Křesťanství

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Křesťanství

Příspěvekod jadydadyda » ned, 08. úno 2009, 15:25

Ten počet není moc jednoduché odhadnout. Takoví lidi nejsou moc vidět, protože se svoje skutky snaží dělat pokud možno nenápadně, aby je nebilo vidět před lidmi, ale před bohem, který vidí co je skryto. Už jsem jich poznal docela dost. Důležité je se o něco snažit, není ani tak důležitý úspěch jako to, že se člověk o něco takového pokusí. I když selžete a nebudete oceněni, tak duchovně porostete. Tím ovšem nechci shazovat jakýkoli případ publicity, i to může mít svoje opodstatnění.

Uživatelský avatar
Pec41
Příspěvky: 37
Registrován: stř, 18. srp 2010, 02:41

Re: Křesťanství

Příspěvekod Pec41 » stř, 18. srp 2010, 20:31

Můj názor na křesťanství je takoví, že chce církev z nás vymlátit co nejvíce peněz.Samozřejmě v boha věřím, ale jestli v křesťanského a jestli má nějakou spojitost Ježíš to nevím, ale možné to je.Jak říkám věřím v boha neurčitého..Možná tam někde je, ale nevím kdo to je, jak vypadá a jestli nás stvořil..(Nás jako naši zemi...lidi jsou podle mého z tzv "opic"..).Ale na křesťanství se mi líbí právě to, že bohu nedávají jméno ani obraz a protože já jsem boha neviděl tak věřím právě v tuto víru, i když se nemodlím a nechodím do kostela .)

Sokar
Příspěvky: 18
Registrován: ned, 20. dub 2014, 13:36

Re: Křesťanství

Příspěvekod Sokar » stř, 06. srp 2014, 11:20

Já osobně považuji křesťanství za kult osobnosti. Celé křesťanství je postaveno na 10 přikázáních a svaté knize jménem bible. S přikázáními docela souhlasím, ale nechápu, proč si křesťanství v tolika věcech odporuje. Nebudu tu citovat bibli, je to nejznámější a nejprodávanější kniha na planetě Zemi. Záměrně jsem nenapsal na světě, protože za svět považuji celý náš vesmír a nevím, jestli se někde na jiných planetách vydává bible :D . Štvou mě ale pasáže jako třeba ohledně toho, že ten kdo nevěří či neuctívá boha shoří v plamenech pekelných nebo kritika či dokonce diskriminace gayů atd. A postava Satana? Podle mě je vymyšlená, aby zakryla pravý potenciál bible a to je skrze náboženské autority jako papeže udělat z lidí nemyslící stádo, které jde za svým pastýřem. Jak vůbec někdo může tuto frázi podporovat? Pastýř oveček? Nechápu to, náboženství, které je založeno na tom, že když se chcete spojit s bohem musíte jít za někým jiným či jít do kostela je prostě špatná. Každý jsme si přece rovni. A v to věřím já. Nikdo ani bůh nemůže diktovat lidem jak se mají chovat. Bůh tak, jak ho bere křesťanství nemůže mít ve všem pravdu, protože ho bere jako bytost ne jako energii, která stvořila tohle všechno. Osobně to beru tak, že dokud jsem svobodný, nikdo ze mě neudělá otroka. Radši bych zemřel za svobodu, než živořit v otroctví.

Uživatelský avatar
zebyja
Příspěvky: 131
Registrován: stř, 16. led 2013, 22:23

Re: Křesťanství

Příspěvekod zebyja » stř, 06. srp 2014, 13:26

Já osobně považuji křesťanství za kult osobnosti. Celé křesťanství je postaveno na 10 přikázáních a svaté knize jménem bible.
Nikoliv.. Křesťanství je postaveno zhruba na tomto a vychází to z evangelia:
Bůh Tě miluje a má pro Tebe připravený Boží plán (chce, aby jsi se mu přiblížil)..
Nekonání Boží vůle (hříšnost), Tě vzdaluje od Boha a tohoto plánu..
Bůh poslal svého syna, jenž má moc odpuštění hříchu (ukázat Ti Boha a vést Tě k němu)..
Přijmutím Krista za svého spasitele dostáváš Ducha svatého, jenž Tě vede a Ty se pak přibližuješ k Bohu.. Postupně začínáš plnit Boží vůli až se teoreticky stáváš úplným Synem božím a plníš Boží vůli bez výjimky.. tj. nehřešíš..
Nebudu tu citovat bibli, je to nejznámější a nejprodávanější kniha na planetě Zemi.
Klidně cituj.. Možná tím nalezneš odpovědi..
Štvou mě ale pasáže jako třeba ohledně toho, že ten kdo nevěří či neuctívá boha shoří v plamenech pekelných nebo kritika či dokonce diskriminace gayů atd. A postava Satana?
Proč si peklo nevyložíš po svém? Nevěříš snad v duchovní příčiny nemocí? Nekonáš-li vůli Boží, Tvůj život sám můžeš brát jako peklo; Nic Tě nenasytí, budeš chtít stále víc a nikdy nebudeš šťastný.. Neboť se budeš zabývat pomíjivým(tělesným) a ne trvalým(duchovním)..
Ale přichází hodina, ano, již je tu, kdy ti, kteří Boha opravdově ctí, budou ho uctívat v Duchu a v pravdě. A Otec si přeje, aby ho lidé takto ctili
V Duchu a v pravdě.. Boha ctíš tím, že žiješ duchovně a hledáš pravdu (Boha)
Na Gaye a Satana bez Tvého popudu reagovat nebudu.. To by bylo na dýl..
Jak vůbec někdo může tuto frázi podporovat? Pastýř oveček?
Ten vztah mezi člověkem a Bohem není vztah Pán-otrok ale Otec-syn.. Je tam Láska! Bůh Ti dal přeci svobodnou vůli.. To je opak toho, že Ti bere svobodu.. Miluje Tě, chce se o Tebe starat a vést Tě výš..
4 - Když se však naplnil stanovený čas, poslal Bůh svého Syna, narozeného z ženy, podrobeného zákonu,
5 - aby vykoupil ty, kteří jsou zákonu podrobeni, tak abychom byli přijati za syny.
6 - Protože jste synové, poslal Bůh do našich srdcí Ducha svého Syna, Ducha volajícího Abba, Otče.
7 - A tak už nejsi otrok, nýbrž syn, a když syn, tedy z moci Boží i dědic.
8 - Dříve jste však neznali Boha a byli jste otroky bohů, kteří ve skutečnosti bohy nejsou.
9 - Nyní jste však Boha poznali; lépe řečeno: byli jste od Boha poznáni. Jak to, že se zase navracíte k těm bezmocným a ubohým mocnostem a chcete se jim dát znovu do otroctví?
Nechápu to, náboženství, které je založeno na tom, že když se chcete spojit s bohem musíte jít za někým jiným či jít do kostela je prostě špatná.
To se nikde nepíše.. Ostatní Ti mohou lecos vysvětlit, podpořit Tě, dodat motivaci, naději.. S Bohem se spojíš (komunikuješ) pomocí modlitby.. V kostele se lidé modlí.. Proto poznáváš Boha v kostele.. Můžeš se ale modlit kdekoliv(nemělo by to být na obdiv, ale někde v klidu).. Kostel je místo hlavně pro eucharistii, ta má význam v příjetí Krista jeho tělem a krví.. Je to pravidelná obnova Tvé víry, aby jsi nesešel z cesty..
Inteligentní člověk umí řešit problémy.. Genius jim umí předcházet..

Bafikybaf
Příspěvky: 36
Registrován: pon, 28. led 2013, 23:39

Re: Křesťanství

Příspěvekod Bafikybaf » stř, 06. srp 2014, 14:25

Sokare zaměňuješ pojmy náboženství x církev. ;-)

Sokar
Příspěvky: 18
Registrován: ned, 20. dub 2014, 13:36

Re: Křesťanství

Příspěvekod Sokar » stř, 06. srp 2014, 19:18

Já osobně se duchovnem zajímám ne abych ctil boha, ale abych byl spokojený sán se sebou, abych věděl, že po smrti něco bude atd. Nedělám to pro Boha jak ho popisuje bible. Dělám to pro vesmír jako celek. Já označuji termínem bůh tu sílu, která stvořila vesmír a která je nad vším. I když tady dochází k paradoxu, že tu bytost, co stvořila vesmír muselo také něco stvořit a takhle to jde do nekonečna, zároveň ale v nějaký určitý čas musel vesmír vzniknout ne? Zajisté ale nevěřím v Boha v rámci pouze naší planety, jak se to praví v bibli.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Křesťanství

Příspěvekod jadydadyda » stř, 06. srp 2014, 22:04

Proč mi zrovna dnes po pěti letech nepřítomnosti přišla zparáva, že někdo odpověděl ve fóru, na které jsem dávno zapoměl. Je zajímavé vidět v čem se za tu dobu změnily moje pohledy. Patrně nebyly tak vybroušené, jak jsem se domníval :)
Sokare, i když je Bible celkem známá kniha, málokdo zná její obsah a mnohdy se zaměňují předsudky a církevní nedostatky s jejím skutečným obsahem. Jestli jsi ji četl, tak prosím uváděj odkazy na jmenovité pasáže, které podporují tvůj výklad.
...I když tady dochází k paradoxu, že tu bytost, co stvořila vesmír muselo také něco stvořit a takhle to jde do nekonečna, zároveň ale v nějaký určitý čas musel vesmír vzniknout ne?
Možná, že nemuselo, ta bytost mohla vždy být nebo možná je to tak jak říkáš nebo úplně jinak :D Každopádně jen těžko se může objevit něco z ničeho samo od sebe.
Bůh tak, jak ho bere křesťanství nemůže mít ve všem pravdu, protože ho bere jako bytost ne jako energii, která stvořila tohle všechno.
Mohl bys to trochu rozvést? Nevím jestli to nechápu.

Uživatelský avatar
zebyja
Příspěvky: 131
Registrován: stř, 16. led 2013, 22:23

Re: Křesťanství

Příspěvekod zebyja » čtv, 07. srp 2014, 10:08

Zajisté ale nevěřím v Boha v rámci pouze naší planety, jak se to praví v bibli.
Zajímalo by mě z jaké části písma si k tomuto došel..
Inteligentní člověk umí řešit problémy.. Genius jim umí předcházet..

Sokar
Příspěvky: 18
Registrován: ned, 20. dub 2014, 13:36

Re: Křesťanství

Příspěvekod Sokar » čtv, 07. srp 2014, 10:27

Dobře, takže jestli to dobře chápu bible a vlastně celé křesťanství je postavené na lásce a milování boha, který na oplátku bude milovat ty, kteří ho uctívají a věří v něho? Pokud to tak bude, co tedy bude s těmi, kteří v něj nevěří, protože mi připadá, že je to takové dosti tvrdé, protože ti co věří budou žít navěky po boku boha a ti co nevěří ti jako shoří v plamenech pekelných nebo co? Když někdo o někom říká že je pravý Bůh, obvykle to tak není. Pravý Bůh totiž svou pravost dokazovat nemusí. A vůbec jak můžeme vědět, jestli zrovna tenhle Bůh byl duchovní bytost? Třeba byl z nějaké vysoce vyspělé rasy, která přiletěla na naši planetu. Myslím, že křesťanství je strašně nadnesené nad ostatní náboženství, tím že tvrdí že to ten jediný Bůh v bibli je pravý.

Uživatelský avatar
clario
Příspěvky: 693
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Křesťanství

Příspěvekod clario » čtv, 07. srp 2014, 11:22

Křesťanství je ve své nejčistší podobě, krásná víra. Když se vezme to co učil Ježíš a oddělí se od toho všechen ten balast co se na to postupně nalepil, jako je honosná a okázalá církev, představa, že Ježíš vykoupil někoho z prvotního hříchu, tím že se nechal ukřižovat (neskutečná hloupost, nikdo za vás vaše hříchy neodčiní, nést navíc jakousi vinu za to, že nějací dva hipíci snědli jablko se stromu je směšná představa) a podobně. Během historie bylo jeho učení a jméno zneužíváno jako nic jiného, když bylo křesťanství používáno jako páka pro dosažení moci, bohatství a násilné kolonizaci ostatních kultur a zemí, včetně i té naší (a dokonce to dnes oslavujeme), protože vojensky to tak dobře nešlo. Víra je přeci jen mocnější než meč :D.

Bible je navíc zdroj, který by neměl být brát doslovně. Evangelia byla psaná desítky let po Ježíšově smrti. Nicejský koncil, kde byla vytvořena bible a kde se domluvilo jaké staré texty a jaká evangelia se jim do ní zrovna hodí, pak proběhl až nějakých tři sta let po jeho smrti. Ve starém zákoně je údajně (já to nečetl, má to málo obrázků) slovo Bůh použito i v množném čísle, naleznete v něm spoustu různorodých příběhů. Jednou tam Bůh přistane v nebeském kočáru a je to popsáno skoro tak, jak by dnes tehdejší lidé popisovali přistání raketoplánu, jindy zase rozkazuje zabít Abrahámovi syna (tohle říci někdo komu se klaním já mě, tak mu plivnu do tváře). Starý zákon je úctyhodná sbírka starých posvátných textů a historických výpovědí, která vypovídá o setkání tehdejších lidí lidí s lidi či bytostmi na vyšším vývojovém stupni a i o lidech kteří zažili mnoho pozoruhodností. V mých očích to nicméně s Ježíšovým učením nemá nic společného, tenkrát prostě vzali všemožné texty ve kterých se objevovalo slovo bůh, vybrali to se se jim hodilo a dali to dohromady.

Pro mě je křesťanství jednoduše to co tu zanechal Ježíš, ne církev. Je to o tom jak žít v pokoře a jak milovat své bližní a v mnohém to má velmi blízko jiným duchovním směrům. A pokud by to ostatní vnímali obdobně, tak se radostí označím za křesťana :). Ale do té doby si musím vystačit s Taoismem, Jediismem a tak podobně :D. Tak to je můj názor na Křesťanství :D.
Earth shakes,
Stone breaks
The forest is at your door
The dark sleep is broken
The woods have awoken
The trees have gone to war

Uživatelský avatar
zebyja
Příspěvky: 131
Registrován: stř, 16. led 2013, 22:23

Re: Křesťanství

Příspěvekod zebyja » čtv, 07. srp 2014, 12:16

Dobře, takže jestli to dobře chápu bible a vlastně celé křesťanství je postavené na lásce a milování boha, který na oplátku bude milovat ty, kteří ho uctívají a věří v něho?
Bůh miluje všechny lidi a vše co stvořil.. To že si toho člověk nevšimne je druhá věc..
Pokud to tak bude, co tedy bude s těmi, kteří v něj nevěří, protože mi připadá, že je to takové dosti tvrdé, protože ti co věří budou žít navěky po boku boha a ti co nevěří ti jako shoří v plamenech pekelných nebo co?
Pořád si Boha strašně personifikuješ.. Zkus se nad tím zamyslet třeba takto: "Bůh je absolutní dobro a Ty se mu snažíš připodobnit.. Čím více jsi mu podobný (blízký), tím šťastnější jsi.. Pokud se mu ale vzdaluješ.. Postupně se z tvého života a i z toho co je po něm stává peklo do kterého se propadáš stále hlouběji v závislosti na tom, jak moc vzdálen jsi od Boha.." Tento popis by Ti mohl třeba být podle mě bližší..
Tvrdí že to ten jediný Bůh v bibli je pravý.
Napsal jsi to hezky, aniž by jsi to věděl.. Ten Bůh v Bibli je jediný pravý.. To ale nevylučuje, že není popsán i jinde..
Inteligentní člověk umí řešit problémy.. Genius jim umí předcházet..

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Křesťanství

Příspěvekod jadydadyda » čtv, 07. srp 2014, 21:13

Pro Clairo
Pro mě je křesťanství jednoduše to co tu zanechal Ježíš, ne církev.
Odkud víš, co tu zanechal, když ne z knih, které o něm napsala ranná církev?

Možná, že ten příběh o dvou hipících je hlubší než si většina lidí myslí. Já to chápu tak, že zakázaným ovocem uprostřed zahrady dal Bůh člověku velkorysou volbu- věřit mu nebo mu nevěřit a zkusit něco jiného doufaje, že najde něco víc.
Genesis 2,15-17:
Hospodin Bůh člověku přikázal: ,, Z každého stromu zahrady smíš jíst. Ze stromu poznání dobrého a zlého však nejez. V den, kdy bys z něho pojedl, propadneš smrti."
Smrt tu znamená hlavně určité oddělení od stvořitele života, tedy života samotného.
Genesis 3,1-7:
Nejzchytralejší ze vší polní zvěře, kterou Hospodin Bůh učinil, byl had. Řekl ženě: ,, Jakže, Bůh vám zakázal jíst ze všech stromů v zahradě?" Žena hadovi odvětila: ,,Plody ze stromů v zahradě jíst smíme. Jen o plodech ze stromu, který je uprostřed zahrady, Bůh řekl: ,,Nejezte z něho, ani se ho nedotkněte, abyste nezemřeli." Had ženu ujišťoval: ,,Nikoli, nepropadněte smrti. Bůh však ví, že v den, kdy z něho pojíte, otevřou se vám oči a budete jako Bůh znát dobré i zlé." Žena viděla, že je to strom s plody dobrými k jídlu, lákavý pro oči, strom slibující vševědoucnost. Vzala tedy z jeho plodů a jedla, dala také svému muži, který byl s ní, a on též jedl. Oběma se otevřely oči: poznali, že jsou nazí. Spletli tedy fíkové listy a přepásali se jimi.
Závěr tohoto příběhu (nechce se mi to vypisovat :) http://www.biblenet.cz/app/b/Gen/chapter/3 ) je celkem nečekaný, místo toho aby hned zemřeli, setkávají se s Boží milostí (hlavní téma Bible), avšak nesou hrozné následky svého rozhodnutí. To, že bychom za jejich nevěru měli trpět i my je těžko přijatelné. Na druhou stranu se nedá popřít, že to tak z nějakého důvodu podobně na světě chodí. Vždyť kolikrát každý člověk musí nést následky špatného jednání druhých? V Bibli se však často mluví o dědičném hříchu.
Jób 14,1-6:
,,Kdo dokáže, aby čisté vzešlo z nečistého? Vůbec nikdo."

Uživatelský avatar
clario
Příspěvky: 693
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Křesťanství

Příspěvekod clario » pát, 08. srp 2014, 17:11

Odkud víš, co tu zanechal, když ne z knih, které o něm napsala ranná církev?
Pravda, původních zdrojů o jeho učení není moc. Evangelia vznikla například ještě dříve než se ustanovila církev, avšak mohla (a byla) pak být upravena. Existuje nicméně evangelií o něco více než je v bibli a ta ostatní se vyhnula tak velkému vlivu jako ta nejspravovanější čtyři opisované v bibli. Ale ano, většina toho co o něm vím pochází z druhé (spíše z třetí, čtvrté, páté,..) ruky a tak nemůžu říct s jistotou nic, vlastně ani to, že existoval. Ale kdo může. V tomhle ohledu jsme na to všichni vlastně stejně a všechny naše představy o tom jaký Ježíš byl, vycházejí jen z našeho vlastního pochopení příběhů, která se opisují už dvě tisíciletí. A tak si to všichni idealizujeme podle vlastní morálky, fantazie a přání.
Možná, že ten příběh o dvou hipících je hlubší než si většina lidí myslí.
Nenapadám myšlenku toho příběhu, třeba hlubší je a je vyjádřením nějakého skutečného příběhu. Napadám, ale představu, že by bylo veškeré lidstvo, které přišlo po nich trestáno za něco co udělali oni dva. Tak za prvé jediný kdo nás může trestat za naše hříchy jsme mi sami, nikdo jiný, neexistuje žádná od nás oddělená inteligence ani žádná karma (taková za jakou ji dnes většina lidí pokládá), co by to měla na starost, existuje jedině rozkol či soulad mezi tím co činíme a mezi naší nejniternější podstatou. Jsme v souladu sami se sebou a daří se nám dobře, nejsme-li, vytváří se napětí, které se pak musí nějak manifestovat a tak máme problémy, nic víc nic míň.
A za druhé, nenesu přeci žádnou zodpovědnost za hříchy svých předků, ty hříchy byly jejich a já mám zase svoje. Jednání naších předků nás samozřejmě ohromě ovlivňuje a to ať už naše myšlení tak okolní svět. Pokud přistoupíme na to, že Adam a Eva existovali a udělali něco co neměli tak nás to samozřejmě všechny ovlivnilo, ale určitě ne tak, že by jejich hřích byl i naším.
No a za třetí co mi přijde úplně na hlavu postavené je ta myšlenka, že když se jeden člověk nechá mrzačit, sejme to nějakým způsobem hříchy z druhých. Takhle to prostě nefunguje.
Earth shakes,
Stone breaks
The forest is at your door
The dark sleep is broken
The woods have awoken
The trees have gone to war

Uživatelský avatar
Tidus
Příspěvky: 313
Registrován: pát, 30. kvě 2008, 15:47

Re: Křesťanství

Příspěvekod Tidus » sob, 09. srp 2014, 08:11

Ty následky prvotního hříchu z tohodle chápu spíše jako to samotné poznání. Mohli jsme žít jako nahatí bezstarostní hipíci v blahé nevědomosti. Místo toho se od sebe navzájem separujeme a zahalujeme. Trestem je spíše naše povaha a způsob života, který mohl být uvolněný, a ne svázaný pravidly.

Věřím, že křesťanství ohromně pomohlo naší společnosti především v jeho počátcích (krásně popsáno v Quo vadis). V dobách starého Říma prakticky neexistovala morálka a nikdo nechápal, proč dělat i něco, z čeho není užitek. Dnes už v tom ale vidím především negativní dopad na celou naší společnost. Bohužel má na naší společnost křesťanství obrovský vliv ať chceme, nebo nechceme. Někdo si to nechce připustit, ale nebýt křesťanství, tak máme jiný pohled na zahalování se, homosexualitu, a pravděpodobně by jsme věci tolik netřídili na dobré a zlé. Navíc nám vnucuje i svou falešnou morálku. Například v Japonsku jsou mnohem uvolněnější ve svém soukromí. Tam když zavřou dveře svého bytu, tak jsou skutečně svý. Pokud je nikdo nevidí, tak jednoduše dělají cokoli chtějí. V křesťanských zemích je ale vžito, že i za zavřenými dveřmi nás vidí bůh. Proto i jako nevěřící jsme často svázáni určitými omezujícímy pocity o morálce (paranoia). Proto jsou v Japonsku mnohem odvázanější například při zábavě, sexu nebo oslavě.
Vzdáš se jednou, vzdáš se vždycky...


Zpět na „Náboženství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů