. Takto rozpoznávejte a pojmenovávejte i velmi jemné pocity a pocity vážící se ke cvičení jako jsou netrpělivost, zvědavost nebo uspokojení.
Lze tedy říci, že na rozdíl od předchozího cviku má meditace vhledu nejméně dva předměty klidného soustředění. Tím prvním je, podobně jako u meditace klidu, dech. Druhým předmětem soustředění jsou pocity a myšlenky i to, jak na ně reagujeme.

Mettá-bhávaná
Podle tradice naučil Buddha své následovníky toto cvičení po té, co si stěžovali, že je z meditace vyrušují zlí duchové. Je otázka, jestli to byli skutečně zlí duchové nebo vlastní myšlenky a pocity žáků. To se už asi dnes nedozvíme, ale cvičení je hezké a užitečné.
Příprava a prostředí: Podobně jako u předchozího cviku. Opět nejvhodnější dobou k cvičení je časné ráno.
Výchozí poloha: Cvičíme zase ve zpřímeném sedu, podobně jako u předchozího cviku.
Délka praktikování: Dá se stihnout i např. za 10 minut, pokročilí budou většinou cvičit déle.
Postup cvičení
• Buddhistická meditace se tradičně začíná tím, že člověk vzdá třikrát úctu Buddhovi, jeho učení i jeho následovníkům. Pokud by vám to bylo proti mysli, není to nutné.
• Požádejte o odpuštění všechny bytosti, kterým jste v životě ublížil.
• Odpusťte všem, kdo ublížili vám.
• Vybavte si situaci, kdy jste prožil něco šťastného a příjemného. Jedná se o klidné štěstí, vzpomínka by neměla souviset se sexem, alkoholem ani drogami. Při dalších meditacích se vracejte právě ke stejné situaci, získáte tak čas a vybavíte si situaci snadněji. Pak si řekněte: „Ať jsem šťastný, ať je mi dobře.“
• Nyní si vybavte situaci, kdy jste někomu pomohl a udělalo vám to radost. Zase by to měla být nějaká klidná situace (např. pomoc někomu s kočárkem do autobusu apod.). Vybavte si i pocit laskavosti, který vaše jednání provázel.
• Řekněte si v duchu: „Ať jsou všechny bytosti přede mnou šťastné, ať je jim dobře!“ Posílejte laskavou dobrotu směrem dopředu.
• Řekněte si v duchu: „Ať jsou všechny bytosti za mnou šťastné, ať je jim dobře!“ Posílejte laskavou dobrotu směrem dozadu.
• Řekněte si v duchu: „Ať jsou všechny bytosti napravo ode mne šťastné, ať je jim dobře!“ Posílejte laskavou dobrotu směrem napravo.
• Řekněte si v duchu: „Ať jsou všechny bytosti nalevo ode mne šťastné, ať je jim dobře!“ Posílejte laskavou dobrotu směrem nalevo.
• Řekněte si v duchu: „Ať jsou všechny bytosti pode mnou šťastné, ať je jim dobře!“ Posílejte laskavou dobrotu směrem dolů.
• Řekněte si v duchu: „Ať jsou všechny bytosti nade mnou šťastné, ať je jim dobře!“ Posílejte laskavou dobrotu směrem nahoru.
• Posílejte laskavou dobrotu všemi směry.
• Můžete také poslat dobrotu nějakému konkrétnímu žijícímu člověku. To by ale nemělo být spojeno se zištným motivem ani s erotikou.
• Řekněte v duchu: „Ať jsou všechny bytosti šťastné.“
• Cvičení zakončete přáním štěstí sobě samému: „Ať jsem šťastný, ať je mi dobře.“

Pan Pazourek: Vám se to řekne odpustit a vysílat dobro. Kdybyste ale věděl, co mi provedli v minulém zaměstnání!
Odpouštíte kvůli sobě, ne kvůli nim. Proč s sebou vláčet zátěž výčitek a nenávisti? Bez nich se jde životem lehčeji. Když dovolíte nabídnu vám příběh. Buddhistický mnich šel po úzké cestě mezi dvěma rýžovými poli zatopenými vodou. Člověk, který ho míjel, pospíchal, vrazil do něj a mnich se ocitl ve vodě a v blátě. Onen člověk se ani neohlédl a spěchal dál. Všechno to viděl jiný venkovan, přiběhl na pomoc a za chvíli už byl mnich zase na pevné zemi. Jeho zachránci byla ale jedna věc divná. Mnich ani nenadával hulvátovi, který ho do bláta dostal, ani neděkoval tomu, kdo ho z bláta tahal ven. Když se na to vesničan zeptal, dostal od mnicha následující odpověď: „Co se mě týče, já jsem nestranný. A co se týče vás dvou, oba dostanete svoji odměnu.“ „Odměnou“ mnich myslel to, že všechno, co v životě vykonáme, se nám podle buddhistické tradice v té či oné podobě vrátí - v tomto nebo v jiném převtělení.

Relaxace pro děti
O tom, že je relaxace pro děti vhodná, existují v odborné lékařské a psychologické literatuře četné doklady. Oproti relaxaci pro dospělé jsou tu i určité odlišnosti:
• Děti mívají horší schopnost soustředění a menší trpělivost. Čas jim běží jaksi pomaleji. Relaxace pro děti bývá proto většinou kratší než relaxace pro dospělé.
• Velkou výhodou dětí bývá živá představivost. Toho se dá při navozování relaxace u dětí dobře využívat.
• Jazyk, kterým k dětem hovoříme, a obrazy, které používáme, by měly být blízké dětskému světu. Není proto divu, že v relaxačních postupech pro děti se setkáváme se sluníčky, hodnými maminkami medvědicemi, medvíďaty, která spinkají v pelíšku, kytičkami atd.

Paní Pazourková: To jak relaxaci pro děti popisujete, mi připomíná povídání pohádek.
Věřím, že vhodná pohádka na dobou noc vyprávěná klidným a laskavým hlasem, může u dítěte navodit relaxaci.
Následuje jednoduchá relaxační technika, kterou jsme s úspěchem použili u děti ve věku 12 až 13 let v rámci prevence problémů s návykovými látkami na školách. Tento postup se dobře hodí i pro mladší děti.
Příprava, prostředí a poloha: Cvičili jsem v běžných třídách vsedě. Vhodnější je ale klidné prostředí a poloha vleže, v níž se může tělo lépe uvolnit.
Délka praktikování: Podle okolností např. 3 až 5 minut i déle.
Postup cvičení
• Zavřete oči a nechte tělo se uvolnit.
• Přeneste pozornost za zavřená víčka a za čelo. Nechte tam, jako na promítacím plátně, vystupovat následující obrazy: Klidná vodní hladina v záři dobrotivého slunce... Vysoké modré nebe, na něm jediný bílý obláček... Opět nebe, tentokrát za bezměsíčné noci se spoustou hvězd... Silný a zdravý strom s kořeny hluboko v zemi a s korunou obracenou k obloze... Nějaké zvířátko, které máte rádi, např. kotě nebo štěně... Vaše oblíbená květina, možná růže, karafiát, sedmikráska... A opět klidná vodní hladina v záři dobrotivého slunce. (Uvedené obrazy můžete libovolně obohacovat o další, podstatné je to, aby fantazie byly dítěti příjemné a působily na něj uklidňujícím způsobem.
• Zhluboka se nadechněte, pořádně se protáhněte jako ráno při probuzení a otevírejte oči. Cvičení končí.

Paní Pazourková: Dají se u dětí použít i jiné relaxační postupy, jako autogenní trénink nebo delší jógová relaxace.
Dají a to s dobrými výsledky. Opakuji ale, že techniku bývá vhodné přizpůsobit dítěti, ne naopak.
„Musíme svoje vedomie naučiť, aby nevidelo prírodu len ako reálne veci a formy.
Musí ju vidieť ako materiál, ako hmotu, z ktorej treba robiť tvary, ktoré s ňou nemajú
nič spoločné.“
Kazimír Malevič

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 1600
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 18:55
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešpor meditácia

Příspěvekod ATA » čtv, 19. čer 2008, 21:59

Meditace

Obrázek
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum!

Uživatelský avatar
wan to
Příspěvky: 87
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 22:55
Bydliště: V strede modrého kamenolomu
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešpor meditácia

Příspěvekod wan to » čtv, 19. čer 2008, 23:54

jj, meditácia je dnes tak "módna" že ju dosť ľudí môže považovať za blbosť. Ja osobne mám pre seba z toho dobré skúsenosti, ja som v celku spokojný. a to ani neviem meditovať poriadne tak, ako by som si želal.

Rozhodne je to dobrý zdroj informácií.

Ja som si z toho vzal vyčistenie myšlienok, a ich sledovanie. Myslím že sa dá prostredníctvom riadenej formy meditácie dosiahnuť napojenie na astrálnu sféru a toto napojenie si vyvolať potom kedykoľvek. Niečo ako prístup do archívu. Ja som si to predstavil ako alexandrijskú knižnicu pred vypálením.
„Musíme svoje vedomie naučiť, aby nevidelo prírodu len ako reálne veci a formy.
Musí ju vidieť ako materiál, ako hmotu, z ktorej treba robiť tvary, ktoré s ňou nemajú
nič spoločné.“
Kazimír Malevič


Zpět na „Meditace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů