bez karmy?

Uživatelský avatar
unga
Příspěvky: 45
Registrován: sob, 28. bře 2009, 18:59

Re: bez karmy?

Příspěvekod unga » sob, 06. čer 2009, 11:44

No tak jako ze zeme je kulata pozname uz jen podle toho ze kdyz jedem jedem a jedem tak dojedem na to samy misto kde jsme zacali...Ale zase, to samy se udela i na krychli :D ne ted beze srandy, placka to urcite neni, pac by lidi prepadavali pres okraj...
Jestli sis jí sám objel tak potom ok, já ne.

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod blaza » sob, 06. čer 2009, 16:38

Proc furt utikate vod tematu? Uz to zase sklouzava k idiotskym otazkam typu je Zeme kulata? :roll:
To tady rovnou muzu zacit psat ze ja sem bůh a vy ste pouhy smrtelnici :). A kdo mi to vyvrati? Nikdo.
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » sob, 06. čer 2009, 17:44

Danieli, bůh ke mě nemluví jen skrze Bibli, příroda je taky jeho dílo (slovo). Také tvrdím, že ke mě bůh mluví osobně, takže si nepřipadám jako někdo kdo žije pouze v Bibli. Aby mohl kdokoli pochopit boží slovo, tak ho musí prožít. Říkám to proto, že ti to zjevně přijde jako nějaké skriptum pravidel, rozkazů a informací, které je třeba naloadovat a na nic se neptat. Když něčemu nerozumím, tak se taky ptám a hledám, nenajdu ti tam hned odpověď na všechno a za každou cenu. Je to pro mě ale směrodatné do té míry, kde tomu rozumím, protože věřím, že bůh k lidem co psali tu knihu promlouval.

Našel jsem toto
1. Letopisů 16:30
Pevně je postaven svět, nic jím neotřese
Žalm 93:1
Hospodin kraluje, oblék se v majestát,
oblék se Hospodin, silou se přepásal!
Pevně je postaven svět, aby se neotřásl,
2tvůj trůn byl založen dříve než čas –
od věčnosti jsi ty sám
!
Žalm 104:5
5 Zemi jsi založil na jejích sloupech,
navěky jí neotřese vůbec nic.

Izaiáš 45:18
18 Nuže, toto praví stvořitel nebe, Hospodin,
ten Bůh, který zformoval zemi,
který ji učinil a upevnil,
který ji nestvořil, aby prázdná zůstala,
ale k bydlení ji zformoval


Já fakt nevím jak tehdejší lidi vnímali svět, ale vyvozovat z těchto výroků něco tak jednoznačného, jako že to svědčí o geocentrismu mi přijde dost odvážné. Žalmy jsou naprosto typická poezie a Izaiáš obsahuje podle mě nejvíce metafor ze všech knih bible. A co se týče těch letopisů- i na bytelným kolotoči může být něco pevné :) Vůbec nepopírám možnost, že tehdejší lidi mohli vnímat svět, jako placku, nebráním se tomu, ale toto mě nenutí o tom ani uvažovat. Bůh nechal lidem řeč které rozumí, samotné jazyky jsou postaveny na tom čemu lidi věří. Mám na mysli různá sousloví (idiomy atd.), to tu vždycky bylo. Už vidím jak král David píše svou oslavnou píseň Hospodinu, chce zmínit jak pevnou zemi učinil, oslavovat ho za to, jenže bůh ho přeruší se slovy: "Poslyš takhle to nejde, vždyť země je kulatá! Obíhá kolem slunce stejně jako dalších osm planet a celá tato soustava je umístěna v mléč.." pak by mu povykládal něco málo o řetězcích DNA. Pokud vám někdy někdo prozradil pointu filmu, tak víte co myslím. Svět je tak obrovský právě proto, aby bylo pořád co objevovat. Člověk má ale neustále nutkání mít všechno pod kontrolou a pohybovat se jenom tam, kde si je vším jistý, proto se snažíme všechno uzavírat. Silný a dospělý člověk je ale ochoten pohybovat se tam kde to nezná a neví co má dělat, snaží se hledat řešení. K tomu tento svět přímo vybízí, ale to už trochu odbočuju od tématu. V Bibli jde prostě hlavně o to, kdo to všechno stvořil, a ne jak to přesně stvořil.

O kulatosti jsem našel tento článek, ale nechce se mi to překládat-
Disregarding the dome, the essential flatness of the earth's surface is required by verses like Daniel 4:10-11. In Daniel, the king “saw a tree of great height at the centre of the earth...reaching with its top to the sky and visible to the earth's farthest bounds.” If the earth were flat, a sufficiently tall tree would be visible to “the earth's farthest bounds,” but this is impossible on a spherical earth. Likewise, in describing the temptation of Jesus by Satan, Matthew 4:8 says, “Once again, the devil took him to a very high mountain, and showed him all the kingdoms of the world [cosmos] in their glory.” Obviously, this would be possible only if the earth were flat. The same is true of Revelation 1:7: “Behold, he is coming with the clouds! Every eye shall see him...”

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: bez karmy?

Příspěvekod Daniel » sob, 06. čer 2009, 19:33

jadydadyda: mas zajimavy argumentacni styl. v podstate naznacujes: kdyz je v bibli neco spravne (objektivne ve shode s realitou), tak je to ok, a dokazuje to bozsky puvod. A kdyz ne, tak je to metafora. :)
Ano, buh evidentne Davida ani nikoho jineho nikdy v psani bible ani niceho jineho neprerusoval - a vysledek tomu zcela odpovida.
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » sob, 06. čer 2009, 20:19

Proč se všechno co napíšu snažíš hned obracet do opačných extrémů?
kdyz je v bibli neco spravne (objektivne ve shode s realitou), tak je to ok, a dokazuje to bozsky puvod
Kde jsi to tu postřehl?

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod blaza » ned, 07. čer 2009, 04:41

V Bibli jde prostě hlavně o to, kdo to všechno stvořil, a ne jak to přesně stvořil.
No ja cet napriklad v casopisu Enigma, ze podle jedne z teorii byl stvoren svet narozdil od Bible trochu jinak. Psali zde, ze svet byl stvoren stejne jako v Bibli v 7dnech. Ale narozdil od biblicke verze zde poukazuji jakozto na ''tvurce'' sveta Sedmihlaveho hada. Napocatku nebylo nic, jenom sami molekuly a prach a pak musel nejakym zpusobem vzniknout svet (zivot). At uz to byl velky tresk,buh,Mahatma Gandhi :) nebo Sedmihlavy had. Neni to ale podle teorii Enigmy zase takova blbost. Na Sedmihlaveho hada poukazuji jiz americti Mayove. Uz jenom pro nekterymi casto uznavanou teorii konce sveta v roce 2012. Proto, ze dokazali o nekolik staleti predbehnout svou dobu stoji tato teorie za zminku. Mayove byli nejen dobri astronomove, ale vetsina lidi si furt mysli ze to byli pitomi krovaci. :roll:
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: bez karmy?

Příspěvekod Daniel » ned, 07. čer 2009, 10:18

jadydadyda: explicitne to zde nikde vycist nejde, ale vycitit to muzu. pokud by byla bible jen snuska pohadek, asi by na ni nemohlo stat krestanstvi. takze typicky krestan vezme bibli a co se mu libi, to je slovo bozi, a kdyz se mu neco libi min, tak si trochu priohne realitu a vnima to jako poezii nebo metaforu.

u konkretniho pripadu geocentricke ploche zeme (ale dalo by se to aplikovat na cokoliv jineho) rikas: geocentrismus z tech versu vyvodit vicemene nejde, ale pokud prece jen ano, tak to bylo tim, ze buh momentalne "neinspiroval" a nechal lidi psat, a jeste ke vsemu to udelal zamerne, aby bylo co objevovat. Tohle muzes praktikovat uplne na cokoliv z bible, a pak se o ni ani nemusime bavit, protoze v teto rovine je samozrejem cokoliv principialne nevyvratitelne. jen pak premyslim, na cem stoji krestanska vira. s takovymto pristupem spousta lidi muze dojit nakonec k tomu, ze kdyz byla metafora plocha zeme, adam a eva a potazmo v podstate cela genesis, tak pak muzou byt metafora i jezisovy zazraky, nebo mozna i jeho existence, desatero, peklo, nebe atd. atd. atd. Nejak mi chybi ten jemnocit, abych rozeznal, co z bible je slovo bozi, a co jen nejake zvasty, kdyz buh zrovna autory "neprerusoval".
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » ned, 07. čer 2009, 12:57

Na druhou stranu já můžu zase vycítit něčí tendence hledat v bibli jenom chyby v naprosto nepodstatných věcech a nad hlavní myšlenkou se nezabývat. Je to jako když člověk odmítne otevřít vkusně zabalený dárek jen proto, že nemá moderně zatočené mašličky, jak má každý rád. Veškerá snaha je směřována ke zdiskreditování celého obsahu jen proto, že si někdo neuvědomil, že žalm je poetický žánr narozdíl od Letopisů, nebo jiných knih, nebo z jiných důvodů.
Myslím, že je nám už dlouho zřejmé, že jak ty tak já již postrádáme smysl se o tom pořád bavit tímto způsobem, protože ty hledíš na důkazy o důvěryhodnosti písma, zatímco já se dívám na to, co mi to říká. Nicméně respektuji tvůj názor a rád budu pokračovat v diskusi, pokud nás to nebude házet pořád stejným směrem. Ostatním se omlouvám za mírné odklonění od tématu.

Daniel
Příspěvky: 167
Registrován: pát, 11. črc 2008, 11:55
Bydliště: Brno

Re: bez karmy?

Příspěvekod Daniel » ned, 07. čer 2009, 13:23

tak to asi ukoncime ne?
jen bych te chtel na zaver poprosit, abys mi aspon rekl, co je tedy hlavni myslenka bible (to uz pak nebudu komentovat), kdyz odhledneme od vsech tech "nepodstatnych veci"

ostatnim pro zamysleni slavny citat Richarda Dawkinse: The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control-freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully.

ktery tak nejak vystihuje i muj pohled na "hlavni myslenku" a moralni aspekt bible.
Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. (Jonathan Swift)

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: bez karmy?

Příspěvekod jadydadyda » ned, 07. čer 2009, 13:34

Dobrá, stručně hlavní myšlenka: Vše stvořil bůh, člověk svou volbou poznat dobro a zlo podlehl smrti, ale milostivý bůh jej nadobro nezavrhl.
Jan 3. kapitola
16Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby
žádný, kdo v něj věří, nezahynul, ale měl věčný život. 17Bůh neposlal svého
Syna na svět, aby svět odsoudil, ale aby svět byl skrze něj spasen. 18Kdo
v něho věří, nebude souzen, ale kdo nevěří, je už odsouzen, protože neuvěřil
ve jméno jednorozeného Božího Syna.

Uživatelský avatar
acdcpetr
Příspěvky: 97
Registrován: sob, 07. čer 2008, 18:47
Kontaktovat uživatele:

Re: bez karmy?

Příspěvekod acdcpetr » ned, 07. čer 2009, 14:02

je zajimave jak ty slova rikaj ne jak to bylo ale abysme verili jak to bylo...trochu manipulativni
Stay strong and keep your head up high everyday. Cocoman-stay strong

ANNO
Příspěvky: 92
Registrován: čtv, 19. čer 2008, 14:52

Re: bez karmy?

Příspěvekod ANNO » sob, 13. čer 2009, 01:42

suhlasim s tebou
Je len na vás čomu budete veriť.


Zpět na „Náboženství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů