Jak často meditujete?

Jak často meditujete?

Anketa končí za čtv, 10. čer 2010, 15:21

ještě jsem to nedělal
2
6%
zkoušel jsem to jednou ... dvakrát ... třikrát
3
10%
jednou měsíčně si zamedituji - nepravidelně
6
19%
medituji sám (sama) jednou týdně
7
23%
medituji ve více lidech jednou týdně
1
3%
medituji sám (sama) vícekrát než jednou týdně
12
39%
medituji ve více lidech vícekrát než jednou týdně
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 31

Uživatelský avatar
Kysby
Příspěvky: 34
Registrován: stř, 13. srp 2008, 09:59

Jak často meditujete?

Příspěvekod Kysby » stř, 10. čer 2009, 15:21

Ahojtec lidičky,

mám na Vás takový dotázek .... jak často meditujete ... a napište mi, jak taková vaše meditace vypadá :-)

Díky moc.
Kysby zvědavý
Všechno už je a my máme šanci vytvořit úžasný obraz. Každý z nás má jiný štětec a jinou barvu.
Podávejme si vzájemně ruce a malujme zářivými barvami velký obraz toho skutečného života.

Uživatelský avatar
saila
Příspěvky: 549
Registrován: stř, 29. říj 2008, 22:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod saila » stř, 10. čer 2009, 20:40

no zalezi co se bere jako meditace tj. kdyz si v noci lehnu a s uvolnenou mysli premejslim nad necim.... nebo necham jen tak plynout myslenky nebo spis obrazy a necham se jima unaset berete to takyjako meditaci? pokud jo tak mi chybi odpoved temer kazdej vecer:-D
"život je jedna velká LAN párty" :-D by me....

www.masaze-saila.cz

Uživatelský avatar
Etellyen
Příspěvky: 249
Registrován: stř, 21. led 2009, 18:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod Etellyen » čtv, 11. čer 2009, 07:07

moje cela maditace spociva vtom ze se snazim dostat do ac a do tranzu...to se mi nepovede a uvolnim si ruce a nohy:D a to delam tak 1-3x do mesice :D
Skutečným tajemstvím síly je uvědomění si síly.

Uživatelský avatar
Kysby
Příspěvky: 34
Registrován: stř, 13. srp 2008, 09:59

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod Kysby » čtv, 11. čer 2009, 13:24

Co je podle Vás meditace ... to jsem chtěl právě slyšet já od Vás :-)

Meditace podle mě je uvolnění (relaxace) a to postupně na všech úrovních.
V podstatě to je pro mě stěžejní technika, do které se mi vše ostatní „schovalo“.

Při totálním uvolnění (všech složek bytosti) dojde k odevzdání a objeví se bytí a jemná blaženost ... a následně rozšířené vědomí.

Prostě stačí se jen uvolnit ...
Všechno už je a my máme šanci vytvořit úžasný obraz. Každý z nás má jiný štětec a jinou barvu.
Podávejme si vzájemně ruce a malujme zářivými barvami velký obraz toho skutečného života.

Uživatelský avatar
unga
Příspěvky: 45
Registrován: sob, 28. bře 2009, 18:59

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod unga » čtv, 11. čer 2009, 18:28

meditace=koncentrace jde o to nedělat něco automaticky ale uvědomovat si to, nejčastější meditace bývají na uvědomování sama sebe.

Já jsem si třeba nedávno uvědomil věc, která se stěží vysvětluje. Něco jako strašnou kýčovitost tohoto světa. Mlátil jsem do zdi a uvědomoval si, že ani nevím proč tam ta je zed' proč mě nechce pustit a proč mě vězní, co si to vůbec dovoluje. Nebo jsem šel lesem a najednou jsem si uvědomil, že ten les je hrozně nereálný. Kdyt' je to kravina proč by takhle měl vypadat les les by měl vypadat jinak. Proč tu jsem, kdyt' tohle tělo je směšné stejně jako celý tenhle svět, vždyt' já ani nechci dělat věci co dělám, tohle tělo je tak podivné a vůbec nedělá to co chci já.

Připadá vám to na palici ? To všechno je produkt mé meditace. :mrgreen:

btw možná vám to nepřijde jako meditace, protože to nevyvolá stav změněného vědomí, já bych ale řekl že to vyvolá jakýsi jiný pohled na svět takže bych to taky zařadil do meditace

Uživatelský avatar
saila
Příspěvky: 549
Registrován: stř, 29. říj 2008, 22:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod saila » čtv, 11. čer 2009, 20:12

unga: jo tak podobny stavy mam taky:-D

edit: jsme si vzpomela jak jsme mela jednou takovej vybornej zasek nad slovem duch-jako ten bubak
Naposledy upravil(a) saila dne čtv, 11. čer 2009, 21:48, celkem upraveno 1 x.
"život je jedna velká LAN párty" :-D by me....

www.masaze-saila.cz

Uživatelský avatar
Etellyen
Příspěvky: 249
Registrován: stř, 21. led 2009, 18:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod Etellyen » čtv, 11. čer 2009, 20:43

to ja mel strasne casto jako malej..porad dokola ale ne na nic konkretniho ale jako na tu otazku proc tu sme? a proc to tak je? a strasne me to deptalo..porad sem nad tim premyslel ale pak jak prisla skola atd tak se to vytratilo a mivam to malokdy
Skutečným tajemstvím síly je uvědomění si síly.

Uživatelský avatar
Kysby
Příspěvky: 34
Registrován: stř, 13. srp 2008, 09:59

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod Kysby » pát, 12. čer 2009, 07:16

Připadá vám to na palici ? To všechno je produkt mé meditace.
Jo ... tak přesně tohle je ten správnej produkt :-)
Všechno už je a my máme šanci vytvořit úžasný obraz. Každý z nás má jiný štětec a jinou barvu.
Podávejme si vzájemně ruce a malujme zářivými barvami velký obraz toho skutečného života.

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod GeorgeLD » pát, 12. čer 2009, 15:45

Ja medituju celkem cato, ikdyz ted nejsem posledni dobou v moc dobrem stavu, takze to co delam neni tak uplne meditace. Pro mne je meditace v sede na jednu stranu neco, co musim delat, abych nacerpal urcity druh energie z odpocinku, ktery nemuzu uskutecnit obycejneym spankem. Taky jsem prisel na to, ze normalnim lidem staci obycejny spanek, ale jak se clovek vyviji, postupne zjisti, ze spanek neni to prave orechove co potrebuje a ze uz je to neco, co potrebuje jeho fyzicke telo, zatimco mysl uz ma jine naroky na odpocinek. Potom taky, pokud je vsechno v poradku, to jak dobre clovek muze meditovat, je castecne odrazem jeho urovne - jeho mysl je jako houba, ktera nasava energii a nasaje ji prave tolik, jak velka ta houba je. Clovek na nizsi urovni ma mensi kapacitu mysli a tak mu staci mensi sila meditace, na vyssi urovni uz dokaze vyvinou vetsi silu meditace a opet splni pozadavky pro svou mysl, az k obycejnemu cloveku jehoz mysli bude stacit odpocinek ze spanku.
Ale taky bych si neptel meditaci a meditacni cviceni, to je podle me rozdil. Napriklad ve Falun Gongu je meditacni cviceni v lotosovem sede. Meditacni cviceni to je proto, jak jsem pochopil, ze se u toho medituje, ale zaroven je to take cviceni, protoze se u nej samocinne aktivuji ruzne mechanismy, ktere maji ukol provadet nejruznejsi veci v tele. A taky samozrejme, meditacni cviceni je jine ve Falun Gongu a je jine v buddhismu. Takze vase meditace neni buddhisticka meditace a buddhisticka meditace neni ta ve Falun Gongu, ikdyz vsichni sedi a neprovadi zadnou cinnost mysli. Kazda skola proste vyvine jine veci a ty potom samocinne ucinkuji.

jk0man
Příspěvky: 39
Registrován: ned, 14. zář 2008, 08:12

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod jk0man » pát, 12. čer 2009, 18:45

Medituji denně, 2krát až 3krát (ráno, večer, poledne). Taková relaxace a lehčí meditace (v podstatě uvolnění těla, sestup do hladiny alfa a různá mentální práce a nebo jenom rozjímání). Přibližně jednou do týdne se ponořím hlouběji na půl hodiny až hodinu. A jinak medituji při mnoha příležitostech. Meditace sestává z koncentrace, čili pokaždé, když nějakou činnost provádím na 100 % (opravdu na 100, žádné rušivé myšlenky), medituji.

Toto má na mě velmi příznivý dopad, nebo alespoň já osobně to tak vnitřně vnímám. Hodně věcí mi docvaklo a hodně jsem mentalní prací změnil. Rozhodně doporučuji zkusit každému ;-)

Uživatelský avatar
saila
Příspěvky: 549
Registrován: stř, 29. říj 2008, 22:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod saila » pát, 12. čer 2009, 20:27

georgeLD: to jsem taky rychle poznala ze obycejnej spanek mi nejak nestaci taky pokud si "neodpocinu" tak aspon jednou za dva dny tak jsem celkem nepouzitelna
"život je jedna velká LAN párty" :-D by me....

www.masaze-saila.cz

ANNO
Příspěvky: 92
Registrován: čtv, 19. čer 2008, 14:52

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod ANNO » sob, 13. čer 2009, 01:29

tak neviem ale pokial ja meditujem takto lahnem si dicham ked sa sustredim na dych tak v hlave nemam ani jednu myslienku asi takto v skratke :|
Je len na vás čomu budete veriť.

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod blaza » sob, 13. čer 2009, 20:20

Ja nemedituju popravde vubec. Ale uz delsi dobu sem se podvedome rozhodnul, ze musim neco udelat stou koncentraci (nedokazu se soustredit a sem netrpelivej). Pak sem zahy zjistil z ucebnice filozofie, ze Jógou se da navodit stav absolutni koncentrace. V mym kdysi svetskym svete (vcera:) sem praktikoval doma, že ze srandy v koupelne jsem zkousel zadrzeni dechu vrcholovejch mistru v potapeni a zaklada se to na podobnem zakladu. Stejne tak jako zadrzeny dech pri potapeni se zvetsuje vase soustredeni a funkce mozku pri józe. Ale neni to sranda jako, druhej den nato sem nemoch vubec usnout. Protoze se vam prokrvuje mozek takovym stylem, ze vedomi nemuze opustit telo :o). Tak uvidim jak na tom budu stou jógou.

real: Vcera sem si koupil v Praze na Ipaku u Džoudyho knizku Jóga (urceno pro zacatecniky). Je to i ilustrovany, takze dobry. Dneska sem to cet a zkousel. Musim bohuzel konstatovat, ze sem drevenej jak prkno :). Az bude cas, tak se hodim do stavu theta a ponorim se do toho.
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

CLVestec
Příspěvky: 128
Registrován: stř, 29. říj 2008, 12:18

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod CLVestec » ned, 14. čer 2009, 16:11

Saila,Etellyen,Unga,Kysby: Tak tomuhle říkám takovej,filosofickej skrat,přemýšlíte o svěťě o Vesmíru.A pak to končí"A co je za Vesmírem ? Vesmír už néní planeta jako Země,Země má aspoň atmosféru.Kdo stvořil Vesmír?Kdo stvořil stvořitele,nebo to co stvořilo Vesmír?Jak vzniklo to co vlastně vzniklo?" jó tak tohle znám ;).Nebojte néní to šílený,myslím že každého z nás napadne taková otázka,kdysi jsem o tom často přemýšlel(někde jsem tu psal že málo,ale bál jsem se že si někdo bude myslet že nemám starosti),teď ale už nemám tolik času o tom přemýšlet,jelikož pracuju na jednom projektu našeho týmu.
K meditaci: Já medituju,tak že si třeba sednu a zrelaxuju se.Pak se koncetruju,a pak spustím myšlenky o svém chování,co na něm zlepšit a.t.p.Ale moc nemedituju,je málo času.Jinak medituju ještě klasickým postupem při AC(no klasickým tak ani moc ne,protože mám upraveny metody na vyvolání).Neboj Etellyen,za své snažení budeš odměněn ;),doporučoval bych ti si najít nějakej týden a vněm zkoušet AC každý ráno a každou noc. ;)
Co jsem tak četl,tak meditace je vlastně všechno co se týká s prací myslí(spánek,AC,uvažování v klidu a.t.p).
:D Iluze může být špatná, nebo taky dobrá? :D Nevím, nevadí, dám si rohlík se sýrem, nebo sýr s rohlíkem.... :)

Uživatelský avatar
Kysby
Příspěvky: 34
Registrován: stř, 13. srp 2008, 09:59

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod Kysby » pon, 15. čer 2009, 07:15

O uvolnění - relaxaci se mluví v mnoha lidských činnostech. Ve sportu, v pracovním procesu, v medicíně ... atd.
Je to takové pěkně profláknuté ale málokdo si uvědomí "kam až" se s tím dá dojít.
Ani joga o tom samostatně nijak zvlášť nemluví a řekl bych že to je škoda. Protože když půjdete na "obyčejné cvičení jogy" skutečně to první co se tam naučíte je jak relaxovat. Budou Vám předvádět spoustu dalších technik, ale všechno bude mít základ v relaxaci a uvolnění.
Samotné uvolnění, relaxaci lze provádět na několika úrovních. Úplně od začátku se dá říct, že jsou dva základní druhy. Uvolnění vědomé a uvolnění nevědomé. Chci tím říct, že i když o uvolnění nic nevíte, stejně se občas uvolníte.
Nevědomé uvolnění bych nechal stranou.
Uvolnění vědomé můžeme zase rozdělit na uvolnění pomocí venkovních impulsů a uvolnění za pomoci vnitřních technik.
- Venkovní impulsy by mohla být příjemná hudba, příjemné prostředí(příroda, čajovna atd..)
- Vnitřní techniky je práce sama se sebou.
Často se oba způsoby kombinují - např. půjdete na cvičení jogy do (předpokládám) příjemného prostředí a do společnosti stejně zaměřených přátel - a ještě se naučíte něco sama se sebou.
Můžete třeba jít na sezení se zaměřením řízené vizualizace(tkzv. meditace), kde bude celkový dojem relaxace "podmalovávat" "relaxační hudba".
Všechno už je a my máme šanci vytvořit úžasný obraz. Každý z nás má jiný štětec a jinou barvu.
Podávejme si vzájemně ruce a malujme zářivými barvami velký obraz toho skutečného života.

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod blaza » pon, 15. čer 2009, 12:25

Chtel bych se prihlasit na cviceni jógy v jednom klubu u nas ve meste. Ale fór je v tom, ze tam cvicej prevazne samy zensky a jeden podivín :). Jako prachy bych mel, ale nvm jestli se tam mam ztrapnovat. De mi spis o to, ze kdyz to budu cvicit doma, tak nebudu vedet, jestli ty cviky delam spravne. V knize sice pisou delej to tak a tak, ale realita je jina. Nemyslim si, ze sem zase tak nepraktickej, ale skutecnost ani nevim co je šíje :o). Jóga je predevsim o dechu -> o koncentraci, se kterou souvisi i meditace a jine techniky. Kdyz budu provadet spatne dychani, tak je cely cviceni k nicemu. Co byste mi poradili? Nemam zajem vo zadny navody, na netu je toho fúra. Proto sem si koupil tu knizku. http://librarius.cz/joga-p-64306.html
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
Kysby
Příspěvky: 34
Registrován: stř, 13. srp 2008, 09:59

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod Kysby » pon, 15. čer 2009, 12:42

Každá rada drahá.

Já už jógu cvičím dlouho, ale pořád si připadám jako na začátku ... ne nadarmo se říká, čím víc vím, tím víc vím, že nic nevím.

Je spousta směrů jógy, a i když si vybereš jednu jedinou, tak ji každý lektor prezentuje jinak.

Mé doporučení zní: "Pokud chceš něco dělat, tak si na to v první řadě musíš udělat čas - peníze nestačí."
No a když už na to máš čas, tak se do nějaké jógy zajdi podívat. Určitě se dá domluvit, že za první lekci zaplatíš separé, a když se ti to bude zdát OK, tak doplatíš třeba celý půlrok.

Každý potřebuje něco jiného, takže vyzkoušej, a když ti to nesedne, tak jdi dál ... není dobré se do něčeho nutit proti své vůli.

Mladším sedí jóga s dynamickými prvky a hezkejma lidma kolem sebe. Starším větší relax. Třeba já se stále počítám k mladším a relax rozhodně uvítám víc, než třeba takovou Ayengar yogu nebo Power yogu ... to podle mě žádná jóga není. A když jsem v józe, tak mám zavřený oči, takže na nějaký pokukování nemám chuť ... protože jsem si ten čas vyhradil na jógu a ne na pokukování ... na to bych šel třeba do společné sauny :-)

Jóga je pro mě životní styl - ne jen cvičení :-)
Všechno už je a my máme šanci vytvořit úžasný obraz. Každý z nás má jiný štětec a jinou barvu.
Podávejme si vzájemně ruce a malujme zářivými barvami velký obraz toho skutečného života.

Uživatelský avatar
acdcpetr
Příspěvky: 97
Registrován: sob, 07. čer 2008, 18:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod acdcpetr » pon, 15. čer 2009, 18:15

To unga: taky to tak vidim. Takovy umely, nesmyslny. Takovej pocit je podle me zpusoben uklidnenim mysli ktera posuzuje, pak nedokazeme veci nazvat ci zformovat do nejakych myslenek a pripada nam to jak kupa nesmyslu. Jinak ja jsem hyperaktivni typ, takze sednout si a hodinu meditovat je pro me nesplnitelny ukol. Vyresil jsem to tak, ze kazde rano kdyz chodim se psem ven, tak si celou cestu snazim uvedomovat pritomny okamzik, to me privede na tu 100% koncentraci na vsechno a nejsem obtezovan nazory, stresem, myslenkama z minulosti nebo budoucnosti. Proste prazdna hlava a vse jen vnimam...
Stay strong and keep your head up high everyday. Cocoman-stay strong

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod blaza » pon, 15. čer 2009, 23:27

Kysby: Puvodne sem ti chtel hodit SZ, ale treba to bude zajimat i ostatni. Docela me to zaujalo. Uz delsi dobu pozoruju, ze tvy prispevky sou nejak ''jine'' od ostatnich. Samozrejme pozitivne. Moch bys mi napsat co cvicis za techniku, jak ses k tomu dostal a jak te to zmenilo? Zajimalo by me to.
BTW: Nemyslim si, ze je nahoda ze mas v podpisu vsechny barvy duhy. Rekl bych, ze mas propojeny cakry.
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
Kysby
Příspěvky: 34
Registrován: stř, 13. srp 2008, 09:59

Re: Jak často meditujete?

Příspěvekod Kysby » pát, 10. črc 2009, 11:48

Ahoj,
koukám, že jsem tady opomněl odpovědět na pár otázek :-)

Má cesta je jednoduchá a myslím, že spousta lidí na tomto fóru ji má obdobnou.
Pubertu jsem si prošel naprosto standardně a byl jsem víc hmoťák.
Pak jsem potkal slečnu, která mi zamotala hlavu a jako velice přírodní a citlivá bytost mi dala ochutnat jemnohmotného světa. Byl jsem slepý a na jejích energiích se dlouho vezl bez vlastního přičinění. Tak mi dala košem ... jak jinak :-)
A tak jsem dopadl zpět na tvrdou zem a najednou zjistil, že mi "něco" chybí a začal jsem hledat.

Spousta otázek ... málo odpovědí ... znáte to. To je podle mě velice dobrý základ :-D k tomu, něco najít.
No a našel jsem se v józe u Míly Matouška v Brně.

Ale protože nejsem z Brna, tak jsem hledal něco v místě svého bydliště a vyzkoušel několik cvičitelů jógy. A teď jsem u té Jógy v denním životě. Z člověka, který ji vede se stal můj přítel a vlastně obě naše rodiny se sblížily.

To, že jsem se našel v józe, bylo pro mě oním startem na cestě. Pro někoho jiného to je budhismus, pro dalšího AC, atd. atd.

A jak mě to změnilo?
Několikrát jsem se otočil kolem zemské osy ... a posuny přicházely většinou přes "bolest". Málo co jsem dostal zadarmo a o to více si toho cením a nic bych nevrátil zpět.

Pro mě osobně je důležité dělat něco pravidelně. Takže jsem si vždycky něco vybral a dělal to denně (byť třeba jen 15 minut). A když jsem zjistil, že se můžu posunout, tak jsem se posunul ... ale pravidelnost jsem nepustil. Když bych přebíhal od jednoho k druhému, nikam bych nedošel. Někomu to možná jde ... mě však ne.

Techniky, které teď cvičím jsem převzal ze systému Jóga v denním životě.
Je to komplexní systém praktikování, který ale nemusí sedět každému a popravdě ani já v něm příliš zaangažován nejsem.
Každé ráno dělám např. Néti a 15 minutek cvičím sestavu nazvanou Katu Pranám. Je to takový start do dne plného výzev.
Všechno už je a my máme šanci vytvořit úžasný obraz. Každý z nás má jiný štětec a jinou barvu.
Podávejme si vzájemně ruce a malujme zářivými barvami velký obraz toho skutečného života.


Zpět na „Meditace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů