bez karmy?

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » úte, 12. kvě 2009, 08:59

No ono by to možná bylo lepší, rozhodovat zda pojede, ale on to jaksi nejde. Zkoušel jsi někdy zastavovat opravdu rozjetý vlak? Bavíme se o tom, když jede, když už je vidět na pár metrů od nás.
Pochop, že ta analogie je v tom, že když chce někdo poznat zlo, tak je to jako toužit po rozšmelcování tím vlakem a bolesti kterou to obnáší. Takhle o tom mluvit může být fajn, ale realita je určitě odpudivá pro ty co to zažili. Kdybys ten vlak zastavil, tak už nepoznáš, jak "zle" to mohlo dopadnout. "Vítejte v Americe..." to tomu není vůbec podobné. Chci jen říci, že některá varování jsou prostě dobrá a že ať už se snažíte sebevíc, tak proti některým věcem prostě nemůžete obstát.

Heimdall
Příspěvky: 94
Registrován: úte, 22. črc 2008, 23:29

Re: bez karmy?

Příspěvekod Heimdall » úte, 12. kvě 2009, 16:16

Chtěl sem jen stručně(vím, poněkud ironie) naznačit, jak křesťanství předem udává hranice, přesně ti vymezí kde je zlo a kde je dobro a káže aby každý konal dobro, jenže třeba z mého pohledu napáchalo samo více zla než dobra, pročež některé z jeho priorit mi osobně taktéž přijdou více "zlé" , než "dobré" a teď sme u subjektivního chápání zla a dobra, každý máme ale přece právo na to chápat tyto pojmy po svém, což ono křesťanství neumožňuje. Proto jsem narážel na to, jestli by nebylo lepší samotný vlak zastavit, než se podřídit křesťanským vymezováním dobra zla a nechat se přejet, či uhnout(proto ono : můžete dělat vše co vám dovolíme). Jak já tak i ty ale chvílemi mluvíme trochu o něčem jiném, konkrétně v tomto tématu se těžko hledá stejný kořen diskuze.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » úte, 12. kvě 2009, 19:51

Obzvlášť s tou poslední větou souhlasím, hodně nám to tu ulítává. Největší neshody s ostatními vidím v tom, že mnoho lidí používá slovo křesťanství tam, kde bych já dal slovo církev. Je pochopitelné, že se tak děje, ideálně by to mělo být totéž. Holt všichni lidi si ulítávají, i církev.

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod blaza » úte, 12. kvě 2009, 22:42

beries to z tej druhej strany. krestanstvo hovori bud dobry aby si bol TY stastny. a byt fanatikom? preco nie. problem je ked to skodi veci. ked clovek berie nieco vazne tak ho nazvete fanatikom? k tomu spoliehaniu sa iba na seba. vies co by sa stalo keby sa nam nedostavala bozia milost? tie rozne stastne nahody a tak podobne. podla mna je bozia milost tak bezna zalezistost ze si ju clovek ani nema moznost uvedomit. ako hovorim ktovie aky by bol den bez bozej milosti mozno by sa clovek nedozil ani vecera.
No urcite mas z casti pravdu, ale muj nazor se trochu odlisuje:
1)krestanstvo hovori bud dobry aby si bol TY stastny- S trochou ironii lze rici, ze krestanstvi ti poskytne stastny zivot, kdyz jim budes sypat do kasicky drobaky. Protoze cirkev (aby sme se drzeli spravny interpretace jak napominal jadydadyda) je jenom monopol na viru v boha, dalo by se rict ze cirkev je neco jako ČEZ. Chcete verit v boha? Chodte do kostela a dodrzujte desatero. Chcete se pripojit do site? Zavolejte ČEZ.
2)a byt fanatikom? preco nie. problem je ked to skodi veci- A jakej fanatik neskodi veci? Sexualni fanatik znasilnuje v parku, nabozenskej fanatik ztrhava davy ke svoji vire, pocitacovej fanatik (resp. maniak) dela divy s viramama, celej den vysedava u MMORPG typu WoW...zkratka kazdej fanatik vnima svet jenom zuzenym pohledem, cimz nemuze logicky dojit k vyssim vrstvam vedomi. Jinak receno, ten clovek vnima jenom vysec z kruhu plneho (bozskeho) vedomi.
Poznamka: Nekdo by rek ze plne vedomi je tzv. ''Kristovo vedomi'', ale ja pouzil zamerne vyraz; ,,bozskeho''.
3)ked clovek berie nieco vazne tak ho nazvete fanatikom?- Dost relativni. Zalezi jak moc vazne to bere. Jinak abzslovnik rika jasne fanatizmus= slepé vášnivé nadšení. Ted uz zalezi na vas jak posoudite to slovicko ,,slepe''. Ale ja kdybych znasilnoval zensky v parku tak bych se za to stydel.
4)vies co by sa stalo keby sa nam nedostavala bozia milost? Vis co by se stalo kdyby muj strejda neumrel ve 23letech pri automobilovy nehode?
5)podla mna je bozia milost tak bezna zalezistost ze si ju clovek ani nema moznost uvedomit- S tim musim souhlasit.
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
Tidus
Příspěvky: 313
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 15:47

Re: bez karmy?

Příspěvekod Tidus » čtv, 21. kvě 2009, 13:34

Cirkev ze je monopol na boha? Dulezity je obsah, ne forma. Neni dulezite sypat penize do kasicky a chodit do kostela. Dulezite je to, co to obsahuje. Je to styl zivota. Nic jinyho. To je jako kdyby sclovek co chodi na tohle forum a jezdi na srazy byl automaticky astralni cestovatel....

Jeste k te karme. Podle me je to jednoduse svedomi. Jen si vemte, jak se vam dari, kdyz mate ze sebe dobry pocit, a jak jde vse do kopru, kdyz je vam ze sebe mizerne....

Ze byl Jezis fanatik, protoze neuznaval cizi viru a sel si jen fanaticky za svym? Proti cizi vire nic nemel. Vsichni jeho zaci byli dobrovolnici. To cirkev byla proti ostatni vire.....
Vzdáš se jednou, vzdáš se vždycky...

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » čtv, 21. kvě 2009, 23:05

Ježíš do ničeho lidi nenutí, to je pravda, ale zároveň říkal: "Já jsem ta jediná cesta, pravda i život. Nikdo nepřichází k otci než skrze mne." Tímto i jinými projevy dal najevo, že vše co míří mimo něj je lež. Všechno je to výzva, ne rozkaz.
A tak jak jsou různí lidi, tak jsou i různé církve (i když by ideálně měla být jedna) a různé sbory. Není moc férové to všechno házet do jednoho pytle, já taky neříkám, že plešatí jsou rasisti, blondýny jsou hloupé, cikáni nepracujou... Sbor do kterého chodím já, není určitě dokonalý, ale má i spoustu dobrých stránek. Ve většině sborů které jsem navštívil byla doslova rodinná nálada, lidi se navzájem znají, někdy si i pomáhají, pořádají různé veřejně prospěšné akce v sirotčincích atd. a jindy třeba zase ne :) jednou jsi nahoře pak zase dole. Sbor nebo i celá církev může z nějakého důvodu prožít úpadek stejně jako každý z nás, je to lidské. Snažím se to hájit protože to tu neustále zní pořád dokola, křesťani jsou takoví a takoví. Pochopitelně z učebnic dějepisu a náhodného nakouknutí do kostela plného důchodců si ani jiný obrázek udělat nelze.

Heimdall
Příspěvky: 94
Registrován: úte, 22. črc 2008, 23:29

Re: bez karmy?

Příspěvekod Heimdall » čtv, 21. kvě 2009, 23:55

Nedá mi to a musím se přihlást jako jedna z výjmek. Byl jsem vychován jako ateista, Bohudík. Můj nejlepší přítel byl křesťan, druhý přítel kterého si taktéž vážím a prožil sem s ním kus života je křesťanem dodnes(byl sem i na oslavě jeho svatého příjímání) další přítelkyně kterou mám moc rád je téměř fanatička. V dětství sem nejednou zpíval v kostele v rámci folklorního souboru který sem navštěvoval. Hraji v kapele, kde kapelník je zarytý křesťan, vede sbor v kostele, na štědrý den sem na jeho požádání hrál na mši. Další člen je kostelníkem, každou chvíli jsem v zakristii, pokud hrajem v "jeho" kostele, moje bývalá holka pochází z křesťanské rodiny.....Vím jaké poměry mezi těmito lidmi jsou, jaké jsou jejich mezilidské vztahy, všichni jsou jako jedna velká rodina, respektují se, jsou otevření a přejí všem jen dobro, manželé těchto rodin jsou si věrní, téměř zde nedochází k rozvodům, jejich prioritou je rodina, zázemí, bezpečí.
Takže mám větší obzor a přes to všechno sdílím názory s lidmi, které jsi zmiňoval, učebnice dějěpisu a náhodné nakouknutí do kostela. Největší problém je v tom že jak říkáš lidé vše háží do jednoho pytle, je potřeba rozdělit za:

1) křesťan / katolická církev
2) Bible / Ježíš Kristus
3) všechny církve / Ježíš Kristus
4) Katolická církev / ostatní křesťanské církve + sekty
5) porovnat důsledky křesťanského hnutí v rámci historie se současnou činností a současnými cíly => vyvodit vlastní závěr

Je pravda že většina lidí vyvodí závěr zbrkle, bez hlubších informací, popřípadě zkušeností(např. : inkvizice, jen toto slovo stačí k tomu aby ateista zavrhl vše křesťanské) musíme však na druhé straně také brát v potaz křesťany samotné, většina je křesťanem jen proto že mu to cpou do hlavy od mala, z toho potom plyne, že křesťanství je náboženství pro masy, jen málo z nich si ho vybralo dobeovolně a jen málo z nich se řídí k. zásadami. Je to náboženství dogmatu, jedinec neznamená nic(čekám na dlažební kostku), osobní růst je potlačen, kdo není s námi!...ach modleme sez a něj, Kristus spas jeho nebohou nevyzrálou duši, jednou pochopí že křesťanství je pravá cesta, buďme blahoslaveni mi křesťané! vyvolení...komunismus v naivnější podobě, nacismus s přetvářkou. Stejně jen zbytečně tlachám, nemá to žádný význam, ani smysl, pomíjivá slova, která letí vzduchem, co se mát stát se již dávno stalo, promiňtě mi všichni za verbální zvratky mého ega. O mani padme hum.

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod blaza » sob, 23. kvě 2009, 11:44

Kristus spas jeho nebohou nevyzrálou duši, jednou pochopí že křesťanství je pravá cesta, buďme blahoslaveni mi křesťané! vyvolení...komunismus v naivnější podobě, nacismus s přetvářkou. Stejně jen zbytečně tlachám, nemá to žádný význam, ani smysl, pomíjivá slova, která letí vzduchem, co se mát stát se již dávno stalo, promiňtě mi všichni za verbální zvratky mého ega. O mani padme hum.
Za tuhle vetu bys mel dostat minimalne Grammy :), ta se mi fakt libila.
BTW: co znamena ''svate prijmani''?...vim ze to nak souvisi s tim ze prijmate ty oplatky a vino
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
acdcpetr
Příspěvky: 97
Registrován: sob, 07. čer 2008, 18:47
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod acdcpetr » úte, 02. čer 2009, 22:28

Bible je velice zajímavá kniha, spousta lidí ji ale nechápe, proto vzniklo křesťanství, takové uctívání toho co nám někdo narval do hlavy (dřív jsem byl věřící páč jsem měl věřící babku a ta mi to do hlavy cpala uz od mala, pak jsem si vytvořil vlastní názor na Boha) uvedu takovej příklad z bible: Když dva z vás požádají o totéž….

Na Smaragdové desce ze starého hermetického egyptského učení bylo napsáno: "Jak Nahoře, tak Dole." Kristus předal svým učedníkům jen jednu jedinou modlitbu - Otčenáš, kde se praví: "Buď vůle Tvá jak v Nebi, tak na Zemi."
V Bibli se v jednom verši píše: "Když dva z Vás požádají o totéž, náš Nebeský Otec Vám to dá." Nesprávný výklad tohoto verše - jak jsem si všiml mezi lidmi - je, že se dva budou modlit za toho třetího a ten třetí to dostane. Tak to ale není. Dva z Vás je myšleno naše Vědomí a naše Podvědomí. Vidíte opět tu dualitu!?
Tzn. vědomě si něco přeji a když mé podvědomí tuto informaci převezme jako fakt, který má stvořit, tak to stvoří.

Sám bych an to nepřišel, ale je to zajímavé, kdybysme vyfiltrovali příběh a fantazii užité v bibli dostali bysme se možná k pochopení všeho...
Stay strong and keep your head up high everyday. Cocoman-stay strong

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » stř, 03. čer 2009, 00:00

Souhlasím, že některé věci v bibli jsou velmi těžké na správný výklad, ale to ještě nemusí znamenat, že vše zůstává nepochopeno, ta nejzákladnější pointa bible je naprosto zřejmá. Pravda je, že studovat by se to ale mělo nezávisle na jakýchkoli společensky zažitých pohledech na tuto problematiku.
Jak si ale můžeš být tak jistý, že jsi přišel na ten pravý význam toho verše. Třeba je jeho význam úplně jiný a mýlíš se.

Mat 18:19,20 (Nová bible kralická)
19Říkám vám také, že pokud se dva z vás na zemi shodnou ohledně čehokoli, za co by prosili,
stane se jim to od mého nebeského Otce. 20Neboť kdekoli se shromáždí dva
nebo tři v mém jménu, tam jsem já uprostřed nich.


Nebo
Jan 14:13,14
13O cokoli
poprosíte v mém jménu, to udělám, aby byl Otec oslaven v Synu. 14Když mě
budete o něco prosit v mém jménu, já to udělám.


Ježíš kladl velký důraz na církev, chtěl aby se lidi co v něj věří shromáždili a společně se modlili a ne aby se navzájem ignorovali a sólově mluvili ke svému podvědomí.
Ale jsem rád, že se na bibli díváš otevřeněji než většina lidí, jen to filtrování tvému studiu moc neprospěje. Tím, že začneš ignorovat to co ti tam nesedí, budeš odsouzen k hledání něčeho jiného než pravdy, která je tam obsažená. Takhle vytrhneš věci z kontextu a dojde k znásilnění textu, to se třeba i nevědomky stává úplně všem, ale je třeba se tomu bránit.

Uživatelský avatar
acdcpetr
Příspěvky: 97
Registrován: sob, 07. čer 2008, 18:47
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod acdcpetr » stř, 03. čer 2009, 19:37

No to co tam uvadim neni z my hlavy, to mam od jednoho znameho. Asi by mi pomohlo si Bibli nejdriv precist :D ale je to moc dlouhy nemam na to sily :roll: Ale urcite kdyby lidi aspon zcast dodrzovali to co je v desateru a nevim buhvicem tak by nam tu bylo vsem fajn...skoda jen ze tak moudra kniha+obsah byla zneuzita na ovladani lidi (myslim stredovek) No stejne si ale myslim (i kdyz o bibli vim prd) ze je to moudra kniha. A kdyz se zamyslim kolik je tam veci a jak vsechno je propojeno...jako dilo cloveka mi to neprijde. Nuz ale zase nesouhlasim s tim jak byli jen dva lidi, jak se motaj jazyky, jak vzali na lod par z kazdyho zvirete atd. Tim filtrovanim jsem myslel tohle, jako ze fantazii pribehu jako ze buh zamotal jazyky lidem vyndame a zbyde ze proste byly ruzny lidi kteri mluvili ruznymi jazyky a jelikoz si nerozumeli tak spolu nebyli a rozlezli se vsude po zemi...Neco v tom smyslu.
Stay strong and keep your head up high everyday. Cocoman-stay strong

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: bez karmy?

Příspěvekod Daniel » stř, 03. čer 2009, 21:30

mne to zase neprijde jako dilo boha. to s tim tvym filtrovanim me celkem pobavilo :) neco vydelame, neco tam nechame a bude z toho fajn knizka.. no i kdyz proc ne, krestani to tak delaji uz pekne dlouho.. a brat to doslovne se opravdu neda - v dnesni dobe asi fakt jen malokdo veri v geocentricky model nebo ve stvoreni v 6 dnech, zviratka na arse..(vyjimky se samozrejem najdou - mozna sledujete aktualni aferu ohledne pana Hajka :)) a taky maloktereho krestana by dnes napadlo zabijet homosexualy nebo obetovavat holuby pri menstruaci a spousty dalsich veci ktere doporucuje bible :) takze asi mas pravdu, trochu se to vyfiltrovat musi, jinak by to dopadlo spatne. kazdopadne v kazde dobe se navzdory pokrokum ve vede najde nekdo kdo se bude klanet kazdemu slovu z bible a bude je povazovat za absolutni a nevyvratitelnou pravdu, pres veskere nesrovnalosti a fakticke i historicke omyly.. jak to dopada kdyz se nekomu vtlouka slovo bozi do hlavy od detstvi je krasne videt na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=wppjYDj9JUc - debata o tom, jestli zeme je nebo neni kulata........ (v tomto pripade jde o muslimy a o koran, ale princip je bohuzel stejny..)
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod blaza » čtv, 04. čer 2009, 07:40

To taky nema bejt dilo boha. Pokud vim tak na maturitu sem se ucil ze je to soubor knih inspirovanych Bohem. Deli se na Novy(uznavaj krestanove) a Stary zakon(uznavaj zidove). Napsali to vesmes apostolove. Hlavni pisatel staryho zakona je samozrejme Mojzis(uz je jenom divny, ze neexistoval). Kdyz si to tak prebiram tak Bible je tak trochu zanr Fantasy(umělecký žánr, používaný předěvším v literatuře a filmu, ale i ve výtvarném umění, založený především na užití magie či jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové, démoni). :) .Navic je podle me nesmysl aby nekdo psal o moudrosti. Vzdyt samozny Lao-c to delal taky, ale nemelo to prakticky zadnej dej a postavy. Proto se domnivam ze Bible je fiktivni pribeh.
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » čtv, 04. čer 2009, 23:17

Danieli, nechápu proč tě to tak štve, že se tu o tom pořád zmiňuješ. Předpokládám že tu máš na světě prožitých tak dvacet let (nevím), ale starověký svět si pamatuješ určitě velmi dobře, abys mohl posoudit, co je omyl. A hebrejštinu určitě taky střílíš pěkně od pasu. Tak jaké nesrovnalosti a faktické i historické omyly? Ty máš ještě větší víru než já, když jsi schopen takto neochvějně prezentovat, něco co nemůžeš mít ověřeno. Prostě i v to co je dokázané můžeš jenom věřit, sám si nic nedokážeš, pokud si to neosaháš archeologickým štětečkem a slovníkem hebrejštiny. Víš kolik navzájem protichůdných věcí se už "dokázalo"?
A žádného geocentrismu jsem si v Bibli nevšiml.
To s tím holubem a homosexuály jsou zákony pro Izraelce, jako svatý vyvolený národ, aby byli čistí před Hospodinem, mohli mu pak sloužit a přežít to. Ostatních lidí se to opravdu vůbec netýká.

Blazo, k té moudrosti-

Přísloví 3. kapitola
Moudrost nad zlato
11 Hospodinovo poučení, synu, neodmítej,
když tě napravuje, nezoufej;
12 Hospodin kárá, koho miluje,
jak otec syna, jehož má v oblibě.
13 Blaze člověku, jenž nalezl moudrost,
blaze člověku, jenž získal rozvahu!
14 Přináší lepší zisk než stříbro,
její výnosy jsou nad zlato.
15 Její cena je nad perly vyšší,
nic, v čem si libuješ, se jí nerovná.
16 Dlouhověkost ve své pravici třímá,
bohatství a slávu drží v levici.
17 Její cesty jsou plné potěšení,
její kroky vždy vedou k pokoji.
18 Stromem života je těm, kdo se jí drží,
blaze je těm, kteří ji uchopí!


nebo

Přísloví 1. kapitola
7 Klíčem k poznání je úcta k Hospodinu;
moudrostí a poučením jen hlupák pohrdá.


Celím tímto příspěvkem jsem nechtěl urážet, ale jen odlehčit vaší všeobecné odmítavosti.

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: bez karmy?

Příspěvekod Daniel » pát, 05. čer 2009, 09:40

jadydadydo, to, ze tady o necem diskutuju, neznamena, ze me to stve. Pokud ma nekdo jiny nazor nez ja tak me to rozhodne nerozciluje (pri nejhorsim obcas pobavi). Skutecne neumim hebrejsky.. a ani recky a ani aramejsky. Ty predpokladam take ne, takze si v tomto smeru nemame moc co vycitat. Podle bible je zeme zcela jednoznacne plocha a lezi ve stredu vesmiru, prekvapuje me, ze sis toho "nevsiml".

Fakticke omyly.. hmm.. nebudu to tady moc rozpitvavat (muzes si nastudovat treba klasiku od Williama Burra), kazdopadne pro me nejvic do oci bijici "nesrovnalost" je ta, ktera je predmetem one zminovana aktualni afery prezidentova muze Petra Hajka. Jestli ti to, co predvadi, pripada 2000 let po Kristu (kdy evolucni teorie je asi stejne vyvratitelna jako to, ze zeme je kulata) normalni, pak spolu my dva asi nemame o cem mluvit...

A je dobre ze to vrazdeni plati jen pro izraelce, mne by se asi eklovalo zabijet homosexualy (a lidi pracujici o sabatu a lidi neposlouchajici kneze atd)... nejak mi to totiz nesedi s desaterem... Jeste ze ted uz vim ze Leviticus a Exodus se me vubec netykaji, docela se mi ulevilo.
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » pát, 05. čer 2009, 11:28

K té zemi mi hoď prosím odkaz, já fakt nevím.
S tou hebrejštinou máš pravdu, že neumím, ale já taky netvrdím, že bible je lidmi dokázaná pravda. Vše, co říkám, je že tomu věřím, i když taky často nevím, jak mám co chápat. Kdysi jsem se v těch důkazech taky hodně rýpal, pak jsem si uvědomil, že mě nudí se neustále zbytečně prohrabovat bezpočtem protichůdných teorií. Styděl bych se, kdyby tím byla moje víra jakkoli ovlivněna, v naprosté většině to jsou stejně jenom lidské výmysly, argumentace i protiargumentace nevyjímaje. Bez ohledu na to, co kdo o sobě tvrdí, nikdo k tomu nepřistoupí zcela objektivně, o výsledku jejich bádání je už předem rozhodnuto jejich postoji.
O Petru Hájkovi toho moc nevím a na Williema Burra by se mi taky hodil nějakej dobrej odkaz nebo doporučení.
Nemyslel jsem celej Leviticus a Exodus.

Uživatelský avatar
unga
Příspěvky: 45
Registrován: sob, 28. bře 2009, 18:59

Re: bez karmy?

Příspěvekod unga » pát, 05. čer 2009, 11:39

K té zemi mi hoď prosím odkaz, já fakt nevím.
S tou hebrejštinou máš pravdu, že neumím, ale já taky netvrdím, že bible je lidmi dokázaná pravda. Vše, co říkám, je že tomu věřím, i když taky často nevím, jak mám co chápat. Kdysi jsem se v těch důkazech taky hodně rýpal, pak jsem si uvědomil, že mě nudí se neustále zbytečně prohrabovat bezpočtem protichůdných teorií. Styděl bych se, kdyby tím byla moje víra jakkoli ovlivněna, v naprosté většině to jsou stejně jenom lidské výmysly, argumentace i protiargumentace nevyjímaje. Bez ohledu na to, co kdo o sobě tvrdí, nikdo k tomu nepřistoupí zcela objektivně, o výsledku jejich bádání je už předem rozhodnuto jejich postoji.
O Petru Hájkovi toho moc nevím a na Williema Burra by se mi taky hodil nějakej dobrej odkaz nebo doporučení.
Nemyslel jsem celej Leviticus a Exodus.
Správně nic objektivního totiž vůbec neexistuje všechno co je schopno svět vnímat je subjektivní a to co nevnímá, žádný svět nemá, takže svět je jen v našich hlavách.

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: bez karmy?

Příspěvekod Daniel » pát, 05. čer 2009, 13:46

K te zemi si neco najdi, zminek v bibli je o tom vic nez dost. Dej si do googlu treba "bible flat earth" nebo neco takoveho.

Burr napsal nekdy v 19 stoleti knihu o kontradikcich v bibli (jako jakousi reakci na fundamentalismus), je to dost jendostranne zamerene a nektere veci jsou silne vytrzene z kontextu, ale spousta veci opravdu stoji za zamysleni. ale pokud rikas, ze se v dukazech nechces rypat, tak to nebude nic pro tebe. Takovych knih je samozrejme spousta, jen sem si nejak vzpomnel na tuto, je to nejstarsi na toto tema, co znam.

Petr Hajek te snad ani nemohl minout, jsou toho ted plne noviny a parkrat se do nej navazeli uz i v televizi: Hajek na nejakem seminari popiral evoluci, tvrdi, ze jsme byli stvoreni v sesti dnech, kosterni nalezy predchudcu lidi jsou podvody atd atd.

Verit se da samozrejme v cokoliv, muzes treba verit, ze zemi vysmrkl z nosu Velky Zeleny Krecopazout. A ja bych ti to nedokazal vyvratit. Jak by take bylo mozne vyvratit logickymi argumenty neco, co nema zadnou spojitost s logikou? My dva mame uplne rozdilne interpretacni ramce reality. Tobe staci, ze Bible deklaruje sebe sama jako slovo bozi (to same tvrdi koran a tisice dalsich nabozenskych knih, ale to ted vynechme). Mne to rozhodne nestaci.
Styděl bych se, kdyby tím byla moje víra jakkoli ovlivněna
timhle jsi uplne presne vystihl, na co celou dobu narazim.. je jedno jestli jsi krestan, muslim nebo buddhista, ale takovahle neschopnost zmenit nazor, neotresitelnost viry (jakekoliv!), to je neco, co se svou vychovou a povahou nikdy nepochopim. ty beres jako svou ctnost... ja bych se naopak velmi stydel, kdyby byla moje vira neovlivnitelna.. to je to, o cem bylo video, na ktere sem posilal odkaz - o cloveku, ktery nechce a ani nedokaze zmenit svou viru i pres nevyvratitelne dukazy opaku. dospely clovek, kteremu ukazete fotku kulate zeme z vesmiru, a stejne neuveri - protoze v koranu je neco jineho. neni to smutne??

unga: ano pokud se budeme bavit na nejake abstraktni filozoficke urovni, nic objektivniho neexistuje.. pokud se ale budeme drzet pri zemi, tak na konkretni otazky lze nalezt konkretni odpoved. (je zeme kulata nebo plocha? je stara nekolik miliard let nebo 20 tisic let? funguje evoluce nebo byl zivot stvoren najednou? .....)
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
unga
Příspěvky: 45
Registrován: sob, 28. bře 2009, 18:59

Re: bez karmy?

Příspěvekod unga » pát, 05. čer 2009, 16:03

Ano na to odpovědi nálezt lze, problém je v tom, že většinu z těchto věcí si nikdo z nás neověří osobně, vždycky tu bude jen někdo kdo nám řekne, že to tak je a my mu bud' budeme věřit nebo ne, celé naše myšlení se odvijí od toho čemu jsme uvěřili a co jsme odmítli. Já třeba beru jako samozřejmost, že země je kulatá, ale když si to tak uvědomím proč by měla být kulatá, třeba nám to řekli jen proto, protože nechtějí, abysme objevili to co je za hranicemi. Ano ukázali nám fotku kulaté země, ale to mohli za pár minut sfouknout na počítačí, není problém vyrobit model zeměkoule. Já nemusím věřit ani v to, že vy jste skuteční určitě jste přiblblé kulisy, tak co vám tu vůbec něco píšu :-? :D

Uživatelský avatar
acdcpetr
Příspěvky: 97
Registrován: sob, 07. čer 2008, 18:47
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod acdcpetr » sob, 06. čer 2009, 00:35

No tak jako ze zeme je kulata pozname uz jen podle toho ze kdyz jedem jedem a jedem tak dojedem na to samy misto kde jsme zacali...Ale zase, to samy se udela i na krychli :D ne ted beze srandy, placka to urcite neni, pac by lidi prepadavali pres okraj...
Stay strong and keep your head up high everyday. Cocoman-stay strong


Zpět na „Náboženství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů