Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Uživatelský avatar
wan to
Příspěvky: 87
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 22:55
Bydliště: V strede modrého kamenolomu
Kontaktovat uživatele:

Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod wan to » pát, 30. kvě 2008, 17:35

Predstavte si, že ľudstvo vôbec neexistuje, celá Zem patrí iba rastlinám, zvieratám a prírodným živlom. Zlo a dobro v takomto svete neexistuje, pretože príroda nie je ani zlá, ani dobrá, zvieratá nepociťujú zlo ani dobro, nekonajú zlo ani dobro, zvieratá sú podla mna neutrálne. V prírode sa také subjektívne fenomény ako dobro a zlo nevyskytujú, neexistujú. Celý vesmír je pohyb častíc, vznik a zánik a nič nie je dobré ani zlé, pretože všetko čo vzniká a zaniká nikoho netrápi. V takomto svete neexistuje boh.

Tu sa zrazu objaví človek (Je to rozprávka, tak dúfam že za to slovo objavil sa ma tu nebude hned niekto linčovať) ktorý pociťuje okolie a interakcie s ostatnými bytosťami svojho druhu ako dobré alebo zlé - svojou subjektivitou že toto sa mi páči a toto zase nie a interpretuje svoje pocity ostatným. Zlo a dobro sú teda subjektívne pocity a reflexie na základe vonkajších vplyvov, interakcií a udalostí. ak sa takýto subjektívny pocit dobra či zla stane spoločným pre väčšiu skupinu týchto "bytostí" začnú považovať túto reflexiu ako normatívny pohľad, vdaka ktorému riešia či je toto dobré alebo zlé, či sa im to páči, alebo nie. To znamená že dobro a zlo sú čisto výmysli ľudského plemena. človek začne vnímať dobro a zlo ktoré pochádza z okolia prírody a z okolia svojho druhu a na základe toho sa snaží utvoriť nejaký ucelený pohľad, podla ktorého sa daná skupina bude riadiť, aby sa nepáchalo zlo a další pohľad na dobro či zlo pochádzajúce z okolia prírody. Pre ľudské bytosti vznikne zákon, ktorý ich chráni pred zlom vo svojich radoch, pretože kedže zlo a dobro je výplod človeka, každý človek to v sebe má.

Aby sme sa lepšie chápali, tiger nie je ani dobrý ani zlý, iba robí to čo je treba aby prežil. Impala nie je ani dobrá ani zlá, ani nepociťuje krivdu za to že je korisťou ani nepociťuje dobro z kludného pasenia sa. Zvieratá zákony našeho rázu nemajú, majú svojé vnútorné regulačné mechanizmy prežitia, ktoré zaisťujú ich existenciu. Voláme to zákon džungle.

z pohľadu prírody treba vymyslieť niečo čo bude rozlišovať medzi dobrom a zlom ktoré z nej pochádzajú. Taký úder blesku, požiar, či povodeň sú o proti človeku strašné sily, ktoré chápe ako zlé, pretože ničia jeho životný priestor, zabíjajú. ale nie sú z objektívneho hlaiska zlé ani dobré. Ale to človek nechce chápať, lebo má zlo aj dobro v sebe a podla tohto pranázoru na všetko hladí ako na dobré či zlé. Tak teda čo? čo môže vládnuť tak strašnou silou, že to dokáže ničiť, zabíjať? čo vládne takou silou že to dáva život, teplo, nádej a bezpečie a svetlo? takže rozdelí prírodné udalosti na dobré a zlé. aby to jeho egoistický prízemný rozum dokázal pochopiť, radšej to pomenuje. Dobro bude boh, milosrdný, dáva život, dáva nádej a svetlo. Zlo bude démon, živel, satan, čert, nejaká strašná bytosť, ktorej sa treba báť. a vytvoria sa kulty.

Zase po čase zapôsobí tendencia centralizovať, takže dobrom nazveme boha takého, ktorý dáva, ale aj reguluje, ktorého teba počúvať, ináč nás stretne jeho hnev, ktorý nie je zlý, ale opodstatnený ako odpoveď na naše prehrešky. Zlo bude všetko čo ostatným pôsobí bolesť, smútok, strach, nebezpečenstvo. Zlo bude všetko okolo čo zasahuje domňa a čo sa mi nepáči a čo ma ohrozuje. pritom ja ked pácham zlo na zvieratách a prírode, tak to nie je zlo, lebo mám na to právo. lebo kedže človek sa idealizuje, dajme ho ako dobrého ako dieťa boha. Pritom logickejšie by bolo ak by sme povedali že sme deti ako boha tak i satana, lebo máme tieto dve veci v sebe ako protiklady.

z celej tejto úvahy mi vyplýva len to, že boh, satan, démon je len výmysel človeka (takto zakockovať energiu ktorá posobí vo vesmíre) aby dal ludom nádej a vysvetlenie a alibi. Každá kultúra má svoju vlastnú normu čo je dobré a čo zlé, inej kultúre sa to nemusí páčiť. ale hovorím, zlo a dobro sú iba fenomeny vymyslené človekom a existujú pre to, že existuje človek. keby nebolo človeka nebol by Boh, nebolo by dobro ani zlo.

Je iba kolobeh rovnováhy rôznych síl bez názvu a hodnoty
„Musíme svoje vedomie naučiť, aby nevidelo prírodu len ako reálne veci a formy.
Musí ju vidieť ako materiál, ako hmotu, z ktorej treba robiť tvary, ktoré s ňou nemajú
nič spoločné.“
Kazimír Malevič

Uživatelský avatar
nou
Administrátor stránky
Příspěvky: 289
Registrován: stř, 28. kvě 2008, 17:23

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod nou » pát, 30. kvě 2008, 17:58

cital som clanok kde su styry mozne verzie sveta
1. boh existuje ludia v neho veria
2. boh existuje vsetci su ateisti
3. boh neexistuju ludia v neho veria
4. boh neexistuje ludia su ateisti

teda bohu nic nebranilo vytvorit svet kde by boli vsetci ateisti. zlo neexistuje je to len nepritomnost dobra. napr taky ohen. uzasny pomocnik ale dokaze napachat strasne skody. clovek inak je tvor subjektivny a asi nikdy nebude absolutne nestranny a objektívni.

Uživatelský avatar
wan to
Příspěvky: 87
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 22:55
Bydliště: V strede modrého kamenolomu
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod wan to » pát, 30. kvě 2008, 20:33

Živly sa prejavujú všade okolo nás. Ale nie sú ani dobré, ani zlé. Ale ak sa objaví človek, dokáže využiť živel na zlé veci.

To, že majú živly svoje kreačné a deštrukčné vlastnosti je pravda, ale ani jedna z týchto vlastností nie je ani dobrá, ani zlá. Živly jednoducho spôsobujú práve to, čo je potreba. Tento slovný prívesok im dal iba človek.

Napríklad v slnku pôsobením síl vznikajú a zanikajú rôzne prvky, ale dá sa táto sila označiť ako dobrá, alebo zlá? Ak by jedna z nich nepôsobila, tak by sme nemali slnečné svetlo.

Boh je len slovo, ktorým sa niečo označilo.. Ale hodnota slova nie je nič moc.

Skús napríklad popísať slovami slepému, aká je to modrá farba. Ak nikdy nič nevidel, ak je slepý od narodenia. Nakoniec zistíš, že slová absolútne nekorenšpondujú s realitou a realita sa nimi síce dá opísať, ale nie presne.
„Musíme svoje vedomie naučiť, aby nevidelo prírodu len ako reálne veci a formy.
Musí ju vidieť ako materiál, ako hmotu, z ktorej treba robiť tvary, ktoré s ňou nemajú
nič spoločné.“
Kazimír Malevič

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod jadydadyda » úte, 03. čer 2008, 22:46

Doufám, že chápu tu teorii dobře. To, v co věříš, se mi také jeví jako pouze jedna možnost z tvé logické úvahy. Určitě si budeš dobře rozumět s každým materialistou, ale vzhledem k absenci duchovního pohledu tím žádného věřícího nepřekvapíš. Logicky totiž existenci boha vyloučit nemůžeš. Jak by podle tebe teoreticky vypadal svět, kde by bůh podněcoval v lidech naději? Možná tak jak vypadá? Jako existuje tvá teorie o tom, jak lidé začali věřit v neexistujícího boha, tak je i teorie jak lidi přestali věřit v existujícího boha. Snad ve zlo nevěříš i proto, že jsi ještě nikdy neviděl doopravdy zlého člověka :D

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod GeorgeLD » sob, 07. čer 2008, 23:45

No ja v tom co jsi wan to napsal vidim jednu mezeru. Nabozenstvi, alespon ty ktere jsem trosku vice studoval, se od toho pojmuni dobra/zla ktere popisujes snazi prave ze odtrhnout. Tak jak to rikas to citi clovek, protoze takto to je pro cloveka prirozene, ale myslim ze clovek v nabozenstvi nebo duchovnim smeru se tomu snazi vyhnout, jestlize ne ted, bude-li pokracovat urcite ho to potka a on se s posuzovanim dobreho a zloeho vyporada pomerne dobre. Abych vam nepsal nejake me vlastni veci, tak pouziju napriklad neco co se uci v Taoismus. Jak podle toho co napsal Lao-c´ chapu rozlisovani dobreho a zleho? V Taoismu je zavedeny pojem Tao - Cesta. Lao-c´ napsal o Tao toto:

Vers 25. (Tao-te-ting)

Existuje cosi - mlžné a beztvaré,
a přece hotové a dovršené.
Povstalo před nebem a zemí.

Je tak tiché ! Tak pusté !
Stojí samo a nemění se.
Proniká vše vůkol a nic je neohrožuje.
Může se pokládat za matku veškerenstva.

Jeho jméno neznám.
Označuji je jako "tao".
Donucen dát mu jméno,
nazývám je "svrchované".

Svrchované - toť unikající.
Unikající - toť vzdalující se.
Vzdalující se - toť vracející se.

Proto: Tao je svrchované,
nebe je svrchované,
země je svrchovaná,
i královské důstojenství je svrchované.
V okrsku zemském jsou čtyři svrchovanosti
a královské důstojenství zaujímá jednu z nich.

Člověk se řídí podle země,
země se řídí podle nebe,
nebe se řídí podle tao,
tao se řídí podle sebe.


Da se tedy rict, ze Tao muzeme chapat jako absolutno, jako absolutni Pravdu, absolutni Soucit, absolutni Snasenlivost, neco absolutne dokonaleho.

Tao nebes nesoupeří a vždy dokonale vítězí;
s nikým nehovoří a vždy dokonale odpovídá;
nikoho neláká a vše k němu samo přichází;
zůstává neúčastné a vše dokonale osnuje.

Jak nesmírná, jak rozlehlá je síť nebes !
Její oka jsou řídká - nic však nepropustí.


Nabozenstvi ucila lidi, jak se chovat aby se co nejvice prizpusobili Tao - tedy vedli je na cestu k dokonalosti. Tedy objektivne dobre a zle se urcuje podle toho, jak je ktera bytost prizpusobena Tao. Napriklad muzu rict, ze buddhove jsou dobri, ale lide jsou mene dobri. A kdyz uz je neco az prilis odchylene od Tao, reknu ze je to zle. A kdyby nekdo rekl, ze je to relativni, potom je treba zjistit, v cem spociva ta relativnost. Spociva samozrejme v tom, z jakeho uhlu pohledu budeme dobre a zle hodnotit. Zda z pohledu, jak to vidi Tao, nebo z pohledu toho, jak to vidi dejme tomu nejaky demon. Nabozenstvi rikala, ze puvodni povaha cloveka je dobrosrdecna, ze lidska bytost (jako duch) vznika v prostoru vesmiru a prebira stejnou povahu jako vesmir. No a kdyz se chce lidska bytost prizpusobit demonum a ne Tao, muzeme o ni pak prohlasit, ze se stala zkazenou a zdegenerovanou - clovek se svou puvodni dobrosrdecnou povahou by to nikdy udelat nechtel - fujky! :D

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod blaza » ned, 15. čer 2008, 02:32

Absolutni Pravda je jenom fráze
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod jadydadyda » ned, 15. čer 2008, 14:43

Proč si to myslíš?

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod GeorgeLD » ned, 15. čer 2008, 16:41

protoze nepochopil co jsem psal :)

...

Clovek se ridi podle zeme,
zeme se ridi podle nebe,
nebe se ridi podle Tao,
Tao se ridi podle sebe.


Tao se ridi podle sebe - proto je pro cloveka Tao absolutni Pravdivost - tohle to znamena.

Uživatelský avatar
blaza
Příspěvky: 279
Registrován: sob, 14. čer 2008, 23:42
Bydliště: City of Palermo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod blaza » ned, 15. čer 2008, 23:29

protoze nepochopil co jsem psal :)

...

Clovek se ridi podle zeme,
zeme se ridi podle nebe,
nebe se ridi podle Tao,
Tao se ridi podle sebe.


Tao se ridi podle sebe - proto je pro cloveka Tao absolutni Pravdivost - tohle to znamena.
myslis si ze kdyz napises ze naky nabozenstvi je pro cloveka absolutni Pravdivost tak mas pravdu? :|
"Království boží je v tobě a všude kolem tebe, nikoliv v budovách ze dřeva a kamene. Rosekni kus dřeva a já tam budu. Nadzvedni kámen a nalezneš mě." The Last Gospel of Jesus

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod GeorgeLD » pon, 16. čer 2008, 00:40

Ne, vubec si tohle nemyslim a ani jsem to tak nikde nenapsal a odvolavam se na:
protoze nepochopil co jsem psal :)
...edit: abych trosku pomohl, Taoismus je nabozenstvi, Tao neni nabozenstvi.

Uživatelský avatar
Frater Irwiuss
Příspěvky: 41
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:18

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod Frater Irwiuss » pon, 16. čer 2008, 17:06

Vnímání člověka je založeno na vnímání duality - člověk zcela automaticky rozdělouje daný předmět na dvě části. Např. lidi automaticky rozdělujeme na známé a neznámé, starší a mladší, chudé a bohaté. Je to dáno naší polohou v prostoru, čase. Jsme něco jako zeď v prostoru, a pozorovatel ze zdi(naše vědomí) nemůže prostor dělit jinak, než na dvě půlky. Jiné dělení světa je zcela proti naší přirozenosti a je trestáno naším svědomím a city. Za příklad uveďme systémy, které jsou založené na smývání dělicích hranic. Např. komunismus- pokusil se smýt hranici mezi moje-tvoje a chudý-bohatý. Byl přirozeně odmítnut. Nebo křesťasntví- základní Kristovo učení nedeterminovalo nepřítele(k tomu se dostanem později), přirozeně následoval vznik mnoha legend o pádu Lucifera z nebes, stvoření ďáblů... Na dělení vnimatelného na dvě části jsme prostě postavení a není nějaký rozumný důvod to měnit.

Základním dělením kosmu je dělení na dobré a zlé. Toto je veskrze praktické a umožňuje nám udržovat se v daných podmínkách při životě. Veškeré snahy o nastolení dokonalého řádu nebo dokonale dobré společnosti jsou a budou navždy zcela jalové, jelikož člověk je pudově nucen hledat nepřítele. Velké říše byly vždy rozvráceny zevnitř, ne zvenku. Člověk touží rozseknout světa na dvě části(a možná to má něco společného i rčením "rozděl a panuj").

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod jadydadyda » pon, 16. čer 2008, 17:15

Frater Irwiuss: Nebo křesťasntví- základní Kristovo učení nedeterminovalo nepřítele(k tomu se dostanem později), přirozeně následoval vznik mnoha legend o pádu Lucifera z nebes, stvoření ďáblů...
S tím nesouhlasím. Základní Kristovo učení vyhlásilo duchovní (ne fyzický) boj proti nepříteli (Satanovi).
Ale jinak to zní zajímavě. Pravda, že žádná člověkem daná utopie nemá šanci obstát.

Uživatelský avatar
Frater Irwiuss
Příspěvky: 41
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:18

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod Frater Irwiuss » pon, 16. čer 2008, 17:46

Frater Irwiuss: Nebo křesťasntví- základní Kristovo učení nedeterminovalo nepřítele(k tomu se dostanem později), přirozeně následoval vznik mnoha legend o pádu Lucifera z nebes, stvoření ďáblů...
S tím nesouhlasím. Základní Kristovo učení vyhlásilo duchovní (ne fyzický) boj proti nepříteli (Satanovi).
Ale jinak to zní zajímavě. Pravda, že žádná člověkem daná utopie nemá šanci obstát.
Psal jsem základní Kristovo učení-> evangelia. V evangeliích je téma druhého břehu řeky postaveno na vědlejší kolej, satan je tu zmiňován pouze jednou, když pokouší Krista(a nemusí být nutně brán jako zlo, stále se můžeme odvolávat na SZ, kde je Satan jen anděl, který dělá za boha špinavou práci- např. trestá, pokouší...). Dalším případem jsou zde "zlí duchové", kteří jsou Pánem vymítáni na každém rohu. Ale ani ty nejsou inkarnací Satana jak si představují křesťané dnes. Kristus nikde nevyhlašuje nějakou válku, ani žádnou nevede. Podrobný článek je na cirkevsatanova.com v sekci The Abyss online.

GeorgeLD
Příspěvky: 216
Registrován: ned, 01. čer 2008, 02:22

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod GeorgeLD » pon, 16. čer 2008, 20:00

Vesmes souhlasim s tim, co jsi Fratere napsal, ale rekl bych ze ohledne uceni Jezise Krista jsi se zmylil. Kdyz clovek nastoupi ze sveho vlastniho rozhodnuti do uceni napriklad Zen Buddhismu, nebo Taoismu, protoze chce dosahnout Taa, nebo kultivuje buddhovstvi, zacina se seznamovat s dualismem a samotne Uceni mu ukazuje, jak v sobe samem nevytvaret dualismy, ale nastolit harmonii. Pro svetskeho cloveka je prirozeny dualismus - svetsky clovek je stale na sve svetske urovni a tam existuje dualismus na urovni svetskych lidi. Ale clovek ktery je opravdu v nabozenstvi nebo v duchovnim smeru, neni svetsky clovek... samozrejme, to ze je nekdo krestan jeste neznamena, ze to neni svetsky clovek. Z ruznych smeru je napriklad znama desticka Taiji a jeho Jin a Jang... ale to jsou zakladni veci. Jen do toho nezatahovat Jezise Krista, ze ucil neco spatneho - on chtel povznaset lidi a to je jina situace.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod jadydadyda » pon, 16. čer 2008, 22:13

Pro Frater Irwiuss
Moc nevěřím tomu, že by stránky http://www.cirkevsatanova.com byly zrovna nějak zvlášť reprezentativní ve výkladu Kristova učení. Ten článek jsem tam nějak nenašel, mohl bys mi to prosím upřesnit kde je.
A to, že je v evangeliích satan zmiňován jen jednou není ani zdaleka pravdou. Naprosto celá bible je dualitou naskrz prodchnuta. Jeden velký boj od začátku až do konce je obrovskou historickou paralelou k lidskému životu každého jednotlivce.
Tady je jen jeden z mnoha příkladů.

Matouš
12,22 Pak přivedli k Ježíšovi slepého a němého člověka. Ježíš ho uzdravil, takže viděl a mluvil.
12,23 Lidé užasli a říkali: "On je snad opravdu Boží král z rodu Davidova!"
12,24 Ale slyšeli to farizejové a namítali: "Vždyť neuzdravuje jinak než s pomocí temných sil (Ekumenicky- Belzebula knížete démonů)!"
12,25 Ježíš však poznal, co si myslí, a proto řekl: ,Rozdělené království končí v ruinách a žádné město nebo domov vnitřně rozdvojené neobstojí.
12,26 Tak nemůže satan vyhánět satana. Jak by pak obstálo jeho království?
12,27 Já, podle vás, odstraňuji temnotu ve jménu duchovní tmy. I mezi vámi jsou lidé, kteří bojují proti temným silám. Zeptejte se jich, jakou mocí to činí.
12,28 Jestliže já ovšem vyháním zlo v moci Božího Ducha, pak už k vám přišlo Boží království.
12,29 Když chce někdo ukrást věci z domu silného člověka, musí ho nejdříve svázat, a pak si to může odnést. Tak i ze satanovy moci může vysvobodit jen ten, kdo je silnější než on.
12,30 Kdo není se mnou, je proti mně, kdo se mnou neshromažďuje, rozhazuje.
12,31-32 Co mluvíte proti mně, to vám může být odpuštěno. Ale pozor - nemluvte proti moci Ducha, který působí skrze mne. To vám Bůh nikdy neodpustí.

Tak to je. Možná i tu se ale najdou tací co nebudou chtít pochopit správně.
Můj názor je, že kdo nevěří v dobro a zlo, ten se podobá vojákovi naverbovanému do bitvy, který nevěří, že může narazit na nepřítele. A to se nepříteli náramně hodí :)

Uživatelský avatar
Frater Irwiuss
Příspěvky: 41
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:18

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod Frater Irwiuss » pon, 16. čer 2008, 22:32

George: já zastávám pozice evropského hermetismu. Ten praví, že z duality není úniku a nezbývá než se jí podřídit, ale také využívat jí dle vlastní libosti. Mágové tvrdí, že každý jedinec v sobě nese unikátní kód, který mu dává jasné instrukce jak šťastně žít. Je v nás a pokud se jím budeme řídit, dojdeme štěstí. Tento kód nám dává jasné instrukce jak zacházet s dualitou. Fakticky dualita existuje pouze v dimenzi rozhodování. Jen tam má dualita smysl. Pokud by dualita neexistovala, neexistovalo by rozhodování. Kód nám říká, kdy a jak se rozhodovat, volit v dualitě. Pokud, vím z vlastní zkušenosti, se kódem řídíme, dualita se stává bezcenou(i když existuje) a docházíme štěstí, harmonie. Myslím, že tohle je cílem většiny náboženství.

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod jadydadyda » pon, 16. čer 2008, 22:41

Myslím, že lidské rozhodování má nespočet možností. Jaktože v něm vidíš dualitu?

Uživatelský avatar
wan to
Příspěvky: 87
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 22:55
Bydliště: V strede modrého kamenolomu
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod wan to » pon, 16. čer 2008, 22:58

No veru, pekná debatka sa tu zodila..

ja len na margo názorov že som materialista mám len toľko, že nie som materialista a ak sa za materializmus pokladá úvaha pri cigaretke, tak fajn. Ja mám jediný problém, že sa ničoho nedržím stabilne, ale snažím sa vyvracať si to sám sebe a tak hľadať cestu. určite nežeriem presne to čo je napísané, ale pýtam sa sám seba, čo si z toho beriem. Ak k tomu pristúpim z materialistického uhla pohľadu, tak je to myslím fajn, lebo aj taký pohľad existuje. Nie som kôň, ktorý má na očich klapky jedného smeru.

Na druhú stranu sa neschovávam za náboženstvo, nehájim sa hrubou starou knihou, ktoréj pravý zmysel je už uplne inde.

A ešte podotýkam, že je veľký rozdiel medzi náboženstvom a filozofiou, či duchovnou cestou.
Náboženstvo vzíva boha.

Moja úvaha mala viesť k iným úvahám. Ale uznávam, aj kritika musí byť :D
Len či tí kritici majú aspoň nejaký názor :D

Neverím že existuje boh. Verím že existuje energia všehotvoriaca a prúdiaca. Ale určite nevypadá ako dedo
A my sme jej súčasťou, či chceme alebo nie. Nie je trestajúca, ani odmenujúca. je len to, čo si sami nachystáme.
A ked človek dokáže netoľko postúpiť vo vedomí duchovna, stane sa časťou prúdu
„Musíme svoje vedomie naučiť, aby nevidelo prírodu len ako reálne veci a formy.
Musí ju vidieť ako materiál, ako hmotu, z ktorej treba robiť tvary, ktoré s ňou nemajú
nič spoločné.“
Kazimír Malevič

Uživatelský avatar
jadydadyda
Příspěvky: 199
Registrován: úte, 03. čer 2008, 18:17

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod jadydadyda » pon, 16. čer 2008, 23:17

To bylo asi na mě, že? Nemám to za zlé.
Alespoň jeden svůj názor mám (možná ani ten není můj :) ). Podle mě člověk sám nemůže najít pravdu tím, že si bude ze všeho vybírat co mu zrovna nejvíc vyhovuje. Lidí, co to tak dělají je na světě tolik. Věřím na absolutní pravdu, která se mnoha lidem vůbec nelíbí a nedokážou podle ní žít (protože to je moc těžké) a tak se jí snaží všichni do určité míry vědomě či nevědomě vyhnout.

To je můj lehce kontroverzní názor, za který doufám nebudu ukamenován :)

Uživatelský avatar
Frater Irwiuss
Příspěvky: 41
Registrován: čtv, 29. kvě 2008, 16:18

Re: Dobro, zlo, Boh, Satan, náboženstvo?

Příspěvekod Frater Irwiuss » pon, 16. čer 2008, 23:51

Tyhle internetové diskuze jsou nudné a zdlouhavé. Nechcete si o tom pokecat někde u piva?


Zpět na „Náboženství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů